Sari la conținut

BUJII - Totul despre.


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Poate pentru ca toate stiau sa inoate?...

 

Lasand gluma la o parte, la motoarele pe carburatie clasica bujiile irridium nu ofera nici un castig in performanta (putere, consum, etc...) ci doar, si aici o sa revin, longevitate sporita.

 

Irridium-ul este mai dur, are punctul de topire mai ridicat, proprietati superioare de conducator electric...etc., fapt ce a permis reducerea diametrului electrodului pentru concentrarea mai buna a scanteii. Bujiile irridium au nevoie de un curent mai mic pentru initierea scanteii. Din acest motiv, motoarele concepute sa functioneze cu bujii irridium au bobinele mai mici (in general bobine independente pe fiecare cilindru, incastrate in pipe) si nu vor functiona (bine) cu bujii clasice. Reciproca nu e valabila, insa alte avantaje (sesizabile) in afara longevitatii nu sunt evidente.

 

Oricum, longevitatea este discutabila. O bujie irridium va fi mai longeviva doar daca motorul functioneaza in parametri normali: temperatura, compresie, lipsa detonatiilor... etc. altfel, desi electrodul va rezista mai bine abuzurilor materialul ceramic izolant poate ceda prematur si creea probleme, exact ca la orice alta bujie normala.

 

Desi fara legatura directa cu subiectul dezbatut, este interesant de reamintit ca la motoarele 4L cu 2 bobine de inductie (wasted spark) si bujii clasice este recomandat ca bujiile de pe fiecare bobina sa fie inversate intre ele din timp in timp. Explicatia este polarizarea curentului - faptul ca bujiile fiind plasate pe ambele capete ale secundarului bobinei, una va lucra cu curent pozitiv iar cealalta cu curent negativ. Fara a intra in detalii tehnice insipide, ... practic la bujiile polarizate negativ se va uza electrodul central pe cand le celelelate cel de la masa.

Da, le-am invatat sa inoate! :crack: faza cu bobinele si reciproca pica! cbr 600f4 foloseste bujii 'normale', cbr 600 f4i bujii iridium- ambele au aceleasi bobine de inductie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, le-am invatat sa inoate! :crack: faza cu bobinele si reciproca pica! cbr 600f4 foloseste bujii 'normale', cbr 600 f4i bujii iridium- ambele au aceleasi bobine de inductie!

desi in aparenta sunt la fel, I-ul din terminatie ne arata nouadespre ce e vorba de fapt.

carele va sa zica, la "i" in carcasa de bobina de inductie clasica, este strecurat undercover un balast de ala slim. aaaa scuzati bujie. aaa nu, bobina.. bobina fiind slim e ok pentru bujiuce cu iridiu, dar fiind pitita in carcasa de bobina mare, bujia normala nu sesizeasa inselaciunea si se incapataneaza sa functioneze ca si cum ar avea bobina noirmala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, le-am invatat sa inoate! :crack: faza cu bobinele si reciproca pica! cbr 600f4 foloseste bujii 'normale', cbr 600 f4i bujii iridium- ambele au aceleasi bobine de inductie!

 

Cam toata lumea isi pune problema nu DACA ci CE avantaje concrete are daca trece de la bujii clasice la iridium si daca merita diferenta de pret. Nu am auzit insa ca cineva sa fi facut experimentul in sens invers, adica sa fi pus bujii clasice pe un motor iesit din fabrica cu iridium.

 

Cert este ca eu nu am simtit nici o diferenta intre bujiile standard si iridium si, desi nu am nici cea mai mica intentie sa ma lansez intr-o polemica sterila, indraznesc sa afirm ca daca cineva a simtit aceasta diferenta la modul evident, dupa parerea mea motorul ala nu era in toate mintile. Inca ceva, aici poate fi vorba de o impresie subiectiva, toata lumea compara "performantele" bujiilor iridium... dupa ce le-au inlocuit pe cele clasice, uitand insa un mic amanunt - un set de bujii noi, iridium sau clasice, se vor comporta evident mai bine decat unele vechi, uzate, material izolant imbatranit... cu eventuale depuneri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum cativa ani cand mi-am luat VFR-ul si imi puneam si eu intrebarea daca merita iridiu sau nu, citisem pe net un test facut de un nene prin USA sau Canada, dar era vorba de o masina . Omul facea naveta zilnic cu masina pe o distanta maricica si-si nota mereu toate costurile, consumabile combustibil etc. Facuse si el trecerea de la bujii clasice la iridiu si calculand costurile cu bujiile si combustibilul ajunsese la concluzia ca merita, pt ca le schimbi mai rar si obtii un consum de combustibil un pic mai bun.

Nu stiu cat de real e ceea ce scrisese el acolo dar pe mine m-a convins povestea lui si faptul ca ar trebui sa umblu mai rar la bujii ,la motorul asta fiind mai dificil de umblat decat la precedentul la care era f simplu.(asta cu umblatul mai rar a fost o pacaleala pt ca uitasem ca jocul la supape trebuie ajustat mai des decat se schimba bujiile normale si asta implica oricum demontarea bujiilor).

Cand le-am montat am simtit clar o imbunatatire, dar e greu de spus daca se datoreaza exclusiv bujiilor cu iridiu, sau faptului ca am schimbat bujii vechi cu altele noi sau o combinatie de factori.

Am aproape 40kkm cu bujiile iridiu si pana acum am fost f multtumit de ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

un caz particular am un enduro 1 cilindru bujia gasita pe el ngk bpr6es afumata carburatia facuta joc supape ok

acum intreb ? sa iau cu cifra termica mai mare sau mai mica ,, mai mare insemand bpr7es sau bpr5es .

cagiva canyon 600 . nu gasesc ce bujie recomada producatorul

mentionez ca nu papa ulei bujia e neagra de funingine nu de ulei .. ms



am gasit si m-am lamurit

post-54769-0-16433000-1368475288_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

E normala culoarea asta neagra la o bujie?

 

Asa cum sugereaza si Cesar...

Daca te uiti cu atentie, bujia mai deschisa are mici urme de perlare pe ea

ceea ce arata ca functioneaza o idee prea fierbinte.

Bujia mai inchisa la culoare indica un mers in exces de benzina si/sau ciupeste ceva ulei.

 

Personal, prefer nuantele de gri/caramiziu.

 

La multi kilometri frumosi!

 

chevalsoleil.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un cilindru merge defectuos (bujia afumata).

Cauzele pot fi :

-carburatoate dereglate - verifica nivelul iar daca e motor in V si main jet-ul ,fa o sincronizare buna (in tandem cu jocul supapelor) ;

-consum de ulei(segment rupt/uzat ,etansare supape compromisa) - verifica compresia ;

-furnizarea scanteii neconsecventa (bujie defecta ,pipa bujiei ,fisa,bobina ,ICU defect) -1) daca bujiile sunt identice schimbate intre ele iar daca dupa 10km (de forja) ramane afumata aceeiasi bujie insemna ca e PSF ,2) verifica cu stroboscopul fisa/bobina/senzorul .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am verificat,

- nivelul in carburatoare e la fel pe ambele camere.

- jocul la supape l-am facut acu' 12000 km, apoi sincronizare si nu erau probleme.

- motorul e 2 in linie dar compresia e identica la ambele pistoane ~6.5

- am observat ca o pipa de bujie nu are supresorul de 5kohm, bujia este cea de culoare deschisa.

- bujiile le-am schimbat intre ele, si la un piston tot se inegreste, indiferent de bujie.

- bobina am masurat-o si valoarea corespunde cu ce zice manualul.

 

eventual sa vad cine are analizator de gaze, sa fac amestecul...

sau cum sa rezolv?

 

mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verifica aprinderea cu stroboscopul ! Daca nu ai acces la unul incearca o verificare prin inlocuire : pipa poate fi defecta ,fisa de asemenea ,rezistenta de izolatie a bobinei strapunsa . Bobina poate sa nu primeasca semnal corect/suficient (contacte imperfecte /intrerupte) ;verifica/reimprospateaza traseul de la senzor la ICU si traseul de la TPS la ICU .

Cu analizorul de gaze faci ce ? Poti sa afli daca consuma ulei sau benzina ... dupa cum arata afumatura e exces de benzina , benzina care vine prin carburatoare iar cu ajutorul scanteii date de bujii e arsa ;altfel ramane in cilindru si se depune pe pereti,bujie,piston .

Sincronizarea se face din 12 000km in 12 000km iar verificarea din 6000 in 6000 km . De asemenea ,o membrana de carburator sparta/fisurata poate afuma . Reglajul aerului poate face asta .

Pasii urmatori sunt:

-un sincron bine facut (oricum nu strica si trebie facut in curand si daca problema se rezolva)

-verificarea aprinderii cilindrului cu pricina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Dupa cum zice si in titlu, caut sa schimb si eu bujiile la un 929rr... pe undeva prin bucuresti. De preferat ar fi sa gasesc o "mana" de ajutor... mai precis imi trebuie doar sculele, ca la restu ma pricep. Se ofera 1 2 berici reci reci, sau sa imi sugerati o persoana care ma poate ajuta la un scor micut. (nu vreau sa aud iarasi ca pentru cateva suruburi si 4 fise se cer milioane... cu toate ca nu sunt la curent cu preturile).

 

Inca odata, LOCATIE - BUCURESTI... de preferat cat mai curand (weekendul asta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

salut

a folosit cineva bujii mbs ?

am gasit in seara asta , din greseala (cautand altceva) , niste bujii echivalente cr9e , foarte ieftine

este vorba de mbs169 - http://www.motobikeshop.eu/ro/bujie-echivalenta-cr9e-filet-10-lung

 

a folosit cineva ? sau a folosit alte produse mbs ?

daca ar duce o vara un set de bujii d-asta , ar fi foarte tare , mi-as face stoc pt 3-4 ani :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am auzit de acest producator. Am cautat de curiozitate mbs spark plugs pe google si zero rezultate si bujii mbs si am gasit site-ul cu pricina.

Cel mai probabil, e o facatura marca respectivului site iar productia vreo chinezarie.

Niste bujii decente nu sunt o avere si sunt cativa producatori seriosi dintre care poti alege.

 

MBS mai inseamna si mamaliguta cu branza si smantana :D

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cesar - nici eu nu am auzit pana in aceasta seara

si eu am cautat pe google , si imi da cu totul alte rezultate

nici pe ebay nu sunt ..

mai astept 1-2 pareri , poate a avut cineva de-a face cu bujii d-astea , sau macar produse mbs !

 

@alex - da , tot de asta imi e si mie frica . nu vreau pentru 100 lei sa ma pun sa desfac motorul sa pot dezlipi bujiile de motor ..

as lua macar de proba 4 bucati ..dar mi-e frica sa nu se topeasca si sa se lipeasca p-acolo , sau sa imi faca alte probleme .

Editat de campers
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara legatura cu mbs, exista pe piata bujii marca Brisk.

mare atentie la ele, in special la modelele pt Honda, echivalentele CR9EH9 si IMR9C-9H & co.

NGK , Denso, sunt construite cu o zona cilindrica si o racordare pe care etanseaza in chiulasa (+ saiba). Brisk nu are zona cilindrica respectiva si se rup foarte usor.

Bafta!

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am auzit de acest producator. Am cautat de curiozitate mbs spark plugs pe google si zero rezultate si bujii mbs si am gasit site-ul cu pricina.

Cel mai probabil, e o facatura marca respectivului site iar productia vreo chinezarie.

Niste bujii decente nu sunt o avere si sunt cativa producatori seriosi dintre care poti alege.

 

MBS mai inseamna si mamaliguta cu branza si smantana :D

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...