Sari la conținut

Totul despre R.A.R


emylyo
 Share

Postări Recomandate

Salut.

Eu am fost in mai, la Ploiesti (nu cred ca e relevant)

In primul rand iti trebuie programare. O sa iti dea un numar de ordine, si doar cu ala ai acces in incinta RAR. De la poarta, dupa ce ii dai numarul de ordine, o sa te ghideze. Tot acolo o sa completezi si cererea.
Ca acte, daca motocicleta a fost deja inmatriculata in RO, pe langa actele mentionate de tine, o sa ai nevoie de certificatul de inmatriculare. Oricum, practic, aia iti va fi dovada ITP-ului.

Legat de intrebarea 3: motocicleta trebuie adusa in dreptul unui ghiseu de-al lor astfel incat sa ajunga cu cablul cu camera video sa caute seriile (cred ca motor si cadru). Daca nu pot ajunge cu ala in pickup, sigur te vor pune sa il dai jos. Acuma, nu imi imaginez ca aia de-acolo o sa vrea sa se complice si sa se urce in pick-up ca sa iti caute motocicleta. Sunt aproape sigur ca o sa te puna sa o dai jos.

Ca si costuri, eu am dat pe ITP + autenticitate, ceva peste 200 de lei. Cred ca este undeva intre 100-150 de lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 817
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@bursyllac zici bine. fara itp eu am dat in mai la RAR pe identificare 117 lei. pe ITP in alta locatie o sticla de suc (eh, cunostinte, relatii), altfel era 70 lei. la RAR itp e 100 lei parca. apropo de treaba cu pick-up...daca are o problema medicala nu cred ca sunt asa scarbosi sa faca gura :/.

 

apropo de acte. eu m-am dus cu programare, cererea facuta la poarta, talon, rca (ca le tin in portofel mereu) si foaia de itp international (nu s-a uitat nimeni la ea, in cazul meu). aveam programare la 13.30 si am ajuns acolo in jur de 11. i-am dat portarului 10 lei si la 11.20 terminasem cu totul :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut RAR[identificare] + ITP la inceputul verii.

Ca idee daca ai nevoie si de ITP nu prea poti scapa sa-l faci in alta parte. Si pt chestia asta o sa trebuiasca sa dai mobra jos.

In rest m-a costat aprox 200 RON. Ca hârtzoage ceti-au zis colegii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update titlu: "Cine a fost la RAR recent pentru identificare" ( Rog un moderator sa modifice titlul ! )

 

Salutare. Am nevoie de cateva informatii :

 

1. In afara de urmatoarele, mai trebuie ceva ?

a- cerere activitate R.A.R.

b- act de identitate solicitant;

c- cartea de identitate a vehiculului;

d- dovada ITP în termen de valabilitate;

 

3. Pot duce motorul pe un logan pick-up ? (medical issues). E nevoie sa-l descarc ? :-D

 

4, Cat costa certificatul de autenticitate ?

 

Am fost la inceputul lunii la RAR Grivita pt obtinerea certificatului de autenticitate. A costat 107.60 lei. De dus motorul altfel decat pe roti nu cred ca e problema, dar nu stiu sa zic daca trebuie dat jos sau nu.

 

La partea de acte parca nu mai trebuie nimic (eu aveam la mine oricum si asigurare valabila, contractul de vanzare cumparare, fisa de inmatriculare etc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am facut recent autentificarea unui FZ6 si programare la RAR Grivita care a durat cam o saptamana . Actele cerute de ei au fost C.I (buletinul), cartea motoretei si cererea completata la fata locului. Per total verificarea a durat maximum 10 minute si apoi asteptarea vreo ora si jumatate (ca sa printeze certificatul ala) :-L . Taxa a fost fix 117 (sau 107 nu mai stiu exact).

Editat de Gabriel Raschi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Am facut azi la Grivita in Buc. Indentificare + ITP+ schimbare de culoare. Am dus motorul pe roti , itp-ul fiind expirat si nu am avut nici o problema . Pentru identificare sau uitat doar la serii chasiu - motor .Pentru itp au verificat frinele si luminile si au aruncat citeva priviri peste el .Pina acum am fost numai in voluntari si aia mi sau parut chiar scirbosi ,si mi-au verificat absolut tot doar pentru identificare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. O mica intrebare pentru cei care au facut Autentificarea la Ploiestui.

 

Au verificat si altceva in afara de seriile cadru si motor ? S-au uitat si la altceva (toba, cauciucuri, semnale) ?

 

Strict pentru identificare, nu.

Eu am facut si ITP-ul acolo (am crezut ca ies mai repede). Mare greseala. E un singur nene care se ocupa de itp-ul pentru moto si care are un chef nebun de treaba. Pentru autentificare + itp am pierdut vreo 3 ore jumate.

ITP-ul mi s-a parut destul de superficial.

 

Eu am avut toba originala, semnalizari pe led, fara suportul original de numar - adica nu am numarul luminat deloc. Nu am avut nicio problema.

Mi s-a parut ca singura lor grija a fost sa nu fie motocicleta furata.

 

Acum, depinde si de cat chef de munca are nenea de acolo in ziua cand mergi tu.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Strict pentru identificare, nu.

Eu am facut si ITP-ul acolo (am crezut ca ies mai repede). Mare greseala. E un singur nene care se ocupa de itp-ul pentru moto si care are un chef nebun de treaba. Pentru autentificare + itp am pierdut vreo 3 ore jumate.

ITP-ul mi s-a parut destul de superficial.

 

Eu am avut toba originala, semnalizari pe led, fara suportul original de numar - adica nu am numarul luminat deloc. Nu am avut nicio problema.

Mi s-a parut ca singura lor grija a fost sa nu fie motocicleta furata.

 

Acum, depinde si de cat chef de munca are nenea de acolo in ziua cand mergi tu.

 

 

Multumesc pentru raspuns. Mi-am facut programare pentru Vineri. Si da, vreau doar identificarea. Sper sa nu fie nicio problema.

Nu am toba originala, si moto nici nu e in zilele ei cele mai bune. Am cazut cu ea si e cam julita. :( In plus nici suportul de numar nu mai e cel original dar e iluminat de la stop.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut azi la Grivita in Buc. Indentificare + ITP+ schimbare de culoare. Am dus motorul pe roti , itp-ul fiind expirat si nu am avut nici o problema . Pentru identificare sau uitat doar la serii chasiu - motor .Pentru itp au verificat frinele si luminile si au aruncat citeva priviri peste el .Pina acum am fost numai in voluntari si aia mi sau parut chiar scirbosi ,si mi-au verificat absolut tot doar pentru identificare.

Le-ai platit separat? E o idiotenie. In normele rar, in ordinea complexitatii ai identificare, ITP, omologare, gradul superior continandu-l pe cel inferior cu alte cuvinte spus ITP-ul contine si identificarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Am platit la gramada 232 lei.Nu am intrebat cit ar venii pentru fiecare in parte si n-am avut rabdare nici sa citesc pe chitanta. M-am bucurat ca am scapat relativ rapid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am platit la gramada 232 lei.Nu am intrebat cit ar venii pentru fiecare in parte si n-am avut rabdare nici sa citesc pe chitanta. M-am bucurat ca am scapat relativ rapid.

Da te-au tras in piept si nu ti-au spus ca daca faci ITP-ul (la RAR) nu mai ai nevoie de identificare. Daca ai mai facut ITP-uri si ai fi fost atent ai fi observat ca prima operatie care o fac este identificarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Situația, ca și viața, e complexă și are multe aspecte. Motoreta nouă, luată în 2008. Fără carte de identitate. Ajung acum, în 2015 cu ea la RAR pt. omologare individuală. Arat factura și chitanță cu seria de șasiu. Oamenii se uită atent, foarte amabili, găsesc serie motor/șasiu pe net, Suzuki AX100 (chinezească în doi timpi).

 

Actul 2: vine nenea inginer, repet, foarte amabil și binevoitor și zice: dom'le, dacă matale n-ai mers din 2008 cu ea cu acte, pt. noi e ca nouă și nu mai avem voie s-o omologăm acum că cică nu știu ce norme de poluare nu mai respectă motorul fabricat în 2006 (nu le respectă pe hârtie, că nu mi-a testat nimic). Dacă veneai cu ea la omologat individual acum câțiva ani când încă mergea, acum aveai carte de identitate și erai ok. De asemenea dacă o aveai deja înmatriculată putea să fie și din 1912, nu mai conta poluarea, ți-o înscriam. (Omul mi-a explicat că și dacă îmi luam un Logan nou nouț în 2008 și-l țineam în curte, acum legea nu-l mai lăsa să mi-l omologheze de nou, că nu mai are euro cât plm e azi obligatoriu.)

 

Variante propuse:

1) Mergeți, poate cine știe?, prin Bulgaria (sau orice altă țară UE) ăia v-o mai omologhează așa, cum de altfel v-am fi omologat-o și noi acum câțiva ani fără probleme. P-ormă o cumpărați de la ăla și gata, vă fac acte perfect legal. Dar trebuie să fie SH, nu nouă.

 

2) Varianta 2: poate îi montați alt motor (cu ocazia asta mai puternic) și v-o omologhez cu ăla dacă se încadrează. Dar aici e deranjull mare la montaj (cred) și nici nu știu de care motor să iau să mă încadrez în baremurile și tabelele lor. Pe cine să întreb? Cum să aflu?

 

3) Varianta 3, propusă de inginer: faceți un memoriu la conducere, aveți dreptul, nu cred că aveți vreo portiță legală, dar cine știe, ...încercarea moarte n-are.

 

Ați mai auzit de așa ceva? Ce mă sfătuiți? Mulțumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul ti-a spus corect: nu se mai omologheaza/inmatriculeaza moto noi in 2 timpi de multi ani (2007, directiva UE/RO).

Eu iti pot da un motor nou in 4 timpi (de 50,125 sau 150 cmc), acte in regula, dar va trebui sa se potriveasca pe sasiu (vezi prinderile si dimensiunile dintre ele).

 

Una peste alta... nu cred ca vei trece de RAR facand cereri/contestatii etc, nu cred ca merita sa o aduci la zi... te va costa prea mult, mai bine o vinzi pentru piese sau cuiva care are deja una inmatriculata si iti iei una noua in 4 timpi sau un sh deja inmatriculat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dl. Torakosu, matale glumești când spui să m-apuc de scris? Acum, dacă mi-ai spus și tu și inginerul, chiar mă apuc de memorii („se-mbată și face sesizări”). Culmea e că în ultimii 20 de ani din scris am trăit. Dar, totuși, ai mai auzit de vreun precedent în care memoriu a schimbat soarta omului și a motoretei?

 

În general deranjul cu înmatriculatul depășește clar cu mult valoarea ei. Eu am circulat cu ea în anii ăștia înmatriculată pe consiliu local (legea permitea) și banii mi i-am scos cumva pe ea. Am și altă motocicletă mare, dar asta avea o valoare sentimentală, mai ales că seamănă tare cu exact cu mobrele de acum 50 de ani.

 

Pot să-i iau motor în patru timpi exact de la producătorul chinez, pe net, nu asta e problema. Ideea e că-mi plăcea al dracu' cum suna motorul în 2 timpi și că nu știu cum e p-ormă deranjul cu montat și actele, că poate să nu meargă nici cu ăla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am înscris-o eu pe primărie. Ilegalitatea (dacă o fi fost) a comis-o cel care a înscris-o și cel pe numele căruia era înscrisă. Eu nu am știut de asta. Când am aflat am vrut s-o omologhez. Pe mine dacă mă oprește îi spun: „Asta e motoreta țiganului X (așa cum vedeți în talon) din comuna cutare (vai mama lui, care țigan probabil e deja la pușcărie). Eu am carnet oricum de A. Am încălecat un vehicul care prezenta actele eliberate de autoritățile române în perfectă stare. Nu prea sunt eu vinovat.” Cineva o fi comis o golănie, eu nu am de unde știi, dacă actele sunt OK, eu după asta mă iau. Ce, dacă VW a falsificat niște acte e de vină șoferul de Golf? Nu e de vină cine a făcut golănia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu peste tot trebuia cartea. Asa au fost inscrise multe furaciuni pe pe primarie.

 

Alex111, daca eu iti dau sa conduci o masina cu numere false iar pe tine te oprește politia, chiar crezi ca nu ai nicio răspunde?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dl. Torakosu, matale glumești când spui să m-apuc de scris? Acum, dacă mi-ai spus și tu și inginerul, chiar mă apuc de memorii („se-mbată și face sesizări”). Culmea e că în ultimii 20 de ani din scris am trăit. Dar, totuși, ai mai auzit de vreun precedent în care memoriu a schimbat soarta omului și a motoretei?

 

În general deranjul cu înmatriculatul depășește clar cu mult valoarea ei. Eu am circulat cu ea în anii ăștia înmatriculată pe consiliu local (legea permitea) și banii mi i-am scos cumva pe ea. Am și altă motocicletă mare, dar asta avea o valoare sentimentală, mai ales că seamănă tare cu exact cu mobrele de acum 50 de ani.

 

Pot să-i iau motor în patru timpi exact de la producătorul chinez, pe net, nu asta e problema. Ideea e că-mi plăcea al dracu' cum suna motorul în 2 timpi și că nu știu cum e p-ormă deranjul cu montat și actele, că poate să nu meargă nici cu ăla.

nu, nu glumesc. si am impresia ca ti-am dat cel mai bun raspuns pana acum; restul te-au "bagat" la cheltuieli, la parnaie... memoriul ala nu te costa nimic, dar trebuie facut cum trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...