Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

Suspectez ca au facut manevra din scurt si a trebuit sa franezi violent pt a nu ii face terci? Altfel.... nah...

Eu nu inteleg totusi de ce le-a trebuit locul ala de TIR de pe contrasens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sa mor de mie nu mi-e mai frica de astia care se inflameaza in halu' asta pentru un (cuvant urat) decat aia doi motociclisti care au super incalcat linia continua intr-o situatie pe viata si pe moarte :)))). @The sin eater, ti s-a derulat viata inainte ochilor, este? :))))

On-topic, nu port camera pe casca, dar am avut in viata doua situatii de genul ala, in niciuna dintre ele nu m-am luat la bataie, nu l-am injurat. Omu' si-a cerut scuze de-i tremura vocea, i-am zis ca n-are nimic, nu s-a intamplat nimic, dar sa fie mult mai atent pe viitor, a fost la fel in ambele situatii. Desi cand eram mai mic eram primu' care sarea la bataie. cu timpul, pe masura ce devii mai constient ca a gresi e omeneste, ca nu toti oamenii fac din sofat o opera de arta, ca sunt atatea lucruri care distrag atentia, ca viata in Ro inseamna stres si cacaturi, o sa intelegeti ca daca doriti unuia sa moara pentru ce-a facut nu sunteti cu nimic mai rasariti. Problema e ca prea putini percuteaza asta, cred ca-i numeri pe degete pe forumu' asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa mor de mie nu mi-e mai frica de astia care se inflameaza in halu' asta pentru un (cuvant urat) decat aia doi motociclisti care au super incalcat linia continua intr-o situatie pe viata si pe moarte :)))). @The sin eater, ti s-a derulat viata inainte ochilor, este? :))))

On-topic, nu port camera pe casca, dar am avut in viata doua situatii de genul ala, in niciuna dintre ele nu m-am luat la bataie, nu l-am injurat. Omu' si-a cerut scuze de-i tremura vocea, i-am zis ca n-are nimic, nu s-a intamplat nimic, dar sa fie mult mai atent pe viitor, a fost la fel in ambele situatii. Desi cand eram mai mic eram primu' care sarea la bataie. cu timpul, pe masura ce devii mai constient ca a gresi e omeneste, ca nu toti oamenii fac din sofat o opera de arta, ca sunt atatea lucruri care distrag atentia, ca viata in Ro inseamna stres si cacaturi, o sa intelegeti ca daca doriti unuia sa moara pentru ce-a facut nu sunteti cu nimic mai rasariti. Problema e ca prea putini percuteaza asta, cred ca-i numeri pe degete pe forumu' asta.

...and your point is?....

 

Nu stiu cui i s-a derulat viata prin fata ochilor. Asa..., dupa umila ta parere, care e "mai tare" la un impact frontal? Un SUV de 1,3 tone cu 6 airbag-uri, sau 2 mobre? ...astept cu interes raspunsul.

Si tu esti d'ala care are in sange virusul "numai putin"?

Da, a trebuit sa ma sui pe frane pentru ca eram in accelerare iar "domnii" au catadicsit ca e "normal" sa treaca peste linia continua in situatia "de viata si de moarte" in care se terminau micii si nu mai aveau ce sa bage la matz. Nu am dorit nimanui sa moara, iar daca tu asta ai inteles din ce am scris eu, scuza-ma, dar esti praf.

Ca sa fiu in acord cu tine, si mie mi s-a intamplat de cateva ori sa treaca altii si apoi sa-si ceara scuze. Dar la aia se vedea ca au gresit. La astia a fost clar ca buna-ziua ca au facut intentionat cu o bagare de lula crasa.

Ai dreptate ca viata in Ro e plina de cacaturi si stres. Dar nu numai pentru mobristi. Pentru toti. Deci daca ei au o viata de cacaturi si de stres, asa am si eu. Ca ce chestie imi mai adauga si ei alta cacaturi si stres? Got it? ;)

 

Toti urlam ca vrem sa ne fie bine "ca afara", dar incalcam reguli elementare cu o nesimtire crasa.

 

Hai pa si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...and your point is?....

 

Nu stiu cui i s-a derulat viata prin fata ochilor. Asa..., dupa umila ta parere, care e "mai tare" la un impact frontal? Un SUV de 1,3 tone cu 6 airbag-uri, sau 2 mobre? ...astept cu interes raspunsul.

Si tu esti d'ala care are in sange virusul "numai putin"?

Da, a trebuit sa ma sui pe frane pentru ca eram in accelerare iar "domnii" au catadicsit ca e "normal" sa treaca peste linia continua in situatia "de viata si de moarte" in care se terminau micii si nu mai aveau ce sa bage la matz. Nu am dorit nimanui sa moara, iar daca tu asta ai inteles din ce am scris eu, scuza-ma, dar esti praf.

Ca sa fiu in acord cu tine, si mie mi s-a intamplat de cateva ori sa treaca altii si apoi sa-si ceara scuze. Dar la aia se vedea ca au gresit. La astia a fost clar ca buna-ziua ca au facut intentionat cu o bagare de lula crasa.

Ai dreptate ca viata in Ro e plina de cacaturi si stres. Dar nu numai pentru mobristi. Pentru toti. Deci daca ei au o viata de cacaturi si de stres, asa am si eu. Ca ce chestie imi mai adauga si ei alta cacaturi si stres? Got it? ;)

 

Toti urlam ca vrem sa ne fie bine "ca afara", dar incalcam reguli elementare cu o nesimtire crasa.

 

Hai pa si asfalt uscat!

 

Exagerezi. Și cred că ești singurul care accelerează în zona aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exagerezi. .....

Da, probabil....

 

Oricum, sunt constient ca nu mai pot sa fac nimanui educatie, iar postul fusese doar sa scot in evidenta ca a inceput sezonul moto si deja lumea se tine de "ghidusii" in trafic si ar trebui sa cascam bine ochii inclusiv la colegii mobristi care incalca regulile "doar pentru ca pot".

 

Bafte! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@the sin eater - Cum ti s-a spus si mai sus, daca erai acolo in accelerare, ai o problema. Doar in cazul in care n-ai oprit sa treaca vreun caine, om, sau sa lasi pe cineva sa iasa sau sa intre in parcare si plecai de pe loc, altfel n-ai de ce sa acelerezi acolo.

Pana una alta oamenii cu care am intrat eu in contact ( chiar si in situatii asemanatoare) si-au mancat micii fara sa le stea in gat, asta era unul dintre pointuri.

Al doilea ar fi ca daca te inflamezi atat de rau de la un post pe un forum, cred ca aveam dreptate cu ce-am zis mai sus, si anume ca prefer oameni care nu se inflameaza din niste cacaturi si isi doresc ca celorlalti sa le stea orice in gat.
Pointu' de la sfarsit este ca daca ei incalca linia continua iar tu le doresti sa le stea in gat, sau in alta situatie te sicaneaza in trafic si tu te dai jos cu bata (situatie posibila si asemanatoare) nu esti cu nimic mai bun decat ei. Sa ai pofta mare cand ajungi acasa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ideea era de constientizare a faptului ca nu trebuiesc incalcate regulile de circulatie cu atata lipsa de raspundere, pentru ca apoi, in caz de accident, sa se dea vina pe "conservari" sau orice altceva sau altcineva, mai putin pe motociclisti. Este clar o incalcare crasa a regulilor elementare de circulatie, iar faptul ca se accelera sau nu pe acel tronson de drum, nu are nicio relevanta. Cand suntem pietoni, avem in mana dreptatea pietonului, cand suntem soferi, pe cea a soferului, iar cand ne urcam pe motorete nu mai tinem cont de mersul in siguranta si respecatrea soferilor de "conserva" in trafic. De ce? Pentru ca facem confuzii dintre libertatea si reprizele fulminante de acceleratie pe care le ofera motoreta si responsabilitatea de a stapani aceste lucruri.

Toti suntem buni, dar toti gresim. Important este sa avem puterea sa ne stapanim, atat in trafic cat si pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Băieții și-au calculat la fix traiectoria.

Matematica zice așa: La momentul apariției celor doi care tăiau linia, se pot număra pe dreapta vreo patru autoturisme, un loc pentru încă unul, un autobuz și loc de încă o mașină în fața autobuzului. Asta fac vreo 40 de metri, minim.

Localitate, limita de vieza 50 km/h. Fix in fața zonei unde se presupune a fi făcută filmarea e o trecere de pietoni.

Normal, la viteza legala faci vreo 13 metri pe secunda.

Asta înseamnă ca a existat un interval estimat de vreo patru secunde de meditație. O fi mult, o fi puțin ?

Editat de Muretto Grundieg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dau si eu cu parerea, ca doar suntem romani, si e sport national :))

1-ce au facut colegii e o mizerie. Nu te bagi asa in fata unei masini, care vine in urcare, de pe sens opus, are prioritate, linie continua, etc. Nici unul din noi nu e sfant, si mai taiem linia continua. Dar una e sa o faci cand e pustiu, nu vine nimic, ai vizibilitate...si iti asumi ilegalitatea, si alta e cand o faci asa, la misto. Oricum, daca e sa o luam principial, nu se face si punct.

2-Colegul Sin, s-a lasat zapacit de adrenalina. Calm domle, ce rost are sa ii spurci asa, sa le urezi de bine, si toate cele.... Eu la faze de genul dau 2 injuraturi in masina, pentru mine, sa ma descarc, si aia e. Mergem mai departe. Cand te cobori la nivelul lor, deja ai gresit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Băieții și-au calculat la fix traiectoria.

...peste linia continua...

 

O fi legal, n-o fi legal?

 

:what:

 

@ Adrian: M-am calmat colegule, dar ma deranjeaza magariile astea facute asa...la misto si in bataie de joc. :)

Editat de The_Sin_Eater
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg totusi de ce le-a trebuit locul ala de TIR de pe contrasens.

Imi pastrez nelamurirea (eu si cetateanul turmentat al lui Caragiale). De ce pana mea nu au oprit direct la mici pe sensul lor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, este "extraordinar" ce se intampla. Mai ca o sa vad ca voi fi luat la pwela ca nu aveam ce sa caut cu conserva pe drum cand afara e soare si frumos. Ce, eu nu stiu ca au iesit mobristii? Trebuia sa stau dracului acasa, nu?

 

 

pfff....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce pana mea nu au oprit direct la mici pe sensul lor?

 

Pe portiunea respectiva, nu se poate cobori cu motocicleta de pe sosea pe "banda" de parcare, pe sensul lor de mers. Diferenta de nivel dintre asfalt si portiunea de parcare este destul de mare si motocicleta poate sa ramana suspendata pe cadru. Poate doar astea adventure ar putea cobori. In afara de asta, ei sunt pe coborare, iar locul de parcare este tot in panta + bordura, ceea ce face imposibil de scos motocicleta din parcare. Adica ar trebui vreo 3 persoane sa impinga la ea.

In concluzie, posibil ca aerisitii aia doi sa fi fost de prin partea locului (Pitesti) si sa fi stiut toate astea asa ca, sub castile lor isi dau dreptate si considera ca au procedat foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

The sin eater - nu te cearta, bre, nimeni ca n-ai fi avut dreptate, ceea ce incercam cu totii sa spunem e ca aia n-a fost o patanie in traffic, a fost ceva obisnuit care se trece cu vederea la standardele condusului in Ro.

Ptesti2010 are dreptate, ca deh, e din Pitesti :))) Daca parchezi moto in partea aia, poti s-o scoti (motoreta), dar mai cu grija, ori in partea cealalta se duce singura in spate.

In principal repet sfatul, nu va ma uitati la toate cacaturile facute de toti prin traffic, ignorati-i si o sa vedeti ca aveti numai de castigat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

După ce mănânci nu mai poți efectua întoarcerea cu aceeași dexteritate, ești un pic somnolent iar traficul poate fi intens în zonă.

Așa că s-au gândit să își întoarcă mobrele în avans, profitând de cele 4 secunde. Nu aveau de gând să meargă mai departe, veniseră acolo doar pentru umplut foalele.

Așa se explică totul.

Oricum, cineva trebuia să dea startul la faultat legile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

le era foame, cand ti-e foame nu esti tu ,nu gandesti, ca in reclama la snikers... better?

nu esti tu cand ti-e foame pasagero

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In poza 3 se vede asfaltul din fata tirurilor de pe partea cu micii.. in fine, ajung mai rar pe acolo, n-am mai trecut de aproape un an, ma bazez pe ce zice lumea care trece mai des

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faptul ca se accelera sau nu pe acel tronson de drum, nu are nicio relevanta.

Cum nu are relevanță nici viteza unor rideri, atunci când se trezesc cu un camion în față care întoarce/face stânga pe linie continuă, așa-i?

 

Ești din zonă și știi foarte bine cum se circulă la Dedulești. Plus că pe GM apare și un indicator de avertizare "atenție copii", care te obligă să reduci viteza la 30 km/h.

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...citesc si ma minunez...intre ghilimele.

Ma minunez de cata ipocrizie puteti deborda....(unii dintre voi).

 

Adica aia intorc pe linia continua de mai-mai sa ii iau pe capota, iar voi le tineti partea "ca o adevarata comunitate" CARE sunteti.

 

@ domnu' cu calculele: in 3 secunde (apare timpul in cele 3 poze) am parcurs cei 40 de m de care zici, deci viteza medie este de 48 km/h.

@ domnu' cu legea: faptul ca eu eram obligat sa circul cu 30 km/h conform spuselor tale, nu le da in niciun caz lor dreptul sa taie linia continua.

@ doamna/domnisoara cu foamea: cand e vorba de reguli, legi si mai ales de viata ta, trebuie sa fi tu, indiferent daca ti-e sau nu foame.

@ domnu' cu gif-ul: daca era invers ce mai ziceai? Adica eu pe mobra si conservaru' intorcea pe linie continua...intelegi tu....

 

Noi, mobristii avem pretentii la conservari sa fie atenti la noi sa ne respecte in trafic si sa nu ne intoarca conserva in bot, dar cand suntem noi in postura de conservari nu avem dreptu' sa zicem nimic de mobristii care ne fac fix aceleasi lucruri pe care noi le blamam.

Ma intreb ce se intampla daca eram, de exemplu, cu ochii beliti in telefon, ca cei mai multi conservari, si nu franam la timp? Se lasa cu RIP si cu "moarte conservarilor"?

 

Over and out.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@inițiator

 

Cum adică over and out ? Dai drumul bulgărelui de zăpadă la vale și pe urmă zici stop ?

Nu le ținea nimeni partea celor doi ”profesioniști”, doar că ai pus o problemă în public și asta e piața, unii comentează, alții nu.

Nu putem nici să ne extaziem în fața hotărârii tale de a frâna și a nu-i lua pe capotă. Probabil că cei mai mulți ar fi făcut la fel.

Și nici nu putem să le căutăm în coarne celor doi rebeli.

Până la urmă, și-au asumat un risc, au făcut-o și le-a ieșit bine. De ce să ne enervăm?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum adică over and out ? Dai drumul bulgărelui de zăpadă la vale și pe urmă zici stop ?

 

Nu putem nici să ne extaziem în fața hotărârii tale de a frâna și a nu-i lua pe capotă.

 

Până la urmă, și-au asumat un risc, au făcut-o și le-a ieșit bine. De ce să ne enervăm?

Pai, over and out inseamna ca doar o sa stau sa citesc. ;)

 

Nu stiu de unde ai inteles ca as vrea vreo medalie sau ceva pentru ca nu i-am tavalit.

 

Daca asta inseamna motociclismul si asa este promovat si acceptat, atunci... dar, vorba ta: De ce sa ne enervam?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce să ne enervăm?

 

Nu trebuie sa ne enervam, cel putin nu acum, avem tot sezonul pentru asta :)

 

Si oricum, semnatura matale ar trebui sa mai calmeze din spirite :)

 

Rectific: nu semnatura, titulatura

 

Capture.jpg

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...