Sari la conținut

Yamaha XT600Z Tenere 3AJ


Vizitator _Raul_
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 242
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator _Raul_

Gata? Te-ai oprit din lucrat? Sau nu ne dezvalui noua progresele?

Hehe! Muncesc, prietene, muncesc. Si pe la lucru, si la motor si pe acasa, asa ca... nu am mai avut deloc timp sa ne bucuram impreuna aici. Plus ca, s-a acumulat atata volum de informatii si poze ca a devenit imposibila trierea, organizarea, postarea, etc

 

Cred ca trage tare . La timpul potrivit ne va spune ce a realizat .

Cam asa ceva, @remu :friends:!

 

cat as vrea si eu s-am un garajel + cunostinte de mecanica

cu garajul se rezolva relativ usor..

spor la treaba omule.

Garajul mi-a folosit doar sa demontez motocicleta. In prezent este folosit la asamblare.

Da, este clar necesar. Ca si sculele din el. Dar eu prefer musai unul sub bloc, pentru accesul la apa si curent si tevile de caldura ce il traverseaza. Intr-unul din asta, insa, nu poti folosi polizoare, compresoare, etc.

Asa ca marea majoritate a operatiilor se desfasoara in garajul unui prieten, mecanic auto (fost mecanic moto de curse in anii 70-80) , pensionar de ani buni. Acolo, la el, este motorul facut bucatele in vreo 7-8 cutii si acolo am toate sculele din lume si cel mai bun know how. Si cea mai multa omenie. Si ii multumesc mereu in gand lui @cstelia fiindca mi-a facut cunostiinta cu el acum vreo 2-3 ani.

Dar, la modul cel mai serios, stii de ce ai nevoie cel mai mult cand te apuci de un proiect ca asta?

De o masina :laugh:. In special una ce consuma foarte putin. Daca nu am 2000 de km facuti exclusiv pentru reparatia asta, atunci nu stiu ce sa mai zic.

Eu am preferat sa externalizez foarte multe operatiuni si sa apelez la profesionisti in domeniu. Unele mi-au iesit, cu altele m-am @#%$ si a trebuit sa caut inlocuitori si sa le refac... Same shit, nothing special, mi se mai intampla si mie :pow:.

Externalizarea asta aduce insa cu sine imens de multe mii de km - du-te la discutii preliminare, du-te du-i piesa, du-te sa vezi cum a iesit, da sarcini cu ce trebuie reparat, du-te si ia-o, uneori du-te dupa sa duci banii, etc, etc. Si, bineinteles ca toti meseriasii stau in toate cartierele de pe pamantul asta, numai nu aproape vreunul de altul. La cati sunt, nici ca mai conteaza si de ar sta toti pe aceeasi strada. Si sa vezi ce tare este cand lucrarea nu iese bine si incepe ciclul de la capat.

P.s. - Un minim de pasiune si motivatie aduc cu sine si un minim de cunostiinte mecanice.

 

Una peste alta -

* Mi-a albit parul de la cat am curatat cu pasta de matuire plasticele si rezervorul pentru a le pregati de al doilea strat de lac. Maine sau poimaine ajung cu ele acolo. Morala - cautati un vopsitor bun din prima, fiindca matuirea unor piese pline de stickere este crima si pedeapsa, daca mai aveti si o slujba, casa, relatie/familie, etc.

 

* Am primit acum cateva zile bune (1 sapt ?) toate componentele motorului vopsite. Arta :peace:. De cate ori puteti, apelati la vopsire electrostatica. Riscul vostru pregatirea, sablarea, mascarea, calitatea vopselei, etc. Dar rezultatul acestui procedeu, daca este indeplinit corect... Hmmm, fara cuvinte.

Asa, ca, incepand de luni, sunt deja in plin proces de montare a motorului.

Chiulasa - la inceput si cu tacheti noi, revopsita, piese polishate, etc

post-3763-0-01529300-1318794114_thumb.jpgpost-3763-0-65205100-1318794112_thumb.jpgpost-3763-0-33205100-1318794113_thumb.jpg

 

Alte piese vopsite electrostatic

post-3763-0-26248400-1318794104_thumb.jpgpost-3763-0-15970300-1318794101_thumb.jpgpost-3763-0-15279700-1318794304_thumb.jpgpost-3763-0-56762400-1318794106_thumb.jpg

post-3763-0-05637200-1318794383_thumb.jpgpost-3763-0-30883800-1318794111_thumb.jpg

 

 

P.s - Giz rulz! Si ramane tata sablarii si vopsirii electrostatice ;).

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai Raul! ne-ai creat un reflex conditonat si acuma , eu unul, tot astept o poza ceva sa-mi spal retina si tu nimik.

cum merge lucrul? cand pot sa-ti fac o vizita dupa 1 nov sa ma delectez pe viu cu manopera ta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

cand estimezi ca vine poza aia pe care o asteapta toti care au intrat pe topicu asta?

 

Undeva prin Decembrie :D :pow: ?

Poate imi fac un cadou de ziua mea :huh: :laugh:.

Nu vrei sa stii cu ce morcov traiesc zilele astea - am dus toate piesele la al doilea strat de lac :sick: .

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inceput sa citesc de la un alt topic unde sugerai unuia cu dor de duca sa ia in considerare si varianta Tenere. De acolo am dat clic pe "nunta" ta cu printesa adusa in 2007 in Romania. Iar de acolo nu a fost decat un alt click si 3 ore de citit cum este readusa la viata aceeasi printesa, pas cu pas! Pasiune si migala necesara la asa un proiect este demna pentru remontarea lui...Frankenstein! Raul, respect total pentru resuscitarea printesei, astept ca si ceilalti, cu popcornu in brate, sa vad rezultatul final.

 

La asa proiect iti sugerez sa lasi loc de suspans, fara poze complete in ultimele faze, eventual un clip "teaser" mai intetosat asa si cu focus doar pe detalii iar apoi un grand finale cand este complet gata fata! :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai prietene esti dat naibii. Nu am pierdut degeaba timpul vazandu-ti munca. Te admir, ce mai. Problema mare e ca nu ai cu cine vorbi acolo solo in garaj, dar nu-i bai, recuperezi tu . Spor la treaba! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Mai prietene esti dat naibii. Nu am pierdut degeaba timpul vazandu-ti munca. Te admir, ce mai. Problema mare e ca nu ai cu cine vorbi acolo solo in garaj, dar nu-i bai, recuperezi tu . Spor la treaba!

 

:crack: :crack: :lol: :friends:

Sa nu crezi ca e usor, maestre, sa fii oltean si sa traiesti in liniste, doar cu gandurile si ideile tale. Multe dintre ele, injuraturi de mare valoare artistica.

 

Multumesc de urari, Kato :D !

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma, eu in locul tau nu as mai scrie nimic, nicio fotografie, nimic! :grinbandit:

Sa crape toti de curiozitate, na..

 

 

I hear ya! update-uri in scris da, insa cat mai putine poze cu cat se apropie de final proiectul. la asa munca si migala, trebuie o "dezvelire" de final, ca la programele alea de pitzi unde se scoate o frumusica dintr-o babaciune :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unora li se pare dubios ca mie imi plac "aromele" de benzina, ulei ars si cauciuc nou.

 

 

Da' ce-ai vrea, bre, sa-ti placa? Mirosul de pitzi cu mofturi in cap, emanate pe boticul boit cu bidineaua? Pai ai mai avea tupeu sa te numesti mobrist maniac si temeinic? :P

'Aide, da-i bataie cu mobra aia, ca se sufoca de nerabdare oamenii astia. Ma faci sa vin cu C.T.C.-ul si cu camera pentru filmat teaser-ul :D

Spor!

 

P.S.: Sa nu ma injuri, dar cred ca ai pus prea multe scrisuri pe ea.

Si tine minte ce zice la avatarul unuia din forumistii care ti-au scris: "mobristii adevarati calaresc twin-uri". Termin-o pe asta, inchide-o in cristal si pune-o la muzeu, dupa care ia-ti un twin pentru plimbari (ca aia din poza):D

post-14141-0-62299300-1320612607_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' ce-ai vrea, bre, sa-ti placa? Mirosul de pitzi cu mofturi in cap, emanate pe boticul boit cu bidineaua? Pai ai mai avea tupeu sa te numesti mobrist maniac si temeinic? :P

'Aide, da-i bataie cu mobra aia, ca se sufoca de nerabdare oamenii astia. Ma faci sa vin cu C.T.C.-ul si cu camera pentru filmat teaser-ul :D

Spor!

 

P.S.: Sa nu ma injuri, dar cred ca ai pus prea multe scrisuri pe ea.

Si tine minte ce zice la avatarul unuia din forumistii care ti-au scris: "mobristii adevarati calaresc twin-uri". Termin-o pe asta, inchide-o in cristal si pune-o la muzeu, dupa care ia-ti un twin pentru plimbari (ca aia din poza):D

 

stiu mobra asta, am vazut-o parcata o data langa megaimage-ul din ferdinand x mihai bravu

 

tare fain arata :) dar inima mea bate tot pt ST :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Merci, dar acu' nu mai este a mea si nici nu mai arata asa fain ca in poza (i-a dat jos caucicucele de cross). I-am dat-o unui prieten, anul trecut. Poza era de la finalul Transcarpaticului din 2009. La intoarcere a vazut-o omu si... i s-au aprins calciiele :) Dar o sa fac eu cumva si-mi iau iarasi una din aia.

 

Bre, Raul, o sa creada oamenii ca oltenii sint galagia intruchipata, nene! Or fi unii, nu zic, care nu se simt bine daca nu trancanesc tot timpul, dar sint destui care apreciaza si linistea. Vrei sa zici ca tu esti din prima categorie, mai ales dupa atita vreme in Banat? :P

Editat de lupu' shui
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Dragi prieteni sau urmaritori (ca sa incep asa, magistral :D)!

 

Imi pare rau ca nu am mai scris pe topic, dar nici mare lucru nu am mai facut si nici pe "subcontractorii" mei :D nu i-am mai zorit foarte tare.

Cum afara este vara indiana, sau toamna asta geniala, whatever, adica perioada anului in care simt si eu ca traiesc cu adevarat, am simtit nevoie unei pauze in care sa ma retrag in liniste si sa mai reflectez la ale mele.

Am stat mai mult cu cei apropiati, m-am mai plimbat si prin alte locuri prin care imi doream de mult sa ajung... Na, a fost fain, ce sa mai.

Back on-topic, ieri am fost sunat de vopsitor si trebuie sa ma duc sa iau toate piesele de la lacuit.

 

 

 

Later edit:

Imi era dor de sentiment. Acela de a iesi fara nici cel mai mic stres de la un vopsitor. Nu l-am mai trait de multi ani.

A iesit impecabil al doilea strat de lac. Pretul a fost mai mult decat decent dar asta si fiindca nu i-am stresat deloc cu termene, am pregatit toate piesele, materialele au fost ale mele, etc.

 

Daca sunteti timisoreni, recomand.

Bogdanestilor 119, aproape de intersectia cu Grigore Alexandrescu (strada ce face legatura intre Bogdanestilor si giratoriul de la Mehala).

Auto Service Luca.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

@ Ice Queen:

Multumesc de urari si incurajari!

 

 

Da, domnu Petrica, cum sa nu...:D.

Mai ales ca acum sunt la lucru, unde pazesc un comp ce trebuie sa lucre singur cam doua ore. Maxim am spus :huh:.

Dupa care ne apucam sa lucram impreuna vreo 4.

Intre timp, uite ce am mai facut sau mai am de facut:

- Doua luni si jumatate am asteptat un filtru de ulei si doua oglinzi de la MyMoto TM. Dupa n discutii m-am dus si mi-am luat doar filtrul. Ei mi-au zis ca Polo is de #%$^, eu m-am prefacut ca ii cred... si uite asa am mai scris o pagina din istoria magazinelor moto din TM.

- Cica s-a deschis ceva magazin moto nou prin TM, micut, dar destul de bine aprovizionat. O sa trec pe la ei sa vad daca ma lipesc de niste oglinzi. Cica ar avea si de enduro, din acelea pliabile.

- Am luat spray negru cu vopsea termorezistenta si trebuie sa imi fac timp sa vopsesc cilindrul si chiulasa (nu se putea cu pulbere electrostatica din cauza fantelor prea apropiate si locaselor prea adanci).

- Odata gata chiulasa ne bagam (eu cu mecanicul) in supape - ghiduri, bla, bla.

- Terminam de asamblat motorul. Nu mai avem asa de mult.

- Pana una alta, trebuie sa imi cumpar haine groase pentru lucrul la motor. In garajul meu este cald si bine, dar la mecanic nu este prea mare placerea. De 2 saptamani nu am mai muncit deloc din cauza frigului. Fitze... :grinbandit:

- Am fost la baietii de la ThunderBikes sa imi faca furtunele de frana. Cred ca o sa fie visiniu inchis cu capete metalice argintii. 200 lei. Trebuie sa revin peste aprox. 2 saptamani cand au estimat ei ca le vin niste piese necesare la montaj.

- O sa mai am de pus la punct ansamblul de franare - demontat etrierii si pompele, vopsite la exterior, schimbate garniturile, etc

- Nu m-am decis ce fac cu parbrizul - sa iau MRA sau sa ma duc in primavara sa imi fac unul pe marimea mea in Serbia. Cred ca o sa merg pe varianta 2.

 

Si cam atatea imi vin in cap acuma. O sa mai scriu in functie de timp si musai o sa incerc sa fac si sa urc poze.

Pana atunci, va salut respectuos de la lucru :D.

Yours truly :hug:

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...