Sari la conținut

Trasee si rute in Romania


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

* da, acuma ar fi cel mai bun timp ptr. si mine, mai ales ca din iunie imi va fi mai departe drumul asta dobrogean... :) merci, Cristi!

inca o data ca sa ma asigur: tu ai facut drumul prin Furnica catre Negru Voda? (eu am mai mers de cateva ori, dar de fiecare data am nimerit alte drumuri, unele proaste, altele bunicele, iar altele f. proaste - off road)

» Post actualizat in 18 May 2018 11:23

Da, pe acolo

Practic e greu sa gresesti, intr-un singur loc trebuie sa faci dreapta si lipseste indicatorul pe sensul de mers spre Negru Voda, dar te descurci

Este asfalt peste tot, de la f bun la acceptabil

Editat de Cristi N
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 778
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

* perfect atunci! merci de lamuriri, Cristi. acum nu mai am emotii :) am o "defectiune" la picior si numai buna de off-road si sarit gropi nu-s eu acuma...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cel mai sudic drum se face dreapta de doua ori, la Baneasa si la Sipotele si la fiecare "dreapta" scade calitatea drumului. Multe denivelari si ceva gauri in asfalt, nu e grav dar nici nu poti bate vreun record de viteza. Am fost in mai anul acesta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc, marus, de info. nici prin cap nu-mi trece sa sparg vreun record de viteza... no worries! :D vreau sa ajung la mare, atat. si NU pe autostrada. imi amintesc de multe gropi si denivelari pe drumul prin Dobrogea sud, de cand am fost ultima data, acum vreo 3 ani, insa nu mai stiam localitatile si daca s-a mai schimbat ceva pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum privelistea merita si drumul e foarte frumos cu tot cu satele sarace prin care trece. Iar traficul e inca aproape inexistent. Poate e mai bine ca nu se repara :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

Imi poate spune cineva starea urmatoarelor drumuri? In mod deosebit m-ar interesa starea primelor doua trasee. Ma gandesc sa fac in weekend un traseu de genul: Buc - Pitesti - Curtea de Arges - Campulung - Rasnov - (Poiana Brasov) - cu intoarcere pe DN1.

 

1: DN 73C Curtea de Arges - Musatesti - Berevoiesti - Campulung

 

2: Campulung - Rucar - Bran - Rasnov

 

3: Rasnov - Poiana Brasov - Brasov

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Imi poate spune cineva starea urmatoarelor drumuri? In mod deosebit m-ar interesa starea primelor doua trasee. Ma gandesc sa fac in weekend un traseu de genul: Buc - Pitesti - Curtea de Arges - Campulung - Rasnov - (Poiana Brasov) - cu intoarcere pe DN1.

 

1: DN 73C Curtea de Arges - Musatesti - Berevoiesti - Campulung

 

2: Campulung - Rucar - Bran - Rasnov

 

3: Rasnov - Poiana Brasov - Brasov

 

1. Berevoesti - Campulung - varza, inspre Curtea de Arges nu stiu

2. Campulung - Bran cat de cat ok, Bran - Rasnov varza

3. Perfect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prost spre execrabil, cu un adventure il faci, cu una de asfalt nu prea..

Salutare,

 

Imi poate spune cineva starea urmatoarelor drumuri? In mod deosebit m-ar interesa starea primelor doua trasee. Ma gandesc sa fac in weekend un traseu de genul: Buc - Pitesti - Curtea de Arges - Campulung - Rasnov - (Poiana Brasov) - cu intoarcere pe DN1.

 

1: DN 73C Curtea de Arges - Musatesti - Berevoiesti - Campulung

 

2: Campulung - Rucar - Bran - Rasnov

 

3: Rasnov - Poiana Brasov - Brasov


» Post actualizat in 07 Jun 2018 11:19

Pentru cel mai sudic drum se face dreapta de doua ori, la Baneasa si la Sipotele si la fiecare "dreapta" scade calitatea drumului. Multe denivelari si ceva gauri in asfalt, nu e grav dar nici nu poti bate vreun record de viteza. Am fost in mai anul acesta.

Si daca facem stanga spre Adamclisi se pastreaza decent drumul ?

 

Intreb ptr ca nu as intra prea mult pe drum denivelat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Eu mâine o sa fiu pe la 9 la Petrom de la fantana miorita și o sa merg spre siriu cu întoarcere pe cheia sau invers...

La 16 tre sa fiu înapoi deci cam asta e traseul pt mine.

 

EDIT: am gresit topicul :)

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am descoperit astazi serpentinele de la Provita si Costisata. Drumul acoperit de un covor de frunze, padurea ruginie, virajele stranse, sate pitoresti.

 

Se poate parcurge cu orice tip de mobra, dar ideal este un enduro-touring datorita asfaltului denivelat. Merita "deranjul" daca ajungeti prin zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
47 minutes ago, Sinner® said:

Salut, 

 

Știți careva dacă poți urca cu moto pana la cabana curmatura, în piatra craiului? 

Nu mai întreba, hai amândoi sâmbătă sa aflăm :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu aveti voie la Curmatura cu mobrele, e in Parcul national Piatra Craiului.  Pe jos sau cu bicla se poate intra pe prapastiile Zarnestilor si undeva dupa vreo 3 km prin canion se face un drum in dreapta pe unde urca rangerii cu atv-uri; intratul cu motorizate dupa bariera de la Prapastii se premiaza cu 5000 lei. Se mai poate intra dinspre pestera Dambovicioara / cabana Brusturet / Valea seaca a Pietrelor/ La Table, dar la fel premiu pentru moto in parc national daca treci de bariera de la Brusturet - astea toate sunt trasee ultra faine pentru MTB.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 03.05.2019 la 12:19, ggobi a spus:

Nu aveti voie la Curmatura cu mobrele, e in Parcul national Piatra Craiului.  Pe jos sau cu bicla se poate intra pe prapastiile Zarnestilor si undeva dupa vreo 3 km prin canion se face un drum in dreapta pe unde urca rangerii cu atv-uri; intratul cu motorizate dupa bariera de la Prapastii se premiaza cu 5000 lei. Se mai poate intra dinspre pestera Dambovicioara / cabana Brusturet / Valea seaca a Pietrelor/ La Table, dar la fel premiu pentru moto in parc national daca treci de bariera de la Brusturet - astea toate sunt trasee ultra faine pentru MTB.

Iar coborârea de la cabană până la fântâna lui Botorog pe cărare e demențială :D

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 03.05.2019 la 12:19, ggobi a spus:

Nu aveti voie la Curmatura cu mobrele, e in Parcul national Piatra Craiului.  Pe jos sau cu bicla se poate intra pe prapastiile Zarnestilor si undeva dupa vreo 3 km prin canion se face un drum in dreapta pe unde urca rangerii cu atv-uri; intratul cu motorizate dupa bariera de la Prapastii se premiaza cu 5000 lei. Se mai poate intra dinspre pestera Dambovicioara / cabana Brusturet / Valea seaca a Pietrelor/ La Table, dar la fel premiu pentru moto in parc national daca treci de bariera de la Brusturet - astea toate sunt trasee ultra faine pentru MTB.

 

Ceva de genu:  https://www.bikemap.net/en/r/4000997/

 

Sunt foarte multe trasee de MTB prin zona, si marcate chiar. Hai sa incercam sa nu poluam chiar fiecare colt verde. Nu ca nu le polueaza astia cu drujbele dar oricum ..

Acum 39 minute, vis-a-vis a spus:

Iar coborârea de la cabană până la fântâna lui Botorog pe cărare e demențială :D

 

True !! Abia astept sa o refac .. pacat ca iti ia 3 ore ca sa cobori 45 minute :D  desi poti sa urci si in 45 minute .. cu bicla electrica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6-7 ani și 25 de kile mai puțin, am urcat până la cabana în mai puțin de-o oră, inclusiv rampa aia criminală în șa... Dar n-am reușit sa cobor toată poteca-n șa, m-au trădat SPD-urile :D

Am și "amintiri" de pe forestier...

curmatura_IMG_0136.JPG

Editat de vis-a-vis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Eh, hai .. eu am fost mereu praf pe urcari dar parca nici sub o ora nu cred ca poti sa faci 9 km cu urcare de 700m .. mai ales prin pietrele alea !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie să conving pe nimeni, eu oricum merg încet pe MTB. Dar din câte îmi amintesc, au fost sub 6 kilometri, cred că de la intrare în prăpăstii. M-am întrecut cu încă un nebun și nu ne-am oprit deloc până sus. A fost și o răzbunare, de vreo 2 ani băgam numai ture grele de 20-30-40 de kilometri prin munți și n-am scăpat de "gașcă" să facem Curmătura în weekendul ala. Practic nici încălzirea nu era în 5 kilometri... Când restul grupului era aici, noi beam bere la cabană :D (alea două puncte negre din dreapta scării)

curmatura_IMG_0108.JPG

curmatura_IMG_0113.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 02.05.2019 la 17:32, Sinner® a spus:

Salut, 

 

Știți careva dacă poți urca cu moto pana la cabana curmatura, în piatra craiului? 

Acum 2 ani si cand am fost noi era asa:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...