Sari la conținut

Yamaha XT600Z Tenere 3AJ


Vizitator _Raul_
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 242
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator _Raul_

Sa o vedem in pozitia asta:

12429.jpg

Domnu`, domnu`, nu se vede poza.

 

Celorlalti - Va multumesc mult de tot pentru urari!

In perioada asta sunt si cu mutatul cu casa, in o luna si cateva zile vine pe lume si fetita mea, asa incat va dati seama ca timpul liber este o notiune foarte vaga.

Cum voi avea timp, am sa ii fac si un set de poze pe zi, intr-un ambient mai rasarit.

Mai am mici reglaje de facut pe la ea. Inevitabile, zic eu, dupa ce a fost bucati si dusa in cutii mecanicului. Cablul de acceleratie se tensioneaza cand virez dreapta la maxim si accelereaza involuntar motocicleta, nu mi-a ajuns uleiul exact la nivelul perfect - am mai cumparat ieri si trebuie completat, trebuie reglate farurila fiindca bat in copaci, lasat joc la mansonul de acceleratie, etc, etc.

 

@Cavaleru:

Am vrut sa fac un parbriz de rally. Am un parbriz de scuter mai mare prin garaj, dar cu timpul sunt la pamant. Sa vedem in iarna.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Doamne iarta-ma in ce hal arata.

Fetili lu` Skizzo :laugh:?? Da, chiar ca sunt binidităt :D.

Una peste alta, este 1 noaptea, am terminat munca pentru astazi si am intrat aici. Miscare, nu gluma, pe topic :) cat timp am lipsit motivat si nu am putut sa ma bucur impreuna cu voi.

Multumesc frumos pentru urari !

@Switch - A aparut poza intre timp. Da, aproape asa arata Tenerele meu inainte de restaurare - http://www.motocicli...land-with-love/

De fapt, mai bine zis inainte de probele de foc la care a fost supusa ani buni.

Am sa fac poze si din unghiul respectiv.

Intre timp am mai dus-o la mecanic pentru mici retusuri/reglaje si maine merg inapoi dupa ea.

Fac tot posibilul sa revin maine si cu poze mai clare, diurne :D, dupa ce o iau de la mecanic.

Mai am una-alta - ITP-ul neaparat si rodajul. Poate ca o sa trec si eu pe Motul pana la urma fiindca vad ca m-au innebunit toti cu marca asta.

A propos, @Switch, tu ce pui in Domi?

Mansoanele Ariete, prezentate cu vreo 3 pagini in urma, desi au un grip demential, "nu mi le plac'. Prea subtiri in carne si ma dor mainile strangand prea direct ghidonul de fier. Venit de pe manere incalzite, mult mai mari in diametru. Daca nu am vrut eu mansoane tip rally

post-3763-0-11063600-1348783292_thumb.jpg

Parbrizul MRA mi s-a parut cam scump bine inainte sa il comand si cam scurt dupa ce l-am comandat insa isi face treaba de minune. Cel putin la cei 1.87 ai mei este super. Ma bucur serios ca am scapat de vajaitul crunt al parbrizului original.

Am vrut sa montez acele burdufe de guma la imbinarea manetelor de frana/ambreiaj cu suportii lor si, momentat nu am montate protectiile de maini, dar in iarna aceasta le voi da clar jos si voi pune inapoi fie aparatorile de maini originale sau niste Acerbis albe cu spoilere. Nu stiu. Mai vad eu pe care le aleg. Originalele ar trebui cel putin lacuite. Pana una alta, poze cu "inainte si dupa matuire" cu pasla abraziva (mai misto decat smirghelul de 1000 de ori, desi poate am mai spus).

post-3763-0-70770600-1348783739_thumb.jpgpost-3763-0-25839000-1348783740_thumb.jpg

 

Ori nu vad eu poza cu motorul finisat, ori va place mult poza de gugal .

Spor la munca Raul

Ceau Robi! Mai am una alta de facut pe la ea, dar hopul mare a trecut. Multumesc de urari.

Poze cu motocicleta intreaga sunt aici - http://www.motocicli...ost__p__3241926

 

Foarte misto a iesit. Hai sa creionam ovala.

Hehe! Rabdare, rabdare. Va veni si vremea ei. Daca as putea cred ca as cumpara niste timp ca in filmul "In Time" :D.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Mansoanele Ariete, prezentate cu vreo 3 pagini in urma, desi au un grip demential, "nu mi le plac'. Prea subtiri in carne si ma dor mainile strangand prea direct ghidonul de fier. Venit de pe manere incalzite, mult mai mari in diametru. Daca nu am vrut eu mansoane tip rally

post-3763-0-11063600-1348783292_thumb.jpg

daca nu ai apucat sa cumperi manerele in genul ala, am eu un set nedesfacut de progrip 714. te costa doar transportul.

 

asa arata

41Nvu%2BZ2Y3L._SS500_.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mansoanele Ariete, prezentate cu vreo 3 pagini in urma, desi au un grip demential, "nu mi le plac'. Prea subtiri in carne si ma dor mainile strangand prea

http://accesorii-moto.ro/product_info.php/cPath/42_63/products_id/757

 

adevaraciune , daca optezi pentru, suna-ma ! inainte de montaj ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Cum zicea un amic de-al meu "Oh, no! It was so clean!"

 

 

ne dai cu picatura frate...vrem pozeeeeeeee ....ziua...ca ai cu ce te mandri acu...felicitari !

Am revenit cu poze ziua :laugh:. Da, stiu! Am uitat toate camerele decente acasa. Voi reveni.

post-3763-0-66570000-1349096730_thumb.jpgpost-3763-0-20388300-1349096732_thumb.jpg

 

daca nu ai apucat sa cumperi manerele in genul ala, am eu un set nedesfacut de progrip 714. te costa doar transportul.

asa arata

Multumesc frumos de oferta! Suna foarte tentant dar o sa mai raman cu astea o perioada pana ma hotarasc in privinta aparatorilor de maini. Mansoanele mele sunt gata decupate la capete si pot prinde acolo fie marginea aparatorilor Acerbis, fie greutatile de ghidon. Nu sunt hotarat 100% ce voi pune si ar fi pacat sa iau de la tine mansoanele in cauza doar fiindca sunt gratis.

 

http://accesorii-mot...products_id/757

adevaraciune , daca optezi pentru, suna-ma ! inainte de montaj

Oai! Tu si cu @cristi-mic sunteti innebuniti dupa mansoanele astea. Eu am avut asa ceva acum foarte multi ani pe o bicicleta si de atunci fug de ele. Daca sa imbiba cu ulei sau benzina se murdaresc definitiv si devin lipicioase ca naiba.Cand incerci sa le speli serios (detergent, jet de apa, etc) se uzeaza prematur. Cel putin asta am experimentat eu. Mie, in primul rand, nu mi-au placut ca deveneau slinoase si se micsorau. Daca nu e asa, nu ma supar daca ma contrazici. Poate erau asa doar cele de la bicicleta mea si ce am mai vazut eu pe inca un motor.

Sincer sa fiu, mie cel mai mult mi-au placut astea. Din pacate, din ce am inteles eu din descriere, sunt pentru ghidoane BMW cu mansoane incalzite si, implicit, au diametru interior mai mare. Asa ca nu mi-a venit sa ma risc. Orice explicatie de la posesori Bmw este binevenita.

post-3763-0-20938100-1349097543_thumb.jpg

 

O mai arata ea ca atunci cand a venit din Germania ?

Era frumoasa foc cand a venit in Ro acum cativa ani. Vopseaua impecabila in ciuda varstei, avea o patina a vremii faina de tot, etc.

Noul look este cu totul altceva. O alta etapa. De aratat, arata mai bine. Toate piesele sunt noi sau in stare ca noua, nu mai are pic de rugina pe nicaieri, etc. Este mult mai ingrijita.

Uneori parca este prea noua pentru o motocicleta ce se doreste o replica de raliu a unui Tenere din 1989 :). Parca si eu m-as astepta sa aiba un design mai patratos si o vopsea mai galbuie, mai invechita, cateva zgarieturi pe alocuri:D.

Cu timpul, stickerele acelea de pe jante (desi au necesitat ore bune de munca) vor pica si sper sa devina mai clasica, mai rough. Parca sunt un element prea nou, prea supermoto new york-ez in designul ei.

 

Mai am sa ii schimb evacuarea finala, sa ii pun crashbar-uri si portbagaje laterale, sa ii vopsesc in negru partea finala din spate jos a aripii fata (sau sa ii montez una inalta revopsita in acelasi design) si ma tot gandesc daca sa ii pun plasa in zona farurilor. Sa nu uit aparatorile de maini.

Mai am ceva de lucru pe ici, pe colo, prin partile esentiale :).

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru rabdare si munca depusa! Putini sunt cei care au curajul sa se avante la un asemenea drum si si mai putini sunt cei carora le acorda motocicletelor vechi macar o sansa de intinerire!

 

La cat mai multi kilometri frumosi si sa te bucuri cum trebuie de noua ta motocicleta veche!

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cu timpul, stickerele acelea de pe jante (desi au necesitat ore bune de munca) vor pica si sper sa devina mai clasica, mai rough. Parca sunt un element prea nou, prea supermoto new york-ez in designul ei.

 

 

 

In primul rand , BRAVO !!! , super proiect .

 

Apoi.. chiar cand vroiam sa zic ca jantele imi plac cel mai mult vi tu si spui ca vrei sa le strici :)

 

Un sfat din partea mea , plasa protectie faruri + crash bar-uri bastarde + un suport de jante metal .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum zicea un amic de-al meu "Oh, no! It was so clean!"

 

 

Am revenit cu poze ziua :laugh:. Da, stiu! Am uitat toate camerele decente acasa. Voi reveni.

post-3763-0-66570000-1349096730_thumb.jpgpost-3763-0-20388300-1349096732_thumb.jpg

 

 

Multumesc frumos de oferta! Suna foarte tentant dar o sa mai raman cu astea o perioada pana ma hotarasc in privinta aparatorilor de maini. Mansoanele mele sunt gata decupate la capete si pot prinde acolo fie marginea aparatorilor Acerbis, fie greutatile de ghidon. Nu sunt hotarat 100% ce voi pune si ar fi pacat sa iau de la tine mansoanele in cauza doar fiindca sunt gratis.

 

 

Oai! Tu si cu @cristi-mic sunteti innebuniti dupa mansoanele astea. Eu am avut asa ceva acum foarte multi ani pe o bicicleta si de atunci fug de ele. Daca sa imbiba cu ulei sau benzina se murdaresc definitiv si devin lipicioase ca naiba.Cand incerci sa le speli serios (detergent, jet de apa, etc) se uzeaza prematur. Cel putin asta am experimentat eu. Mie, in primul rand, nu mi-au placut ca deveneau slinoase si se micsorau. Daca nu e asa, nu ma supar daca ma contrazici. Poate erau asa doar cele de la bicicleta mea si ce am mai vazut eu pe inca un motor.

Sincer sa fiu, mie cel mai mult mi-au placut astea. Din pacate, din ce am inteles eu din descriere, sunt pentru ghidoane BMW cu mansoane incalzite si, implicit, au diametru interior mai mare. Asa ca nu mi-a venit sa ma risc. Orice explicatie de la posesori Bmw este binevenita.

post-3763-0-20938100-1349097543_thumb.jpg

 

 

Era frumoasa foc cand a venit in Ro acum cativa ani. Vopseaua impecabila in ciuda varstei, avea o patina a vremii faina de tot, etc.

Noul look este cu totul altceva. O alta etapa. De aratat, arata mai bine. Toate piesele sunt noi sau in stare ca noua, nu mai are pic de rugina pe nicaieri, etc. Este mult mai ingrijita.

Uneori parca este prea noua pentru o motocicleta ce se doreste o replica de raliu a unui Tenere din 1989 :). Parca si eu m-as astepta sa aiba un design mai patratos si o vopsea mai galbuie, mai invechita, cateva zgarieturi pe alocuri:D.

Cu timpul, stickerele acelea de pe jante (desi au necesitat ore bune de munca) vor pica si sper sa devina mai clasica, mai rough. Parca sunt un element prea nou, prea supermoto new york-ez in designul ei.

 

Mai am sa ii schimb evacuarea finala, sa ii pun crashbar-uri si portbagaje laterale, sa ii vopsesc in negru partea finala din spate jos a aripii fata (sau sa ii montez una inalta revopsita in acelasi design) si ma tot gandesc daca sa ii pun plasa in zona farurilor. Sa nu uit aparatorile de maini.

Mai am ceva de lucru pe ici, pe colo, prin partile esentiale :).

 

 

felicitari, a iesit senzationala ! :cheers:

 

defapt arata atat de bine in "culorile chesterfield"" ca parca mi-as face si eu Varaderou'la fel :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Superb rezultat. Si da, ar merge o protectie de faruri, aparatori manere, crash, (poate o extensie de parbriz?).. Zic si eu. Oricum, din ceea ce vad am o vaga impresie ca iti creste inima cand o vezi si stii ca ai facut-o cu manutele tale :D La mai mare si mai multe proiecte de gen (daca iti doresti, bineinteles). Noi, din partea cealalta a gardului, nu putem decat sa ne clatit ochii si sa aplaudam, sperand ca la randul nostru, sa putem sa ne inhamam la o aventura de gen, candva... Mi-ar placea sa o vad si live, daca ai drum prin Bucuresti, da de stire. Dau bere pentru o poza pe ea ;) :cheers:

 

daca nu ai apucat sa cumperi manerele in genul ala, am eu un set nedesfacut de progrip 714. te costa doar transportul.

 

asa arata

41Nvu%2BZ2Y3L._SS500_.jpg

 

 

Daca nu e cu suparare, in cazul in care Raul nu le vrea, le vinzi? BTW, nu poti primi PM, de aceea scriu aici. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...