Sari la conținut

15. Gran Premio Animoca Brands de Aragón 2022


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Acum 15 ore, frigider a spus:

austria anu trecut?

pai cine e alpha? taka? mir care nici nu s-a suit pe moto deocamdata? 

 

sa marcheze ca anu trecut, cu 1-2 victorii, el handicapat fiind :crack:

(sunt doar optimist)

Anul asta. A avut conferinta de presa in care a anuntat ca revine in garaj (inainte de informatiile cu teste si cu revenire pe pista) pentru ca lucrurile nu merg bine acolo.

Nu e vorba de un adversar direct (actual sau viitor). La naiba, e cel mai bine clasat pilot Honda si a participat doar la jumatate dintre cursele la care au participat ceilalti. E chestia ca simte ca lucrurile ii scapa de sub control. Simte ca altcineva a inceput sa ia decizii acolo si nu sunt tocmai in directia dorita de el.

Asta inteleg eu acum bazar pe felul in care s-a comportat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 408
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 3 ore, Method a spus:

Bai m-ati omorat cu duma asta alfa male...

 

Sper ca ai inteles ca formularea este folosita cu sens figurat. Nu vorbim despre pozitia de alfa male la babuini sau cipanzei.. ;) Ca expresia sa nu iti mai dea dureri de cap, am sa iti spun altfel: pana la accident, pozitia lui MM in cadrul echipei HRC, era aceea a unui ZEU! Platit regeste, obtinea un contract pe 4 ani, ceea ce este o situatie rarisima in istoria clasei, impunea un contract pentru fra'su, motoreta era dezvoltata EXCLUSIV pe baza feedbackului si a dorintelor sale, etc, etc. Doi ani de absenta si deriva in care a aruncat echipa de uzina Honda, i-au slabit pozitia, boss-ii cauta alternative. In contextul asta, l-au adus pe Mir, altfel se multumeau cu Pol, un pilot comod pentru MM. Nici nu conteaza, deocamdata (nota bene!) cat ii va lua lui Mir sa se adapteze. Simpla lui aducere la echipa de uzina, este o declaratie indirecta,  ca politica in cadrul echipei se schimba. Solicitarea lui Pugi, foarte diplomatica de  altfel, de a fi prezent la testele de la Misano, a fost un alt semnal, in acest sens. In plus, Mir nu va fi un coechipier care sa se multumeasca cu rolul de locotenent, se va bate pentru intaietate. Va fi o situatie foarte asemanatoare cu cea de la Yamaha, cand a fost adus JLo. Mimisor nu are multa scoala, nu are cursuri de risk management, dar realizeaza ca situatia nu este una prea buna pentru el. De aici si declaratiile mai mult sau mai putin voalate la adresa echipei, si nevoia de a fi cat mai repede pe pista. Sper ca acum sa fi inteles despre ce vorbim... Incearca sa vezi lucrurile intr-un context mai larg si nu simplist, gen Pol sau Taka nu sunt alfa male, locul este liber si altele de genul asta. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, ilarionciobanu a spus:

Anul asta. A avut conferinta de presa in care a anuntat ca revine in garaj (inainte de informatiile cu teste si cu revenire pe pista) pentru ca lucrurile nu merg bine acolo.

nasolel atunci.

 

Acum 1 oră, ilarionciobanu a spus:

E chestia ca simte ca lucrurile ii scapa de sub control. Simte ca altcineva a inceput sa ia decizii acolo si nu sunt tocmai in directia dorita de el.

cred si eu, cu redesign total au zis sa nu mai depinda de 1 om. ceea ce e oarecum de inteles.

Acum 49 minute, ioio_viola a spus:

frate astia nu erau gata-gata sa iasa din GP anu trecut? 

cat ghinion sa ai?

ghinion si cu pilotii / moto..

ce rau au mers anul asta.

daca mergeau ok poate nu mai pleca sponsorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, frigider a spus:

 

cat ghinion sa ai?

daca mergeau ok poate nu mai pleca sponsorul.

Cand nu exista rezultate, nu se mai numeste ghinion. 

Oricum, vesti proaste pentru Ezpeleta... daca i se mai retrage o echipa, va avea parte de alte nopti nedormite. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, xt600 a spus:

Cand nu exista rezultate, nu se mai numeste ghinion. 

Oricum, vesti proaste pentru Ezpeleta... daca i se mai retrage o echipa, va avea parte de alte nopti nedormite. 

E un pic ciudat să plece sponsorul după ce echipa a semnat cu Aprilia și a contractat doi piloți promițători, ambii vicecampioni la Moto2, iar unul dintre ei chiar câștigător de curse la clasa mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Doctor X a spus:

E un pic ciudat să plece sponsorul după ce echipa a semnat cu Aprilia și a contractat doi piloți promițători, ambii vicecampioni la Moto2, iar unul dintre ei chiar câștigător de curse la clasa mare.

Da, este intr-adevar ciudat, insa nu cred ca este o simpla coincidenta ca pleaca sponsorul de la cea mai slaba(mint, ultima clasata este Tech3) echipa de client din competitie. Din pacate, rezultatele de moment vorbesc. Plus ceea ce spun colegii @PzKpfWsi @ioio_viola

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, xt600 a spus:

Da, este intr-adevar ciudat, insa nu cred ca este o simpla coincidenta ca pleaca sponsorul de la cea mai slaba(mint, ultima clasata este Tech3) echipa de client din competitie. Din pacate, rezultatele de moment vorbesc. Plus ceea ce spun colegii @PzKpfWsi @ioio_viola


eu tind da cred ca pb financiare. Mai exact WithU ce face? Cumpara de la unii si altii si ofera pachete complete catre furnizori. 
din pacate business-ul principal este energia, gaz si electricitate, si stim ca nu e tocmai un moment bun cu ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, ENEOS a spus:

Păi firmele din energie fac acum profituri babane! 

Dacă mai dispare o echipă o să fie motoducati & friends spa în loc de motogp... 

in conditiile in care se discuta de plafonarea pretului, de taxe suplimentare....? Nu prea.

si bani fac producatorii, nu furnizorii. De aia hidroelectrica are pretul de 0.8 si Enel de 1.4... ca exemplu☺️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

People,reveniti-va.Ati auzit de specula?S-a speculat pretul la energie gaz si petrol masiv in perioada asta - firmele din energie (dar mai ales din petrol) au inregistrat profituri IMENSE.Nu trebuie sa ma credeti pe mine,luati niste cote de piata etc.

De aia se si discuta despre plafonare - pt a opri specula.Normal ca nici un guvern nu o sa spuna pe tv "astia de va vand voua curent gaz electricitate au avut costuri marite cu 15-20% dar v-au ridicat voua pretul cu 40-45% invocand inflatia dar de fapt ei punandu-si adaos imens",nimeni nu va spune asta,ca iese scandal.Dar insasi ideea si conceptul de plafonare - mai ales ca se discuta la nivel de UE impozitarea masiva a profiturilor companiilor din energie (EU targets €140bn from windfall taxes on energy companies) provin dintr-o incercare (slabuta zic eu) de stopare a speculei.

Pai de ce impun plafon si impoziteaza profiturile? - pt ca (logic) s-au facut profituri masive.Si furnizorii au speculat masiv mai mult chiar decat producatorii.

 

Hidroelectrica nu e un exemplu bun (pt ca e o companie cu capital de stat care nu face specula si care mai ales zilele astea e pregatita sa fie frumoasa si cinstita pt iesirea pe IPO si nu vrea nimeni scandal :bounce: ) - insa poti vedea clar specula facuta de Enel fata de pretul cinstit ca sa zic asa practicat de Hidroelectrica care btw e 0.71 ron/kwh si inca pana acum 2 luni era 0.65 - deci enel are pret dublu ?

Oare exista specula sau nu la firmele din energie? :P

 

Si eu zic la fel ca si colegii ca wihU era sponsor de casa al lui Dovi si probabil din moment ce Dovi s-a retras,au plecat si ei.E prea mare coincidenta si timing'ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic:

 

Ma tem ca nu mai e de mult valabil 1 virgula X per Kwh la niciun furnizor, majoritatea sunt pe la 3-4-5 lei per Kwh doar energia activa.

 

https://www.enel.ro/enel-energie/ro/clienti-rezidentiali/electricitate/simplu-anual.html

 

https://www.engie.ro/electricitate/

 

Exceptie facand bineinteles Hidroelectrica

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,eu am cu Hidroelectrica si pot spune 100% ca pretul practicat de ei este de 0.71 ron/kwh iar in martie era de 0.65 ron/kwh.

De ce ar plati cineva de 3-4 ori mai mult la alti furnizori e peste puterea mea de intelegere.

Oricum e insane ce se intampla pe piata de energie,specula e in floare dupa cum se vede si cred ca ar trebui reglementata.Dar ce cred eu e neimportant.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • adidas changed the title to 15. Gran Premio Animoca Brands de Aragón 2022

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...