Sari la conținut

20(finala) Gran Premio Motul de la Comunitat Valenciana


ioio_viola
 Share

Postări Recomandate

Acum 1 minut, Speedy.K a spus:

Fiti atenti ca i-a venit mintea la cap tiganului! Frumos, de data asta, foarte frumos!

Pana la urma e un sport... Iar JM a pierdut pe mana lui, nu ar avea de ce sa fie supărat.

E bun si locul 2, hai sa nu ne amăgim ca o sa planga JM toata noaptea. 

Bai Gigi D'alignia ala parca e Mr.Bean :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 528
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 13 minute, PzKpfW a spus:

 

Asta zic. Trebuiau să-i pună ăștia mare pe panoul de la boxe "0000" cum i-au pus în Qatar și să-i dea "Mapping 8" pe bord, că săracul nu știa dacă are voie.

Eu sincer nu am vazut nici o ocazie reala de a trece. Unde eram rapid pe 4 si 11 Bag a inchis trasa pe intrare, iar pe accelerare punea 0.2 fata de diggia. 
probabil ca la limita ar fi putut incerca, dar nu cred ca a vrut.

a trecut extrem de elegant pe langa Binder si Zarco.

speram sa castige Zarco, dar asta e, Pecco a fost magistral azi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, MirceaB said:

Ce a facut Vinales de a fost retrogradat pe grila de start?

 

A avut cedare de motor, împrăștia ulei pe circuit și nu a fost atent la steaguri, să intre imediat la standuri.

 

image.thumb.png.35c8c3db0dafdfe56b5f12d23d1c26c7.png

1 minute ago, damager said:

Eu sincer nu am vazut nici o ocazie reala de a trece.

 

Eram ironic. A fost aceeași situație ca ieri. Di Giannantonio a fost mai rapid dar nu a putut trece.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Digia putea să l depășească doar dacă risca. A fost inteligent și n a făcut o. Bagnaia putea să i întoarcă favoarea din Qatar lăsându-l să câștige. Probabil e frumos să ieși campion de pe podium, e de înțeles. 

Cursa asta chiar a arătat foarte bine. Poate dacă nu cădea Martin nu era la fel.

Ma bucură că la anul sunt ceva piloți ducati care se vor lupta de la egal la egal pentru titlu, ceea ce ar trebui să se traducă în mai mult spectacol pentru noi. Lui MM93 nu văd să i traseze cineva ordine de echipă. 

Editat de mikonos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, PzKpfW a spus:

 

A avut cedare de motor, împrăștia ulei pe circuit și nu a fost atent la steaguri, să intre imediat la standuri.

 

image.thumb.png.35c8c3db0dafdfe56b5f12d23d1c26c7.png

 

Eram ironic. A fost aceeași situație ca ieri. Di Giannantonio a fost mai rapid dar nu a putut trece.

Ah. Ok. Ma gandeam☺️. Oricum, Diggia a facut o super cursa..

 

a fost un sezon misto, anul viitor sper sa fie la fel de strans. 

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, PzKpfW a spus:

 

N-auzi că toată lumea îl protejează pe Bagnaia? Și ăia de la KTM s-au dat din fața lui.

a..da!

Acum 7 minute, B.B. a spus:

Pana la urma e un sport... Iar JM a pierdut pe mana lui, nu ar avea de ce sa fie supărat.

E bun si locul 2, hai sa nu ne amăgim ca o sa planga JM toata noaptea. 

 

A incercat si Martinator ceva gen Marqez ieri doar ca nu i-a iesit. ;)

 

Acum 7 minute, B.B. a spus:

 

Bai Gigi D'alignia ala parca e Mr.Bean :lol:

 

jur pe rosu ca asta vroiam sa scriu :cheers:

Acum 2 minute, mikonos a spus:

Digia putea să l depășească doar dacă risca. A fost inteligent și n a făcut o. Bagnaia putea să i întoarcă favoarea din Qatar lăsându-l să câștige.

 

@admini : niste puncte de avertisment aveti pentru baiatul asta?

 

Baga-te intr un cort cu XT si da-ti acolo burn nebuniilor din cap :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 minutes ago, nike said:

@admini : niste puncte de avertisment aveti pentru baiatul asta?

 

Baga-te intr un cort cu XT si da-ti acolo burn nebuniilor din cap :ok:

 

Avertisment pentru ce, nea' Nicule? Că n am aceeași părere cu tine? Caută mă la carne, și dacă nu mă găsești, știi unde să mă cauți. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 minutes ago, mikonos said:

Bagnaia putea să i întoarcă favoarea din Qatar lăsându-l să câștige.

 

...Favoarea făcută când l-a depășit și a câștigat?

 

8 minutes ago, nike said:

A incercat si Martinator ceva gen Marqez ieri doar ca nu i-a iesit.

 

A fost incomparabil, Martín a venit de mai departe. Pierdea fața sau intra în el mai ceva ca Binder în Álex Márquez. A trebuit să ridice motocicleta. 100% vina lui Jorge - la fel ca și în contactul cu Bagnaia din 1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suprinzator cat de multe trante.

 

Miller, face ce stie el cel mai bine, adica sa dezamageasca cu aproape orice ocazie care o are

 

Pacat de BB chiar ar fi fost frumos a castige cu KTMul dupa intreg sezonul asta in care a demonstrat ca e singurul care stie sa-l ghidoneze corect. Urata intrarea aia la AM, dar foarte inteligent cu jongleria cu MV uite pozitia, n-a pozitia..

 

Q20 tot cobza era de a mers asa prost?

 

A avut dreptate Peco cand a zis ca JM trebuia sa se concentreze pe a fii rapid si nu sa stea sa faca giubuslucuri.. uite cum Karma ti-o da cand ti-e lumea mai draga. Odata in calificari, apoi in cursa mare...

 

Oare la anu rezolva Peco cursele astea de sprint si castiga si el mai des la ele?

 

 

Testele de marti nu se transmit pe nicaieri nu? cum facem sa le vedem?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

43 minutes ago, Speedy.K said:

 

Acum stiu cu cine mi s-a tot parut ca seamana Zarco la cum vorbeste si chiar si la moaca: va amintiti serialul "Varul din strainatate"?

Daaaa....Exact!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, Cavaleru a spus:

 

Testele de marti nu se transmit pe nicaieri nu? cum facem sa le vedem?

Nu, ca nu ai ce vedea, e program toata ziua si pilotii ba ies, ba nu ies, fac pauze lungi intre iesiri, etc. Boring...

 

Insa poti urmari live timing pe MotoGP.. si social media.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

13 minutes ago, Cavaleru said:

Pacat de BB chiar ar fi fost frumos a castige cu KTMul dupa intreg sezonul asta in care a demonstrat ca e singurul care stie sa-l ghidoneze corect. Urata intrarea aia la AM, dar foarte inteligent cu jongleria cu MV uite pozitia, n-a pozitia..

 

A fost cam light penalizarea oricum. Merita un LLP, dar probabil că au ținut cont de faptul că făcuse unul mai devreme, de bunăvoie. Faza cu datul poziției înapoi a fost de manual. Nu cred că a premeditat-o, dar a ieșit bine.

 

Miller zboară în 2025 oricum.

 

16 minutes ago, Cavaleru said:

Q20 tot cobza era de a mers asa prost?

 

Așa ziceau comentatorii britanici.

 

16 minutes ago, Cavaleru said:

suprinzator cat de multe trante.

 

Cursă la o oră relativ târzie, la sfârșit de noiembrie. Asfalt rece.

 

17 minutes ago, Cavaleru said:

Oare la anu rezolva Peco cursele astea de sprint si castiga si el mai des la ele?

 

Mai bine se concentrează să nu o mai trântească neforțat în GP-uri. Acolo sunt punctele multe, și a aruncat destule pe geam anul ăsta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand strigi in gura mare ca esti cel mai rapid si ca ai oo, nu ai nevoie de creier.

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

I-a făcut manevră Bagnaia, e clar. A frânat prea devreme.

Corect!

Exact cum a franat MM in mijlocul virajului in anul in care a debutat Quarta. Stie XT, iti explica, daca nu mai tii minte.


Si cum a franat MM doua ture mai tarziu si s-a implicat in lupta la titlu tavalindu-l pe saracul baiat

Acum 7 minute, PzKpfW a spus:

Mai bine se concentrează să nu o mai trântească neforțat în GP-uri. Acolo sunt punctele multe, și a aruncat destule pe geam anul ăsta.

Tot o remarca de la comentatori: Pecco a facut 7 podiumuri in ultimele 7 curse de duminica. Martin doar 2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tragand linie, Pecco a luat doua titluri...(deocamdata)

Adica primul a fost mai mult pierdut de Q si nici asta nu a fost exclusiv castigat de el, mai bine zis pierdut, trantit de altii

Vezi ce inseamna sa fii norocos, sa fii la momentul oportun la locul potrivit (mobra potrivita) :)

mi-e simpatic Pecco si acum la final cu el am tinut, dar zic, ca, inca e departe de nivelul lui Biaggi, Pedrosa....

dar astea-s povesti, in istorie raman cele doua titluri, si in dreptul celor doi mai inainte mentionati un zero barat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, apriliacluj said:

Tragand linie, Pecco a luat doua titluri...(deocamdata)

Adica primul a fost mai mult pierdut de Q si nici asta nu a fost exclusiv castigat de el, mai bine zis pierdut, trantit de altii

Vezi ce inseamna sa fii norocos, sa fii la momentul oportun la locul potrivit (mobra potrivita) :)

mi-e simpatic Pecco si acum la final cu el am tinut, dar zic, ca, inca e departe de nivelul lui Biaggi, Pedrosa....

dar astea-s povesti, in istorie raman cele doua titluri, si in dreptul celor doi mai inainte mentionati un zero barat :)

In curand, daca e sa il credem pe nenea de la Digi, pilotul va deveni spre 2% din importanta, sau cine stie, vom vedea in curand curse cu AI in loc de piloti, asa va dispare si factorul emotional/psihologic ... Ne va fi dor, celor care au apucat sa vada, de un Doohan, Criville, Baross, Biaggi, McCoy, Rossi, Pedrosa, Stoner, Hayden, Lorenzo, etc...continuati voi pe lina cu puncte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18°C la asfalt și 23°C în aer și Bagnaia a ieșit cu hard pe față... 

Este drept că asfaltul nou este mai aderent, dar când comprimi furca la maxim pe frânare, "specialitatea casei", trebuie să ai încredere în cauciucul ăla. 

A zis și el că a mers prudent pentru că nu-l "simțea".

 

Ieri in cursa de sprint când am văzut cum Marquez și Vinales îi țin spatele lui Martin, să câștige unul de-al lor, mi s-a pus pata "istoric vorbind". 

Mă gândeam că azi MM-ul în a n+1-a sa căzătură, ce-ar fi să-l ia pe Martin din spate? :what: 

A fost ălalalt mai hotărât! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 minutes ago, ilarionciobanu said:

Tot o remarca de la comentatori: Pecco a facut 7 podiumuri in ultimele 7 curse de duminica. Martin doar 2

 

...Și a terminat pe podium toate GP-urile în care nu a căzut. Problema e că a căzut în 5 dintre ele - și de vreo 4 ori a fost greșeală proprie, neforțată. Cam mult pentru un dublu campion mondial.

 

2 minutes ago, apriliacluj said:

Adica primul a fost mai mult pierdut de Q

 

Imaginea campionatului de anul trecut a fost distorsionată de numărul mare de greșeli pe care le-a făcut Bagnaia în prima jumătate a sezonului: 4 căzături în primele 10 etape. Dacă greșea mai puțin, câștiga titlul lejer - mai lejer decât anul ăsta. Este adevărat că și Quartararo a greșit destul de mult după jumătatea sezonului, dar diferența de material tehnic era deja evidentă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, PzKpfW a spus:

Mai bine se concentrează să nu o mai trântească neforțat în GP-uri. Acolo sunt punctele multe, și a aruncat destule pe geam anul ăsta.

 

doar 4 trante anul asta, mai bine ca anul trecut, in afara de astea un loc 16, a terminat toate cursele pe podium

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, Cavaleru said:

doar 4 trante anul asta, mai bine ca anul trecut, in afara de astea un loc 16, a terminat toate cursele pe podium

 

Și locul ăla 16 tot datorat unei căzături a fost. Da, doar 4 trânte neforțate anul ăsta față de 5 anul trecut. Tot mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mult in comparatie cu ce? Sau cu cine? Pana la urma e campion mondial... cu 5 cazaturi.

asta, denota si mai mult performanta care a avut-o in cursele in care nu a cazut☺️
uite o statistica parca la jumatatea sezonului.

si sa mai tinem cont ca formatul s-a schimbat fata de anii trecuti

 


 

IMG_8102.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...