Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Inafara de legat bagajele/casca/echipamentul de motor,eu trag si husa pe motocicleta.Nu este mare scofala dar protejeaza vizual de posibilii curiosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am insa o intrebare serioasa: cum va asigurati bagajele?

 

Salut,

 

Eu unul nu mi-am batut capul cu asta. Doar am incercat sa nu imi las obiecte de valoare expuse: acte, gps, portmoneu.

Raman intotdeauna expuse tankrucsac (givi cu quicklock) cu nimicuri in el si cort, izomate, snorkele - prinse pe topcase. Getile daca le las pe moto - le agat pe parbriz la uscat transpiratia. Oricum - cel putin geaca mea e un held de 7 ani ... nici macar de sters praful nu merge :).

Cateodata si cizmele au fost lasate sub mobra.

Castile le prind cu un cablu de legat bicicleta pe care il car cu mine prins pe gratarul de pe topcase.

Pana acum nu mi-a disparut niciodata nimic si s-a mers si in zone aglomerate si mai putin aglomerate din tari si dubioase si civilizate.

Nici macar la cele 2 tururi mai lungi in tara nu mi-am batut capul cu chestiile lasate la vedere.

Pana acum totul ok - am incercat sa tin cont cand a fost posibil de alegerea locului de parcare si sa nu las mobra in acelasi loc mai multe zile la rand (cand rar s-a stat mai mult de o zi in acelasi loc).

:)

PS - distractie in concediu!

 

Numai bine,

Paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..sa nu imi las obiecte de valoare expuse: acte, gps, portmoneu.

 

Pai de aia nu-ti ia nimeni nimic, ca nu au ce lua :P.

Lasand gluma la o parte, nici mie nu mi-a luat nimeni nimic, mi-a picat fisa cat de norocos am fost la Lyon cand am intrebat-o pe domnisoara de la oficiul de turism ce recomandari are pentru un sarantoc pe mobra mi-a zis nonsalant "legati-va bine bagajele si motocicleta sa nu vi-o fure". Parca mi-a dat cu un ciocan peste degete.. Eu care am lasat cheia de la mobra in cottact o zi intreaga.. sau care mi-am lasat manusi, si alte chestii asemenea in "parbriz" si care nu am avut niciodata o problema... Ma rog, ideea e ca nu vreau sa imi cumpar alt cort sau alta haina/ghete moto in mijlocul calatoriei...

 

 

Una de Volga ! :)

 

Ar merge. Se mai face? De Volga zic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca este cineva interesat de suporturile originale pentru cutii ADV, BMW 1200, le am de dat. In stare perfecta. Stanga, dreapta si bara de legatura din spate, inclusiv suruburile originale de prindere.

Pret: 300 euro.

Sunt in cautarea suporturilorlor pentru gentile BMW Vario. Daca stiti ceva, please!

0730.660.418

http://myeurostores.com/bmw-carrier-case-holder-for-bmw-r1200-gs-advent-genuine-new.html

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Am facut iar drivetest cu GS 1200 fabricatie 2016. Am mers 300 km pe traseul: buc-sinaia-transbucegi (cabana piatra arsa +lacul bolboci) si inapoi bucuresti.

Si revin cu o dilema:

- motocicleta avea 3700km si cutia de viteze troncanea intr-un mare fel....mai ales intre 2 si 3. La modul in care de multe ori daca trebuia sa trec in 3 din 2....si stiam ca va urma iar 2 (pe viraje)...evitam schimbul in 3 din cauza acestui zgomot.

Cand am ajuns la BMW...mi s-a spus ca e normal...ca toate sunt asa...etc.

Altfel...motocicleta este de nota 10! (poate ii lipsesc vreo 20-30 cp...dar macar are cuplu din plin)

 

Si la voi e asa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Al meu e din 2013 si am ceva probleme sa gasesc neutralul .. poate e treaba de obisnuinta dar am facut deja vreo 2000 km si tot la fel ma simt. Ba intra in 1 ba in 2, la stop nu ma plictisesc, pana o bag in N se face verde :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Am facut iar drivetest cu GS 1200 fabricatie 2016. Am mers 300 km pe traseul: buc-sinaia-transbucegi (cabana piatra arsa +lacul bolboci) si inapoi bucuresti.

Si revin cu o dilema:

- motocicleta avea 3700km si cutia de viteze troncanea intr-un mare fel....mai ales intre 2 si 3. La modul in care de multe ori daca trebuia sa trec in 3 din 2....si stiam ca va urma iar 2 (pe viraje)...evitam schimbul in 3 din cauza acestui zgomot.

Cand am ajuns la BMW...mi s-a spus ca e normal...ca toate sunt asa...etc.

Altfel...motocicleta este de nota 10! (poate ii lipsesc vreo 20-30 cp...dar macar are cuplu din plin)

 

Si la voi e asa?

 

si ktmu cloncane. la fel si la 1150 gsa. nu vad unde-i problema. sa nu mai schimbi vitezele din cauza asta? asa tare te deranjeaza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Am facut iar drivetest cu GS 1200 fabricatie 2016. Am mers 300 km pe traseul: buc-sinaia-transbucegi (cabana piatra arsa +lacul bolboci) si inapoi bucuresti.

Si revin cu o dilema:

- motocicleta avea 3700km si cutia de viteze troncanea intr-un mare fel....mai ales intre 2 si 3. La modul in care de multe ori daca trebuia sa trec in 3 din 2....si stiam ca va urma iar 2 (pe viraje)...evitam schimbul in 3 din cauza acestui zgomot.

Cand am ajuns la BMW...mi s-a spus ca e normal...ca toate sunt asa...etc.

Altfel...motocicleta este de nota 10! (poate ii lipsesc vreo 20-30 cp...dar macar are cuplu din plin)

 

Si la voi e asa?

 

 

Toate fac la fel. Dupa cativa kilometri pe un 2014 (vreo 6 mii) si pe un 2016 (vreo 3 mii) am ajuns la concluzia ca trebuie sa fii foarte exact la schimbarea treptelor de viteza ca sa intre fin, fara zgomote si fara sa agate, asta in comparatie cu motocicletele japoneze pe care am mai mers.

a retrogradare nu mi se pare la fel de zgomotoasa cutia daca ii dai un mic spritz (imi scapa termenul in engleza) inainte de a apasa pe schimbator. O alta observatie e ca daca e cald afara (30+) cutia e mai zgomotoasa si pare ca agata; la 20-25 de grade mi se pare ca merge mult mai bine (adica fara zgomote si fara sa agate).

Treaba cu scosul din viteza iarasi mi se pare ca are legatura cu temperatura si e mai greu de gasit cand motorul e foarte incins.

Editat de S3RJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ktmu cloncane. la fel si la 1150 gsa. nu vad unde-i problema. sa nu mai schimbi vitezele din cauza asta? asa tare te deranjeaza?

nefiind in tema...chiar am crezut ca e o problema....

» Post actualizat in 26 Aug 2016 11:08

de ieri un film scurt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- motocicleta avea 3700km si cutia de viteze troncanea intr-un mare fel....mai ales intre 2 si 3. La modul in care de multe ori daca trebuia sa trec in 3 din 2....si stiam ca va urma iar 2 (pe viraje)...evitam schimbul in 3 din cauza acestui zgomot.

Cand am ajuns la BMW...mi s-a spus ca e normal...ca toate sunt asa...etc.

Asa face ele :) Nu'i problem, e feature :D Cum zicea si S3rj mai sus, la un moment dat iti intra in reflex cum sa schimbi ca sa nu mai cloncane.

 

Al meu e din 2013 si am ceva probleme sa gasesc neutralul .. poate e treaba de obisnuinta dar am facut deja vreo 2000 km si tot la fel ma simt. Ba intra in 1 ba in 2, la stop nu ma plictisesc, pana o bag in N se face verde :))))

Are facut recall-ul ala de schimbat nu stiu ce tija de actionare a ambriajului ?

Nu am probleme cu gasirea neutralului (sau nu mai des decat ai la oricare alta motocicleta, ca toate au chestia asta din cand in cand in anumite situatii/conditii).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Al meu e din 2013 si am ceva probleme sa gasesc neutralul .. poate e treaba de obisnuinta dar am facut deja vreo 2000 km si tot la fel ma simt. Ba intra in 1 ba in 2, la stop nu ma plictisesc, pana o bag in N se face verde

 

 

Asa face ele :) Nu'i problem, e feature :D Cum zicea si S3rj mai sus, la un moment dat iti intra in reflex cum sa schimbi ca sa nu mai cloncane.

 

Are facut recall-ul ala de schimbat nu stiu ce tija de actionare a ambriajului ?

Nu am probleme cu gasirea neutralului (sau nu mai des decat ai la oricare alta motocicleta, ca toate au chestia asta din cand in cand in anumite situatii/conditii).

 

Voi cum băgați în N? Eu bag din mers, fix înainte să opresc motocicleta de tot. Nu am niciodată probleme în a găsi neutrul în acest fel :)

 

Legat de cutia de viteze, confirm și eu că BMW-urile mari în general (nu doar boxere-ele) împart această componentă cu utilajele agricole. Dar te obișnuiești.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...