Sari la conținut

Imagini Dezolante


gabi bv
 Share

Postări Recomandate

Astfel de peisaje ar trebui valorificate in scop turistic sau pentru a turna productii hollywood-iene de mana a III-a... Ar iesi ceva bani.... :friends: Sa fie incluse in "patrimoniul national de locatii pentru inchiriat in vederea realizarii filmelor artistice sau SF", PNLIVRFASF..., fain, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Incercati prin ultimele 3-4 (sau 5 ?) numere ale revistei "Igloo". In vreo 3 dintre ele am vazut asemnea poze - foarte interesant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la turnu magurele este un combinat chimic pe jumatate parasit. este interesant cum stai pe plaja de la dunare, si vezi in spate niste cladiri urate, si un furnal ce scoate permanent un fum galben.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrajitorul din Oz a inteles doar ca sunt niste cladiri care mancau bani si de care nu e pacat. Pana aici e OK, dar asta e doar partea vizibila a aisbergului, din pacate. Cladirile alea erau locurile de munca a mii de oameni, care acum sunt in mare parte asistati social, si banii aia care se duceau sa "sustina" combinatele sunt poate mic copil pe langa ce se da pentru a asista social marea de oameni. Si ies din buzunarele celor care platesc impozite si taxe, ca doar nu vin din neant. In plus cladirile alea au costat o multime de bani, care au fost pur si simplu aruncati, asta pentru ca se zice ca suntem o tara bogata, iar multe din ctitoriile astea nu au apucat nici sa fie puse in functie.

Si dau exemplul extrem al judetului Hunedoara: pe vremea impuscatului aproape ca nu a avut agricultura (e zona preponderent montana, se practica doar cresterea vitelor si a oilor la nivel de mica gospodarie), si tot traiul a ajuns sa se bazeze pe minerit de carbune in Valea Jiului si nemetalifer in zona Brad, si pe 2 combinate siderurgice, la Calan si Hunedoara. Toate nerentabile, se zice. In mineritul de carbune lucrau peste 50 mii oameni, majoritatea adusi mai mult sau mai putin cu forta de prin toata tara. In siderurgie nu stiu sigur, dar ma gandesc ca tot pe aici se aduna cei care lucrau in cele doua combinate si societatile conexe.

In momentul in care toate astea s-au inchis, dupa un cacul sumar au ramas fara venituri un zona a minim 50 de mii de familii (majoritatea familiilor din zonele astea aveau mame casnice, si deseori peste 3 copii).

Deci imaginile alea sunt o imagine a dezastrului intregii zone, nu numai a celor cateva hectare de ruine.

 

Astfel de "zone turistice" sunt multe in Hunedoara: Combinatele siderurgice Calan si Hunedoara, minele din zona Brad, inchise toate, preparatiile de carbune din Petrosani, Petrila si Uricani (asta nici nu a apucat sa fie data in folosinta), fabrica de fire sintetice Viscoza din Lupeni, minele Petrila Sud, Lonea Pilier, Dalja (demolata integral), Iscroni (nedata in folosinta), Campu lui Neag (cladire administrativa construita si nefolosita macar o zi), Barbateni, Aninoasa ... Nu cred ca se poate evalua cat de multi bani au fost ingropati in chestiile astea, si deseori se continua sa se arunce, ca doar taxel;e si impozitele noastre sunt tratate pe post de sac fara fund de inteleptii nostri conducatori de tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru o parte din respondenti:

 

Nu va mai criticati inaintasii! Rationala sau nu,munca lor nu era in interes personal, ci pentru comunitate.

Faceti-va un bilant ce ramane in urma voastra. Distractie, consum, datorii! Poate si o constructie in interes personal. Pentru comunitate - doar vorbe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inaintasii nostrii nu erau cu nimic mai buni decat generatia actuala, sa nu-mi spuneti ca ceea ce au facut au facut din propria initiativa, pentru comunitate. Erau obligati s-o faca si munceau (majoritatea) cu sictir, sa treaca ziua sa fie si ei pontati.

In comunism erau cel putin la fel de multu "looseri", doar ca nu se afisau in libertate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pararea mea e ca inaintasii au facut un bine construind ceva ,dar problema e ca nu sa facut nimic ca lumea.Se facea un monstu din asta ,omu' lua suba ,si lucra cele 8 ore in conditii mizerabile(frig ,mizerie etc)sa nu mai vorbim ca ani 90 au prins aceste creaturi dezvoltate cam la nivelul anilor 50 picand pe piata libera ,unde se uita pe ce se dau banii,pt ca sa fim seriosii ,produsele noastre erau codase si la vremea respectiva.Ex automobilele Dacia la inceputul anilor 70 era deja un model depasit in Franta ,dar noi am produs aproape inca 30 de ani cu fara nici o modificare .In vest un model(si aicea nu ma refer numai la masini)e fbricat 1 sau 2 ani dupa care se aduc inbunatatiri majore sau se inlocuieste cu un alt model ca sa nu duca fabrica in faliment.Cu bani cu care se retehnologizeaza un mastodom din asta se construieste unu nou ,mult mai performant si mai ecologic.Dar totusi era sansa ,insa in anii90 era un fenomen care statea in calea privatizari sanatoase care dadea pe mina speculantilor aceste constructii .Acest fenomen era unul nationalist ,si avea sloganul:NU NE VINDEM TARA>na asta e REZULTATUL

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domne faptul ca si in ziua de azi inca se inchid fabrici, mine etc dovedeshte faptul ca acestea nu sunt competitive dpdv economic. In sistemul social in care romania este azi, capitalismul, nu mai pot fi tzinute artificial in viatza. Si este un lucru shtiut ca impushcatu' a ctitorit chestii nefundamentate economic.

Pe urma, decat sa poluezi natura pentru zeci, sute sau mii de ani, mai bine sufera de saracie cateva zeci de mii de oameni. Nu e vina lor- sunt, vorba americanilor, "victime colaterale".... Si in fond, poate ca d-aca n-ar muri de foame shomand, ar muri de cancer sau diverse boli profesionale, muncind.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu am mai vazut asa ceva in viata mea. Nu stiu daca are rost sa comentez.......

Pozele sunt facute in Calan, Hunedoara (drumul de la Orastie spre Hateg)

 

 

 

scuze ca intervin, dar constructiile noi din Calan de ce nu le-ai fotografiat .... ? e totusi un combinat lasat in paragina, cum ai vrea sa arate ?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai va vine sa credeti k in Dej, chiar la marginea drumului principal, sunt niste fabrici lasate in paragina pe care inca mai scrie : TRAIASCA PARTIDUL COMUNIST! :cheers:

trebuie sa caut si poza cu maretul slogan, k poate nu credeti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Intradevar imagini dezolante.Ce a fost si ce au ajuns acele cladiri fabrici uzine etc.Dar nai ce face...fac parte din peisajul romaniei.Sa be bucuram ca avem asa ceva...avem si noi cu ce ne mandri.(ironic)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Admin

Home sweet home :crack: (sunt din Hunedoara).

 

Combinatul de la Calan furniza materie prima - cocs - pentru maretul Combinat Siderurgic de la Hunedoara. Combinatele astea doua, impreuna cu minele din zona Teliuc-Ghelar formau un nucleu industrial puternic.

 

Din pacate erau ineficiente pentru standardele moderne. Si tot din pacate, mana de lucru a fost importata din diverse zone ale tarii, iar dupa revolutie si privatizare au ramas multi oameni pe drumuri si fara o alternativa. "Bastinasii" zonei proveneau majoritatea din satele alaturate si au ramas cu agricultura.

 

Partea buna la toata afacerea asta este mediul, aerul este respirabil - din Hunedoara/Calan acum se poate vedea Retezatul.

 

Pe vreamea lu' Ceasca totul era rosu-inchis, Cerna (paraul local) era colorat in functie de ce se deversa in el. Daca te apropiai de Deva praful rosu devenea roz, se amesteca cu praful alb de la fabrica de ciment de la Chişcădaga. :crack:

 

 

PS:

Calan, un oras in care a existat un vechi combinat siderurgic care, printre altele, a facut metalul din care s-a construit turnul Eiffel.

Pentru Eiffel s-a facut otelul la Govăjdia - cam la 15 km, spre munti.

 

Tot ce-a mai ramas interesant de vazut in Calan sunt baile termale: vechiul sit roman si varianta "moderna" (atentie la ciuperci)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Termocentrala de la Crivina.

Situata la vreo 15-20 km de Anina in mijlocul padurii, nici prin gand nu-ti poate trece ca acolo se afla (inca) o asa constructie de asa dimensiuni incat vechii egipteni ar fi fost tare invidiosi pe dictatorul nostru. Cica a fost proiectul Ei ,proiect compromis de la inceput dar cum puteai sa contrazici un asa mare academician cu patru (4) clase. Se stie ca zona este bogata in sisturi bituminoase dar de putere calorica foarte mica asa ca termocentrala ar fi facut mai mult fum. Din cate am auzit a functionat cateva luni dar nu cu sisturi ,ci era alimentata cu motorina transportata pe calea ferata pana in Anina fara ca Ea sa stie.

Pt. constructia platformei termocentralei a fost ras un munte (ma rog un deal mai mare) si cateva case din localitatea Steierdorf-Anina localitate cu majoritate saseasca.

Cand mai veneau Ei in vizita toate utilajele (buldozere,excavatoare,autobasculante etc.) care erau stricate nu le mai reparau ci le ingropau pe veci.

Acum a vandut-o statul unui grec ca fier vechi pe o suma de .... nimic.

Sunt mai multe de spus dar poate intr-o alta poveste.

Numai bine si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Atita vaicareala pentru un cacao de combinat care trebuie subventionat de la buget si scuipa tote de rahaturi in aer si apa. Acolo trebuie facut curat cu buldozerul si plantata o padure.De 30 de ani indutria jegoasa si manufactura se muta din tarile dezvoltate in alea nedezvoltate, e cazul sa prindem si noi trenul asta. Banii se fac cu creierul nu cu tirnacopul.

 

De acord si eu ca toate astea au fost odata si n-au nici un rost sa mai fie. Dar de ce sa se chinuie alti amarati din alte tari cu combinatele astea infernale, care ne-au poluat noua mediul zeci de ani? La urma urmei cu totii vom avea de suferit, ca poluarea aerului si incalzirea globala ne afecteaza pe toti care traim pe acest Pamant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...

Da, da, epic bump.

 

As vrea sa stiu daca mai sunt de actualitate peisajele / combinatele din topicul asta.

Plus daca mai cunoasteti alte astfel de zone, eu unul simt nevoia continuarii topicului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Da, da, epic bump.

 

As vrea sa stiu daca mai sunt de actualitate peisajele / combinatele din topicul asta.

Plus daca mai cunoasteti alte astfel de zone, eu unul simt nevoia continuarii topicului.

De cativa ani lucrez la o evidenta cat se poate de detaliata a obiectivelor ce ar merita vazute in judetul Timis.

Este crunt sentimentul pe care il am acum, aflat pe ultima linie dreapta, cand descopar ca in lista mea de aprox 300 de locatii mi se repeta la nesfarsit cuvinte precum "ruine", "ramasite", etc.

Aici insa majoritatea ruinelor sunt cele ale conacelor de pe vremea austro-ungarilor, ale bisericilor ridicate tot de ei, ale bisericilor romanesti de lemn din zonele de deal-munte ale judetului sau ale sistemelor ample de indiguiri-irigatii.

Este clar ca reconditionarea sau reconstruirea din temelii a multora ar fi o manevra ilogica sau neprofitabila insa este crunt sentimentul acesta de trai intr-o tara parasita.

In Timisoara se mai poate vedea si este interesanta, ca ruina industriala, fabrica de pantofi Guban.

La fel, foarte aproape de centrul orasului sunt ruinele fabricii de tricotaje. Cladire faina, arhitectura veche, cu multa caramida rosie. Tot zic ca ma folosesc odata de traseele ascunse ale tiganilor ce fura fier vechi si intru pentru niste poze acolo (i+am dibuit intr-o seara pe unde intra pe furis, fiindca este totul inchis).

Mai am niste cunoscuti ce au deschis bar in TM in incinta fostei Fabricii de Palarii. Ce palarii si matrite au gasit aruncate prin spatiile ce le-au fost inchiriate, spectacol. Multe jumatati, altele mici, pentru papusi, etc. Este inca in picioare si are multe colturi interesante pentru pozat.

In Resita ai combinatul (siderurgic cred).

Din termocentrala de la Anina, din pacate, nu a mai ramas nimic. Acum 2 ani am facut cateva poze la ultimii 2-3 pereti de fier beton imensi. Cauta insa pe net. A fost ceva de filme de groaza cand l-am vazut prima data. Mergeam lejer pe curbe printre paduri si mi-au aparut brusc cosurile de fum in fata.

In Hunedoara ai furnalul de la Gavojdia (cred). Mare atractie pentru fotografi si cercurile lor.

In Caras ai Ciudanovita - fosta zona de extractie a materialelor radioactive.

Anina - o mare parte din oras este doar o ruina a fostelor mine.

La Moldova Noua ai o halda de steril imensa, de zeci de hectare, de la combinatul Moldomin. Zici ca esti pe luna acolo. Daca mai bate si vantul, ai desert curat. Oricum nu creste nimic acolo din cauza prafului + toxinelor din materialele deversate. Interesant cum arata stalpii pe jumatate ingropati ce traverseaza halda. Nu recomand petrecerea a prea multe ore acolo din cauza zvonurilor despre deseuri (se vede oricum clar ca nu creste nici o buruiana acolo).

In Jimbolia ai ruinele Fabricii de Nutreturi Combinate. Se pusca softistii toata ziua prin ea.

La Carpinis ai ruinele Fabricii de Caramida. Inchisa, se degradeaza constant, insa are inauntru toate utilajele de caramida, tigla, de prin anii interbelici pana maxim prin 1970. Trebuie convins paznicul ca esti om de buna credinta si iti va face o tura f. interesanta pe acolo.

Zicea un antevorbitor de Nadrag in prima pagina. Oricat de porcos ar suna acolo a fost fabrica de ciocane si galeti :). Ruina totala acum. Tot in localitate, aproape de centru sunt ruinele unui depou imens ce deservea o cale ferata ingusta intre Nadrag si nu mai stiu ce localitate de campie din Timis. Locomotivele le-au cumparat fosti angajati nostalgici care si-au permis si sunt expuse unele prin Nadrag (in curtea unui gater) si alta prin centrul unui sat de langa Nadrag.

Sper sa pun cat mai curand pe picioare un site in care vei gasi inclusiv aceste ruine industriale. Am zeci de poze cu cele de mai sus, insa timpul meu este zero spre deloc si am sa te rog sa nu te superi ca nu uploadez. Nu scriu nici de acasa si, deci, nu am nici pozele. Daca dai un search pe Google le vei gasi insa pe toate.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult, Raul.

 

este crunt sentimentul acesta de trai intr-o tara parasita.

 

De ce? Mie mi se pare ca a trai intr-o tara parasita este opusul lui crunt, cel putin din perspectiva enduro-touring / adv. Nu tanjesc dupa autostrazi monotone de mii de km, urbanizare si betoane cat cuprinde, aglomeratie generalizata, comercializarea pana la refuz a tuturor obiectivelor turistice, si nu in ultimul rand, paduri / forestiere unde circulatia este strict interzisa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, da, epic bump.

 

As vrea sa stiu daca mai sunt de actualitate peisajele / combinatele din topicul asta.

Plus daca mai cunoasteti alte astfel de zone, eu unul simt nevoia continuarii topicului.

 

Peisajele sunt de actualitate(poti sa vezi pe Google Street View).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

e plina tara cu asemenea peisaje dezolante.

 

sunt departe de a fi un fan al regimului comunist, inteleg ca MULTE din investitiile astea industriale erau falimentare din start, nu am sa inteleg insa niciodata si nu am sa cred ca TOATE erau varza... pacat.

 

foarte bun topicul. interesant si util. sunt lucruri ce trebuie stiute...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...