Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 9,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Legat de ungerea cardanului specificatia spune sa folosim Staburags NBU 30 PTM. Noi la lucru folosim Staburags NBU 15 si m-am gandit sa folosesc aceasat pt ungerea cardanului. Ce parere aveti?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de ungerea cardanului specificatia spune sa folosim Staburags NBU 30 PTM. Noi la lucru folosim Staburags NBU 15 si m-am gandit sa folosesc aceasat pt ungerea cardanului. Ce parere aveti?!

Si o scurta descriere:

KLUBER ISOFLEX GREASE NBU 15 400GM Ref: NBU15

KLUBER ISOFLEX GREASE NBU 15 400GM

ISOFLEX NBU 15 is a high speed/ low torque ester barium-complex grease

with a 22 viscosity base oil. It is commonly used for high speed

For Spindle Re-builds and Machine Maintenance-This multi-purpose IsoFlex grease is rated for high pressure and high temperature. It contains special additives to be unmatched in a dust environment. Designed for use on all machine movements and in high speed spindles. The most respected name in lubes!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! M-a poate cineva ajuta?Dupa ce am "culcat-o"pe o parte,trebuie sa fac un reset la ABS.Stie cineva cum? Este vorba de un BMW K1200S din 2007.Se aprind alternativ becurile de la ABS si cel de atenție iar ABS nu funcționează.Frineaza fără probleme dar fără ABS.Am mai avut problema asta la un K1200RS din 2000 si cu reset s-a rezolvat dar la asta nu știu cum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai incercat la bmw.au si sh-uri .avantajul la ei e ca sunt verificare si masurate in toate locurile .dezavantajul e ca sunt un pic mai scumpe decit piata.fac si bay-back.

 

Un mare avantaj in a cumpara de la dealer BMW este si faptul ca (sper ca si in Ro) primesti si un an garantie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu la SH-uri... nu la AB Baneasa. Doar daca este una de test care mai are inca garantia producatorului sau a avut platita garantia suplimentara anuala, 220 euro parca...

 

Eu stiam ca garantia este obligatorie prin lege, atata timp cat vanzarea o face o firma. Sa ma insel? Si credeam chiar ca face parte din standardul BMW sa dea garantie la SH, atata timp cat de exemplu sunt luate la buyback si profitul (deloc neinsemnat) include oricum si riscul garantiei.

 

Nu conteaza daca este de test sau nu, atata timp cate are inca garantie (fie initiala, fie extinsa) este valabila. La cea exclusa ar putea, eventual, exista clauza ca prin schimbarea proprietarului se pierde, dar m-as mira.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KHK, crede-ma, am vrut initial sa imi iau motor de la ei. Cele care sunt provenite din buy-back sunt oferite revizionate, uleiuri/filtre schimbate, eventual placute, gata de drum, dar fara garantie. Doar cele din 2010-2012 mai au garantie de fabrica. Vezi si anunturile BMW-ului de pe pro-bike. La cele care au garantie, este mentionat ca atare, la celelalte nu.

Editat de Razvan G
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KHK, crede-ma, am vrut initial sa imi iau motor de la ei. Cele care sunt provenite din buy-back sunt oferite revizionate, uleiuri/filtre schimbate, eventual placute, gata de drum, dar fara garantie. Doar cele din 2010-2012 mai au garantie de fabrica. Vezi si anunturile BMW-ului de pe pro-bike. La cele care au garantie, este mentionat ca atare, la celelalte nu.

 

Io nu te-am contrazis cu nimic, te cred. Spuneam doar cum mi se pare normal sa fie in realitate si in acelasi timp intrebam cum este la ei. ;)

To nu prea inteleg cum nu sunt obligati prin lege, ca persoana fizica, sa dea garantie la revanzare. Dar nu este asa important pana la urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine zici KHK, ti se pare sa fie normal.

Si mie mi se pare ca sunt cetatean european, traind intr-o tara europeana si cred ca nu sunt singurul caruia i se pare.

 

Doar ca pentru toti realitatea este ca aici in RO doar visam la cele de mai sus...

Iar legile sunt numai pentru unii muma, pentru cei multi ciuma!

Editat de TeDy 'M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, incepand cu saptamana aceasta am intrat si eu in randul posesorilor de BMW, cu un R1100S din 2002, rosu ca focul si un marait superb, o placere sa il asculti.

O poza cu uzina: post-61400-0-96224900-1383242354_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos motor.sa te bucuri de el.e e interesant la 1100s caare jantele ,capacele de chiuloasa si din cite vad la a ta si ambreiajul hidraulic cred ca la 1150.cel putin asa se vede de la comenzile de pe ghidon.ca sfat in afara de consumabilele clasice ulei gume lichid frina schimba si senzorul hall.ia unul de la dan cata.ala e singurul care te lasa in drum.vad ca ai si frinele de la 1150 .posibil si servo frina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos motor.sa te bucuri de el.e e interesant la 1100s caare jantele ,capacele de chiuloasa si din cite vad la a ta si ambreiajul hidraulic cred ca la 1150.cel putin asa se vede de la comenzile de pe ghidon.ca sfat in afara de consumabilele clasice ulei gume lichid frina schimba si senzorul hall.ia unul de la dan cata.ala e singurul care te lasa in drum.vad ca ai si frinele de la 1150 .posibil si servo frina

Iti multumesc...si da, e modelul cu servofrana, practic, doar motorul e de 1100, restul, ambreiaj,cutie, transmisie finala sunt de 1150

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine zici KHK, ti se pare sa fie normal.

Si mie mi se pare ca sunt cetatean european, traind intr-o tara europeana si cred ca nu sunt singurul caruia i se pare.

 

Doar ca pentru toti realitatea este ca aici in RO doar visam la cele de mai sus...

Iar legile sunt numai pentru unii muma, pentru cei multi ciuma!

Saracii de voi...

Editat de rs-rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos motor.sa te bucuri de el.e e interesant la 1100s caare jantele ,capacele de chiuloasa si din cite vad la a ta si ambreiajul hidraulic cred ca la 1150.cel putin asa se vede de la comenzile de pe ghidon.ca sfat in afara de consumabilele clasice ulei gume lichid frina schimba si senzorul hall.ia unul de la dan cata.ala e singurul care te lasa in drum.vad ca ai si frinele de la 1150 .posibil si servo frina

pe mine tocmai m-a lasat ieri in drum spre Constanta ambreiajul...la acelasi model. asta o fi punctul slab la modelele astea? al meu are 60 000 km.

sper ca e doar ambreiajul si nu si alte nebunii...

a mai patit cineva de pe aici?

 

Buna seara, incepand cu saptamana aceasta am intrat si eu in randul posesorilor de BMW, cu un R1100S din 2002, rosu ca focul si un marait superb, o placere sa il asculti.

O poza cu uzina: attachicon.gifWP_001053.jpg

sa il stapanesti sanatos, apropo !

am mai vazut doar 1 model prin bucuresti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

@alexgrp, ambreiajul este un consumabil. In mod normal duce cam 80-100.000, poate si mai bine, dar uzura lui depinde de masa motocicletei, felul cum pleci cu ea de pe loc si unde-o freci, daca mergi preponderent in oras poate sa se duca si la 30-40.000 (cazul mobrelor de politie) sau 60.000 cum ai patit tu. Daca intr-a 4/a sau a 5/a pui gazul pe ea si observi ca acul turometrului urca in gol, nejustificat, inseamna ca te-a lasat ambreiajul.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...