Sari la conținut

Anvelopele on si off


Postări Recomandate

in afara de dejantare mai dificila si pret mai mare nu ai alte dezavantaje la tl vs tt. tenere meu a venit cu tl si dupa ce am topait pe roata spate cat sa ma ia gafaitul am zis ca nu mai pun tubeless, in special daca tre' sa si platesc pt el :P vezi ca aia de pe advrider cred ca vb in primul citat de varianta de a repara o pana tubeless cu camera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

Stiu ca e putin off topic, dar spuneti-mi si mie daca stie cineva unde pot schimba un cauciuc spate pt ca la mine in judet nu mi-l schimba nimeni, am roata spitata pe bmw, e mai noua capra si nu se risca nimeni ca le e teama sa nu o zgarie, deformeze, etc, bine nici eu nu vreau asa ceva. M-ar interesa ceva din zona Sibiu, Alba, care sunt mai aproape de HD.Mersi mult.

in sibiu la Sigemo vis a vis de Carefour sau pe str Scoala de Inot la vulcanizate, te duci cu roata, sau la userul karpatenwolf in Selimbar te duci cu moto, iti demonteaza roata dar trebuie sa dai telefon inainte si nu prea lucreaza sambata.

» Post actualizat in 03 Mar 2015 17:31

Eu iti spun ca la orice vulcanizare o roata pe 17 se rezolva.

Si mie imi era teama de zgariat jante si d astea -- pana ce am facut 4 pene anul asta...nici una acasa!

PS: pe mine ma bate gandul sa imi pun pe GS Mitas e09 -- 140/80-17 :D

Pareri?!

nu prea au "golanii" si te aburesc sa iei 130... sunt ideale off, sigure si pe asfalt, dar fac galagie.... mult mai galagioase comparativ cu tkc80 umflate 2,1 cat trebuie la mine Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in afara de dejantare mai dificila si pret mai mare nu ai alte dezavantaje la tl vs tt. tenere meu a venit cu tl si dupa ce am topait pe roata spate cat sa ma ia gafaitul am zis ca nu mai pun tubeless, in special daca tre' sa si platesc pt el :P vezi ca aia de pe advrider cred ca vb in primul citat de varianta de a repara o pana tubeless cu camera.

 

Nu, era dintr-un topic chiar despre camere in TL. Uite si cei de la MCN ce zic http://www.motorcyclenews.com/new-rider/choosing-kit/2010/october/oct2710-tubes-with-tubeless-tyres-/

Pe jante marcate MT (?) merge dar pe cele marcate WM nu merg decat cele cu camera. Daca interiorul anvelopei TL e cu striuri exista riscul sa se frece mai tare de camera si sa se incinga, mai spun si astia de scaderea ratingului anvelopei TL cu camera, etc...

Pana la urma cred ca Scout o sa-mi iau dar exista anumite lucruri pe care vreau sa le discern mai bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, era dintr-un topic chiar despre camere in TL. Uite si cei de la MCN ce zic http://www.motorcyclenews.com/new-rider/choosing-kit/2010/october/oct2710-tubes-with-tubeless-tyres-/

Pe jante marcate MT (?) merge dar pe cele marcate WM nu merg decat cele cu camera. Daca interiorul anvelopei TL e cu striuri exista riscul sa se frece mai tare de camera si sa se incinga, mai spun si astia de scaderea ratingului anvelopei TL cu camera, etc...

Pana la urma cred ca Scout o sa-mi iau dar exista anumite lucruri pe care vreau sa le discern mai bine...

 

scuze tonul, dar... sa ne inetelegem, nu vb de rachete :) daca vad la profil ai mobra de 50cp. crede-ma ca poti sa scoti untul din ea pe asfalt cu camere in TL. atat de grav poti ca poti sa refaci motorul la 40k (cilindru, piston, etc)... deci guma tine cu si fara camera. poti s-o iei ca pe un "trust me, i know".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Razvan -- iti pot impartii experienta mea de pana acum

Ultimele 2 cauciucuri au fost TL folosite pe Africa twin cu camera. Nu au fot nici o problema -- Karoo 3 ul anterior l am dat jos de 4 ori ...la 4 pene diferite si l am pus la leviere. Nici un bai

Acum am un mitas E09 Dakar -- asta e teroare sa se aseze pe janta doar pt faptul ca e f tare ... dar un are legatura cu TT sau TL

 

Eu zic sa nu te stresezi sa iei ce pica -- eu asa am facut cel putin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam' pentru sfaturi ! Imi dau seama ca nu e cazul sa ma ingrijorez cu "racheta" mea insa tot ce am vrut sa evidentiez (pe baza celor citite) este ca sunt anumite situatii in care cauciucurile TL cu camera pot aduce limitari celor ce merg in zona maxima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu chiar. Dar nici departe. La ce bani iti iese perechea? Ca poate iesi mai bine calitate/pret cu ceva mai bun.

Ca si pret le pot lua la 650ron perechea. pretul mi se pare bun, dar totusi nu le-as lua daca as sti ca este ceva apropiat ca pret dar mai bun .

Mersi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EU am folosit si mi s au parut ok -- atat pe transalp cat si pe africa twin

Dupa care am incercat Metzeler Karoo 3 si sunt muuuult peste!

Acum am Mitas E09 si iarasi imi plac bomba!

 

Nu s ce sa zic...proaste clar nu sunt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt ceva coclauri folosesc T63 dar pt asfalt caut si eu niste cauciucuri.

Escape sunt cele mai ieftine. Sunt si eu curios de ce. Si sa aflu pareri de la cei care le-au avut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Cu o singura exceptie, cand s-a intamplat ca pe spate sa am TT, am avut numai TL si am pus camera. Nu am avut nicio pana si am si depasit cu vreo 10 km viteza maxima a motorului...

Chiar si cei ce vand cauciucuri de ani si ani iti vor spune acelasi lucru. Nu sunt probleme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu recomand Conti Escape -- am avut 2 seturi si niciodata nu au dat vreun semn de ceva rau.

Insa ... dupa ce am folosit Karoo3 mi am dat seama ca se poate mai bine

 

Acum setup ce mie imi place -- care sa te ajute si in off -- Mitas E09 pe spate si Karoo3 pe fata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca ceva...se intampla sa isi schimbe cineva handguardul? mi-as dori ceva din aluminiu, nu conteaza starea, cu prindere in doua parti. Multam!

/index.php?/topic/723674-cumpar-handguard-aluminiu/


» Post actualizat in 05 Mar 2015 14:41

Eu recomand Conti Escape -- am avut 2 seturi si niciodata nu au dat vreun semn de ceva rau.

Insa ... dupa ce am folosit Karoo3 mi am dat seama ca se poate mai bine

 

Acum setup ce mie imi place -- care sa te ajute si in off -- Mitas E09 pe spate si Karoo3 pe fata

Cine vrea sa isi ia Mitas E09, sa isi ia Mitas E09 Dakar. Sunt o idee mai scumpe, dar sunt mult mai rezistente si mult mai laudate mai ales pe forumurile externe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De 2 luni am schimbat Funduro cu Dakar si citesc cu interes despre cauciucuri. Pe dakar o sa trec pe cauciucuri mai agresive (am folosit Tourance). Pana acum m-am gandit spre K60 scout, dar vad ca si Mitas incepe sa iasa la iveala. Folosirea va fi 50/50.

Ce am citit pana acum imi place, dar ma intereseaza si mersul pe asfalt. Nu neaparat gen curbe de circuit, ci un touring de 100-200 de km cu mitas-ul si tkc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mitas E09 Dakar merg bine pe asfalt uscat, nu am avut probleme deloc.

 

/index.php?/topic/53100-anvelope-mitas-e-07-sau-e-09/?view=findpost&p=3814860

 

Fata am schimbat-o pe la 9500, dar spatele mai duce - are cam 10ooo acum.


Am luat deja anvelope de schimb, spate tot Mitas E09 Dakar iar pe fata Sava MC23. Cu Mitas E09 pe fata merge nasol Domi:

/index.php?/topic/18117-honda-nx650-dominator/page-363&do=findComment&comment=3440692

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De 2 luni am schimbat Funduro cu Dakar si citesc cu interes despre cauciucuri. Pe dakar o sa trec pe cauciucuri mai agresive (am folosit Tourance). Pana acum m-am gandit spre K60 scout, dar vad ca si Mitas incepe sa iasa la iveala. Folosirea va fi 50/50.

Ce am citit pana acum imi place, dar ma intereseaza si mersul pe asfalt. Nu neaparat gen curbe de circuit, ci un touring de 100-200 de km cu mitas-ul si tkc.

 

tkc rocks! e pest k60 oriunde. costa peste dar nu mai e asa mare diferenta. si lifetime real e tot pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu daca imi permit sa vorbesc -- din umila mea experienta -- KTC80 se duce repede. EU as zice ca e important ca pe fata sa ai o guma buna -- care sa fie capabila sa reziste al franari mai agresive. Nu tre sa fie cel mai agresiv pattern dar sa fie ok

Spatele zic ca tre sa fie mai agresiv si de asta merg pe E09

 

Mie mitas ul nu mi a parut ca aluneca deloc -- dar din nou -- nu am facut decat vreo 400km cu el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai un profil mai putin agresiv pe fata, o sa ai probleme in off. Si acolo e important sa "reziste" fata la franari agresive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca vorbim de diferente mai putin sesizabile de catre un incepator. Cel mai jalnic cauciuc off road folosit de un cunoscator e peste cel mai bun cauciuc off road, bun la toate, neinventat inca, dar folosit de un incepator.

Ca e tkc, ca e k60 scout sau ce-o mai fi. Cei ce ajung sa schimbe cateva gume, nu mai sunt incepatori. Din reviewurile citite, se pare ca tkc-ul e cel mai bun off road pentru vaci, ca se descurca cam oriunde, inclusiv pe sosea. Doar ca se duce repede...sau chiar foarte repede, daca e folosit mai mult pe sosea.

 

tkc rocks! e pest k60 oriunde. costa peste dar nu mai e asa mare diferenta. si lifetime real e tot pe acolo.

Asa ca, poate ca tks rocks si e putin mai scump decat un scout, dar daca in 15 mii de km schimbi trei tkc-uri, in loc de un singur scout...ei, diferenta e foarte mare. Iar daca esti incepator, insesizabila...nu si la bani :)

S-auzim de bine!


» Post actualizat in 06 Mar 2015 13:26

Revin, ca am gasit niste foto cu ale mele...pentru ca in cele de pe net nu se vede atat de bine

 

Am avut k60 simple(non scout), d903 si tw42. Baietii mi-au spus sa imi pun mitas e09 dakar, dar am tot citit pe net si am gasit cate ceva care sa ma faca sa ma razgandesc...de exemplu:

http://www.horizonsunlimited.com/hubb/attachments/equipment-reviews/4042d1288917917-mitas-e-09-tyre-cannot-img_3569.jpg

Tkc nu am avut, dar am citit ca isi cam pierd forma pe la 5 mii de km. Singurul laudat la rezisitenta este k60 scout, de asta am luat si sunt foarte multumit. Nu am acea banda centrala care e nepotrivita in off road, cum au cele de 150 B17...si cum o au si 150 B18 sau 140/17. La ultimele doua banda centrala se poate taia, pe masura ce se uzeaza.

/index.php?/topic/224462-cauciucurile-onoff/?p=3925816

 

post-18139-0-86894400-1425648055_thumb.jpg

post-18139-0-41030900-1425648057_thumb.jpg

post-18139-0-07709500-1425648059_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Anvelopele on si off

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...