Sari la conținut

Accident 04.04.2010 - Bucuresti - Dr. Taberei (intruder M800)


HellBells
 Share

Postări Recomandate

Aveam de gand ca primul meu topic aici sa fie despre cum mi-am luat motorul, cum l-am adus in tara si toata "telenovela" prin care am trecut..... si acum se pare ca am ajuns sa scriu despre un accident..... cum mi-am sifonat M800-le si cum era s-o mierlesc.

 

Pentru cei care n-au rabdare sa citeasca tot ce-m scris, pot sarii direct la concluzii

 

Ca sa facem o mica introducere posed un Suzuki Intruder M800, model 2006, adus anul trecut in tara din germania la 3267 km in stare impecabila..... pana duminica.

Prima oara pe anul asta l-am scos vineri, apoi a urmat sambata... zile in care am tras ture sanatoase mai ales in afara Bucurestiului. Duminica fiind prima zi de Paste urma sa luam masa in familie la parintii lu maicamea.... asta presupunea un drum de vreo 150 km dus intors spre Pitesti, in mare parte pe A1.

Duminica dimineata cat taicamiu era pe la cimitir m agandesc sa ma duc sa scot motorul din garaj [de pe Valea Ialomitei] si sa-l aduc la ei [Raul Doamnei] urmand ca dupa ce ne adunam sa plecam. Si am plecat.... doar cu casca [pe care sincer ma gandeam nici p-asta s an-o iau], urmand sa ma echipez ulterior.

 

Am ajuns la garaj, am luat -o din loc..... si cand sa ies in bulevard imi vine in minte un gand: Imi ajunge benzina?! .... Nu-mi ajunge ...... imi ajunge ..... nu-mi ajunge .... imi ajunge .... nu-mi ajunge..... Hai sa mai bag 5 litri macar. Asa ca in loc sa o iau la dreapta am luat-o la stanga cu directia Moghioros - dr taberei 34 - favorit - Petrom. Ajung la Petrom, bag 5 litri dupa ce ma chinui cu o pompa defecta timp de 5 minute. In fine, o iau din loc, inapoi favorit cu directia moghioros - tricodava - raul doamnei. Drumul era destul de liber. Pe la jumatatea drumului intre Favorit si dr taberei 34 [eram intr-a doua si aveam 40 km/h] ma hotarasc sa trec de pe banda 2 pe banda 3. Dau semnal stanga, ma asigur si incep sa schimb banda. in momentul in care am ajuns, sa zicem cam intre benzi, simt cum imi fuge "poponeata" spre dreapta si ma trezesc trantit pe partea stanga [explicatia am aflat-o mai tarziu la Udriste, si va urma mai spre finalul "povestioarei"]. Fiind in miscare, dupa ce am fost pus jos am continuat sa mai alunec cativa metri, oprindu-ma in coltul stanga spate al unui Opel Vectra [singura masina in miscare pe o raza de 50 m la mom respectiv, condus de o pensionara] care a redus brusc viteza deoarece "a vazut" pietoni care vor sa traverseze pe la o trecere nesemaforizata [pietoni pe care nu i-am vazut traversand nici dupa impact ]. Dupa impactul cu Opelul am zburat prin partea stanga a masinii dandu-ma peste cap si rostogolindu-ma.

 

Toate s-au petrecut atat de repede..... imediat au "intervenit" 2 echipaje de la sectia 22 care erau in patrulare. M-am adunat singur de pe jos si m-am dus sa vad ce are motorul in timp ce baba, dupa ce s-a uitat la masina ei, a plecat la biserica. Am refuzat sa fie chemat echipaj de la Ambulanta. Dupa o jumatate de ora s-a intors sa ne intelegem pe cale amiabila pentru reparatii [avea spoilerul rupt, bara un pic zgariata, si esapamentul infundat]. Ne-am inteles sa ne intelegem sa-i platesc reparatiile ca sa nu ne mai complicam cu politia.

 

Am inceput sa simt cum ma ud pe picioare..... mi-am ridicat pantalonii si eram plin de vanatai, umflaturi si imi curgea sange pe picioare in jos.

M-a dus fratimiu la Floreasca unde m-au tot plimbat pe la ortopedie, neuro, chirurgie, etc. unspe mii de radiografii, ecografie, etc. Am reusit sa scap fara fracturi, doar cu mainile si picioarele julite, pline de vanatai si un hematom la gamba dreapta. In schimb n-am scapat de politie.... cu toate ca am declarat initial ca n-a mai fost implicat nimeni, cei de la spital au chemat totusi politia pentru ca asa prevad noile proceduri ..... "chiar si cu bicicleta daca dai pe trotuar intr-o piatra si cazi ei tre sa cheme politia" ca sa-i citez.

 

M-am trezit cu politia pe cap..... mi-au pus fiola pe loc la spital.... rezultat 0, apoi au vrut sa vada locul accidentului si sa fotografieze motocicleta in timp ce eu eram plimbat de la un medic la altul prin spital. La fata locului au gasit doar linie lunga lasata in marcaj din momentul alunecarii..... in schimb a aparut un paznic de la o terasa [un bagator de seama, cum se practica pe la romani, care in timpul accidentului nu s-a sinchisit sa intervina] care a declarat ca a fost si o masina implicata. N-am avut de ales si a trebuit sa recunosc.

 

Am ajuns pana la urma sa dam declaratii la Udriste si sa faca reparatia masini pe RCA-ul meu pana la urma. Cu toate ca n-am vrut, am ajuns pana la urma sa fac asigurare la Carpatica Asig. Nu recomand nimanui si nici nu va doresc sa fiti implicati in vreun accident si cel care-l provoaca sa fie asigurat la Carpatica.

In momentul in care se deschide un dosar de daune trebuie mers tocmai la agentia Unirii, dar care are birourile de constatare daune tocmai in incinta Autogarii Rahova, toti cei implicati trebuie sa fie prezenti in acelasi timp [chiar daca v-ati inteles amiabil si ai asigurarea lui, sau veniti la o diferenta de o juma de ora, o ora, etc nu vi se va deschide dosarul] si de asemenea vehiculele implicate trebuie sa fie de asemenea prezente acolo ca sa le faca poze. Motocicleta nefiind transportabila datorita daunelor si avand o experienta mai veche cu cei de la Carpatica, am facut eu poze si le-am trimis pe mail ca sa se poata deschide dosarul. De asemenea trebuie sa ramaneti fermi pe pozitie si sa intrati tare in ei pentru a va trece exact toate daunele si sa specifice clar ce se inlocuieste si ce se poate repara. Dupa ei multe se pot repara. De asemenea service-urile cu care lucreaza pentru mine sunt No Name. Asa ca aveti grija.

 

La politie deoarece accidentul a fost cu victime [eu] dosarul va ajunge si la Parchet [sau ceva de genu] pentru ca autorul accidentului [tot eu] sa fie cercetat pentru vatamare corporala, motiv pentru care mi-a fost retinut permisul de conducere pana la solutionarea dosarului. Dupa inchiderea dosarului mi se va restitui permisul, voi primi o amenda de 120 lei si 3 puncte penalizare. Intre timp am primit o dovada valabila 15 zile. Dupa expirarea celor 15 zile pot sa ma prezint la Judecatoria sector 6 [parca] pentru prelungiri de cate 30 de zile pana la recuperarea permisului.

Explicatia data de politie pentru accident a fost urmatoarea: mi-a fugit "poponeata" si am fost trantit pe-o parte cand schimbam banda de noile marcaje asortate cu zgura asta rosie si sfaramicioasa, care te pot fura ca si sina de tramvai.

 

 

Concluziile care se pot trage pe scurt sunt urmatoarele:

 

- multe julituri, vanatai si un hematom [care acum este tinut sub observatie pt a se evita complicatiile]..... deci purtati echipament complet si daca iesi pana la colt s aluati paine

 

- nu doar gropile, nisipul, uleiul, balegile te pot pune jos, ci si marcajele dintre benzi

 

- un Intruder M800 impecabil, avariat destul de serios [rezervor infundat, ghidon indoit, aripa fata praf, semnal stanga fata sifonat, filtru aer spart, comenzile picioare pe ambele parti indoite si rupte, prindere scarita stanga pasager indoita, galerie evacuare si amortizoare furca julite, oglinzi strambe]

 

- un Opel Vectra cu bara usor zgariata, spoiler rupt si esapament infundat

nu va faceti asigurare la Carpatica Asig sau rugativa sa nu fiti sifonat de cineva cu asigurare la Carpatica

 

- de asemenea nu recomand nimanui sa ajunga la floreasca la urgente, dupa multe plimbari prin spital au trimis un rezident sa-mi dea o fituica cu diagnosticul si m-au trimis acasa fara sa mi se prescrie antibiotic, calmante sau antiinflamator, toate astea mi s-au prescris abia dupa 36 de ore la Municipal. tot cei de la Municipal m-au trimis sa fac si un test doppler pentru monitorizarea hematomului

 

Sper ca nu mi-a scapat ceva si ca experienta mea va poate fi utila, si daca mai sunt de tras concluzii care mi-au scapat, postati. :blink:

 

13659_169491361660_658561660_2754188_4063353_n.jpg

13659_169491031660_658561660_2754187_1876238_n.jpg

24605_385068466660_658561660_3749665_8028528_n.jpg

24605_385068476660_658561660_3749667_2787727_n.jpg

24605_385068446660_658561660_3749664_5698453_n.jpg

 

Acum astept sa pun picioarele jos si sa ma apuc de reparat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

primul motor?

 

daca asfaltul era uscat nu vad cum puteai aluneca pe marcaje/asfaltul ala rosu grunjos decat blocand spatele (frana de picior,frana de motor) in timp ce te-ai inclinat....oricum la 40 la ora sa cazi in felul asta fara nici un obstacol nu iti pot ura decat muuuuuult noroc pe viitor ca vei avea nevoie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

explicatia care am primit-o de la politie se pare ca asta e, marcajul m-a facut sa ma sucesc suficient cat sa ma puna pe o parte si fiind in miscare m-am dus taras.... apoi am avut si ghinionul ca acolo sa fie si baba cu masina si exact in momentul ala sa reduca viteva cat sa o ating si sa ma dau si peste cap.... i-am zburat prin partea stanga. si am avut norocul sa nu fiu proiectat in masina, sa scap fara fracturi si nici nam atins cu casca.... cel putin n-am nici o zgarietura pe ea si mai eram si cu geamul ridicat.... am un Nolan N43 si la viteze mici tin geamul ridicat.... asa ca cascati ochii bine in toate partile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca esti in viata si relativ usor recuperabil.

 

Despre Intruder nu pot spune decat ca ma inteapa inima cand vad pozele...esti puntintel sadic sa le prezinti...

 

Cand te apuci de reparat, include si o pereche de crash-bar-uri ca alea se recromeaza sau in cel mai rau caz se schimba si sunt mai ieftine decat ghidon, rezervor, comenzi

 

Multa Sanatate.

Editat de tassadar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca nu ai patit ceva mai grav...un prieten de-al meu a cazut relativ usor, si a pus piciorul in pamant , motoru` s-a rasucit de spate si poc.acu` e proaspat operat la genunchi(ligamente, ceva)... motoru` se repara...mai scoti niste bani...asta e.. mai nasol e cu legislatia asta de cacao..(sa nu depui plangere impotriva ta...sa te intelegi amiabil..etc...)

oricum... ai cazut destul de usor...adica ciudat...in linie dreapta...in fine, spor la reparatii si insanatosire grabnica.. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate, si bine ca nu ti-ai rupt nimic.

 

Daca te intereseaza mai invetigheaza treaba cu marcajul; aluneca, unele sunt un fel de plastic, dar s-a mai intamplat ceva, poate ai franat, accelerat, ai virat puternic, poate era altceva pe jos etc.

Nu de alta dar toti trecem peste diverse marcaje, linii de tramvai si de praf e plin peste tot...

 

 

Aha si poarta echipament; stiu e naspa, mie imi vine sa arunc ghenunchierele alea pe geam, dar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare foarte rau de intamplarea nefericita prin care ai trecut. sper sa te pui repede pe picioare. iti doresc multa sanatate.

 

sincer, eu tot nu am inteles cum ai putut sa cazi. deci era drumul liber, nu te-a jenat nimeni si nimic, era uscat, ai dat peste marcaj si ai cazut? zgura aia ar trebui sa fie chiar mai aderenta decat asfaltul si nu mai alunecoasa. eu asa am inteles - e pusa in apropierea trecerilor de pietoni o data pentru ca e rosie si te atentioneaza si a doua oara pentru ca e mai aderenta si poti sa franezi mai eficient in caz de urgenta.

cumva ai schimbat viteza intr-o treapta inferioara si din greseala ai dat doua trepte in jos? eu am patit odata asa si mi-a fugit spatele de nu m-am vazut. initial am zis si eu ca mi-a alunecat roata pe ceva (ploua cand mi s-a intamplat) dar dupa aceea, tot analizand eu post factum am ajuns la concluzia ca vina a fost a mea pentru ca m-am grabit cu vitezele si am lasat ambreiajul prea brusc, ceea ce a smucit roata spate si m-a facut sa alunec.

 

 

 

cat despre motocicleta... mi se rupe inima de ce vad. asa bijuterie de motor. nu pot sa iti doresc decat sa o faci mai frumoasa decat era inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

explicatia care am primit-o de la politie se pare ca asta e, marcajul m-a facut sa ma sucesc suficient cat sa ma puna pe o parte si fiind in miscare m-am dus taras....

 

nu te mai lua dupa explicatiile de la Politie. Nu e nici plini de experti pe acolo, si nici nu cred ca au vazut live ce s-a intamplat.

 

Un marcaj nu poate produce un astfel de eveniment..., o astfel de cazatur... numai daca se acumuleaza mai multi factori. Unul dintre ei trebuie sa fie apa sau nisipul. Tu zici ca era uscat. Undeva , tu ai gresit, o frana de motor prea brusca, ai blocat roata spate cumva, ai prins nisip probabil, si asta a fost.

 

Fierul se repara, e urat sa-l vezi asa, stramb, dar si eu am pastrat pozele dupa accident, sa-mi reaminteasca mereu cat conteaza o clipa de neatentie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ai gazut de la marcaj. nu te lua dupa ce zic cei de la politie ca habar n-au oamenii pe ce lume sunt si trebuie sa scrie si ei in fitzuica aia a lor cauza producerii accidentului.

eu daca as avea timp (ca nu-i vorba de multi bani) as da in judecata primaria pentru ca au folosit zgura neaderenta pentru imprimarea marcajului pe carosabil si mi-au pus in pericol viata. ce dracu , a constatat-o si organul de ordine , nu ?

la fel , daca as avea timp , si va promit ca daca ies dintr-un accident sanatos si cu chef de harta , ma voi urmari pe mine insumi penal pentru vatamare corporala pana voi obtine maximul de pedeapsa. dupa care ma voi razgandi si voi face recurs :huh:. sau ii voi ataca intr-o instanta internationala.

 

acu ti-as spune ca bine ca esti ok si ca fiarele se indreapta dar tu deja esti ok si stii si tu ca esti sanatos. imi pare teribil de rau pentru motocicleta. sper sa ai resursele financiare , timpul , energia sa o repari si sa o faci frumusica din nou ca-i pacat tare de ea :blink:

in legatura cu ce ai spus tu , eu am un buzunar la geaca moto unde am adunat vreo 150 de euro. pe aia ii port tot timpul la mine in caz ca ajung in spital fara sa-mi pierd cunostinta. de bine de rau nutresc speranta ca-mi vor da calmantele mai repede sau ma va sterge asistenta la poponeata in caz de nevoie.

 

succes mult si fruntea sus ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

citesc si nu mai stiu ce sa zic...

tocmai ma hotarasem sa schimb supermoto pe intruder ( ca deja sunt profesor la controlatul motocicletei :huh: si pot trece la lucruri serioase )

 

la ce am acuma daca iti fuge spatele abia atunci e distractiv, daca fuge prea mult dai un bocanc de asfalt si reechilibrezi...la intruder vad ca nu ai nici o sansa.

 

:blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

citesc si nu mai stiu ce sa zic...

tocmai ma hotarasem sa schimb supermoto pe intruder ( ca deja sunt profesor la controlatul motocicletei :huh: si pot trece la lucruri serioase )

 

la ce am acuma daca iti fuge spatele abia atunci e distractiv, daca fuge prea mult dai un bocanc de asfalt si reechilibrezi...la intruder vad ca nu ai nici o sansa.

 

:blink:

 

stai linistit... poti sa controlezi un intruder .... sa vezi cum controlez io pe bizonu meu de 320 kile, daca dai gaze aiurea e altceva

 

pt initiatorul topicului.,... sa te faci bine cat mai repede si fieru se repara si data viitoare sa ai grija ca oricum ai invatat ceva

 

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa-ti aduci aminte mai bine ce si cum ai facut inainte sa cazi. Este foarte ciudat sa aluneci in halul asta la o schimbare lejera de benzi. In agitatia de dupa accident nu stiu daca ai mai verificat cu atentie asfaltul la locul cu pricina. Iti povestesc o intamplare care desi nu s-a soldat cu pagube m-a cam pus pe ganduri:

Anul trecut prin septembrie veneam dinspre Cotroceni spre Iuliu Maniu. Eram cu masina. Afara uscat si destul de cald, noaptea pe la 11-12. Plec de la semaforul de la Leu, a doua, a treia, scot masina din viteza ca la APACA era rosu. Ma apropii de semafor si apas usor pe frana dupa care surpriza, intra ABS-ul si masina se duce sanie. Apas frana mai tare - instinct, nu ma asteptam sa fie polei in septembrie - o roata tace si cealalta mai caraie cu ABS-ul activ. Pana la urma se opreste masina. Ma dau jos sa vad ce mama naibii este. Frec talpa de asfalt si aluneca al naibii de tare. Nu arata deloc murdar de ulei sau de altceva. Nici pana in ziua de azi nu stiu ce a fost pentru ca m-am suit in masina si am plecat, se facuse verde si incepusem sa iau claxoane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se aluneca pe marcajele alea lucioase, nicidecum pe alea cu zgura rosie. Si chiar si pe marcajele alea lucioase daca o iei, doar iti pleaca putin rotile stanga-dreapta, dar ajungi imediat la asfalt si prinzi aderenta. Si asta se intampla la viteza mica, pentru ca la viteza mare nici macar nu le mai simti.

Eu inclin sa cred ca te-a atins vreun nene cu masina, desi tu spui ca te-ai asigurat temeinic inainte de schimbarea benzii si n-ai fi vazut sa vina ceva din spate.

Oricum, sa iti fie invatatura de minte si altadata, daca n-ai avut contact cu vreo masina, in urma caruia sa rezulte accidentul, declari la spital ca ai cazut la fotbal, pe scari, intr-un gard viu, etc. Altfel ai parte de faimosul dosar penal de autovatamare.

...

Eu iti doresc multa sanatate, pentru ca nu pare sa fi fost vina ta. Se mai intampla si din astea...

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ai gazut de la marcaj. nu te lua dupa ce zic cei de la politie ca habar n-au oamenii pe ce lume sunt si trebuie sa scrie si ei in fitzuica aia a lor cauza producerii accidentului.

 

In "fitzuica" aia se scrie doar "viteza neadaptata la conditiile de drum" asa pt cultura ta generala. Si adevaru` e ca daaa.... noi suntem pe o alta lume... cred ca undeva pe Saturn, Venus, Jupiter ... Iar "fitzuica aia a lor" ESTE de fapt NISTE acte premergatoare de care SUSNUMITUL se poate folosi ulterior sa actioneze in instanta administratorul drumului.... dar asa e cand nu cunosti legea si te consideri de 50x mai inteligent ca prostu` de gabor care vine si-ti face dosar.... :blink: Continuati cu sfaturile ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se aluneca si pe marcajele rosii. Si asta pentru ca chestia aia rosie ori e de proasta calitate, ori e pusa prost si dupa putin timp incepe sa se faramiteze si sa se transforme in nisip rosu care aluneca pe asfalt rau de tot, ca orice nisip. Am patit-o si eu cu o Viroaga: era o trecere de pietoni "imbracata" complet cu "rosu" d-ala; dupa trecere aveam cedeaza si pe ea nu erau pietoni, asa ca am intrat pe frana usurica pe portiunea colorata. Pe asfaltul dinaintea ei nicio problema, dar cum a intrat roata fata pe "rosu" mi-a fugit de era cat pe-aci sa o pun jos. Nici nu stiu cum de am scapat. Cert e ca am reusit sa opresc si sa ma dau jos ca sa vad ce dreaqu s-a inatmplat: mare parte din portiunea "rosie" ziceai ca-i nisiparu' din curtile gradinitelor.

Asa ca mare grija si la "vopseaua rosie" de pe asfalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ptr initiatorul topicului sanatate, sa te refaci repede si pe viitor sa fii mai atent.

Cercetarea ptr autovatamare mi se pare o prostie, dar amenda cred ca ai luat-o ptr lovit din spate "pensionara" care are dreptul sa circule pe strada cum stie atat timp cat are permis valabil si nu a consumat bauturi alcoolice sau a tras ceva pe nas. Deci e normal sa te testeze de alcoolemie, ptr lovire din spate, e normal ca iei amenda si puncte.

Ai cazut doar din vina ta, nu a primariei, nu a pensionarei care a incetinit ptr ca i s-a parut ca cineva traverseaza, nimik. Cat despre medicii de la floreasca, cred ca ori exagerezi, ori erai prea stresat ca au chemat politia (cum e procedura de altfel) si ti-au dat drumu mai repede..sa te tratezi singur asha cum ai si incercat sa negociezi singur cu pensionare si sa ascunzi de politie ca te-ai infipt in masina femeii.

De fapt tu incerci sa fii compatimit aici ca nu ai reusit sa ascunzi de politie accidentul asta, ca a trebuit sa te duci la constatare ca orice om normal si dai vina pe medici ca au anuntat politia, pe pensionara care daca mergea cu 100 nu te infigeai in ea, si pe primarie care a facut marcaje antimotociclisti. La astfel de incidente, te bucuri ca nu a fost mai rau, cauti o groapa din aia acoperita cu pietris sau ce draq au pus acum....si bagi capu in ea ca strutzu, nu scrii un roman pe forum din care nimeni nu poate trage decat concluzia blanda ca ai fost neatent.

 

Ceva mai multa demnitate cred ca nu ti-ar prinde rau. Verifica daca mai ai "oo"-le la locul lor dupa accident. Si vezi sa nu faci vreun topic ca te-ai impiedicat si ai cazut pe strada ptr ca nu ai vazut bordura si sa spui ca eu sunt de vina pentru ca te-am enervat cu postul asta.

sa fii sanatos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,Duminica a fost o zi superba de plimbat cu motoreta,si ca vreme,si pentru ca strazile erau goale.Ai avut o combinatie de ghinion cu o ,,stangacie,,ceva.Insanatosire grabnica,si atentie ceva mai mare pe viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In "fitzuica" aia se scrie doar "viteza neadaptata la conditiile de drum" asa pt cultura ta generala. Si adevaru` e ca daaa.... noi suntem pe o alta lume... cred ca undeva pe Saturn, Venus, Jupiter ... Iar "fitzuica aia a lor" ESTE de fapt NISTE acte premergatoare de care SUSNUMITUL se poate folosi ulterior sa actioneze in instanta administratorul drumului.... dar asa e cand nu cunosti legea si te consideri de 50x mai inteligent ca prostu` de gabor care vine si-ti face dosar.... :blink: Continuati cu sfaturile ...

"fitzuica aia a lor... SUSNUMITUL se poate folosi ulterior sa actioneze in instanta administratorul drumului...."

Nene Nightwolf, la inceput nu stiam ce sa cred, dar acum imi dau seama ca tu chiar esti de partea motociclistilor.

Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In "fitzuica" aia se scrie doar "viteza neadaptata la conditiile de drum" asa pt cultura ta generala. Si adevaru` e ca daaa.... noi suntem pe o alta lume... cred ca undeva pe Saturn, Venus, Jupiter ... Iar "fitzuica aia a lor" ESTE de fapt NISTE acte premergatoare de care SUSNUMITUL se poate folosi ulterior sa actioneze in instanta administratorul drumului.... dar asa e cand nu cunosti legea si te consideri de 50x mai inteligent ca prostu` de gabor care vine si-ti face dosar.... :blink: Continuati cu sfaturile ...

 

Iti inteleg pozitia si sunt de acord ca unii de pe aici au o atitudine nejustificata la adresa politiei. Si da, multi vorbesc fara sa stie legea si baga din burta aiurea.

 

Dar ce parere ai de politistii care iti fac dosar pentru vatamare corporala din culpa cand ai dat cu fundu' de asfalt du unu singur. Aia stiu legea....sau macar gandesc? No offence dar mai trebuie sa te bage si la puscarie daca nu ai reusit sa te sinucizi. Ca sa ai motive sa reusesti din prima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ptr initiatorul topicului sanatate, sa te refaci repede si pe viitor sa fii mai atent.

Cercetarea ptr autovatamare mi se pare o prostie, dar amenda cred ca ai luat-o ptr lovit din spate "pensionara" care are dreptul sa circule pe strada cum stie atat timp cat are permis valabil si nu a consumat bauturi alcoolice sau a tras ceva pe nas. Deci e normal sa te testeze de alcoolemie, ptr lovire din spate, e normal ca iei amenda si puncte.

Ai cazut doar din vina ta, nu a primariei, nu a pensionarei care a incetinit ptr ca i s-a parut ca cineva traverseaza, nimik. Cat despre medicii de la floreasca, cred ca ori exagerezi, ori erai prea stresat ca au chemat politia (cum e procedura de altfel) si ti-au dat drumu mai repede..sa te tratezi singur asha cum ai si incercat sa negociezi singur cu pensionare si sa ascunzi de politie ca te-ai infipt in masina femeii.

De fapt tu incerci sa fii compatimit aici ca nu ai reusit sa ascunzi de politie accidentul asta, ca a trebuit sa te duci la constatare ca orice om normal si dai vina pe medici ca au anuntat politia, pe pensionara care daca mergea cu 100 nu te infigeai in ea, si pe primarie care a facut marcaje antimotociclisti. La astfel de incidente, te bucuri ca nu a fost mai rau, cauti o groapa din aia acoperita cu pietris sau ce draq au pus acum....si bagi capu in ea ca strutzu, nu scrii un roman pe forum din care nimeni nu poate trage decat concluzia blanda ca ai fost neatent.

 

Ceva mai multa demnitate cred ca nu ti-ar prinde rau. Verifica daca mai ai "oo"-le la locul lor dupa accident. Si vezi sa nu faci vreun topic ca te-ai impiedicat si ai cazut pe strada ptr ca nu ai vazut bordura si sa spui ca eu sunt de vina pentru ca te-am enervat cu postul asta.

sa fii sanatos

 

Tu esti chiar PROST, dar RAU de tot. Omul a prezentat un sir de evenimente nefericite, atata tot. Intotdeauna se gaseste un destept care sa vada lucrurile intr-un alt fel si de cele mai multe esti tu. Nu te-ai plictisit de tine?

 

HellBells, noroc cu recuperarea si repararea motorului. Atentie mare pe viitor.

Editat de smire
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ptr initiatorul topicului sanatate, sa te refaci repede si pe viitor sa fii mai atent.

Cercetarea ptr autovatamare mi se pare o prostie, dar amenda cred ca ai luat-o ptr lovit din spate "pensionara" care are dreptul sa circule pe strada cum stie atat timp cat are permis valabil si nu a consumat bauturi alcoolice sau a tras ceva pe nas. Deci e normal sa te testeze de alcoolemie, ptr lovire din spate, e normal ca iei amenda si puncte.

Ai cazut doar din vina ta, nu a primariei, nu a pensionarei care a incetinit ptr ca i s-a parut ca cineva traverseaza, nimik. Cat despre medicii de la floreasca, cred ca ori exagerezi, ori erai prea stresat ca au chemat politia (cum e procedura de altfel) si ti-au dat drumu mai repede..sa te tratezi singur asha cum ai si incercat sa negociezi singur cu pensionare si sa ascunzi de politie ca te-ai infipt in masina femeii.

De fapt tu incerci sa fii compatimit aici ca nu ai reusit sa ascunzi de politie accidentul asta, ca a trebuit sa te duci la constatare ca orice om normal si dai vina pe medici ca au anuntat politia, pe pensionara care daca mergea cu 100 nu te infigeai in ea, si pe primarie care a facut marcaje antimotociclisti. La astfel de incidente, te bucuri ca nu a fost mai rau, cauti o groapa din aia acoperita cu pietris sau ce draq au pus acum....si bagi capu in ea ca strutzu, nu scrii un roman pe forum din care nimeni nu poate trage decat concluzia blanda ca ai fost neatent.

 

Ceva mai multa demnitate cred ca nu ti-ar prinde rau. Verifica daca mai ai "oo"-le la locul lor dupa accident. Si vezi sa nu faci vreun topic ca te-ai impiedicat si ai cazut pe strada ptr ca nu ai vazut bordura si sa spui ca eu sunt de vina pentru ca te-am enervat cu postul asta.

sa fii sanatos

 

Welcome back!

 

Chiar incepuse sa mi se faca dor de stilul tau unic si inconfundabil de analiza. Total pe langa din punctul meu de vedere, dar inconfundabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nightwolf eu nu ma consider mai destept decat nimeni. ba chiar as spune ca sunt un dobitoc. nu m-am comparat cu organu de ordine si nici n-am de gand sa o fac. incerc doar sa nu pic pe mana lui. eu sunt un simplu cetatean platitor de taxe si tocmai am primit citatie acasa ca martor intr-un accident in care o donsoara a cazut cu motocicleta in poligon si se deschide celebrul dosar de urmarire impotriva ei.

tot ce spuneam este ca uneori cauzalitatea accidentului si raportul politistului n-au nici in clin nici in maneca. vreau sa aud de cineva care scoate raport in care se dovedeste un defect tehnic din fabricatie al motocicletei , amenajarea necorespunzatoare a sectorului de drum , marcaje stradale incorecte sau redundante , acoperite de frunze sau murdare , motocicleta cu itp luat pe spaga si respectiva urmarire penala a celor de la statia itp etc. prinzi ideea.

 

ca asa la toate accidentele poti marsa pe "neadaptarea vitezei". e cea mai simpla rezolvare si e o solutie universala. singurul moment in care nu o poti aplica e daca soferul stationeaza.

cat despre "gaboru" care imi face dosar , n-am glumit cand am spus ca abia astept. am timp liber si sunt un tip asa de usor de amuzat de sistemul judiciar romanesc incat mi-as dedica cel putin cativa ani pentru a ma baga singur in inchisoare pentru autovatamare. mi-as gasi si circumstante agravante , mi-as cere despagubiri si as incerca sa fac o sarada faina cu iz de patologie schizofrenica. doar ca sa ma amuz.

cu politistul care aplica ce scrie in lege n-am nimic.

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...