Sari la conținut

Accident Transfagarasan 31 august


mangusta
 Share

Postări Recomandate

Tocmai ce am vazut la Salvamont Romania si Pitesti:

 

https://www.facebook.com/SalvamontPitesti/posts/484746801883966

 

"Încă o misiune a salvamontiştilor argeşeni împreună cu elicopterul SMURD Târgu Mureș. Un motociclist a derapat intr-o curbă pe Transfăgărăşan. În urma impactului cu balustrada de protecție, acesta s-a ales cu o plagă deschisă la gamba dreaptă. Pentru că pierdea sânge a fost solicitat elicopterul SMURD. Până la sosirea echipajului SMURD, am stabilizat victima, am reuşit să oprim hemoragia şi am procedat la oprirea traficului rutier astfel încât elicopterul SMURD să poată ateriza. Îi dorim însănătoșire grabnică celui implicat în nefericitul eveniment!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca a picat din cauza asfaltului foarte prost, mai ales pe curbe unde este asfaltul sectionat si aluneca ca naiba. Am fost si eu weekendul trecut pe acolo, si mergeam cu un sac de morcovi in cwr la cum fugea motopartaitoare din dotare din toate incheieturile.

Editat de unaetnumitsirc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

elicopter pt o rana la picior la care s-a oprit fara probleme hemoragia? fara risc de amputare ? mai sa fie...... pt Sabina nu a mai trimis nimeni elicopterul.......

 

pai era vorbea de un nemtaloi...daca si rupea degetu trimitea aeriana! vrei sa ai probleme cu Markela?

 

a mai fost trimis elicopterul ptr nu stiu ce interlop......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand zici interlop, te referi la copilul ala cazut in fantana din TR, transportat de urgenta cu elicopterul la Buc? Sau de turistii inecati azinoapte in delta, tot cautati pe timp de noapte cu elicopterul?

Sau de interlopii ramasi blocati in telecabina la paltinis, scosi cu elicopterul? Plus zeci de turisti (tot interlopi), scosi de pe munte cu fracturi... tot de elicopter?

Ba, nu va mai faceti bine niciodata.

Va hraniti cu trolling.

La Sabina, daca apelantul stia sa puna problema corect, categoric venea elicopterul.

 

Cat despre intelopul asta neamt, cu fractura deschisa, cam in cat timo estimati voi, ca putea parcurge o ambulanta de la Sibiu sau Arges, traseul pana la Balea Lac?!

Sa nu mai vorbim de fracturi deschise si transport pe cel mai curbat drum din Ro.

 

Daca nu venea elicopterul, ziceati ca de ce nu a venit...

Editat de ChrisRR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apelu initial ca apelu initial dar salvareae ajunsa putea sa se prinda ca nu ajunge nicaieri la timp si sa ceara interventie de la elicopter

In cazul de mai sus - o fractura deschisa la un membru inferior, tinuta sub control, nu e chiar mortala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu inteleg care e problema aici. Ca autoritatile si-au facut treaba? Bai voi nu sunteti normali sau trollati continuu.

 

Sunteti rupti din Caragiale, pe bune. Uite, las aici un citat. E doar literatura de scoala generala.

 

„Din două una, daţi-mi voie: ori să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica; ori să nu se revizuiască, primesc! dar atunci să se schimbe pe ici pe colo, şi anume în punctele… esenţiale”
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand zici interlop, te referi la copilul ala cazut in fantana din TR, transportat de urgenta cu elicopterul la Buc? Sau de turistii inecati azinoapte in delta, tot cautati pe timp de noapte cu elicopterul?

Sau de interlopii ramasi blocati in telecabina la paltinis, scosi cu elicopterul? Plus zeci de turisti (tot interlopi), scosi de pe munte cu fracturi... tot de elicopter?

Ba, nu va mai faceti bine niciodata.

Va hraniti cu trolling.

La Sabina, daca apelantul stia sa puna problema corect, categoric venea elicopterul.

 

Cat despre intelopul asta neamt, cu fractura deschisa, cam in cat timo estimati voi, ca putea parcurge o ambulanta de la Sibiu sau Arges, traseul pana la Balea Lac?!

Sa nu mai vorbim de fracturi deschise si transport pe cel mai curbat drum din Ro.

 

Daca nu venea elicopterul, ziceati ca de ce nu a venit...

 

habar nu ai tu pe ce lume respiri, caci de trait nu se pune vorba! vezi elicoptere peste tot..hahahah tu chiar crezi ca elicopterul lui peste se deplaseaza peste tot aiurea...in fine. este o mare diferenta intre un pasaport nemtesc si unul romanesc...mareeee. atat de mare incat tu nici nu l vei vedea vreodata. :tempted:

 

Aici autoritatile si au facut treaba, cand NU era treaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

habar nu ai tu pe ce lume respiri, caci de trait nu se pune vorba! vezi elicoptere peste tot..hahahah tu chiar crezi ca elicopterul lui peste se deplaseaza peste tot aiurea...in fine. este o mare diferenta intre un pasaport nemtesc si unul romanesc...mareeee. atat de mare incat tu nici nu l vei vedea vreodata. :tempted:

 

Aici autoritatile si au facut treaba, cand NU era treaba!

 

uite, vezi, d-aia n-ar trebui sa vina mereu elicopterul, ca sunt si d-astia

astia mai bine cu break-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tipic ROmanesc! traditional 100%

 

cand trebe elicopter, NU VINE - vezi cazul Sabinei si nu numai..

 

cand nu trebe elicopter, nu te poti feri de ele ! :tempted:


» Post actualizat in 01 Sep 2017 12:13

parca i vad pe toti pe acolo cum se felicita! wooow Bravo baieti! ce treaba buna am facut!!! am salvat neamtu, avea plaga la piciorus! :tempted: cel mai bun sistem medical din lume!

 

exact cum se felicitau intre ei medicii in cazul Colectiv! criminalii naibii nu recunoasteau care este situatia arsilor, plini de MRSI luate din spitale! si milioanele de euro bagate in paturi speciale ptr arsi dar nefunctionale!

 

habar nu aveti pe ce lume traiti, dar sunteti fericiti! hai la bere si la mici! :tempted:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este o mare diferenta intre un pasaport nemtesc si unul romanesc...mareeee.

 

Poate fi insa o mare diferenta de polita de asigurare.

La anumite asigurari poti solicita foarte usor elicopterul in caz de acident. Si o poti face sunand in tara ta si aia coopereaza cu cineva din tara in care esti... nu m-ar mira ca omu' sa fie deja dus cu avionul la un spital din Germania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate fi insa o mare diferenta de polita de asigurare.

La anumite asigurari poti solicita foarte usor elicopterul in caz de acident. Si o poti face sunand in tara ta si aia coopereaza cu cineva din tara in care esti... nu m-ar mira ca omu' sa fie deja dus cu avionul la un spital din Germania.

 

Nu vine elicopterul SMURD pe bani....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vine elicopterul SMURD pe bani....

 

ptr banii tai nu...

 

Poate fi insa o mare diferenta de polita de asigurare.

La anumite asigurari poti solicita foarte usor elicopterul in caz de acident. Si o poti face sunand in tara ta si aia coopereaza cu cineva din tara in care esti... nu m-ar mira ca omu' sa fie deja dus cu avionul la un spital din Germania.

 

uite unu care s a prins! dar observ ca locuieste in Viena.

 

daca era bikerul nostru de la Berceni, il coseau acolo si aia era! " gata bre, esti sanatos tun! ce elicopter!! visezi! ti o trebeit motosiclieta!!"

 

cand nea Ton si o rupt mana in 17 locuri de sus pana jos, si cu niste degete aruncate pe A2..o venit laia elicopterelor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nea ZZ sa mi pui aici un mesaj ceva cand iesi pe strada, nu conteaza daca pe jos, cu masina, cu mobra, cu rolele... oricand. Nu as vrea sa te cunosc pt ca mi e teama ca se ia. Mai sunt pe aici cativa troli, ma rog spun "trol" ca sa fiu elegant insa in mintea mea sunt niste expresii si invective de care si mie imi e rusine uneori. Nu mai bine va adunati voi asa toti intr-un loc sa mergeti impreuna si sa vorbiti vorbe ca sa nu mai poluati pe aici? Nu de alta dar mai sunt tinerei entuziasti care invata cacaturi de la tine si cei ca tine.

 

Hai ca ti-ai ati scopul, ai mai generat ceva galceava, ai mai pus la desaga cateva postari.

Hai sictir

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nea ZZ sa mi pui aici un mesaj ceva cand iesi pe strada, nu conteaza daca pe jos, cu masina, cu mobra, cu rolele... oricand. Nu as vrea sa te cunosc pt ca mi e teama ca se ia. Mai sunt pe aici cativa troli, ma rog spun "trol" ca sa fiu elegant insa in mintea mea sunt niste expresii si invective de care si mie imi e rusine uneori. Nu mai bine va adunati voi asa toti intr-un loc sa mergeti impreuna si sa vorbiti vorbe ca sa nu mai poluati pe aici? Nu de alta dar mai sunt tinerei entuziasti care invata cacaturi de la tine si cei ca tine.

 

Hai ca ti-ai ati scopul, ai mai generat ceva galceava, ai mai pus la desaga cateva postari.

Hai sictir

+1

ps fara "hai sictir" ca sunt un domn.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...