Sari la conținut

Accident Moto Politist!


claudeel
 Share

Postări Recomandate

Acum 10 minute, john17 a spus:

În plm, m-am întors acum de la o "plimbare" Buc - Pitești și retur, pe A1. La dus am mers "vioi" 🤦‍♂️din anumite motive, la întoarcere fix 130 pe gps cu cruise control. Dacă as fi avut mintea tuaregistului întram în șoc din ăla emoțional de minim 10 ori! Având în vedere că am făcut deplasarea cu o "catedrală" cel puțin cât touaregul de mare, cam câți participanți la trafic credeți ca ar fi fost normal sa șicanez/trimit în decor?

În morții lor, la pușcărie să se ducă și oprea și touaregistul! 🤬

Cam cat inseamna "vioi"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 686
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

1 oră în urmă, Silver Arrow a spus:

Am impresia ca tu, precum de altfel majoritatea, vezi apararea ca pe un mod de a scapa basma curata, ceea ce pina la urma este de inteles. Cum ai spus: sa faci ca un act de agresiune sa se inteleaga ca un accident nefericit, desi in cazul de fata a fost facut intentionat.

 

 

Cat de despre condamnarea lui Dargnea: da, locul lui este in parnaie, dar modul absolut jegos in care judecatorii au tot amanat si au asteptat sa vada rezultatul alegerilor si abia apoi sa il  condamne mi se pare emblematic pentru ceea ce inseamna independenta (lipsa) a justitiei in Romania.

Vad apararea ca pe un mod de a face orice este legal posibil pentru a diminua efectele actiunii de care sunt acuzat.

 

Paralela cu cazul Dragnea era pentru a arata ca exista precedente. Partea cu independenta justitiei o putem dezbate la o bere (cum sugera Adrian mai sus).

Exista si alte exemple de condamnare a persoanei care cere. Ca sa excludem latura politica din discutie, sa ne uitam la cum sunt (ar trebui) investigate dosarele de crima organizata. Anchetatorii incearca (ar trebui) sa ajunga la persoana din varf, cea care a dat comanda si a beneficiat direct, chiar daca "subordonatii" aveau puterea sa zica nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

E mai complicat cu prescriptia. Cel puțin pe perioada instrumentarii dosarului la procuratura, se suspenda. Am purtat recent discuția asta cu o avocata, legat de un dosar in care sunt martor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trist e ca un caz de genul asta nu ar trebui sa tina cont de pile, pana la urma le-a murit un coleg si pare ca le e indiferent, se misca la fel ca orice alt caz in care ar fi fost implicat un civil desi, si a mai fost si "accident de munca".

 

Ar trebui sa infunde puscaria intai porcul ala si dupa aia responsabilii de drum pe acel sector.

Editat de JCDenton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 56 minute, JCDenton a spus:

 

Ar trebui sa infunde puscaria intai porcul ala si dupa aia responsabilii de drum pe acel sector.

Din pacate asa ceva nu o sa vezi in RO. Si poate si in alte parti ale lumii.

Omoara lumea pietoni pe trecerea de pietoni, depasind pe linia continua etc, si nu fac o zi de puscarie, si tu vrei sa fie bagat Interesul National la puscarie pentru ca a dat un ordin verbal ?

Omul a spus clar ca nu e vinovat, intrucat nu el organiza coloana.

Gandire tipica de comunist: mai intai de alearga de la spate cu biciul si te ameninta cu datul afara daca nu faci ce iti spune (si chiar o face cand pofteste) iar cand se intampla rahatul are solutia in buzunar: stai domne ca eu am zis asa in principiu nu am obligat pe nimeni, nu eu ma ocup.

Iar in plus sunt destul de lasi si jmecheri ca sa nu semneze nimica.

Toate abuzurile sefilor si ale politicienilor in general nu pot fi probate pentru ca nu sunt pe baza de dcumente eventual si cu semnatura ci pe baza de amenintari verbale. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe oprea nu-l poți face vinovat pt accident. Abuz în serviciu și ce-o mai fi da, dar pt accidentul în sine mai mult de o culpă morală nu există. Groparii drumului în schimb da, ar trebui să înfunde pușcăria, doar că nu faci lucrări din astea dacă ești fiul ploii, sunt doar firmele cui trebuie. Așa că probabil tot mortul va fi de vină... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, easy ride on! a spus:

Cam aşa a spus (clar) şi Ceauşescu ...

Doar că în condiţii în care şi alţii mai "organizau" câta coloane ....

Şi a trebuit ajutat să îşi asume responsabilitatea şi vinovăţia. 

Plus ceva "materie cenuşie" (plumb).

 

Cam aşa a spus (clar) şi Ceauşescu ...

Doar că în condiţii în care şi alţii mai "organizau" câta coloane ....

Şi a trebuit ajutat să îşi asume responsabilitatea şi vinovăţia. 

Plus ceva "materie cenuşie" (plumb).

 

 

Cam aşa a spus (clar) şi Ceauşescu ...

Doar că în condiţii în care şi alţii mai "organizau" câta coloane ....

Şi a trebuit ajutat să îşi asume responsabilitatea şi vinovăţia. 

Plus ceva "materie cenuşie" (plumb).

 

 

Spui de trei ori ca la besereca? 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, john17 a spus:

Pe oprea nu-l poți face vinovat pt accident. Abuz în serviciu și ce-o mai fi da, dar pt accidentul în sine mai mult de o culpă morală nu există. Groparii drumului în schimb da, ar trebui să înfunde pușcăria, doar că nu faci lucrări din astea dacă ești fiul ploii, sunt doar firmele cui trebuie. Așa că probabil tot mortul va fi de vină... 

Nu infunda nimeni afara puscaria.Omorul din culpa nu e crima.Platesc bani frumosi,dar la puscarie nu se duce nimeni.Nu se baga lumea la puscarie ,pentru ca un Dorel nu a montat un panou cum trebuie,sau ca seful de echipa nu a facut ce trebuia.Nici Dorel si nici seful de echipa nu face puscarie.Sunt buni de plata ,daune si cam atat.Deobicei se trage pe firme,ca ele sunt cu banul gros.Asta daca se poate demonstra ca firma are vreo vina.Daca nu,ura si la gara.Deobicei daca e o firma barosana ,cade la pace cu victima/urmasi sa nu se expuna la publicitate negativa.

Nici macar in State,care e tara condamnarilor,nu te baga nimeni la puscarie pentru asa ceva.Platesti de-ti sar capacele,dar no jail.

Oprea e un porc,merita puscarie pentru altele,dar strict pe caz nu are nici o vina.

Cu abuzul in serviciu,daca poate fi dovedit,se poate face disjungere in alt dosar.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, easy ride on! a spus:

Nu.

Scuze pentru "balbaiala" de mesaj aparuta din transmisie. E mai rau ca la gara  :crack:

Conexiunea mea la internet este destul de instabila, probabil ca nu a aparut confirmarea de receptie, cu "resend".

"Ecoul" nu imi apartine.

Cu siguranta ca intelegi, ca doar si pe tine te-au "frecat" la cursul de TTD cu coduri Hamming.

Nu?  :)

TTI, prof Spataru. Jupan absolut la Teoria Transmisiei Informatiei. Cred ca si acuma mai am manualul prin casa.

Cand am fost prima oara pe la o firma nemteasca prin 1998 si imi aratau mandri ce sistem de pozitionare aveau ei si le-am spus ca mare jmecherie ca au un sistem cu coduri Gray s-au uitat la mine ca la cine stie ce academician. Uau ! De unde stiu ? 🤣

Visam in anul 4 coduri Hamming corectoare de erori. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

https://m.digi24.ro/stiri/gabriel-oprea-a-fost-achitat-in-dosarul-politistului-bogdan-gigina-decizia-tribunalului-bucuresti-nu-este-definitiva-2273353
 

Tot pe cei care faceau lucrarile a picat. 330.000 lei amenda pentru nesemnalizare corespunzatoare. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 42 minute, Pandy a spus:

https://m.digi24.ro/stiri/gabriel-oprea-a-fost-achitat-in-dosarul-politistului-bogdan-gigina-decizia-tribunalului-bucuresti-nu-este-definitiva-2273353
 

Tot pe cei care faceau lucrarile a picat. 330.000 lei amenda pentru nesemnalizare corespunzatoare. 


Vinovatia este corect stabilita. Lipsa presemnalizare si semnalizare la 20 cm de lucrare, absolut ilegal. Problema e pedeapsa aplicata. Nu poti sa dai doar o amenda pentru omor din culpa. Macar inchisoare cu suspendare tuturor celor care au fost responsabili de lucrare, daca sunt la prima abatere penala. Daca le tot dai amenzi, ca raspundere penala vor fi mereu imaculati.

Acum 39 minute, MirceaB a spus:

Nimic nou sub soarele din Romania. Oprea achitat, faptele din dosarul Hexipharma s-au prescris, etc. si adevaratii vinovati scapa nepedepsiti.


De ce mizerabilii care faceau lucrarea nu subt "adevaratii" vinovati?! Ce treaba are cu coloana oficiala? Daca mureai tu pe mobra in aceeasi groapa nu ai fi vrut sa-i spanzure pe Doreii iresponsabili?


 

Acolo putea sa moara orice motociclist. Ca a fost un politist a fost doar o intamplare. Stateam 200 m mai incolo pe vremea aia si de fiecare data cand treceam pe langa gropi de genul ala, ca au fost mai multe in zona, ma miram de cat de retardati sunt aia care lucrau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Administratorul firmei care executa lucrarile a primit doi ani si ceva cu suspendare. Practic o nimica toata. Cel care a fortat lucrurile si a ceut ca si coloana oficiala sa mearga mult peste limita admisa in conditii de vizibilitate redusa si nefiind o urgenta, a fost achitat.

Crezi ca este suficient avand in vedere ca a murit un om?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca pedeapsa e aceeasi ca in orice accident cu victima, adica aceeasi ca atunci cand nea Vasile omoara cu Loganul intratbpebcedeaza un motociclist care circula pe prioritate, de exemplu, da, mi se pare corect dpdv legal. Ca legea e proasta, aia e alta discutie, mult mai ampla.

Daca pedeapsa e mai mica decat in alte cazuri de accidente cu victima, nu, nu mi se pare corect.

Despre Oprea m-am mai exprimat. Putea sa ceara el orice, daca groapa aia nu era acolo sau era semnalizata si presemnalizata ca la lege, omul ala n-ar fi murit, ca n-ar fi avut in ce sa cada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dpmdv acuzația împotriva pensatului de oprea a fost formulată înadins că să nu stea în picioare. Trebuia acuzat de abuz în serviciu, eventual cu circumstanțe agravante. Că e vinovatul moral e altă poveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu cred ca ar fi putut demonstra cineva ca Oprea a fost de vina. Stim cu totii ca asa este, insa daca exista si posibilitatea ca nu el sa ceara explicit ceva... atunci nu e asa de alb pe negru dpdv legal. Ca a zis X sau a zis Y... meh. Fara ceva concret nu poti trage pe om la raspundere. Acuzatiile au fost formulate pentru cercetare, nu pentru condamnare - era clar ca nu condamna pe nimeni. Trist :(

 

Semnalizarea lucrarilor e boala veche la noi. Era un canal deschis ieri pe la intersectie la Dimitrov in Bucuresti. Trei conuri din alea de cauciuc de jur imprejur. ATAT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Romania este adanc inradacinat sistemul de transfer al responsabilitatii catre nivelul cel mai de jos. Pe stilul Acarului Paun.

Iar treaba asta este posibila prin ceea ce numim abuz de putere.

Doar ca abuzul de putere este foarte greu de dovedit pentru ca toata treaba merge prin viu grai.

Este foarte probabil ca Oprea sa le fi spus insotitorilor ca daca nu se misca repede ii ia mama draqu. Dar hai sa demonstrezi asta....

 

Treaba asta cu ''a spus sefu' '' este geu de scos din ADN-ul nostru.

 

Multi dintre noi nu stiu sa spuna NU atunci cand li se spune sa faca o ilegalitate, chiar daca le pune viata un pericol. Ba chiar unii vad asta ca un moment bun  sa ''se puna bine cu sefu' '' si astfel sa se deschida calea unei ascensiuni. Cam ca la mafioti.

 

Iar oameni de tipul Oprea,  crescuti in vremea comunista, au invatat foarte bine cum sa dea ordine fara sa fie trasi la raspundere. Nimica in scris, nici o semnatura, totul verbal.

 

Cand se intampla nenorocirea, fie nu recunosc, fie spun ''da domne, am spus asa in principiu, nu am dat dispozitie, daca se poate bine daca nu ...'' etc.

 

Nu stiu ce au vrut procurorii , de fapt probabil ca au vrut sa il faca scapat. Daca chiar ar fi vrut cineva sa il acuze de ceva, nu putea fi acuzat decat de solicitarea fara justificare a coloanei  de insotire.

 

Acuma voi ce va asteptati, ca omul de incredere a lui Miron Cozma, care a fost si paznicul lui la mineriade, sa fie bagat la puscarie?

image.thumb.png.16242283f414316b1648265a40fc47d1.png

 

In anii'90, viitorul generalisim se afla in mod oficial pe statul de plata al clubului Jiul Petrosani, lucru confirmat si de Cozma.

Se gasesc pe net articole cate vreti.

 

Cat despre lucrarile nesemnalizate corespunzator, este inconstienta totala a patronilor sau a directorului tehnic (dupa caz) care raspund penal in caz de belea.

Doar ca revenim apoi la mocirla in care ne place sa traiam, si mai o ruda, mai un cumatru, mai o pila si toate se rezolva cu ''mortul e de vina''.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...