Sari la conținut

Parcare in garaj subteran


johnny_laslo
 Share

Postări Recomandate

Salut, vin si eu cu nelamurire. Poate ma ajutati cu un sfat sau o idee. 

 

Stau intr-un bloc cu parcare subterana (sunt proprietar). Imi las si eu motorul acolo dar intr-un colt unde nu e parcare, nu blochez nimic, nu deranjez cu nimic fiind pe langa un stalp mare de sustinere a blocului. De ceva vreme un vecin imi tot arunca gunoi periodic pe motor, imi indoaie oglinzile, imi arunca apa cu var pe ea... (nu am dovezi foto/video pentru instanta dar stiu cine e). Am lasat numar pe motor, sunt pe grupul de locatari dar nimeni nu mi-a zis nimic legat de motor. Am intrebat recent pe grup daca deranjeaza si 1 singur veci (cel care arunca pe motor chestii) a zis ca nu am bun simt si ca nu ar trebui sa las motorul acolo pentru ca nu e parcare. Chiar daca nu incurca sa nu il lasa acolo pentru ca voi creea un precedent si vor aparea si alte masini/motoare/etc care vor bloca parcarea. Inteleg punctul de vedere dar nu cred ca se vor bloca oamenii sau sa lase cineva o masina in drepul iesirii. Doar locatarii au acces acolo, cu telecomanda. E putin exagerat.

 

Nu stiu sigur ce sa fac.. Spatiul ala din parcare e comun, nu apartine cuiva anume. Inteleg ca daca administratorul hotaraste ceva poate sa ma oblige sa scot motorul de acolo. De asemenea locatarii nu se strang niciodata in numar de 50%+1 ca sa poata decide daca eu am sau nu voie sa las motorul acolo. Nu stiu exact cum sa fac...

Editat de johnny_laslo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, mobiletron a spus:

 

Ii tragi vecinului respectiv un cap in gura, dar nu pentru ca ai avea dreptate ci pentru faptul ca arunca cu mizerii pe motocicleta ta. 

 

😀 da.. e dinala scandalagiu. Si-a pus in dreptul locului sau de parcare un anunt mare laminat pe care scrie "Parcare Privata - Tai Cauciucuri!".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, johnny_laslo a spus:

De ceva vreme un vecin imi tot arunca gunoi periodic pe motor, imi indoaie oglinzile, imi arunca apa cu var pe ea..

Eu il legam de stalpul respectiv si ii bagam apa cu var pe gat pana ce semna declaratie cum ca ti-a vandalizat motorul. Asa se procedeaza cu oameni din astia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am scris in privat acelui vecin ca intr-o masina din parcare a fost montata o camera video si ca am vazut niste imagini nu tocmai ok. I-am mai spus si ca lucrurile alea se incadreaza la distrugere si ca e grav. Bineinteles ca blufez dar altceva nu pot face momentan. Nu a mai zis nimic pana acum. Nu stiu ce o sa se intample dar orice sfat de la voi e de folos. :D

Editat de johnny_laslo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum jdemii de ani in Rahova, am stat o periada scurta.

Un boss de boss, gura mare toata ziua, bully classic, mai tot timpu iesea scandal exact pe faza cu parcarile, avea un cotet de octavia si se dadea becali.. plm o lungesc cu vorba.. intr-o zi s-a luat de mine agresiv rau, concluzie l-am batut de l-a cam luat dracu de avea tricou imbibat in sange si pe tasu la fel care coborase se il ajute pe flacaul lui, iti zic eu si-au revenit cam greu dar dupa nu a mai facut scandal cu nici un vecin.

Evident ca mi-a zgariat masina, dar fata in fata a avut grija sa nu mai dam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asociatia de propietari poate sa ia o hotarare chiar daca la prima "infatisare" nu se intrunesc 50%+1. La a doua intrunire se iau hotarari si cu 10% din membri, hotarari care se consemneaza in p.v.-ul sedintei asociatiei. Obtii o copie a acestui p.v. pe care i-o bagi pe gat acestui idiot, la figurat, bine inteles, da' si un pic la propiu, trebuie speriat intr-un fel, altfel nu rezolvi. Deh, nu chiar ca "hora09" desi in cazul lui, cu "conlocuitorii" din Rahova nu rezolvi altfel.

Succes si... rabdare

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Genul acesta de situatii sunt foarte delicate. Acum ai tot primit sfaturi sa il bati de sa ii sune apa in cap. Sincer mi se pare un sfat bun doar in cazul in care conditia ta fizica si tehnica pe care o ai iti dau o sansa mare de succes. Si chiar asa daca e un (cuvant urat) cum multi sunt (vezi cazul Sibiu) poate dupa ce i-o dai sa iasa cu un cutit si sa rezolve altfel.

 

Alta solutie ar fi cea pe cale legala. Adica montezi undeva o camera, il prinzi, ii faci plangere penala, etc. Doar ca nici ce faci tu nu e tocmai ortodox. Daca de exemplu locul unde lasi tu motoreta intra in categoria "cale de acces" e problema.

 

Alta varianta e sa incerci sa o dai la pace cu cretinul. Stiu ca suna ciudat, si nu inseamna sa te duci cu caciula in mana la el. Ci pur si simplu o discutie civilizata in care sa ii prezinti niste argumentele din punctul tau de vedere, sa ii spui ca apreciezi faptul ca e un om tipicar si corect, etc. E posibil sa cedeze prostaul si sa il ai de partea ta.

 

Ultima varianta este sa gasesti un loc de parcare sau o varianta in care sa parchezi suta la suta legal. Si la un anume x timp dupa asta sa te razbuni pe el foarte nasol, fara sa stie ca ai fost tu sa ti-o poata intoarce dar atat de nasol incat sa ai satisfactia garantata. Nu ma intind sa spun aici in detaliu cum dar crede-ma ca exista multe solutii si google poate fi un bun prieten in acest sens.

 

Succes ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da... Bataie si dat la pace cred ca pica. Nu vreau procese si alte probleme si nici el nu e un om cu care sa te intelegi. Probabil o sa vad ce se poate rezolva cu asociatia si pana una-alta o las acolo daca nu e ceva decizie prin care sa ma oblige sa o mut. 

 

Totusi e naspa rau treaba. Adica suntem vecini si nu ne putem intelege si ajuta putin. Ma oftic super tare ca nu pot sa stau si eu la casa si acolo sa imi pun camere de supraveghere cand vreau fara sa stau 3 ani sa semneze toti, fara idioti justitiari etc. Asta-i viata. Macar am motor :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu sunt un fan al "pedepsirii" masinii sau moto pentru ce a facut proprietarul.

Dar dragul meu Johnny, mie nu mie se pare corect sa ocupi un spatiu comun pe principul "nu deranjez", "e loc destul pe langa"etc. Asa consideri tu, ar fi exprimarea corecta.

Daca doresti un loc de parcare , iti cumperi unul precum ceilalti vecini, nu "iti tragi unul moca" ocupand un spatiu comun dupa bunul tau plac.

Asta inseamna sa fi un vecin civilizat, si apoi vine evident si treaba cu gunoiul, oglinzile etc.

Spatiul comun a fost platit in cota parte de catre toti cei care au un loc de parcare acolo. Nu este al nimanui.

Daca doresti sa il ocupi. elegant si civilizat ar fi sa vorbesti cu toti proprietarii de locuri de parcare si sa obtii un accept pentru ceea ce doresti tu. Adica proprietarii sa iti fac un favor. Daca il primesti este in regula, daca nu ....

Altfel este tot smecherie tipic romaneasca, eu sunt mai destept si toti ceilalti "e mai prosti".

 

PS: tie ti-ar place sa iti puna un vecin de ex un sifonier pe hol langa usa de la apartamentul tau? Ai avea loc sa intri in casa pe langa el, nu te-ar incurca (dupa mintea lui) ....

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate vorbesti sa o faci legal, cum zicea puya, scapi de tribunal - platesti ceva lunar la intretinere gen sa se creeze un loc pt tine?

 

E un concept vag asta cu "o las acolo ca nu incurca". E un bloc aici in popesti trage un/o lacheu/lachee masina frate abia ai loc sa intri in scara dar nu cred ca deranjeaza pe nimeni ca o tot vad acolo si ma inchin in gand de parca ar fi o biserica si eu credincios.

 

Am observat asta la poporul rroman: nu prea ii atinge mare lucru, in ambele sensuri.

Adica merg umili pe strada ca masinile ocupa trotuarul pentru ca si ei parcheazaa la fel.

 

 

E si o rautate din asta gen "pai eu am cumparat loc (pe o gramada de bani evident) si alalalt nu dar si el il foloseste" . La modul ca te simti prost si il simti pe celalalt smecher si ca "te-a facut" .

 

De la ce am scris mai sus la a arunca gunoi pe moto e cale lunga.

Elegant era sa sune/lase bilet. Dar e prea mult se pare. 

 

Inainte sa judecam ambele parti ca nu stim pe niciunul: poti sa zici ca e frustrat ala de arunca gunoi pe moto dar cine n-a avut fantezii ca da foc la o troaca parcata la modul cel mai nesimtit?(e doar un exemplu, nu zic de aici)

Poate e nebun omu, poate doar a cedat in cazul asta, poate poate, e usor sa judeci.

 

Are dreptate vecinul cu precedentul, tu lasi moto, maine unu lasa un frigider ca na, e loc si nu deranjeaza si na, escaladeaza si ai probleme cu mai multi si nu vrei probleme cu nimeni.

 

*un lucru mai spun: 

 

Da, era elegant sa sune/lase bilet dar dupa ce intri in x conflicte cu y babuini (doar un exemplu) nu-ti mai vine sa iei calea eleganta. 

 

Pentru ca babuinul nu are bun simt etc si nu rezolvi nimic. Asa ca hai sa-l doara putin pe babuin. Zic.

 

 

Gandeste-te ca sunt care au prob cu vecinii ca lasa moto pe aleea spre scara..

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simplu ca bună ziua de rezolvat. Vorbești cu președintele de bloc, dai o propunere ca spațiul respectiv, cu destinația uz comun, sa fie marcat și închiriat către tine, pentru parcare moto. Și propui o taxa anuala(50 lei pe luna, 600 pe an, de exemplu). La  prima, ședința vin cati vin, dacă nu sunt 50+1%, se amână cu 2 saptamani. La următoarea sedinta din cei prezenți, 50+1 sa fie de acord. Și faci un draft decontract, o achita de mana cu dimensiuni și cum e acolo, spațiul îl preiei tu, pui moto acolo. Evident, dacă moto acolo nu incurca la iesit, manevre, acces pietonal.

Si asa i o dai elegant nemernicului, fără violenta. 

Eu asa am făcut, era totul rezolvat, doar ca a apărut o alta varianta, am luat un loc de parcare foarte inghesuit, unde nu încape decât un smart.  Altfel aveam totul votat, contractul fa ut, mai, era doar sa plătesc. 

 

Dar sigur varianta de mai sus rezolva problema! 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 12.09.2020 la 19:56, PoliBuc a spus:

Asociatia de propietari poate sa ia o hotarare chiar daca la prima "infatisare" nu se intrunesc 50%+1. La a doua intrunire se iau hotarari si cu 10% din membri, hotarari care se consemneaza in p.v.-ul sedintei asociatiei. Obtii o copie a acestui p.v. pe care i-o bagi pe gat acestui idiot, la figurat, bine inteles, da' si un pic la propiu, trebuie speriat intr-un fel, altfel nu rezolvi. Deh, nu chiar ca "hora09" desi in cazul lui, cu "conlocuitorii" din Rahova nu rezolvi altfel.

Succes si... rabdare

 

Asta e solutia.

 

Restul cu smardoieli s a m d, sunt discutii de bere, si oricum daca erai genul nu scriai aici :D

 

Am trecut prin aceeasi situatie, spatiul comun e al tuturor si al nimanui, fiecare poate pretinde ca cm lui alocati sunt de fapt acolo unde e motorul tau si invadezi spatiul comun. Pana nu se amenajeaza loc de parcare sau obtii acordul asociatiei, nu ai ce face. Problemele astea apar in toate comunitatile unde oamenii nu sunt uniti si nu sunt in stare sa se inteleaga intre ei.

 

Pana acolo, tu ar trebui sa poti raporta vandalismul, vezi ca exista camere video de supraveghere cu baterie, le orientezi strict sa vada doar pe motor pt ca gdpr, si te duci la politie cu dovezile. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...