Sari la conținut

Honda NC 700 SA


XaeL
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 177
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am si eu poza cu un logan 1.6 16v pe a2, arata fix 200 pe ceas, dar gps-ul zicea ca avem 187. in talon ii scria ca are 185 viteza maxima constructiva.

da, sunt erori acceptate la vitezometre, asa cum sunt multe lucruri care pot influenta viteza maxima si la mobre si la masini. da' nu trebuie sa ma credeti pe mine, ca e plin netu' de raspunsuri pe tema asta:

https://www.thrillist.com/cars/your-speedometer-is-wrong-speed-calibration-inaccuracy-in-german-american-and-japanese-cars

http://www.sportrider.com/how-to-fix-calibrate-inaccurate-motorcycle-speedometer

http://www.popularmechanics.com/cars/how-to/a3127/4260708/

 

pana una alta, de ce nu va faceti topic separat in care sa vorbiti despre asta, in loc sa-l pângăriți pe al lui XaeL? :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da? Cum te-ai convins la masini, mai exact? Si asupra carui aspect, ca nu esti prea explicit. Despre ce viteza vorbim? Eu nu pierd nimic ca nu sunt in competitie cu tine. Ia baga explicatia sa mai invat si eu ceva ca pentru asta sunt aici. Stiai ca sunt masini care inclusiv la viteza de 50 pe ceas ele nu au de fapt atat, ci mai putin?

Oleaca de offtopic si de la mine:

 

 

Golf 6 TDI 1.6 .... a 7-a la 145-146 in bord (digital & pus pe tempomat) tinea fix 132 pe GPS (sambata pe autostrada)

 

la 60kmh are in jur de 55kmh pe GPS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fără modificări, nu am văzut nicio mașina sau niciun motor care sa aibe o abatere mai mare de 10% între cât indica și cât are de fapt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da? Cum te-ai convins la masini, mai exact? Si asupra carui aspect, ca nu esti prea explicit. Despre ce viteza vorbim? Eu nu pierd nimic ca nu sunt in competitie cu tine. Ia baga explicatia sa mai invat si eu ceva ca pentru asta sunt aici. Stiai ca sunt masini care inclusiv la viteza de 50 pe ceas ele nu au de fapt atat, ci mai putin?

Sincer, discutiile cu tine pe subiecte oarecum serioase mi se par fara haz, fara castig si in nici un caz nu stii sa discuti problema, ci sa ataci omul. Cam ca multi de pe aici. Poate daca discutam in fata unei beri si nu in fata unui monitor, o sa ne cunoastem mai bine. :) Insa, aici, nu o sa mai continui.

 

Daca n-ai fi adus in discutie ce fel de motoare au aia care discuta despre viteza inregistrata la autovehicule in general, as fi vorbit altfel. Imi pare rau, e o discutie fara sfarsit, in care dupa inca doua posturi, cel mult, imi vei aminti tu si inca 10 probabil, cat de incepator sunt, indiferent daca are relevanta asupra subiectului discutat.

 

Oricum, ai vazut raspunsurile de mai sus, tind sa tina cu mine, nu cu tine...nu mai conteaza deja.

 

Salut! Xael, scuze man, nu mai scriu aici, decat daca imi iau un NC 700 SA, promit solemn! :)

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa vorbesc serios cu voi mai baieti. Unu citeste viteza de pe odometru si tu misionare ma cauti in coarne cu valori exacte, la virgula, cand eu doar am mentionat principiul erorii de vitezometru si ce e in linii mari viteza maxima constructiva, si te mai si angajezi intr-o competitie inchipuita cu mine, de cine are dreptate. Voi cititi ce scriu eu dar nu intelegeti ce cititi, e si un nume pentru treaba asta dar nu il zic ca iar va suparati pe mine. De parca viteza maxima constructiva ar necesita definitie, rezulta naiba din denumire. Am mentionat modelele voastre de mobre nu ca sa fac misto de ele, ci ca sa subliniez ca pe voi nu prea va intereseaza subiectul neavand mobre de viteza sa va bateti la sutimi pe pista, d-aia, dar ce sa pricepeti voi, ati luat-o ca atac la persoana. Pegaso si KLE sunt cele mai tari, prind 300 pe GPS, ca sa fiti si voi multumiti.

 

E ca voi bre pieptosilor, sa fiti sanatosi.

Editat de paulynos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai linistit, mestere; nu suntem motociclisti de tastatura ca tine, nici nu ne chinuim sa decolam avioane de pe banda rulanta
posteaza-ne si noua o calatorie de-a ta pe 2 roti, ca altfel esti doar un "mare motociclist" la dat din gura

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu va stiu pe amandoi si in viata reala (paulynos, misionaru) si nu imi amintesc sa fi avut genul asta de discutii in contradictoriu. sau au fost constructive si pe un ton amical.

Online toata lumea o ia un pic razna si se exprima mai ..neingradit decat ar face-o fata in fata, probabil. Asta este, defilam cu ce avem

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai linistit, mestere; nu suntem motociclisti de tastatura ca tine, nici nu ne chinuim sa decolam avioane de pe banda rulanta

posteaza-ne si noua o calatorie de-a ta pe 2 roti, ca altfel esti doar un "mare motociclist" la dat din gura

 

Ce zici bre tu acolo? Esti amuzant. Nu esti tu in masura sa imi ceri asa ceva. Vezi-ti de odometrul tau mai baietel.

 

giphy.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

george, paulica bate campii...altii l-au contrazis cu gps-ul. in capul lui marja de eroare creste exponential cu patratul uzurii la cauciucuri+ suma diferentelor de presiune+ marca motoretei+ tipul de ulei folosit
cer scuze fata de forumisti si rog un moderator sa mai faca o data curatenie in topicul omului

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baiatule tu esti analfabet functional? Unde am sustinut eu prostia ca eroarea vitezometrului creste in functie de parametri enumerati de tine?

 

Stiati ca viteza maxima este influentata de multi factori printre care presiunea in pneuri si inclusiv gradul lor de uzura?

 

 

paul cu nos are dreptate, la fel ca si cu avionul.

 

Besines

Editat de paulynos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viteza maxima mai depine si de gandirea proiectantului de exemplu Humvee are viteza maxima de 120km/h dar o prinde sa zicem si pe perete vertical, eu cu mobra mea nu trec de 140 km/h dar pe rampa de 7% am 120 km/h si exemplele ar putea continua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motoreta mea e putin diferita de a lui Xael dar in general tot pe acolo se invarte. Eu in Pitesti pe unde ma preumblu de obicei am un consum ceva mai mic, pe la 4.5l/100km. Pe afara undeva pe langa 3.5l/100km. Cel mai mare consum a fost de 4.5l/100km, dar am facut de 4 ori Bucurersti - Pitesti in doua zile pe autostrada si am mers ceva mai repede decat prevede legea. La 120-130km/h am un consum de 2.8-3.8l/100km Intotdeauna spre Bucuresti consumul e mai mic, asta a fost observatia mea. In plus, cu costumul de ploaie pe mine nu am reusit sa ating mai mult de 150km/h. Am testat efectul de parasuta al acestuia :)

 

Nu stiu ce cauta lumea, dar te poti distra si cu motoretele acestea. Depinde ce anume distractii cauti. Am fost pe Transbucegi si la lacul Bolboci acum doua saptamani, a fost chiar cool :) Bineinteles ca nu m-am lasat pe curbe sa dau cu scaritele pe jos, dar nici nu caut asta. Eu cred ca motoreta e corecta pentru ceea ce face si consumul cel putin este excelent. Burgman-ul ia mai mult. Mult mai mult.

 

post-91591-0-27891700-1498149008_thumb.jpeg

Editat de TheHuskyCrobats
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...