Sari la conținut

PROIECTOARE / LUMINI SUPLIMENTARE - Totul Despre


bandi
 Share

Postări Recomandate

intrerupator : https://www.louis.de/en/artikel/universal-switch-12-v-5-5-a/10032918?list=76077805

suport: https://www.louis.de/en/artikel/bracket-cnc-black-or-chrome/10034887?list=76078144

 

la noi prin magazine slabe sanse sa gasesti pe stoc dar daca faci comanda pe saptamana viitoare sigur le ai in mana.

 

Te salut Endlessdays ! Avem pe stoc intrerupator asemanator la doar 25 lei .

post-85330-0-92449600-1445946755_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 607
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salutare , ce stiti despre aceste proiectoare cu led ? as vrea sa imi montez 2 bucati pe crash barul de la transalp insa nu prea stiu cum lumineaza si daca se merita , le a incercat cineva de pe aici ? respecte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lumină foarte bună, consum mic, obiceiul enervant de a comuta la fiecare conectare putere mare-putere mică-flash aşa că la fiecare aprindere trebuie sa apeşi butonul de 3 ori.

ok inteleg dar nu se poate face nimic in privinta asta ? si inca ceva , ca durata de viata ? am gasit ceva asemanator dar pe halogen , intradevar consumul e mult mai mare dar ai avantajul de a schimba becul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intervenția în electronică e aproape imposibil de făcut...

E mai simplu de creat un circuit nou de alimentare, decât de modificat cel standard. Am dat proiectoarele unui coleg electronist, care a încercat o grămadă să vadă cum poate modifica mmodul de funcționare, însă fiind, în principiu, foarte simplu - un integrat care ”supune” led-ul la trei frecvențe diferite, rezultând cele trei moduri de iluminare - e mai ușor de făcut unul nou. Care, însă, nu merită, prin prisma prețului proiectoarelor.

Cel mai la îndemână e click-click-click de fiecare dată.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lumina e destul de punctiformă, la 5 m distanță e o pată de aproximativ 1 m diametru.

Pe de altă parte, la 800 - care are proiectoare led din fabrică - lumina e tot cam așa, orientată să bată stânga-dreapta fascicolului de fază scurtă.

Eu le folosesc, în principal, pentru a fi văzut în trafic, de cei care vin din față, care percep două puncte luminoase, ziua, nederanjante. Noaptea, însă, unii mă blitzuie, dar prefer să mă vadă și chiorii...

 

 

post-79922-0-10972400-1447847258_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

La cererea aparuta pe un alt topic va sun aici o mica hackereala pe subiect:

Veioze cu led de la ikea http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/50315644/#/20315645 -asta

+ baga lumina destul de generos

+ au pata de lumina mare (merg pentru distante mici)

+ consum f mic - sub 3w

- nu au fost gandite niciodata sa fie etansee (dar au sanse, poate trebuie ajutate cu nitel silicon)

 

Care e faza cu ele => au un alimentator 230v - 4v. Asta inseamna ca ele functioneaza la 4v - poti inseria 3 bucati pentru a ajunge la 12v

aici e alegerea fiecaruia - fie folosesti un modul (sunt ieftine) de stabilizat 12v, fie te risti putin (montajele cu led de soiul asta primesc in general 5V ) si le legi direct in instalatie.

 

Avantaje - diametrul foarte mic permite plasarea in locuri care mai de care (au cam 3 cm sau mai putin diametru)

Gatul flexibil ajuta la pozitionarea pe mobra.

 

imposibil de ratat ca DRL - te fac al naibii de vizibil

Sunt foarte atractive pt distante sub 10m pe intuneric - ca atunci cand mergi usurel noaptea prin coclau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ikea zice 75 de lumeni... e extrem, extrem, extrem de putin pt utilizarea pe moto. Probabil mai ajuta dispersarea luminii, fata de proiectoarele care o focalizeaza.

Chinezul zice 3000 de lumeni la proiectoarele cu lupa (astea mai noi)... hai ca nu-l credem pe cuvant, na, dar 1500 de lumeni tot scot.

La 26$ perechea de proiectoare chinezesti, nu stiu daca are rost sa dai 21-22$ pe 2 veioze Ikea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt extraordinare veiozele alea de la IKEA. Am 3 in casa si nu mi-a trecut prin cap sa le adaptez la mobra. Se folosesc in multe domenii (ca macro fotografia extrema ca sa luminezi gangania, de exemplu). Fac lumina alb cald. Daca vreti alb rece, nu merg.

 

Eu ma gandeam sa imi fac lumini de pus pe casca. As vrea sa ies pe camp noaptea.

 

M-am gandit la un sistem 2 cu lumini (2 cilindri cat mai subtiti asezati in paralel unul langa altul) cu lentile diferite. Una de aproape si una sa bata la 30-50m in fata. Cate un sistem pe fiecare parte a castii si le prind cu prinderi d-alea de camera gen GoPro.

 

De facut, carcasa s-ar face relativ usor (cel putin teoretic). Teava de Al filetata la exterior la ambele capete, 2 capace de Al care le infiletezi la capete si 2 o-ringuri, unul in fiecare capac. Capacul cu lentila are o gaura mai mare (evident) si capacul din spate o gaura de tras cablul. Etansarea la cablu se face foarte bine cu un manson de genul asta http://static2.tme.eu/products_pics/4/1/3/4139cb778ebae8996577f0a5533e4bb0/26449.jpg daca se alege corect mansonul in functie de grosimea cablului.

 

Alimentare de la acumulatori in rucsac sau de la mobra. Comenzi undeva in dreptul pieptului puse pe breteaua rucsacului.

 

Singura chestie nasoala e greutatea. Chestiile home made ies mai butucanoase de fel.

Trebuie gasita o solutie si pentru cazaturi sa nu te imbarligi in cablurile alea sau sa ramai agatat de mobra.

 

Asta e o idee personalizata. Daca nu mergi cu rucsacul in spate sau nu vrei lumini pe casca, nu se aplica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Endurache, ia vezi tu "far de bicicleta" - sunt excelente pentru aplicatia ta. ultimele aparute au performante uimitoare.

 

Geo_ZGA - e destula lumina. mergi sa te uiti la una... Nu zic ca inlocuiesc proiectoarele pt distanta mare dar clar au ceva de spus pe "zona" . Am una in casa, de la asta mi-a venit ideea. Sa nu mai vorbesc de faptul ca sunt metalice ca si realizare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt extraordinare veiozele alea de la IKEA. Am 3 in casa si nu mi-a trecut prin cap sa le adaptez la mobra. Se folosesc in multe domenii (ca macro fotografia extrema ca sa luminezi gangania, de exemplu). Fac lumina alb cald. Daca vreti alb rece, nu merg.

 

Eu ma gandeam sa imi fac lumini de pus pe casca. As vrea sa ies pe camp noaptea.

 

M-am gandit la un sistem 2 cu lumini (2 cilindri cat mai subtiti asezati in paralel unul langa altul) cu lentile diferite. Una de aproape si una sa bata la 30-50m in fata. Cate un sistem pe fiecare parte a castii si le prind cu prinderi d-alea de camera gen GoPro.

 

De facut, carcasa s-ar face relativ usor (cel putin teoretic). Teava de Al filetata la exterior la ambele capete, 2 capace de Al care le infiletezi la capete si 2 o-ringuri, unul in fiecare capac. Capacul cu lentila are o gaura mai mare (evident) si capacul din spate o gaura de tras cablul. Etansarea la cablu se face foarte bine cu un manson de genul asta http://static2.tme.eu/products_pics/4/1/3/4139cb778ebae8996577f0a5533e4bb0/26449.jpg daca se alege corect mansonul in functie de grosimea cablului.

 

Alimentare de la acumulatori in rucsac sau de la mobra. Comenzi undeva in dreptul pieptului puse pe breteaua rucsacului.

 

Singura chestie nasoala e greutatea. Chestiile home made ies mai butucanoase de fel.

Trebuie gasita o solutie si pentru cazaturi sa nu te imbarligi in cablurile alea sau sa ramai agatat de mobra.

 

Asta e o idee personalizata. Daca nu mergi cu rucsacul in spate sau nu vrei lumini pe casca, nu se aplica

Inlocuiesti teava de aluminiu cu teava pvc si ai redus din greutate.

 

Endurache, ia vezi tu "far de bicicleta" - sunt excelente pentru aplicatia ta. ultimele aparute au performante uimitoare.

 

Geo_ZGA - e destula lumina. mergi sa te uiti la una... Nu zic ca inlocuiesc proiectoarele pt distanta mare dar clar au ceva de spus pe "zona" . Am una in casa, de la asta mi-a venit ideea. Sa nu mai vorbesc de faptul ca sunt metalice ca si realizare.

Nu te contrazic, eu zic doar ce declara vanzatorii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte posibil sa fie adevarat daca masori in cifre. pe de alta parte conteaa si cat ai nevoie. In unele cazuri prea multa lumina poate deranja (xenon pe faza lunga - ma orbeste reflexia semnelor de circulatie).

Pe langa geometria avantajoasa - saraciile alea au consum mic - cu mai putin de 10W rezolvi o problema. Sunt unele mobre la care conteaza ff mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inlocuiesti teava de aluminiu cu teava pvc si ai redus din greutate.

 

Nu te contrazic, eu zic doar ce declara vanzatorii.

Draciile alea fac lumina bine de tot. Nu stiu cum se prezinta la mersul pe mobra dar in casa eu aprind una si o indrept spre tavan. Iluminarea indirecta lumineaza toata camera (cam 20mp) si creeaza o atmosfera d-aia placuta de relaxare. Nu orbecai dupa nimic. Toate 3 fac lumina puternica si incep sa deranjeze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Daca este careva interesat, am un set, nou, de Hella (Micro DE ) 1NL 008 090 821 , H3. Nu le voi mai utiliza si le pun la vanzare. Pretul este de 300 RON (proiectoare, suporturi, becuri, cabluri, releu) .

Ele sunt proiectoare de ceata. Touratech le vinde, cu suporturile proprii, undeva la peste 200 euro perechea.

Editat de cozmino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

In targ la Vitan se gaseau copii dupa Micro De extrem de bine facute la 150lei/perechea. Le am de vreo 4 ani si merg ca in prima zi, extrem de fiabile, din aluminiu, am luat si trante cu ele.

Evident ca ce ai tu sunt originale si merita banii, spun doar cui doreste alternative ieftine, poate se mai gasesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu pot momentan pune poze. dar daca ai sa cauti pe Google hella micro de gasesti destule imagini, copiile sunt aproape identice si bine facute calitativ. Din ce intelesesem atunci sunt bulgaresti, dar merita banii cu prisosinta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...