Sari la conținut

20(finala) Gran Premio Motul de la Comunitat Valenciana


ioio_viola
 Share

Postări Recomandate

12 minutes ago, damager said:

IMG_8102.jpeg

 

Nu-mi dau seama dacă sunt căzăturile totale din toate weekend-urile de până atunci, sau doar căzăturile în curse (GP + Sprint). Oricum nu-l avantajează.

  • Dacă sunt căzăturile totale, denotă că a căzut mai mult în curse decât în afara lor.
  • Dacă sunt căzături doar în curse, înseamnă că a căzut mai mult în GP-uri decât în Sprint-uri.

Cu adversari mai buni (Quartararo pe o motocicletă competitivă sau Marc Márquez pe un Ducati de exemplu) nu va mai avea posibilitatea să câștige titluri cu atâtea căzături.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 528
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pentru cine nu a văzut cursa sau faza azi.

Aici s-a jucat titlul. (Daca mai era vreo șansă... ) 

De fapt s-a jucat cand JM a ieșit larg...

 

https://www.instagram.com/reel/C0HOZD4IzvJ/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hombre, stiu si eu matematica din spate...si ce trebuia sa se întâmple ca unul sau altul sa iasă campion.

Eu ma refeream ca exact acolo a devenit Pecco campion si JM ne-campion.

N-am zis nimic altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, PzKpfW a spus:

 

Nu-mi dau seama dacă sunt căzăturile totale din toate weekend-urile de până atunci, sau doar căzăturile în curse (GP + Sprint). Oricum nu-l avantajează.

  • Dacă sunt căzăturile totale, denotă că a căzut mai mult în curse decât în afara lor.
  • Dacă sunt căzături doar în curse, înseamnă că a căzut mai mult în GP-uri decât în Sprint-uri.

Cu adversari mai buni (Quartararo pe o motocicletă competitivă sau Marc Márquez pe un Ducati de exemplu) nu va mai avea posibilitatea să câștige titluri cu atâtea căzături.


L-a depasit doar Pol Esp cu 2 cazaturi, lipsind mai tot sezonul.

dupa mine sunt putine cazaturi... 

in comparatie JM 7, Qua 10, Bas 5, Bez 7, AM 12. 
 

adica toti au cazut sezonul asta... pb ca si din cauza ca s-a schombat formatul, sunt nevoiti sa mearga la limita, sprint+cursa, presiune in gume, circuite cu aderenta precara, etc....

 

nu mai stiu decand nu au terminat decat 13 piloti o cursa. 
15 cu Esp care s-a ridicat si a trecut linia de finish

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A zis bine un coleg aici : "iată cum reușește Martin sa își aducă împotrivă pe toată lumea".

Urâtă cursă a făcut penibil.A luat-o mai razna decât Marquez în anii de glorie când îl dadea jos pe colegul Pedrosa.

Bagnaia tot respectul elegant lucid jos pălăria,nu am ce sa ii reproșez a fost the better man.

 

Oare Marquez e ok,poate participa la teste?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E OK da, sunt clipuri pe Insta cu el cu echipa, mini petrecere de good bye, rasete, plansete etc. De fapt dupa căzătură si centrul medical a revenit in boxa. E OK.. a cazut prima data in picioare, daca pica iar în umăr direct nu il vedeam bine.

https://www.instagram.com/reel/C0HSNhBtRWI/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce plange Santi..

Acum 12 minute, Method a spus:

A zis bine un coleg aici : "iată cum reușește Martin sa își aducă împotrivă pe toată lumea".

Urâtă cursă a făcut penibil.A luat-o mai razna decât Marquez în anii de glorie când îl dadea jos pe colegul Pedrosa.

Bagnaia tot respectul elegant lucid jos pălăria,nu am ce sa ii reproșez a fost the better man.

 

Oare Marquez e ok,poate participa la teste?

 

ce nu-l placeam eu pe el, il stimez pt viteza de care da dovada, dar in 2 curse a dovedit un caracter infect, lipsit de tact si cumpatare, atat pe pista si in afara ei.

 

cum te gandesti tu ca e ok ca sa tii de coae la final de sprint, aia m-a scarbit maxim.

 

Sunt curios daca s-a dus sa-i ceara scuze lui MM sau nu ca n-am vazut prin clipuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Cavaleru a spus:

Sunt curios daca s-a dus sa-i ceara scuze lui MM sau nu ca n-am vazut prin clipuri

A declarat ca se va duce pentru ca simte ca trebuie sa discute cu el, sa clarifice situatia.

Tot din declaratie, apropo de creier: nu intelege de ce Vin a l-a depasit inapoi prima data pentru ca nu era implicat in lupta pentru titlu si nu avea rost s-o faca. Apoi, incicdentul cu MM, el avea ritm mai bun, MM l-a vazut si a eliberat frana, el nu intelege de ce. It is what it is, poate nu e vina lu‘ MM, dar cu siguranta nu e vina lui.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, B.B. a spus:

 

Aici s-a jucat titlul. (Daca mai era vreo șansă... ) 

De fapt s-a jucat cand JM a ieșit larg...

Nu chiar. Titlul era jucat de etapa trecuta, cand, ghinion de nesansa, i-a cazut guma cu defecte.. coincidenta, desigur. Dar momentul in care a aruncat la gunoi tot ce a recuperat pana atunci, in campionat, a fost cursa din Indonezia, cand a trantit-o. In cursa de astazi, Bagnaia devenea campion chiar daca JM castiga, cu conditia sa nu termine mai jos de locul 5. Putin probabil. In scenariul asta, alea doua puncte cadou, pt Bagnaia, erau/ar fi fost hotaratoare. Frumoas ar fi fost ca astazi JM sa castige cursa, fie si pentru moral, dar nah... prostia se plateste. Cand am vazut tentativa aia de depasire la Bagnaia, mi-am zis ca nu termina pe roti. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, apriliacluj a spus:

Vezi ce inseamna sa fii norocos, sa fii la momentul oportun la locul potrivit (mobra potrivita) :)

mi-e simpatic Pecco si acum la final cu el am tinut, dar zic, ca, inca e departe de nivelul lui Biaggi, Pedrosa....

dar astea-s povesti, in istorie raman cele doua titluri, si in dreptul celor doi mai inainte mentionati un zero barat :)

Daca nici Dani n-a avut mobra potrivita ….

La uzina din sesonul de debut, mereu prima sau a doua moto din campionat, au fost 3 colegi de echipa diferiti care au luat titlul cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, ilarionciobanu a spus:

Tot din declaratie, apropo de creier: nu intelege de ce Vin a l-a depasit inapoi prima data pentru ca nu era implicat in lupta pentru titlu si nu avea rost s-o faca. Apoi, incicdentul cu MM, el avea ritm mai bun, MM l-a vazut si a eliberat frana, el nu intelege de ce. It is what it is, poate nu e vina lu‘ MM, dar cu siguranta nu e vina lui.

LOL

Avantajul lui la nivel de imagine era ca nu vorbea. Sau daca vorbea se limita la "head down. keep pushing". Penibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare mizerie bibendumistică asta cu presiunea, mai ales că vine după ce se deschid șampăniile! 🤬 Și dacă tot pun sigla motogp pe etichetele lipite pe pneurile de stradă ete că eu n-o să mai cumpăr mișelin! :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 57 minute, Method a spus:

A zis bine un coleg aici : "iată cum reușește Martin sa își aducă împotrivă pe toată lumea".

Urâtă cursă a făcut penibil.A luat-o mai razna decât Marquez în anii de glorie când îl dadea jos pe colegul Pedrosa.

Bagnaia tot respectul elegant lucid jos pălăria,nu am ce sa ii reproșez a fost the better man.

 

Oare Marquez e ok,poate participa la teste?


Io ziceam si, pentru a nu stiu cata oara, mi se confirma ca, in ceea ce ma priveste, prima impresie nu prea ma pacaleste. De cele mai multe ori cand nu-mi place de moaca unuia la prima vedere se dovedeste a fi un...cum sa zic... un antipatic, un bulangiu sau ceva de genul asta.

Asa si cu Martin, pana acum vreo doua-trei curse incercam sa nu ma las convins de moaca lui si sa apreciez pilotul, dpdv al rapiditatii pe circuit. Pana la urma m-am lasat convins de prima impresie pentru ca m-a obligat comportamentul.

 

PS Am mai avut vreo trei piloti cu care am patit cam la fel, unu' e Vinales, ailalti doi nu spui cine sunt, persoane importante... 😜

Acum 31 minute, B.B. a spus:

Poate intr-o zi o sa-l invitam aici pe Dani sa ne explice el de ce draq nu a luat nici un titlu. 


In primul rand pentru ca niciodata n-a fost pilotul nr 1 al echipei si in al doilea rand pentru ca..."bietul Dani", adica lipsa psihic de campion.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Method, acuma intelegi de ce am zis ca dupa interviul ala nu prea mai sunt fan-ul lui. As fi preferat sa castige el campionatul pt ca era la o echipa client, pt ca Martin nu a avut o cale usoara sa ajunga aici.

dar, si-a demonstrat limitele la nivel de imagine. Nu este nici pe departe la nivelul lui Pecco la imagine. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, danypop a spus:

Lol, sper ca anul viitor sa rezolve cu porcăria asta 🤦‍♂️

Da, ar fi frumos sa respecte toti regula si sa nu mai fenteze ca si pana acum cand unii mergeau cu presiune mai scazuta decat ceilalti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

miller e praf frate.

p-raf.

 

 

peco clar mult mai calm si calculat.

o invata si JM ceva din toate astea.

 

a tras Peco pt titlu, il merita.

a jucat-o bine echipa oficiala cocnentrandu-se pe cursele mari.

am baut o bere pt Peco, la anu nu mai pupa :) 

vb aia, nu poti sa aperi nr 1 de 2 ori :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, frigider a spus:

 

peco clar mult mai calm si calculat.

 

vb aia, nu poti sa aperi nr 1 de 2 ori :laugh:

Pune-te in situatia lui: ai 14 puncte de aparat in ultima cursa a sezonului. Trebuie doar sa nu pierzi mai mult de acele 14 puncte si sa nu faci prostii majore. Tu nu ai fi calm? 

 

Nu se stie. Poate la anul ia titlul fara nici un ajutor.. ;) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, Cavaleru said:

cum te gandesti tu ca e ok ca sa tii de coae la final de sprint, aia m-a scarbit maxim.

 

A fost un gest în prin care a transmis că a fost nevoie de curaj pentru a obține rezultatul ăla. Cel puțin așa am interpretat. Nu este cel mai educat băiat (nu se compară cu Dovizioso, Bagnaia sau Marini) dar nici nu este de demonificat.

 

Cam urât într-adevăr ce a spus despre Viñales, că nu a înțeles de ce l-a redepășit, având în vedere "că știa că mă lupt pentru titlu". No comment.

 

3 hours ago, Speedy.K said:

Peco, Quartararo, Marini mi s-au parut mereu mult mai educati si de bun simt decat un Martin, Marquez, Lorenzo.

 

Făcând abstracție de Márquez pe circuit, când l-ai văzut fiind arogant, disprețuitor, needucat sau neplăcut? A fost tot timpul atent la declarații și la ceea ce a spus - la fel și Álex. Au știut să evite controversele ieftine.

 

Bezzecchi foarte supărat pe Márquez:

 

 

 

Nu sunt sigur că înțeleg în întregime de ce.  Márquez a prins apexul virajului, erau amândoi unul lângă celălalt.

 

 

 

Cooldown room:

 

 

 

Martín și Márquez:

 

 

 

Și părerea lui Ben Spies despre 2024:

 

image.thumb.png.d38ac789df83c934b6694df91a0ff8ab.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ete cine s-a găsit sa comenteze ceva bun despre Marc...Ben Spies.

La fel ca și Cal Crutchlow... Cine se cred ăștia sa ne spuna nouă ce-o sa faca MM. Nici n-au cont pe mototciclism

 

 

Bezzechi amuzant.. la reluarea cu cerculeț filmare de sus eu vad cum EL intra in MM si bounces back ca de zid... :D

Daaa, nimeni nu ii face nimic lui MM niciodată!

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...