Sari la conținut

1. Qatar Airways Grand Prix of Qatar


Postări Recomandate

Eu incep sa cred ca MM va lua acest campionat fluierand. Daca pe un circuit care nu ii este favorit si fara sa forteze prea tare a luat locul 4.. fereasca sfantul ce-o sa fie cand nu o sa-si mai inhibe instinctul ucigas.

Nu glumesc deloc, voi cred ca nu realizati ce se petrece! :crack:

Locul 4 in qatar in prima cursa din an cu Ducaty.. client pff

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 472
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 23 minute, B.B. a spus:

Eu incep sa cred ca

Iar!? 🤦‍♂️

Pai tu crezi ca aia de la dukati stau cu mâinile în sân? 

Din start l-au dezavantajat pe MM dându-i o mobra veche de un an cu upgrade-uri 0 și cel mai probabil asa o sa o aibă tot anul în timp ce gp24 o sa fie constant îmbunătățită pe parcursul anului. O fi MM cel mai cel însă nu cred ca o sa poată suplini el diferența care deja este mare între gp23 fără upgrade-uri și gp24. Acea diferența o sa crească binișor pe parcursul anului. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MM a avut oferta pe 2 ani de la Pramac. Adica mobra 2024. A ales sa mearga 1 an la Gresini ca sa-si tina optiunile pentru a alege altceva pentru 2025. Cum sa zici ca "l-au dezavantajat"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, tourist1 a spus:

MM a avut oferta pe 2 ani de la Pramac. Adica mobra 2024. A ales sa mearga 1 an la Gresini ca sa-si tina optiunile pentru a alege altceva pentru 2025. Cum sa zici ca "l-au dezavantajat"?

 

da mai bine la Cancan cand dai vina pe Ducati :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Márquez a făcut o cursă foarte bună și a fost constant în fața lui Álex, care are 1 an de experiență pe Ducati. Personal mă așteptam poate la puțin mai mult: nu la nivelul declarațiilor lui Crutchlow sau @B.B., dar poate la un podium. Ce-i drept, nu a fost departe: a terminat la mai puțin de 2s de câștigător în Sprint și la 3.5s în GP. Dar asta arată cât de competitiv a devenit MotoGP-ul în general. Este  adevărat că pe măsură ce va deveni mai confortabil cu motocicleta va fi cu atât mai rapid și mă aștept în continuare la 1-2-3 victorii din partea lui anul ăsta (CotA și Sachsenring mai ales), dar GP24 va mai evolua pe când GP23-ul lui nu.

 

Aprilia au fost competitivi sâmbătă, dar dezastruoși în GP. Nu cred că este o problemă doar de piloți acolo, niciun Márquez sau Quartararo nu ar câștiga curse constant cu motocicleta aia. A trecut doar o etapă, dar par să aibă aceleași probleme ca anii trecuți: inconstanța. Cât despre echipa client, no comment.

 

Acosta a fost probabil protagonistul etapei, mai mult decât Bagnaia. Cu el și Binder la echipa oficială, KTM nu mai au nevoie de Márquez.

 

Japonezii sunt încă departe (Quartararo spunea chiar că nu au fost niciodată atât de departe față de europeni), dar era greu să se producă o schimbare majoră în doar câteva luni. Mai au nevoie de timp pentru a profita de acele concesii. Problema este că majoritatea piloților își doresc să semneze cât mai repede contractele pe anii viitori, iar în momentul de față nu cred că este niciunul pentru care Honda sau Yamaha ar fi prima opțiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, PzKpfW a spus:

dar GP24 va mai evolua pe când GP23-ul lui nu.

Corect.

 

E un plus ca Gp24 evoluează.

 

Dar mm are 2 plusuri

1. Se va obișnui cu moto

2. El e Mm. El poate sa facă o moto sa facă "altceva".

 

Iar dacă pct 1 ii va da încredere va conta mult pt pct. 2.

 

Traim și vedem,eu sper.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, frigider a spus:

 

2. El e Mm. El poate sa facă o moto sa facă "altceva".

Nu să anuleze un avantaj de o secundă 🙂

Acum 1 oră, tourist1 a spus:

MM a avut oferta pe 2 ani de la Pramac. Adica mobra 2024. A ales sa mearga 1 an la Gresini ca sa-si tina optiunile pentru a alege altceva pentru 2025. Cum sa zici ca "l-au dezavantajat"?

L-au dezavantajat prin faptul ca nu i-au dat mobra care a terminat campionatul ci cea care a început campionatul și care a cam fost mai proastă decât gp22. Ținem bine minte ca la început de sezon gp23 nu prea era ce trebuie 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, PzKpfW a spus:

Japonezii sunt încă departe (Quartararo spunea chiar că nu au fost niciodată atât de departe față de europeni), dar era greu să se producă o schimbare majoră în doar câteva luni. Mai au nevoie de timp pentru a profita de acele concesii. Problema este că majoritatea piloților își doresc să semneze cât mai repede contractele pe anii viitori, iar în momentul de față nu cred că este niciunul pentru care Honda sau Yamaha ar fi prima opțiune.

Luca Marini zicea ca sunt slow si foarte departe ca si grip level fata de europeni,si ca trebuie "time and calm" ca sa recupereze terenul.

Sper ca Q sa traga invatamintele de rigoare din aceste curse si sa nu mai puna botul la vrajelea lui Meregali care sustinea in presezon ca au o baza buna de plecare si ca sunt bine.Mda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, PzKpfW a spus:

 

Aprilia au fost competitivi sâmbătă, dar dezastruoși în GP. Nu cred că este o problemă doar de piloți acolo, niciun Márquez sau Quartararo nu ar câștiga curse constant cu motocicleta aia. A trecut doar o etapă, dar par să aibă aceleași probleme ca anii trecuți: inconstanța. Cât despre echipa client, no comment.

 


cateodata( din ce in ce mai des) am impresia ca la Aprilia se lucreaza dupa ureche. Cateodata gasesc cate ceva si se bst in fata, dar de cele mai multe ori e la ghici. Poate ma insel, dar cred din de in ce mai mult ca ar tb schimbat ceva si prin echipa tehnica... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, danypop a spus:

Nu-l ia de la jumate ca nu are cum însă dacă nu se-ntâmplă vreo minune, bananananania bifează cupița cu nr 3

Mi ar fi destul de greu sa trăiesc cu asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, B.B. a spus:

Eu incep sa cred ca MM va lua acest campionat fluierand. Daca pe un circuit care nu ii este favorit si fara sa forteze prea tare a luat locul 4.. fereasca sfantul ce-o sa fie cand nu o sa-si mai inhibe instinctul ucigas.

Nu glumesc deloc, voi cred ca nu realizati ce se petrece! :crack:

Locul 4 in qatar in prima cursa din an cu Ducaty.. client pff


Ce-i ala, ma?!?!?! Instinctul ucigas?!?!?! 
Ba da-ma dreaqu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, Speedy.K a spus:


Ce-i ala, ma?!?!?! Instinctul ucigas?!?!?! 
Ba da-ma dreaqu!

 

adica ala de sefu la popice 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, frigider a spus:

Mi ar fi destul de greu sa trăiesc cu asa ceva.

Ar trebui să începi să te obișnuiești!

Pe method l-a văzut cineva? Sper că e bine... 🤪

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, damager a spus:


cateodata( din ce in ce mai des) am impresia ca la Aprilia se lucreaza dupa ureche. Cateodata gasesc cate ceva si se bst in fata, dar de cele mai multe ori e la ghici. Poate ma insel, dar cred din de in ce mai mult ca ar tb schimbat ceva si prin echipa tehnica... 

mie mi se pare f ciudat cum dintre toti pilotii AEsp e cel care parca misca.

Acum 2 ore, danypop a spus:

bananananania bifează cupița cu nr 3. 

revin:

numai faptul ca JM a inceput 'bine' e un mare ? pt titlul 3 al lui Peco.

 

gandeste-te sa aiba Peco presiune pe el din primul sprint pana in ultimul GP.

 

(stiu ca JM o comite destul de des da si Peco o comite uneori)

 

nu mai zic de speranta gen MM / Acosta . :) 

sper ca macar de pe la jumatea sezonului Acosta va incurca lumea binisor, nu o sa ii pese lui cine se bate la titlu. MM la fel, Basti nu mai zic, si el a inceput ok-ish.

 

plus ca de pe la jumate incolo naiba stie cine mai scoate capu.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, damager a spus:


cateodata( din ce in ce mai des) am impresia ca la Aprilia se lucreaza dupa ureche. Cateodata gasesc cate ceva si se bst in fata, dar de cele mai multe ori e la ghici. Poate ma insel, dar cred din de in ce mai mult ca ar tb schimbat ceva si prin echipa tehnica... 

Ma intrebam si eu, ce s-a intamplat cu Aprilia in cursa de GP... in cursa de sprint a aratat foarte bine, parea ca a facut progrese reale, pt ca in cursa mare sa fie dezastru. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@danypop GP23  nu e cea cu care a inceput 2023 ci cea care nu a mai primit upgrade -urile de final de sezon 23.

@Speedy.K nu ai urmarit declaratiile lui MM, spunea ca cel mai greu momentan este sa își înfrângă instinctul de a ii da capat si acum încearcă sa mearga cerebral, calm, calculat. Asta tot încearcă sa faca, sa se tempereze. El are asta in sange, sa incerce sa castige in orice situatie, orice depasire, orice cursa..

Momentan se abtine de la asta..

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ENEOS a spus:

I-au băgat extraveral în redbull.

Alta e viata cand dupa cursa nu te mai asteapta ma-ta si taftu cu Paella gatita prost  si frac'tu sa-i dai bani de benzina ,ci o pixda de nota 10...Parca nu-ti mai vine sa iei ambulanta :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, damager a spus:

cateodata( din ce in ce mai des) am impresia ca la Aprilia se lucreaza dupa ureche. Cateodata gasesc cate ceva si se bst in fata, dar de cele mai multe ori e la ghici. Poate ma insel, dar cred din de in ce mai mult ca ar tb schimbat ceva si prin echipa tehnica... 

Nu mi se pare ca motoreta e facuta dupa ureche.Se vede clar ca s-a petrecut foarte mult timp in tunelul de vant,se vad progresele si upgrade'urile.

Track team insa...nu m-as pronunta,se prea poate sa fie precum zici.Se prea poate insa sa nu fie vina echipei :

Nu uita ca cei 2 frumosi nu sunt pe departe nici cei mai constanti nici cei mai normali dpdv psihic piloti - AE e inconstant si de multe ori coleric,iar lui Maravilla daca nu i se aliniaza stelele la perfect o da in depresii si furii si vrea sa sparga motoarele :)

So...nu m-as grabi sa arunc vina pe track team ca nu prea ai de unde sa stii de unde poate veni problema.

De aia ar fi interesant sa vina la ei un pilot puternic si consistent gen Q sa vedem atunci ritmul si performanta motoretei.

Acum 11 ore, danypop a spus:

Nu-l ia de la jumate ca nu are cum însă dacă nu se-ntâmplă vreo minune, bananananania bifează cupița cu nr 3. 

Are prima sansa nu?Totusi nu l-as da castigator cu ochii inchisi.Nu inca.

Acum 3 ore, B.B. a spus:

GP23  nu e cea cu care a inceput 2023 ci cea care nu a mai primit upgrade -urile de final de sezon 23.

True,dar ce rost au detaliile astea si prostiile gen adevarul in fata unei teorii a conspiratiei frumoasa? :bounce:

Vii tu sa dai cu bata in balta spunand adevarul - lasa ma oamenii sa elaboreze - "lui MM i-au dat cel mai prost Ducati,Gigi e the evil genius blablabla"

Acum 3 ore, B.B. a spus:

Momentan se abtine de la asta..

True.Se si vede.Mai are si mult de lucrat la stilul de mers,dupa cum a zis el streseaza f mult fata,ceea ce restul (de la Ducati) nu fac.Deci mai e de lucru.

Oricum e un rezultat bun si consistent locul 5/4 adica mai bine de atat ce si-ar fi putut dori?Podium?Din prima?Sa fim seriosi nu pe bambilici aici si el e la Grisine-2 mecanici si un inginer.C'mon,e super pt prima etapa.

 

Acum 9 ore, frigider a spus:

mie mi se pare f ciudat cum dintre toti pilotii AEsp e cel care parca misca.

revin:

numai faptul ca JM a inceput 'bine' e un mare ? pt titlul 3 al lui Peco.

 

gandeste-te sa aiba Peco presiune pe el din primul sprint pana in ultimul GP.

 

(stiu ca JM o comite destul de des da si Peco o comite uneori)

 

nu mai zic de speranta gen MM / Acosta . :) 

sper ca macar de pe la jumatea sezonului Acosta va incurca lumea binisor, nu o sa ii pese lui cine se bate la titlu. MM la fel, Basti nu mai zic, si el a inceput ok-ish.

De ce ti se pare ciudat - AE e mai constant - desi nu are acelasi nivel de performanta,isi atinge maximul de multe ori,ceea ce Maravilla face doar la ocazii speciale.Dar Maravilla in rarele ocazii cand merge tare,e imbatabil.

Citeste declaratiile celor 2 - Maravilla nici nu s-a stresat,iar AE "se astepta" sa fie mai rapid.

 

Era normal ca JM sa inceapa bine,mai ales in sprint - insa nu ma asteptam ca Pecco sa ii ruleze asa in cursa.Realist,n-au avut nici o sansa sa castige.ZERO.Pe langa viteza cu care a mers,a remarca si Binder "n-ai facut absolut nici o greseala",si el a replicat razand "nuu,am iesit putin larg (2m?) in corner 6 o SINGURA data".Mai e ceva de zis despre nivelul lui?Mi se pare redutabil - dupa cum am zis mai sus - are prima sansa.

JM se va excita si o va gresi mai mult decat Pecco.Asta a invatat sa isi pastreze cumpatul,JM not yet.

 

MM mai are de lucrat,Acosta....1.e pe KTM ; 2.e pe KTM fara suport de uzina ; 3.e rookie.Mai e mult pana Acosta poate pune pretentii la titlu,sa nu ne excitam ca adolescentii cand vad jumatate de buca ca Acosta "l-a depasit fara drept de apel pe MM" :crack:

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 57 minute, Method a spus:

un pilot puternic si consistent gen Q

Screenshot_20240312_095219_Instagram.thumb.jpg.771e26df9764dc59abdd3a03a4a149d8.jpg

Atât!

Acum 8 minute, September a spus:

Preferam epoca în care nu câștigau matematicienii ci PILOȚII!

O să rămână și method fără spectacol când va avea FB 100 de puncte în față la 2/3 din campionat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, apriliacluj a spus:

 

 

daca la Cota o sa-i intoarca castile in cap la ceilalti, si o sa-i bata cu ceasul de la gara, mai povestim :)

PS. Altfel mai vorbim dupa Sachsenring!

:10:

Acum 15 ore, B.B. a spus:

Eu incep sa cred ca MM va lua acest campionat fluierand. 

 

Nu glumesc deloc, voi cred ca nu realizati ce se petrece! :crack:

 

 

Sa-mi lasi numarul dealerului ca e buna rau treaba aia a lui :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, B.B. a spus:

@danypop GP23  nu e cea cu care a inceput 2023 ci cea care nu a mai primit upgrade -urile de final de sezon 23.

 

 

 

Vezi ca sunt niste declaratii din presezon, in sensul asta. A primit o versiune din prima jumatate a sezonului 2023, fara upgrade-urile de la jumatatea sezonului. Daca in teste diferentele dintre GP 23 si GP24 nu au fost atat de evidente, in cursa sunt foarte vizibile. GP24 joaca in alta liga... ne place sau nu, este diferenta de un an intre ele. Nu este teorie, cum insinueaza cineva pe aici, este o realitate vizibila cu ochiul liber. Cu motocicleta asta, a spus-o si el, poate sa se claseze in zona locurilor 5-6. In cursa din Qatar, si-a depasit target-ul. Dupa parerea mea, cam aici il vom vedea: locurile 4-6, pe ici pe colo un podium, eventual o victorie, doua, pe circuite care ii plac, daca se aliniaza planetele (ma refer strict la cursele mari). Va fi greu sa se bata constant pentru victorie cu Ducati de uzina, KTM (mai degraba cu Binder) si Aprilia (pe unele circuite). Ceea ce trebuie sa faca, este sa se calmeze, sa nu faca greseli si sa adune puncte consistente si daca apar oportunitati, sa speculeze greselile adversarilor. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...