Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

na pai daca ISO ramane la 200 atunci il scoatem din calcul. La chestiile de care zicea Metal Heart se pare ca e totul pe auto...

 

Fa testul cu dopu de care am zis eu, la LUMINA NATURALA si fara foaie A4. Daca dopul iese clar si fundalul (pomu din fata geamului care e in spatele dopului sau cine stie ce ai tu acolo) e fara zgomot e de vina foaia a4 care nu este lucioasa sau proasta iluminare a subiectului.

 

Msi simplu zis, daca iese bine testu cu dopu, tu esti problema sau limitele aparatului si atunci trebuie sa lucram pe astea 2 sa iasa fara zgomot poza :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am putut abtine... am luat si eu tzapa cu foaia a 4 :bigstar:

Si ca sa vezi exact despre ce e vorba atasez poza in cauza.

Uite cum arata siringile si uite cum arata preafericitul tau fundal :crack:. De-aia am zis sa faci poze la lumina naturala, ca sa mai taiem din cauze dintr-un singur test :crack:

Fundalul folosit de mine este unul profi, atat fiarele cat si roll-up. Sunt luate cu factura. :)

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, ma uitam si eu acum in exif, pare ok (desi nuj de ce ai selectat modul SPORT - eu cand fac din astea, folosesc full manual) - totusi vreau sa vad un crop de poza, sa vad de ce te plangi. Uite, asa scoate al meu la ISO 800 - crop dintr-o poza fara downsample. Asta voiam sa vad si eu din poza ta, un crop sa vedem despre ce zgomot vorbesti... ca s-ar putea sa fie ok dar sa fii tu prea exigent. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci tu zici ca nu ar fi setarile in principiu, ci lumina, sa inteleg ?

 

Depinde ce iese la test...

 

Mie de exemplu nu-mi place sa lucrez cu fundal alb pentru ca pe alb trebuie sa ai lumina multa si buna ca sa nu-ti apara umbre. Pefer fundalu negru pentru ca am nevoie de lumina doar pentru conturul subiectului.

 

dsc4909wj.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îmi place și în același timp îmi aduce aminte de o ”ratare” de-a mea, veche de peste 15 ani, făcută cu un Smena... post-7334-1298364824_thumb.jpg

Toate bune! :crack:

 

 

nu mi se pare o ratare, ci o supraimpresiune chiar reusita ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am spus ratare, în ghilimele, pentru că și mie îmi place. Lumina din poza lui @Ekosekthor mi-a adus aminte de vechea mea poză. Poza e cu adevărat o ratare, deoarece nu s-a urmărit o supraimpresiune, ci s-a nimerit să iasă așa. Doar cînd am expus hîrtia am observat eroarea. Interesant este că mai tîrziu mi-am dorit să mai fac astfel de supraimpesiuni, dar nu mi-a ieșit niciuna la fel de bine... La Smena aveam această posibilitate de a expune aceeași poziție de pe film, deoarece declanșarea și armarea se făceau separat de avansul filmului. Din păcate, am pierdut acel aparat, îmi pare rău și acum după el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce iese la test...

Mie de exemplu nu-mi place sa lucrez cu fundal alb pentru ca pe alb trebuie sa ai lumina multa si buna ca sa nu-ti apara umbre. Pefer fundalu negru pentru ca am nevoie de lumina doar pentru conturul subiectului.

Am fost plecat, sorry. O sa fac probe cu setarile date de voi si alta lumina si revin, sa nu plictisesc lumea pe aici.

Fundalul meu este la "mijloc"...nici alb, nici negru este gri. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau 1.2 :crack:

1.4 deja nu mai e asa scump( in america :bigstar: )

da...este un plastic foarte folositor la multe chestii...dar portretul aproape totdeauna il fac cu el

 

 

Ehe ... la 1.2 nici nu-mi permit sa visez :moto: Este foarte scump pentru bugetul meu.

Sunt pasionat de fotografie, dar scopul achizitionarii 7D-ului este calitatea video. Visand la 1.2, este ca si cum as visa la o camera RED in locul Canonului meu :crack:

 

Revenind cu picioarele pe pamant, chiar si 1.8 50mm este un plastic SENZATIONAL! (daca mai adaugam si un extender 2x, treaba devine foarte serioasa cu buget minim)

 

Lumina buna va doresc domnilor si muuuulta inspiratie :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mesaj completat

Mai, ma uitam si eu acum in exif, pare ok (desi nuj de ce ai selectat modul SPORT - eu cand fac din astea, folosesc full manual) -

 

Da, foarte corect, modul sport nu are ce cauta aici. Teoretic vorbind, in modul Sport, iti deschide diafragma si iti micsoreaza timpul de expunere. Avand un obiectiv slab, e normal sa bage zgomot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merita sa vand D3000 cu 18-55 si 55-200 si sa mai investesc niste bani intr-un D90 nou? Cu 18-55 sau cu 18-105? DIn review-uri am vazut ca 18-55 calitativ e peste 18-105 la care cica apare efectul ala de vigneta in colturi. Asta e review-ul al 18-105: http://www.kenrockwell.com/nikon/18-105mm.htm

 

Inca ceva: D90 sau D3100?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic merita, practic numai tu stii. Un aparat mai performant nu te face automat un fotograf mai bun. Pe D3000 ala pune-ti un obiectiv calumea si ai sa vezi atunci daca-ti trebuie alt body sau doar trebuie sa mai inveti niste lucruri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merita sa vand D3000 cu 18-55 si 55-200 si sa mai investesc niste bani intr-un D90 nou? Cu 18-55 sau cu 18-105? DIn review-uri am vazut ca 18-55 calitativ e peste 18-105 la care cica apare efectul ala de vigneta in colturi. Asta e review-ul al 18-105: http://www.kenrockwell.com/nikon/18-105mm.htm

 

Inca ceva: D90 sau D3100?

 

1. Trust me, 18-105 vr e un obiectiv mai mult decat excelent ca raport calitate/pret. Si nu, 18-55 vr nu e mai bun ca el.

2. Efectul de vignetare e cel mai frumos efect posibil la un obiectiv. As vrea sa imi pot face obiectivele sa vigneteze si mai mult, ca sa nu mai trebuiasca sa fac asta din procesare.

3. Ken Rockwell e un fel de Chuck Norris al fotografiei. Pare serios, spune si unele chestii foarte bune uneori dar abereeeeeeaazaaa si de mai multe ori :)

4. Intre D90 si D3100 eu as lua D90 doar pt ca sta mult mai bine in mana, e mai bine construit si are display-ul ala mic deasupra. Dar si mai bine, as mai strange un ban gramada, as mai astepta sa vad ce noutati anunta Nikon (sau Canon) si apoi mi-as lua D7000 sau 60D :bigstar:

5. Valabil si ce zice Metal heart. Ia-ti o sticla mai buna (incerca niste obiective fixe), mai invata oleaca de tehnico-artistic si apoi vezi daca e cazul sa schimbi camera :crack:

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Some Ken Rockwell Facts

 

Ken Rockwell is the Chuck Norris of photography

Ken Rockwell's camera has similar settings to ours, except his are: P[erfect] Av[Awesome Priority Tv[Totally Awesome Priority] M[ajestic]

Ken Rockwell doesn't color correct. He adjusts your world to match his.

Sure, Ken Rockwell deletes a bad photo or two. Other people call these Pulitzers.

Ken Rockwell doesn't adjust his DOF, he changes space-time.

Circle of confusion? You might be confused. Ken Rockwell never is.

Ken Rockwell doesn't wait for the light when he shoots a landscape - the light waits for him.

Ken Rockwell never flips his camera in portrait position, he flips the earth

Ken Rockwell ordered an L-lens from Nikon, and got one.

Ken Rockwell is the only person to have photographed Jesus; unfortunately he ran out of film and had to use a piece of cloth instead.

When Ken Rockwell brackets a shot, the three versions of the photo win first place in three different categories

Before Nikon or Canon releases a camera they go to Ken and they ask him to test them, the best cameras get a Nikon sticker and the less good get a Canon sticker

Once Ken tested a camera, he said I cant even put Canon on this one,thats how Pentax was born

Rockwellian policy isn't doublethink - Ken doesn't even need to think once

Ken Rockwell doesn't use flash ever since the Nagasaki incident.

Only Ken Rockwell can take pictures of Ken Rockwell; everyone else would just get their film overexposed by the light of his genius

Ken Rockwell wanted something to distract the lesser photographers, and lo, there were ducks.

Ken Rockwell is the only one who can take self-portraits of you

Ken Rockwell's nudes were fully clothed at the time of exposure

Ken Rockwell once designed a zoom lens. You know it as the Hubble SpaceTelescope.

When Ken unpacks his CF card, it already has masterpieces on it.

Rockwell portraits are so lifelike, they have to pay taxes

On Ken Rockwell's desktop, the Trash Icon is really a link to National Geographic Magazine

Ken Rockwell spells point-and-shoot "h-a-s-s-e-l-b-l-a-d"

When Ken Rockwell went digital, National Geographic nearly went out of business because he was no longer phyically discarding photos

For every 10 shots that Ken Rockwell takes, 11 are keepers.

Ken Rockwell's digital files consist of 0's, 1's AND 2's.

Ken Rockwell never focus, everything moves into his DoF

Ken Rockwell's shots are so perfect, Adobe redesigned photoshop for him: all it consists of is a close button.

The term tripod was coined after his silhouette

Ken Rockwell never produces awful work, only work too advanced for the viewer

A certain braind of hig-end cameras was named after people noticed the quality was a lot "like a" rockwell

Ken Rockwell isn't the Chuck Norris of photography; Chuck Norris is the Ken Rockwell of martial arts.

Ken Rockwell never starts, he continues

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filmat cu dSlr-ul - prezentarea unui curs de incepatori in ale camerelor Canon :blink:

 

 

 

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...