Sari la conținut

Solutie eficienta de curatare deflector moto/parbriz auto ?


yglos
 Share

Postări Recomandate

Pana acum am utilizat Sano clear dar se pare ca nu mai este eficient in curatarea resturilor de insecte, mai ales pe deflectoarele touring de plastic moto. 

Voi ce solutie cu pulverizator folositi ca sa topiti acele resturi de insecte/ceara care se depun pe deflectoare moto ori parbrize auto si sa le curatati eficient?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, Patrick_M a spus:

Motul Helmet & Visor clean sau Insect remover.

what he said! ai doua produse super motul, unul pentru viziera dedicat, si unul general , insect remover. Ambele foarte bune. Dai, astepti sa se inmoaie, dai cu un servetel umed fara alcool(de ala de bebe), nu apesi ca berila sa nu zgarii, apoi stergi la urma cu hartie. iese boboc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 minutes ago, GoodKat said:


Poate fi spalat? Eu am incercat sa spal niste prosoape de micro-fibra in masina si au iesit naspa...parca erau abrazive.


Un spray de geamuri, de la Leroy, ceva ieftinel, pe la 18 lei parca si lavete de microfibra. Folosesc atat ca sa sterg viziera / casca cat si insectele de pe parbriz / far / carene. 0 probleme si mi se pare destul de eficient.

Una pe care o folosesc doar la casca-viziera am spalat-o de mana cu sapun de copil si a iesit foarte bine, iar altele le bag in masina de spalat si dupa in uscator si au iesit ok si asa. Poate difera detergentul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, GoodKat a spus:


Un spray de geamuri, de la Leroy, ceva ieftinel, pe la 18 lei parca si lavete de microfibra. Folosesc atat ca sa sterg viziera / casca cat si insectele de pe parbriz / far / carene. 0 probleme si mi se pare destul de eficient.

 

Poate pui si o poza cu el te rog. Solutiile de vara auto nu mi se par asa de eficiente. 

Editat de yglos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa curatare dat cu rainx / rain shield. Nu se mai prind asa tare insectele, se curata mult mai usor viziera.  Si in caz de ploaie aluneca si  apa mult mai usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru vizieră: curăț cu soluție făcută din apă distilată și săpun lichid, șterg cu microfibră, dau cu silicon (spray Mannol, tubul gros), apoi microfibră uscată. Iese lux, se lipesc mai greu insectele, se curăță ușor.

Bonus: pe ploaie rămâne viziera curată, picaturile de apă se împrăștie rapid. Puteți încerca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Lucian_M a spus:

Pui într-un flacon mic. Cine curăță viziera la benzinărie, cu apă din găleată?

Ai o lavetă cu tine, te duci la budă, o înmoi în apă. Eventual pui și săpun lichid. Ce e așa de greu?

Și e și gratis.

Editat de Geologu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu intru mereu la budă, nu opresc totdeauna la benzinării. De exemplu mi-am curățat viziera așteptând bacul, era să iau apă din Dunăre?!? Am un pulverizator mic și o lavetă din microfibră în topcase, lichidul mă ține destule ieșiri. Și curăță bine dpmdv lichidul de parbriz.

Acum 2 ore, Lucian_M a spus:

dau cu silicon

Nu se încețoșează, nu face curcubee?

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Un pont old style.

O cârpă lungă ca să acopere tot parbrizul. 

Când faci pauză în benzinărie o uzi, lipești și lași pe el cât bei cafeaua. 

Când ai luat-o mizeriile sunt înmuiate și parbrizul este curat. 

Îl ștergi cu a doua lavetă curată și e gata. 

Idem și la viziere. 

 

Eu am un fâs din plastic în care am pus apă cu săpun și o lavetă. 

 

Depinde cât loc ai. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai simpla si eficienta solutie: prosop de hartie inmuiat in apa, lasat cateva minute pe suprafata in discutie, iar apoi se curata cu un un alt servet de hartie umed si unul uscat. Cateva foi de prosop de hartie poti lua cu tine impachetate intr-un buzunar iar apa gasesti cumva pe undeva unde opresti la un moment dat.

YT

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Da, și asta funcționează foarte bine. 

Doar că la șters ești tentat să o faci cu hârtia din benzinării și aia e glasspapier. 

Doar să ai șervețele fine la tine. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, Kassu a spus:

Cea mai simpla si eficienta solutie: prosop de hartie inmuiat in apa, lasat cateva minute pe suprafata in discutie, iar apoi se curata cu un un alt servet de hartie umed si unul uscat. Cateva foi de prosop de hartie poti lua cu tine impachetate intr-un buzunar iar apa gasesti cumva pe undeva unde opresti la un moment dat.

YT

 

Nu merge. Trebuie sa cureti peste tot, far, carena, etc, acolo nu poti pune asa ceva si nici pe deflector.

 

Acum 17 ore, GoodKat a spus:


Asta este solutia.

IMG_3279.jpeg

 

Nu mai e ce a fost odata. E apa chioara de ceva vreme si cautam altceva mai bun. O sa incerc cu solutie de vara auto bagata in pulverizatorul acela.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20 minutes ago, yglos said:

Nu merge. Trebuie sa cureti peste tot, far, carena, etc, acolo nu poti pune asa ceva si nici pe deflector

Daca asta nu ti se pare buna poti folosi cu incredere metoda sugerata de @l.u.v cu carpa muiata in apa. La mine functioneaza si la casca si la parbriz. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 5 ore, yglos a spus:

Nu merge. Trebuie sa cureti peste tot, far, carena, etc, acolo nu poti pune asa ceva si nici pe deflector.

Ee, rahat! 

De ce să cureti far și carene?

Viziera și parbrizul.

La parbriz nici nu prea îmi bat capul, că nu mă uit prin el! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 6/14/2023 at 12:03 PM, PzKpfW said:

Pe lângă tot ce s-a scris: curățarea cât mai rapidă după ieșire. Dacă insectele și mizeria sunt coapte mult de soare, devin foarte greu de înlăturat și lasă urme.

+1!!!:agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseară m-a prins ploaia prin Piatra și o bucată de drum (cca 20 km) spre casă. Nici când dădeam cu ceară pe vizieră nu săreau picaturile așa rapid. O să-mi tai o bucată de lavetă, o imbib generos cu silicon din sprayul respectiv și o păstrez într-un tub sigilat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...