Sari la conținut

Accidente 2023


ENEOS

Postări Recomandate

Acum 3 minute, Escanor a spus:

 

Pai sa zicem că ai 30 de ani, poți sa dai doar de A2? Nu iei full A? 

 

Adică nu înțeleg daca ai vârstă necesară de ce să-ți mai complici viata cu A2. Dai de A și îți iei o mobra mică și ușor controlabilă, una de 300 - 400 iar după crești 


Pentru ca unii nu pot, pur si simplu, sa stapaneasca o mobra de A. 


Si da, poti sa dai, daca vrei, de A1 la 70 de ani.


Nu ganditi din punctul vostru de vedere, habar n-aveti ce fel de elevi sunt sau vor sa fie acum in scolile moto. De ex. levi carora le e pur si simplu frica de motociclete dar vor sa-si ia permisu doar dintr-o ambitie prosteasca, de exemplu pentru ca si pasagera prietenului sotului ei motociclist l-a luat. Sau pentru ca are colega de servici. Sau pentru ca s-ar potrivi cu tatuajele pe care si le-a facut. Sau pentru ca ... si completati ce vreti voi pe linia punctata. Si cand se suie pe mobra de A o dau pe jos la fiecare oprire pe loc, pentru ca nu au simtul de a o tine dreapta. Asa ca ramanem, de ex, la Honda Rebel si dam de A2, ca sa nu plecam, totusi, acasa exmatriculata din scoala pentru lipsa de aptitudini.

 

Voua va e greu sa intelegeti, sunteti motociclisti vechi si un Elektra Glide vi se pare la fel ca un Rebel, dar pt un incepator fara talent e o uriasa diferenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 221
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 17 minute, Speedy.K a spus:


Pentru ca unii nu pot, pur si simplu, sa stapaneasca o mobra de A. 


Si da, poti sa dai, daca vrei, de A1 la 70 de ani.


Nu ganditi din punctul vostru de vedere, habar n-aveti ce fel de elevi sunt sau vor sa fie acum in scolile moto. De ex. levi carora le e pur si simplu frica de motociclete dar vor sa-si ia permisu doar dintr-o ambitie prosteasca, de exemplu pentru ca si pasagera prietenului sotului ei motociclist l-a luat. Sau pentru ca are colega de servici. Sau pentru ca s-ar potrivi cu tatuajele pe care si le-a facut. Sau pentru ca ... si completati ce vreti voi pe linia punctata. Si cand se suie pe mobra de A o dau pe jos la fiecare oprire pe loc, pentru ca nu au simtul de a o tine dreapta. Asa ca ramanem, de ex, la Honda Rebel si dam de A2, ca sa nu plecam, totusi, acasa exmatriculata din scoala pentru lipsa de aptitudini.

 

Voua va e greu sa intelegeti, sunteti motociclisti vechi si un Elektra Glide vi se pare la fel ca un Rebel, dar pt un incepator fara talent e o uriasa diferenta.

 

Eu când am dar era doar categoria A nu erau încă A1, A2. Și inainte sa fac școală am mers 1 an pe un scuter de 50cc chinezesc. La școală mă duceam cu scuterul 😁 și la fel as recomanda și celor care vor să facă acum școală sa se apuce de moto.

Editat de Escanor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu si cand mi-am luat ultima mobra era doar cat A. Dar scuterul nu prea are nicio treaba. Cand intervine si controlul ambreiajului se schimba treaba. Acum o saptamana a picat o scuterista pt ca n-a fost in stare sa franeze din scurt cu mobra dreapta si a scapat-o pe o parte pe strada. A, ca sa nu mai vorbim de pasager...

In fine, treburile sunt mai complicate decat par. Detaliem pe un topic separat pentru cine vrea, undeva pe la scoli moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"ACCIDENT GRAV IN GILAU JUDEȚUL CLUJ PERSOANA INCOSTIENTA. A FOST SOLICITAT ELICOPTERUL SMURD

 

-Pompierii din cadrul Detașamentului 2 Cluj-Napoca intervin în aceste momente la un accident rutier petrecut în localitatea Gilău.

Din primele informații, în accident a fost implicat un motociclist, care este inconștient.

Acesta primește îngrijiri medicale. La fața locului sunt prezente echipajele de la Garda de Intervenție Gilău, fiind solicitat în sprijin și elicopterul SMURD de la Jibou. Revin cu alte informații”, informează ISU Cluj."

 

Citat,...sper ca motociclistul sa-si revina si sa fie bine! Nu am alte detalii. :(

377554466_689804689835369_6205282864823679856_n.jpg

377678979_689804753168696_2367076655693558485_n.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 9/12/2023 at 5:30 PM, Speedy.K said:

Voua va e greu sa intelegeti, sunteti motociclisti vechi si un Elektra Glide vi se pare la fel ca un Rebel, dar pt un incepator fara talent e o uriasa diferenta.

Crede-ma, si pentru unii cu experienta ar fi de speriat.Lipsa de talent impreuna cu dorinta de "a da bine" sau cine stie ce altele, pot creea probleme. De exemplu sunt in trafic o gramada de soferi profesionisti, cu aproape toate categoriile luate, dar care conduc doar de necesitatea de a avea un loc de munca, nu contest ca sunt printre ei si foarte multi talentati si care si-au dorit si inca isi mai doresc sa conduca pentru ca le place! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, raikk a spus:

 

Meaam full option asta 😱

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 12.09.2023 la 18:30, Speedy.K a spus:


Pentru ca unii nu pot, pur si simplu, sa stapaneasca o mobra de A. 

...elevi carora le e pur si simplu frica de motociclete dar vor sa-si ia permisu doar dintr-o ambitie prosteasca, de exemplu pentru ca si pasagera prietenului sotului ei motociclist l-a luat. Sau pentru ca are colega de servici. Sau pentru ca s-ar potrivi cu tatuajele pe care si le-a facut. Sau pentru ca ... si completati ce vreti voi pe linia punctata. Si cand se suie pe mobra de A o dau pe jos la fiecare oprire pe loc, pentru ca nu au simtul de a o tine dreapta....

 

Stiu multi motociclisti (inca incepatori desi au trecut 2-3+ ani de cand au mobre si carnet) care merg cu frica pe motor si nu stiu sa puna o frana brusca.

Bine ca sunt echipati full, dar intotdeauna ii vad crispati, rosii si transpirati la fata, vara, stand cuminti in spatele masinilor la semafor. Culmea este ca desi merg incet si nu se baga printre masini, stau in coloana, nu fac arogante....tot mai pica vreunul din cand in cand...

 

 

La 16.09.2023 la 16:47, ENEOS a spus:

Decât doo, al 3-lea a frânat și s-a oprit!

Am inteles ca erau niste pustani...

Al 3-lea a avut noroc ca era mai in spate si a avut mai mult timp pentru reactie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 9/16/2023 at 3:27 PM, sprike said:

"Din impact, a rezultat rănirea a 2 tineri de 18 și 17 ani, care se deplasau cu moto, aceștia fiind transportați la două unități spitalicești, pentru acordarea de îngrijiri medicale", anunță poliția."

Din filmare nu reiese cam cat de departe erau pustii cand auto a efectuat virajul...insa vina este a conducatorului auto care nu s-a asigurat la limita evitarii oricarui pericol cand a schimbat directia de mers... Pacat de pusti...ce motoare/mopede aveau? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, adyrip1 a spus:

Erau pe camp si astia zic ca nu aveau permis? Sau sisteme de iluminare? Pai daca nu sunt pe sosea ce treaba au? ca s-au pocnit ei ca bizonii e altceva. RIP

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

https://www.observatorulph.ro/auto-moto/2700773-motociclistul-implicat-in-accidentul-de-pe-dn1-este-in-coma-surse-un-sofer-ar-fi-intors-neregulamentar?unapproved=2119009939&moderation-hash=af54aa47049e369fbd6197c59fcfd13a#comment-2119009939

 

La 1 min in fata mea, m a depasit cand aveam 120. Il vazusem ca e batran si ca merge cu o gagica pasagera dar nu ma asteptam sa aiba 14 ani ceea ce e si mai naspa. Probabil avea 135 spre 140 ca s a dus racheta. Inainte de impact e o intersectie unde eu am incetinit si m am asigurat ca trec paralele cu o masina de pe banda 2 ca sa nu faca nimeni stanga peste mine. Asta nu stiu ce a facut daca a incetinit dar nu cred ca avea 100 ca altfel trecea prin masina. Avea numar de hog

 

Stie cineva sa explice ce inseamna coma aia mai exact? Cat de grav e?

 

Locul DN1
https://maps.app.goo.gl/YrSEeC7JmmcJiDhB7

GH015417_1696779150460.jpg

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca Opelul de PH e cel care a intors neregulamentar si motociclistul a intrat in partea dreapta spate a mașinii si daca l-a intors cu fata in sens invers deplasării, inseamna ca avea ceva viteza...sa speram ca scapă el si pasagera fara mari probleme...desi la nivelul ala de coma, șansele sunt mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"ULTIMA ORA: ACCIDENT MORTAL IN REGHIN JUDEȚUL MUREȘ.

MOTOCICLIST MORT

Medicii sosiți la fata locului nu au mai putut face nimic pentru victima, aceștia au constatat decesul."

387850923_707323258083512_6252587973307082357_n.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 13.10.2023 la 12:22, Pandy a spus:

Am vazut ca se anunta marsul durerii in wk pe fb. Oribil nume, lumea nu intelege ca degeaba ai prioritate cand tu ii dai peste viteza legala. Sa fie sanatosi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...