Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am avut un BT03, extraordinar cauciuc(pentru mersul meu).
N-am avut nicio secunda vreo problema cu el, nici pe circuit, nici pe strada. Ce-i drept era nou-nout.
De fapt, cred ca si acum se mai afla pe motocicleta, pe care, intre timp, am vandut-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma gandeam sa pun un 2ct pe spate si sa pastrez diablo pe fata pentru sezonul 20015...daca le termin pe amandoua pana iarna viitoare si nu vand mobra, ii fac cadou un set nou ;) As pune diablo rosso 2 doar ca sa arate cauciucurile la fel la tipar, dar nu stiu daca se justifica 1 mil si ceva in plus doar pt asta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa te gandesti la aderenta. Dupa parerea mea, care era similara mai acum ceva ani, ma zgarceam si puneam cauciucuri care se uzau mai greu ca sa ma tina cat mai mult.
Depinde si cum folosesti motoreta, dar daca mergi tare, fuck it, nu as risca sa ma zgarcesc la bani pentru 3000 km in plus dar cu un risc mare de "buf".

Tu stii cel mai bine, dar daca vrei aderenta la mers mai tare, nu-ti lua ceva ce nu se preteaza pentru asta.


» Post actualizat in 17 Dec 2014 10:56

Si ca sa nu uitam de la ce-am plecat, pentru ca era vorba de cauciucul fata, trebuie sa mergi ca "nebunul" sa tocesti cauciucul fata atat de rau incat sa te gandesti ca nu tine multi km. Faţa tine destul de mult, oricum, deci, in cazul meu, decizia ar fi usoara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai din cate am inteles 2ct sau pp3 sunt cauciucuri foarte bune pentru un mers normal dar si agresiv pe strada. Un amic cu 2ct are vreo 7k km cu el si cam s-a patratit. Nu sunt foarte agresiv si nu cred ca o ating capacitatiile acestor cauciucuri. Partea de care ma tem eu este trecerea de la Diablo Corsa care il am momentan si este un cauciu foarte aderent (cu el am cumparat mobra si era la final de viata, dar care este si singurul cauciuc cu care am mers fiind incepator) la un cauciuc mai putin aderent. Nu stiu cum o sa se comporte sau cum o sa ma comport eu cu el :)

Nu vreau sa ma zgarcesc la asa ceva, dar nici sa dau bani pe ceva al carui potential nu pot sa-l exploatez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai zis si repet ca papagalul, o fata moale va mai acorda o sansa in plus sa frinati in caz va ia prin surprindere un obstacol. E chiar mai important pe strada decit la curse. Surprize pe strada apar mereu. Bine, o fata superaderenta nu va face invincibili, dar avind in vedere citi au mierlit-o ....

Iar repet, sa nu se simta veteranii de pe touring-uri vizati, e sfat pt vitezane in special.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Eu cand am cumpărat mobra avea fix m5'ul de care pomenesti. In fine. Multi mi au spus sa le schimb , eu incapatanat fiind, le am pastrat, fiind noi..ma rog, uzura maxim 15% . Si crede-ma, si au facut treaba minunat. Pp am avut pe 600 si la fel, mi au placut. Dar DOAR strada si touring..ma rog, accelerari, frane, curbe..cu un f4 :) in limita posibilităților. Dar metzeler mi-i s-a parut cu minim o clasa peste . E o parere personala, dar buna, zic eu. Rog si alti colegi sa-ti spuna o parere:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa lume recomanda PP dar am gasit M5 la pret bun si de aceea intreb

Ca si rezistenta la uzura care ti a parut mai bun?

» Post actualizat in 17 Dec 2014 21:04

Ce ti au recomandat sa pui in locul M5 lui?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor, cei care au avut sau stiu D212 gp pro, sunt bune pt strada mers sportiv ?? reusesc sa se incalzeasca cad de cat repede sau necesita cativa zeci de km ?? si ma refer mai exact la varianta medium. Multumesc !

Mai degraba D211 GP Racer, ca functioneaza in temperaturi mai normale, de mers stradal. Sau Metzeler K3, K2.

 

Dar care e MAI bun?

PP3

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As ramane pe D212 varianta medium, intreb pt cateva pareri de la cei care l-au probat pe strada , deoarece vreau sa pun pe un miar nu pe 600, am luat deja medium fata (probabil era mai ok soft , iar spatele la miar cam rupe aderenta aparte ca il si papa destul de repede. Mai aveam varianta de supercorsa dar nu stiu de ce am mers pe dunlop :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

, iar spatele la miar cam rupe aderenta aparte ca il si papa destul de repede.

Cum adica?

 

Mai aveam varianta de supercorsa dar nu stiu de ce am mers pe dunlop :)

Si SC-urile sunt de mai multe tipuri. Dar de ce vrei tu gume racing pe strada? Oricum nu ai cum sa le folosesti la potentialul lor, D212 Pro isi intra in drepturi la temperaturi de peste 80 gr, temperaturi pe care tu nu le atingi pe strada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica?

 

Si SC-urile sunt de mai multe tipuri. Dar de ce vrei tu gume racing pe strada? Oricum nu ai cum sa le folosesti la potentialul lor, D212 Pro isi intra in drepturi la temperaturi de peste 80 gr, temperaturi pe care tu nu le atingi pe strada.

:ok:

» Post actualizat in 18 Dec 2014 06:25

Multa lume recomanda PP dar am gasit M5 la pret bun si de aceea intreb

Ca si rezistenta la uzura care ti a parut mai bun?

» Post actualizat in 17 Dec 2014 21:04

Ce ti au recomandat sa pui in locul M5 lui?

Sunt bune si m5 m-au tinut vreo 2 sezoane adica peste 7000km +, pp3 au tehnologie mai noua ar trebuii sa fie mai bune(nu le-am avut).

2ct au tinut mai putin si parca au fost o idee mai bune decat m5.Daca gasesti la pret mai bun m5 go for it.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot combo am achizitionat si eu: Pirelli diablo rosso 2 pe fata si Pirelli Angel GT spate. Dupa un sezon pot sa spun ca sunt multumit de aderenta pe strada si pe pista (prima oara pe pista, deci destul de timid; era insa cineva cu pirelli angel gt ambele gume in ziua aceea si mergea foarte brutal, fapt ce mi-a dat si mie incredere la mom respectiv).

 

Sunt convins ca sunt si gume mai bune, dar pe acestea am decis eu in primavara sa optez si sunt multumit.

 

Sarbatori fericite sa aveti !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Nu stiu daca s-a mai intrebat pe aici ceva de genu: Merge sa pun pe un cruiser (Marauder 800) doua modele diferite de anvelope? De ex pe fata Dunlop D408f (130/90-16) si pe spate Dunlop D404 (150/90-15)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Sashax - walleeeu, pai combo'ul ala o sa te tina pana vinzi motoreta.. dar nu cred ca o sa mai fii multumit de ele incepand cu al 2'lea sexon cand se mai intaresc.

@freeg - eu am avut pirelli cu michelin si n-am avut probleme cu profil sportiv pe fata si rotund pe spate.. deci nu vad ce probleme ar putea sa-ti apara. Asta cu "strica ciclistica" e mit urban :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As ramane pe D212 varianta medium, intreb pt cateva pareri de la cei care l-au probat pe strada , deoarece vreau sa pun pe un miar nu pe 600, am luat deja medium fata (probabil era mai ok soft , iar spatele la miar cam rupe aderenta aparte ca il si papa destul de repede. Mai aveam varianta de supercorsa dar nu stiu de ce am mers pe dunlop :)

Daca luai soft pe fata la D212, la temperaturi mari avea tendinta sa alunece! Ai facut o alegere buna cu medium!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...