Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

Pai daca ii pui 10w50 pot fi sigur ca nu o sa aibe pururi nimic!... E clar ca e o specificatie peste ce recomanda ei!...

Si ca sa ma laud la 1150 eu folosesc 10w60 -- si merge super bine. Ideea nu era ca nu va fii ok ci doar ca au acceptat 15w50 ca un inlocuitor. E un ulei semisintetic cu avantaje clare fata de 20w50

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai daca ii pui 10w50 pot fi sigur ca nu o sa aibe pururi nimic!... E clar ca e o specificatie peste ce recomanda ei!...

Si ca sa ma laud la 1150 eu folosesc 10w60 -- si merge super bine. Ideea nu era ca nu va fii ok ci doar ca au acceptat 15w50 ca un inlocuitor. E un ulei semisintetic cu avantaje clare fata de 20w50

 

 

Cum il cheama pe 10W60 ăla? Bagă si tu un link.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ce poate GS-ul in off-road, mai ales cand are anvelopele potrivite si rider-ul pe masura, am vazut destule, stim deja...

 

Dar asta arata o alta latura a GS-ului :D :

(normal, tot rider-ul si anvelopele potrivite)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ce poate GS-ul in off-road, mai ales cand are anvelopele potrivite si rider-ul pe masura, am vazut destule, stim deja...

 

Dar asta arata o alta latura a GS-ului :D :

(normal, tot rider-ul si anvelopele potrivite)

 

 

Buna ptr Ianachim...poate isi mai schimba parerea...:))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc Liqui Moly 10w60. Am studiat destul de bine proprietatiile, disponibilitatea sa nivel european ca sa zic asa si de ce nu pretul.

Cel mai ieftin poti gasi un bidon de 5L cu cca 200 lei.

--------

Ma consider mult mai safe cu asta decat cu orice altceva. As fi tentat sa cred ca e cea mai buna varianta de intretinere pe termen lung dupa "brake in"

Nu stiu cat va face diferenta pe termen lung pt ca vazut pe adv posturi cu ulei normal si 400k mile...dar e a mea si am zis sa incerc ceva bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schimbat flansa spate acum o saptamana. Pe la inceputul lunii dealerul mi-a trimis mail cu data/ora cand au disponibilitati, am fost la ei dimineata, am lasat mobra, m-am intors seara, am luat-o cu flansa noua montata.

Dealerul care si unde? Merci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tudoreii aia pot fi controlati sau, si mai bine, suntati - o cheie dinamometrica decenta costa un pic peste 300 de lei. Sa nu uitam insa ca recall-ul este pentru strangerea suruburilor discului de frana, nu a rotii. Discul original ar trebui sa fie strans ok (ca altfel era plin de epave pe marginea drumului) si tine destul de mult (eu unul am schimbat discul la 70k km, in conditiile in care franez exagerat de mult cu spatele - am mancat vreo 6 seturi de placute pana acum).

Partea proasta este ca s-au crapat si piese cu discul de frana original montat in fabrica.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am schimbat uleiul in butucul (grup) spate la R1200GS si am verificat flansa: la disc crapaturi la 3 suruburi iar la prindere roata la 2 suruburi crapaturi, discul de frana spate este cel original sigur nu a fost demontat. Dimineata telefon la Auto Transilvania Cluj: nu stiu nimic de acel recall, flansa de aluminiu (cod 33117699631) costa undeva la 1050 lei dar nu se mai fabrica de 4 ani, flansa otel (cod 33117722831), inelul distantier (cod 33118521832), o rigul care vine intre inel si flansa (cod 07119907129) costa impreuna in jur de 900 lei.....deci am facut comanda. La noi ca la nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Cluj nu serviseaza motociclete. Mai bine incerci la Oradea.

 

Am incercat: alta viata. Nu am apucat bine sa explic ce problema am, deja mi-au confirmat ca se schimba gratuit de BMW in plus se verifica si pompa de benzina mai bine zis racordul de la pompa si la nevoie se inlocuieste. Au si comandat piesele, astept telefonul (cateva zile) pt a merge la Oradea pt schimbul de flansa. Deci se poate si in Romania!!!

 

Editat de Delo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate, man. Totul depinde de cat de interesate dealerul respectiv de partea de after sales si de cat de pasionati sunt oamenii. Probabil ai vorbit cu Zsolt Kiss.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum vi se mai comporta cutiile de viteza la LC-uri ? :)

A mea e mai ok fata de cum era la inceput, dar la intrarea in treptele 1 si 2, dupa ce se incinge de obicei, este inca destul de zgomotoasa/cloncanitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...