Sari la conținut

3. Grande Prémio 888 de Portugal


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Acum 3 ore, Method a spus:

....insa chiar MM a zis ca uitandu-se pe telemetria lui Stoner nu i-a venit sa creada felul cum acesta putea merge cu mtoreta de gp,si ca el nu putea face acelasi lucru.

 

Ar fi fost interesant oricum de privit un duel intre ei.

 

 

Da,probabil nu are muschii dezvoltati cum trebuie si nici nu vrea sa forteze zona aia la inceput,mai ales ca azi are 25 de tururi de facut.Probabil ii si amorteste,sunt anumite probleme - e normal dupa 2 fracturi,9 luni de pauza si complicatiile pe care le-a avut.

Toti care invoca acea declaratie a lui Mm, fata de telemetria lui Stoner, o scot din context si nu tin cont de conditiile in care a fost facuta. Declaratia a fost facuta la scurt timp dupa ce MM a ajuns pentru prima data in boxa HRC, in calitate de mostenitor direct al motoretei lasate de Stoner. Cand vii de la Moto2 si vezi pentru prima data telemetria unui pilot de GP, este firesc sa ramai fara prea multe cuvinte. Este alt nivel, pur si simplu.  Cu siguranta, insa, daca ar fi sa comparam astazi telemetriile celor doi, MM este in alta liga. Apoi mai trebuie sa tii cont ca declaratia avea si putina aroma "politic corecta". Pai ce voiai sa declare, cand a preluat motoreta predecesorului ? Ca prestatiile lui Stoner pot fi mult imbunatatite? Ca o sa ii arate el cum trebuia sa mearga? Evident, trebuiau date niste pupaturi, pe ici pe colo, prin punctele esentiale, trebuia sa se faca agreabil prin declaratii. Si apoi, stii cum este.. el nu a avut niciodata acces la telemetriile din vremurile de glorie ale lui Rossi ;) 

 

N-ar fi fost un duel, ar fi fost o executie! 

 

Nu are treaba cu dezvoltarea muschilor... felul in care isi scutura mana, imi confirma niste banuieli mai vechi, anume ca fractura si mai ales recidiva i-ar fi putut afecta nervul radial. Infectia (o fi fost, nu zic nu), platbanda de titan rupta (:lol:ma buseste rasul) sunt bullshit-uri de presa.  

 

In alta ordine de idei, am inteles ca Martinator este farâmat destul de tare... fractura la nush ce pumn si la glezna dreapta. Imi pare tare rau pentru el. Sper sa isi revina, fara prea multe urmari.. astept un titlu de la baiatul asta. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 188
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Rossi L.a blestemat rau de tot pe MeMeu si s.a prins al dracu de bine , cursa ne va arata cam pe unde e MM in momentul de fata , restul sunt povesti . Chestia ca isi permite anu asta sa fie lejer ai deastea is povesti , bun , n.o sa ia titlul , dar cine are impresia ca MM va merge la siguranta se inseala , daca ai mai lasa si anu asta pe baieti sa zburde .... Greu ai mai ajungi , chiar MM fiind , unde pui ca au devenit niste motociclete fantastice Ducati si Suzuki , iar Yamaha de anu asta merge bine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ar trebui sa facă un pilot fie el oricare nu neapărat MM după un an și jumătate de la ultima cursa cap-coadă? Ar trebui sa câștige cu 25sec avans? Sa le dea o tura, doua avans celorlalți? C'man Boyz, nu mai fiți spălați pe creier. 

VR nu cred ca a blestemat pe nimeni, sau ți-a spus ție asta? 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum arata timpii si clasamentul din WUp, ar trebui sa vedem dueluri directe intre Mimisor si Rossi! Sa fie spectacol! :D 

Pedro Acosta castigaaaaaaaa!! Viitor de aur MotoGp are! Excelenta cursa Foggia. Mare pacat pentru Masia ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acosta asta e briliant.

In 3 curse un loc 2 și 2 victorii.

Si ce ultim tur...ce frânări si ce voblaj pe ultimul viraj omg...

Deocamdată are un parcurs care demn de un multiplu campion mondial.Nu prea il ajuta fața si aparatul dentar sa fie golden boy ca Rossi sau Marquez dar in rest merge superb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca fratiorul Alex ii tine spatele lui MM si impune ritm fals.. :D :D 

Acum 8 minute, frigider a spus:

 

 

Rossi pe moto noua e praf, mai bine face o faptă bună și i o da lui Morbi.

Nu zi de doua ori, ca poate face o ghidusie Razli... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia ziceti...mai flăcăilor cum e cu MM zmeu care vine si rupe norii?...nu e hate doar cred ca MM o sa inceapa sa se bada la podiumuri/victorii abia in partea a 2 a sezonului...poate chiar de la anul ...

 

Azi omu zilei a fost Pecco 

Pacat de Zarco...

 La Yamaka...treaba e ca Morbidelli ar merita sa vina in locul lui Vinales si Vinales in locul lui Rossi...si Rossi sa mearga sa dirijeze de la boxe...ca e cam gata vrajeala ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 16.04.2021 la 12:49, Djenavar a spus:

Tin pariul, o pizza cu un suc

Sa vina pizzaa, sa vina sukul, sa vina meme🤣🤣🤣🤣🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, Buggy a spus:

Ia ziceti...mai flăcăilor cum e cu MM zmeu care vine si rupe norii?...nu e hate doar cred ca MM o sa inceapa sa se bada la podiumuri/victorii abia in partea a 2 a sezonului...poate chiar de la anul ...

 

Azi omu zilei a fost Pecco 

Pacat de Zarco...

 La Yamaka...treaba e ca Morbidelli ar merita sa vina in locul lui Vinales si Vinales in locul lui Rossi...si Rossi sa mearga sa dirijeze de la boxe...ca e cam gata vrajeala ...

Pozitia 7 a fost mai mult decât onorabilă.

Se pare că problema lui e mai naspeta decât s-ar văzut în media.

Vom trăi și vom vedea.

După start era pe 3, apoi exact când am întors capul s-au atins cu cineva (Miller?) și a pierdut 3 poziții o dată.

 

Sper că ați remarca că a și  plâns de durere/frustrare/emoție (?)

O să-și revină mai repede decat îl îngropați voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, xt600 a spus:

  Infectia (o fi fost, nu zic nu), platbanda de titan rupta (ma buseste rasul) sunt bullshit-uri de presa. 

Am un prieten aici la Lyon care după un accident moto în 2013 a trecut fix prin aceleaşi ghinioane care se pot întîmpla oricui, într-o înlănţuire bizară de după un accident la 30kmh.

Platbandă titan ruptă pt că l-au pus pe recuperare kineto prea repede, reoperat pt înlocuire placă, s-a ales cu o infecţie (da, există nosocomiale şi la Lyon), reoperat pt curăţare os, reoperat pt adăugare placă şi grefă osoasă(din şold)operat în total de 14 ori, nerecuperat complet nici pînă acum pt că la un mom dat i-au prins un nerv sub placă şi nu-şi mai poate mişca palma şi degetele cum trebuie. Astea sînt pur şi simplu ghinioane 

 

1.thumb.jpg.5718275249642cf4863cd460d623ac48.jpg2.thumb.jpg.22571283cb23d91962ed2845029fbde8.jpg3.thumb.jpg.c4b6689cf4f4cb2a1ad3016c9a4d1df1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A rupt MM!!! 

 

Daca nu picau cativa din fata se batea pentru locul 10+ (hint, era cand haterii lu' Rossi ii negau orice clasare fruntasa ca urmare a trantelor colegilor)

 

Micul episod de bocete la boxe e frustrare pura. Adio era MM.

 

Unde's za fanboys? Method, under esti cois? Ti-ai luat antidepresivele? :?)))

Rossi? Noapte buna Boss!! :)))

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, B.B. a spus:

Pozitia 7 a fost mai mult decât onorabilă.

Se pare că problema lui e mai naspeta decât s-ar văzut în media.

Vom trăi și vom vedea.

După start era pe 3, apoi exact când am întors capul s-au atins cu cineva (Miller?) și a pierdut 3 poziții o dată.

 

Sper că ați remarca că a și  plâns de durere/frustrare/emoție (?)

O să-și revină mai repede decat îl îngropați voi.

eu nu il vad ingropat nicidecum...doar ca pe aici unii credeau ca vine si rupe norii,...este grava buba lui si va mai dura pana cand o sa inceapa sa se bata la victorii si sa piloteze in stilul lui...oricum e un rezultat bun si a fost cea mai buna honda :))))...dar dupa cursa pare destul de extenuat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, B.B. a spus:

Pozitia 7 a fost mai mult decât onorabilă.

Se pare că problema lui e mai naspeta decât s-ar văzut în media.

E un loc bun chiar şi pt cineva cu două mîini complet funcţionale.

Sînt sigur că situaţia e mai gravă decît lasă ei să se vadă dar e tînăr şi o să recupereze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, Buggy a spus:

 

 La Yamaka...treaba e ca Morbidelli ar merita sa vina in locul lui Vinales si Vinales in locul lui Rossi...si Rossi sa mearga sa dirijeze de la boxe...ca e cam gata vrajeala ...

Cu durere in suflet (pentru Rossi), drept iti spun ca un mare adevar ai grait. Si cat se poate de logic si de adevarat si in ceea ce ii priveste pe Morbi si pe Vin. Daca Yamaha il pierde pe Morbi (deja se vorbeste de niste tratative cu Suzuki), inseamna ca sunt idioti.. 

 

Peco unul din eroii cursei! Splendida recuperare! Quarta, a mers draceste... cand am vazut ce presiune a pus Rins pe el, credeam ca o sa se imprastie, dar nu.. a mers ca pe sine astazi.. 

Rins... una calda, doua reci.. ca si Miller de altfel. Pacat pentru Miller, dar nah.. se pare ca presiunea expirarii contractului nu prea ii prieste... pacat. 

Zarco.. altul ori la bal ori la spital.. 

MM.. astazi omul a fost eroic... sincer, nu ma asteptam sa termine cursa. Si nu numai ca a ajuns la finish, dar a terminat-o si pe un loc onorabil... La boxe se vedea ca este terminat... Chiar si asa, intr-o mana, tot i-a dat fratiorului peste 4 sec avans. Si atunci revin cu intrebarea: ce cauta fratiorii in competitia asta??? Cand piloti foarte talentati isi irosesc carierele si talentul in competitii secundare sau nu au unde promova de la clasele inferioare. 

Rossi.. ma tem ca datorita rezultatelor va parasi campionatul pe usa din dos... De asta un campion trebuie sa inteleaga cand trebuie sa se retraga... pacat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Buggy a spus:

eu nu il vad ingropat nicidecum...doar ca pe aici unii credeau ca vine si rupe norii,...este grava buba lui si va mai dura pana cand o sa inceapa sa se bata la victorii si sa piloteze in stilul lui...oricum e un rezultat bun si a fost cea mai buna honda :))))...dar dupa cursa pare destul de extenuat...

Pai a declarat de ieri că deja se simte extenuat și ca îl supără mana aia - mușchii, și că azi speră să termine cursa, atât. :(

_------

Legat de Rossi, toate comentariile mele au fost acum 2-4 ani, acum cred că ar fi de prisos să mai zic ceva despre retragerea lui. Am zis la vremea când era indicat sa o facă.

Mi-a plăcut Rossi și îl admir ca om și sportiv, nu cred că e cazul sa mai demonstreze ceva.

Cu cat insistă mai mult cu atât e mai nasol și sincer, omenește vorbind nu îl înțeleg. Întâmplător am cam aceeași vârstă cu el și simt cum mă ia durerea se șale sau de genunchi când fac diverse chestii. Chiar nu mai ai cum sa fii ca la douajde ani. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, xt600 a spus:

Cu durere in suflet (pentru Rossi), drept iti spun ca un mare adevar ai grait. Si cat se poate de logic si de adevarat si in ceea ce ii priveste pe Morbi si pe Vin. Daca Yamaha il pierde pe Morbi (deja se vorbeste de niste tratative cu Suzuki), inseamna ca sunt idioti.. 

mda ...cu Rosssi sa cam terminat din pacate...a inceput la mgp intr o echipa privata si asa va termina...eu unul zic ca nu e de judecat faptul ca a concurat pana acum....daca asta ii place si sa putut de ce nu?...de demonstrart a demonstart ce a fost de demonstrat :)))

in schimb eu cred ca Morbidelli ar putea sa arate ceva mai mult....iar Vinales mai mult de atat nu poate...

 

cat despre Miller....pe mine nu ma mira nimic si sunt convins ca la anul zboara si vine Zarco...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 51 minute, adrianm a spus:

 

Platbandă titan ruptă.... 

Infectia respectiva este cat se poate de posibila, mai ales in situatii ca a lui, care implica chirurgie osoasa, este doar de neinteles cum de s-a putut intampla la nivelul ala. Ceea ce pun la indoiala, este insa faza cu "ruptura placii de titan". Poate or fi vrut sa spuna ca placa cu pricina s-a desprins din prinderile care o fixau pe os, dar de rupt... hmmm..  Ceea ce voiam sa sugerez, la final, este ca acolo sunt probleme mai profunde, de natura neurologica, care sunt ascunse presei, prin declaratii .. sa le zicem..bizare. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, xt600 a spus:

Infectia respectiva este cat se poate de posibila, mai ales in situatii ca a lui, care implica chirurgie osoasa, este doar de neinteles cum de s-a putut intampla la nivelul ala. Ceea ce pun la indoiala, este insa faza cu "ruptura placii de titan". Poate or fi vrut sa spuna ca placa cu pricina s-a desprins din prinderile care o fixau pe os, dar de rupt... hmmm..  Ceea ce voiam sa sugerez, la final, este ca acolo sunt probleme mai profunde, de natura neurologica, care sunt ascunse presei, prin declaratii .. sa le zicem..bizare. 

Ba e fix ruptă, am undeva şi radiografia cu ea ruptă, a ţăcănit pur şi simplu acolo unde era fractura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bah....am terminat si popcornul cat am așteptat să se comenteze pe aici după fp3 si quali....dar nimic,băieții așteptau cursa să-l vadă pe Meme in țărână,că să își dea drumul....

Bine draq că nu a terminat asta in primii 5 , că se îngropa topicul de tot.

Speaking of "ochelari de cal" , bah baetzi ,voi vă dați seama că asta a terminat prima Honda într-o mână...și a pierdut o poziție față de start in prima lui cursa cap-coada de 1 an jumate încoace. E terminat frate , sa lase locul altora mai tineri și mai buni. Huoooo!

 

LE partea proasta pt unii e că se mai recuperează 2 săptămâni acum.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sper sa se recupereze sa poata sa tina in mana undita alaturi de Stoner.

Nu stiu daca ati observat dar Qua l-a imitat pe Cristiano Ronaldo dupa ce marcheaza.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...