Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Faza tragi-comica ieri... ma strecuram printre masinile oprite la semafor, incetisor (gen, cu picioarele pe jos, ca nu prea era loc si tot ghidonam). Imediat ce trec pe langa o masina, se aude din spate "Mai nebunaticule, te vede Dumnezeu" si ceva nedeslusit... am continuat sa ma strecor, in timp ce femeia care urlase dupa mine claxona disperata. Oarecum comica cu "nebunatic" si ca ma vede doamne-doamne, pe de alta parte trista pt ca exista nebuni din astia la volan...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza tragi-comica ieri... ma strecuram printre masinile oprite la semafor, incetisor (gen, cu picioarele pe jos, ca nu prea era loc si tot ghidonam). Imediat ce trec pe langa o masina, se aude din spate "Mai nebunaticule, te vede Dumnezeu" si ceva nedeslusit... am continuat sa ma strecor, in timp ce femeia care urlase dupa mine claxona disperata. Oarecum comica cu "nebunatic" si ca ma vede doamne-doamne, pe de alta parte trista pt ca exista nebuni din astia la volan...

Chiar asa..cum ti-ai permis sa inaintezi asa fara nicio remuscare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai sunt si politai super de treaba :) Luat avertisment pt traversat prin loc nepermis. Cand de fapt facusem chestii urate, de cocalar, cu mobra, pasibil de ramas fara permis :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai sunt si politai super de treaba :) Luat avertisment pt traversat prin loc nepermis. Cand de fapt facusem chestii urate, de cocalar, cu mobra, pasibil de ramas fara permis :D

Detalii sau nu s-a intamplat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai sunt si politai super de treaba :) Luat avertisment pt traversat prin loc nepermis. Cand de fapt facusem chestii urate, de cocalar, cu mobra, pasibil de ramas fara permis :D

Inseamna ca e de treaba din punctul tau de vedere :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Detalii sau nu s-a intamplat.

Eh, nimic demn de protv. Alde depasiri de coloana peste linie continua, crosetat cam ninja style, plus ca l-am alergat nitel pt ca nu mi-am dat seama ca dupa mine dadea cu goarna :laugh:

 

Inseamna ca e de treaba din punctul tau de vedere :)

Si al multor altora care nu sunt coca full time dar mai calca pe bec pt ca chestii. Plus ca nu toata lumea percuteaza la bici. Unii reactioneaza mult mai bine la vorba buna ;)

Dpmdv, ala e politai care isi face datoria asa cum trebuie, care pierde vremea sa stea de vorba cu omul. Nu cel care e interesat doar sa-si faca norma de amenzi si il doare in pla de mottoul ala de il are scris pe masina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am luat si eu amenda (nu avertisment) pt traversat prin loc nepermis; in conditiile in care politia bloca banda 1, masina de pe banda 1 mi-a taiat calea pe 2, iar eu am trecut peste dubla continua pe contrasens ca sa evit. politistul incepuse sa imi explice ca pentru manevra mea se ia carnetul, iar eu am inceput sa ii explic ca ne judecam un pic pe faza asta, avand in vedere circumstantele. in final a venit cu amenda asta de rahat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri puteam s-o patesc de nu mai apucam sa scriu aici! Cu conserva, nu cu mobra. Pe bucata proaspat latita a centurii (Chitila - A1), in singurul sens giratoriu dreptunghiular pe care l-am vz pana acum - ba mint, mai e unul intre Pipera si Andronache - circulam in interiorul sensului de la iesirea complexului comercial cu intentia de a merge spre Chitila. Dinspre A1 a venit ca vantul si ca gandul (minim 100km/h, si nu aproximat ca babele de la tv) un Mercedes Vito cu ceva inscriptii pe el. Noroc ca m-am asigurat temeinic si, cu toate ca o alta masina avea clar intentia de a opri pe banda 1, am vazut in zare bezmeticul si am oprit. A survolat semnul cedeaza si a incercat o fandare, cam de 1/3 de banda, banuiesc ca doar esp l-a tinut pe strada. Culmea, imediat in spatele lui a mai survolat intersectia un break bleumarin, nici n-am apucat sa vad ce marca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In dimineata asta, in doar 15 minute: la Eroilor, pietoni traversand alene pe rosu, am stat la semafor asteptand sa-si miste piciorusele. 1km mai incolo, o masina franeaza sa intre intr-o parcare pe stanga, masina din spatele ei trage brusc dreapta fix in fata mea. alt km mai incolo, un taxi se inghesuie intre mine si bordura, mai sa ma dea jos (eram mai pe stanga ca sa evit o groapa). Alt km, intersectie mare cu dungi desenate pe jos pt a indica benzile... toti cei de pe banda 2 trec intersectia "pe drept" intrand pe banda 3. Evident ca o duba se urca pe mine. Mai grav e ca nici cu dungile alea pe jos ei nu inteleg ce fac gresit. Fun, fun, fun...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vineri seara, DN1, mergeam dinspre Banesti spre Campina, taricel (100 la finalul pantei), aveam si remorcuta dupa mine. La 500m in fata mea vad in Opel Corsa care dupa ce a coborit pe breteaua gresita a pasajului suprateran de la Campina s-a angajat hotarit pe banda 2 a sensului meu de mers unde intimplator ma aflam eu. Da, acolo s-au montat separatoare de sens, deci bivolul n-avea unde se duce pe sensul "lui". M-am tras instant pe b1, baiatul a trecut fluierind pe linga mine, in spate explozie de flashuri de la alti nefericiti care s-au intilnit cu dementul. Ce poti zice? plm! Ce poti face? tine-te in viata TU, ailalti nu dau o ceapa degerata pe tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, desi acum vreo 7-8 ani m-a mai lovit un savant in giratoriul de sub DN1, intersectia cu Jandarmeriei (o duba oprise pe banda 2 si el a aparut de dupa ea, nu am putut decat sa accelerez sperand ca scap dar tot mi-a prins aripa spate), pana acum n-am vz sa intre careva in giratoriu cu 100 km/h! Si acum fusera 2, unul dupa altul. Nu cred ca era sri, oricum n-avea girofare deloc, nici macar faruri aprinse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai circulat prin Constanta suficient... cum acolo e taramul giratoriilor, sa vezi cum intra aia prin ele, mai ales pe drumuri drepte. Asta vara a zburat un Tico pe langa mine cu top speed cred... banda 1, eu pe 2, a taiat tot giratoriul ca altfel oricum nu avea cum sa-l ia. Evident, la 2-3 saptamani e cel putin unul infipt in giratoriu :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi ma intorceam dinspre Comarnic pe DN1 pe la ora 15:00 si m-am intalnit in Puchenii Mari cu un motorist pe o vitezana care m-a insotit pana in Bucuresti. Am mers amandoi foarte ok (cel putin asa am vazut eu), motoristul pastrand o distanta in spate, remarcabil, de altfel.

 

Mi-a placut faptul ca a mers in spatele meu la distanta ok, nu m-a depasit aiurea (desi putea oricand, el fiind cu un motor mai mare ca al meu).

Daca citesti topicul, tu cel cu mobra de pe DN1, poate facem o iesire impreuna, se pare ca mergem cam in acelasi ritm :) Daca nu citesti, salut oricum!

post-12682-0-52135700-1509898959_thumb.jpg

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In aceasta dimineata la intrarea pe Radu Beller dinspre Dorobanti, depaseam incetisor pe banda 1 fara sa calc linia continua din apropierea intersectiei, cand un bodyguard cu ceafa lata a facut stanga peste mine! Am franat puternic si m-a ratat... de data asta. Vad ca multi nu se uita in oglinda retrovizoare cand intorc sau fac stanga...

Editat de Claudiu_Lucian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu se asteapta sa-i depaseasca lumea prin dreapta....

Il depaseam pe partea stanga, lipit de linia continua, el a facut stanga peste linia continua!

Depasirea este permisa in intersectile dirijate.

Editat de Claudiu_Lucian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca ma iei asa iti spun in continuare ca depasirea este interzisa chiar daca este intersectie dirijata din 2 motive: linia continua pe care chiar daca nu ai incalcat-o iti semnalizeaza ca depasirea este interzisa chiar daca nu o calci, dupa cum eronat crezi tu, si motivul 2 este trecerea de pietoni din intersectie in preajma careia este de asemenea interzisa depasirea.

 

Se considera depasire chiar daca nu calci linia continua. Depasirea este permisa in intersectiile dirijate cat timp nu sunt alte elemente care s-o interzica, aici nu e cazul.

 

Lasand la o parte legislatia eu consider ca intersectia respectiva este extrem de predispusa la tamponari usoare fiindca acolo se intalnesc mai multe directii de mers si este in majoritatea timpului extrem de aglomerata, lumea se baga cu japca acolo ca altfel nu se poate intersectia fiind desenata foarte prost, si trebuie circulat cu grija si viteza redusa care sa-ti permita sa opresti in siguranta daca se impune. Pe scurt: unde nu-i cap - vai de picioare.

 

Oricum daca nu poti opri in 6 metri de la 60 km/h simt ca-mi racesc gura de pomana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca ma iei asa iti spun in continuare ca depasirea este interzisa chiar daca este intersectie dirijata din 2 motive: linia continua pe care chiar daca nu ai incalcat-o iti semnalizeaza ca depasirea este interzisa chiar daca nu o calci, dupa cum eronat crezi tu, si motivul 2 este trecerea de pietoni din intersectie in preajma careia este de asemenea interzisa depasirea.

 

Se considera depasire chiar daca nu calci linia continua. Depasirea este permisa in intersectiile dirijate cat timp nu sunt alte elemente care s-o interzica, aici nu e cazul.

 

Lasand la o parte legislatia eu consider ca intersectia respectiva este extrem de predispusa la tamponari usoare fiindca acolo se intalnesc mai multe directii de mers si este in majoritatea timpului extrem de aglomerata, lumea se baga cu japca acolo ca altfel nu se poate intersectia fiind desenata foarte prost, si trebuie circulat cu grija si viteza redusa care sa-ti permita sa opresti in siguranta daca se impune. Pe scurt: unde nu-i cap - vai de picioare.

 

Oricum daca nu poti opri in 6 metri de la 60 km/h simt ca-mi racesc gura de pomana.

Pe frigu asta nu ma tin balamalele nici sa incerc sa opresc de la 60 km/h in 6m! In plus, nu intru cu 60 in intersesctia aia nici vara, nici noaptea, nici ziua, nici cu traficu oprit...

Da, intersectia este foarte urata, si datorita inghesuielii am ales sa stau aproape de axul drumului. Majoritatea masinilor mi-au facut loc sa trec... sa spun ca aveam 30.

 

linia continua pe care chiar daca nu ai incalcat-o iti semnalizeaza ca depasirea este interzisa chiar daca nu o calci, dupa cum eronat crezi tu

Chestia asta nu am constientizat-o!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...