Jump to content

Recommended Posts

@binox Vezi ca mie mi-a avizat coletul pe oficiul 6, il pot ridica.

La 16.01.2020 la 22:35, Nguyen a spus:

Eu command doar cu tracking, altfel nu command. Iar cand expediez, daca se intampla sa folosesc Posta Romana, folosesc numai servicii cu tracking.

Ultima data am zis si eu asta dar am uitat..Si acum mi-a restituit chinezu' banii..

Unde arata daca ai tracking? eu am intrat pe trimitere din China si pe coloana cu tracking la ce am ales eu (ali standard expres) aveam un x rosu, dar la ambele magazine unde am facut comenzi in noembrie - decembrie, am avut tracking dupa ce le-au trimis.

Edited by Contabil

@Contabil Am primit si eu mail in care zice''.....se afla acum la subunitatea postala Bucuresti 6 of, fiind programat pentru predare incepand cu data de 21.01.2020.''

Nu prea inteleg ce inseamna asta, trebuie sa ma duc sa-l iau sau il trimit ei la mine acasa?

@binox Le ridicam noi de acolo dupa ora 13 pe 21.01, vezi sa ai la tine un print dupa ali cu cit a costat pachetul si eventual un extras de cont (eu le iau pe amindoua sa n-am surprize) + ceva banuti daca ne pun astia sa platim TVA-ul si cei 8lei taxa de posta . Seara buna!

Edited by Contabil

Acum 3 ore, Contabil a spus:

Unde arata daca ai tracking?

Intrebi vanzatorul inainte sa faci comanda.

Multumesc de info!

De obicei , oficiul 6 este ''cu vama'' ...altfel vine la cel de cartier 

Tot de pe site-ul lor

https://www.posta-romana.ro/a1250/stiri/posta-romana-urmareste-indeaproape-situatia-traficului-postal-in-contextul-crizei-provocate-de-noul-coronavirus.html

Am primit recent si urmeaza sa primesc colete de pe Aliexpress. Mai putin problema cu prea multe colete pentru luna ianurie, prin care trecea posta romana in fiecare an, nu sunt alte situatii ce sa impiedice livrarea acestora.

Edited by Psycho87

De regula dupa ce imi apare mesajul de mai jos, in maxim o saptamana primesc aviz de la posta, au trecut mai multe zile de la acea instiintare si nimic. Intentionez sa merg la posta sa intreb daca este ceva pe numele meu.

Accepted by Last Mile Carrier

2020-01-29 09:39:00 [GMT+8]

Arrived at destination country

2020-01-29 09:39:0

Tot astazi mi-a dat chinezul mesaj.. si intr-adevar a prelungit cu 5 zile ..."Your order 8007914621605490 was shipped several days ago, the tracking number is RP856439333CN,the carriers is China Post Registered Air Mail. We extended the delivery date because you may have't received the parcel. If delivered, please sign for it as soon as possible.Thanks for your purchase,look forward your feedback."

Mie mi s-a intamplat sa-mi vina coletul prin  firma de curierat..Desi nu stiam asta si asteptam avizul prin Posta..

Edited by iulia_boris

Se pare ca a venit astazi avizul, pentru prima data cu vama. Valoarea comenzii este de 26 dolari.

A venit la alt oficiu postal fata de celelalte de pana acum.

Intrebare: aici zice ca trebuie sa ma prezint cu dovada valorii pentru vama, cum fac asta si unde?

@Trek Out Eu m-am dus cu printul comenzii + extras cont cu tranzactia, nici nu s-a uitat la ele .... pachet in brate, si acasa. Dar nu-i o regula.

Mie mi-au cerut sa le arat pe telefon unde am comandat, sa vada valoarea reala a comenzii. Nu a fost nevoie sa printez nimic.
Alt data nu m-au intrebat nimic. Pur si simplu mi-au dat pachetul si atat.

Multumesc pt ajutor, voi merge maine dimineata la oficiul postal din tineretului.

A fost ok, doar buletin si aviz :)

Cine ajunge pe acolo sa intrebe care e realitatea. Mai am un colet din China care nu ajunge, am fost la posta locala si mi-a transmis diriginta ca sunt multe colete ajunse, se afla in vama, dar se trimit inapoi din cauza Coronavirusului.

Idioata ideea, sincer, daca e ceva se contamineaza totul din materialul exterior.

Eu am unul pe drum de la BSI, ajuns pe 10, trimis la Stefanesti pe 13 ...

Nu au de ce sa le trimita inapoi, nu exista risc de contaminare in acest mod.

Exista informare de la WHO, sunt expertii toti la Posta Romana? Sau ca de obicei, sunt doar tampiti?

https://www.chroniclelive.co.uk/news/north-east-news/coronavirus-world-health-organisation-issues-17678542

Edited by TheHuskyCrobats

La 12.02.2020 la 20:24, Pandy a spus:

Cine ajunge pe acolo sa intrebe care e realitatea. Mai am un colet din China care nu ajunge, am fost la posta locala si mi-a transmis diriginta ca sunt multe colete ajunse, se afla in vama, dar se trimit inapoi din cauza Coronavirusului.

Idioata ideea, sincer, daca e ceva se contamineaza totul din materialul exterior.

asta e prostie. Virusul supravietuieste doar 24h in exteriorul gazdei-purtatorului. 

eu am ridicat acum 2 zile 2 maruntisuri. Si mai am comandate acum, recent, si am primit si la alea track. deci ceva misca totusi.

pai multe firme au fost inchise din cauza viruslui, nu au putet merge la birou:depozit