Sari la conținut

SMAEB XVI - 20-22 Aprilie 2018 - ROMEXPO


SMAEB
 Share

Postări Recomandate

Domnița, a te urca pe motocicleta expusa fara să ceri voie e lipsa de bun simt.

Acum doi ani, cred, m-a mancat in poponeata să văd cum stau pe modelul nou de cbr. Am întrebat pe cei de la stand, și după ce am primit încuviințarea, m-am urcat. Purtând geaca de-aia de motor cu catarame (de roacker, cum se zice) am zgâriat ușor rezervorul.

Băiatul de la stand a spus să stau liniștit că nu e mare lucru. Dar tot m-am simțit nasol.

Nu-i apar pe expozanți, dar uneori mai au și ei dreptate

Editat de andrei111
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 296
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Domnița, a te urca pe motocicleta expusa fara să ceri voie e lipsa de bun simt.

Acum doi ani, cred, m-a mancat in poponeata să văd cum stau pe modelul nou de cbr. Am întrebat pe cei de la stand, și după ce am primit încuviințarea, m-am urcat. Purtând geaca de-aia de motor cu catarame (de roacker, cum se zice) am zgâriat ușor rezervorul.

Băiatul de la stand a spus să stau liniștit că nu e mare lucru. Dar tot m-am simțit nasol.

Nu-i apar pe expozanți, dar uneori mai au și ei dreptate

Acum trei ani am fost prima data la un salon din afara si anume la Eicma. Politicoasa la primele standuri ma duceam si spumeam: Can I try this bike? Omul se uita mirat la mine si imi spunea ca da. Unul m-a intrebat de ce cer voie sa ma urc pe motociclete? Erau mirati. Acolo nimeni nu cere voie toti se urca si nimeni nu zice nimic. La noi trebuie sa ceri voie ...

Referitor la pozat, si in Italia erau o groaza de vizitatori care se pozau pe motoare. Si nu spunea nimeni nimic. Aici la noi daca te pozezi pe motor esti considerat cocalar bla bla ...

Editat de raluca_carlan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La nr de unitati pe care le vand noi in Italia isi permit sa aiba una expusa si care, inevitabil, va fi zgariata pe ici-colo. La nr de unitati noi vandute in Ro ma si mir ca se mai strofoaca sa le expuna...

Nu iau partea nimanui, dar asa mi se pare ca stau lucrurile din pacate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Pe majoritatea exponatelor te puteai urca fara sa intrebi pe nimeni (Honda, BMW, Yamaha si asa mai departe). Altfel, nu vad ce-i asa mare lucru sa ceri permsiunea cuiva de la stand daca iti doresti atat de tare sa incerci. Cu siguranta nu te refuza nimeni.

Mie mi-au placut noul CB 1000 R si Z1000 SX.

 

Per total ..salonul destul de modest (mult mai modest decat anul trecut). Daca merita? Asa si asa ...dar este singurul pe care il avem. Cand n-o sa mai fie nici asta sa vezi atunci doliu pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am văzut si 2ktm si ceva pe la yamaha,dar nu stiu daca erai la vînzare pt ca nu păreau noi

» Post actualizat in 22 Apr 2018 16:09

apropo de suit pe exponate..eu am fost vineri si unde nu erau afișe,m-am urcat pe ele si am facut si poze..am fost îmbrăcat în trening si adidasi(deci nu eram o amenintare).am incercat mt 10 si tracer 900

.super tari..desi calaresc de 1 an un mt 09,am fost un pic speriat de a ma sui pe un africa twin sau ditamai vaca de gs1200,dar sint sigur ca m-ar fi lasat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

desi calaresc de 1 an un mt 09,am fost un pic speriat de a ma sui pe un africa twin sau ditamai vaca de gs1200,dar sint sigur ca m-ar fi lasat

Parca acum 2 ani pusesera 1200GS pe standere si fatza si spate ca sa fie siguri ca nu le darama nimeni. E adevarat insa ca nu prea iti dadeai seama cum ajungi jos cu picioarele ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca chiar esti interesat de un model anume (cum fui io), te lasa sa te urci fara nici un comentariu. Acu' nu zic ca si astia care expun is prea grijulii cu motoretele. Da'io zic ca-ti asumi ca o motoreta expusa se mai zgarie. O dai la reducere si gata. Da-o-n mortii ei de mobra ca nu se face zob daca pune careva kuru pa ea.

Despre mersu la salon doar ca sa faci poze calare pa toate exponatele nu comentez. Doar ca nu-i vad utilitatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Showul lui Zoltan a fost inclus in bilet.

Am facut ceva poze 360 pe la salon, le pun cand voi avea timp ptr "developare".

Mie-mi pare rau c-am ajuns tarziu Sambata si am pierdut parada fetelor motocicliste ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

păi spre ex la cele de touring, care in poze imi par un fleac cînd mă aproprii de ele imi par ditamai bivolii.asa ca o poza pe ea ca sa-mi dau seama de proportii e cit de cit utila..si daca nu faci o poza la volanul acelui buggy de 200cp ,care arata bestial...nu e scopul pt care m-am dus ,dar daca se poate de ce nu..pina la urma motoarele se cumpăra de oamenii maturi cu minte de copii..da ce dracu toți v-ati sculat cu kuru-n sus azi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Impresii de SMAEB:

 

Mic. Mult mai mic decat cel din 2016 (ultimul la care am fost) care la randul lui a fost mai mic decat cel din 2014 (hmm, poate ca ar fi mai bine sa fie din doi in doi ani... apar motociclete noi mai multe in intervalul asta, scad si costurile expozantilor?)

Aceasta 'micime' se traduce in primul rand la un grad de inghesuiala care, in afara de BMW/Yamaha respectiv Indian/Harley facea greu sa te misti de colo colo.

 

Pentru mine unul, targul de anul acesta a avut ca utilitate sa imi fac o idee despre cateva motociclete care ma intereseaza, sa micsorez lista pentru urmatoarea achizitie.

Si din punctul acesta, faptul ca poti sa dai un picior peste sa fara sa stai sa cauti un reprezentant mi se pare foarte util.

De exemplu, am avut surpriza ca VFR800x Crossrunner sa mi se potriveasca precum o manusa si am aflat ca nu am ce cauta pe Africa Twin sau 850GS (cel putin stoc) la inaltimea mea.

 

HD si italienii sunt "too cool for school" si tineau semnele de "Nu va asezati". Bonus la HD, in 2 ore cat am stat pe acolo, nu am vazut nici un reprezentant (exersau arta camuflajului cred). Si cam asa a fost si in 2016 si in 2014 :).

 

Nu prea am vazut bagatori in seama in acele doua ore. Cam toti vizitatorii se miscau cu un scop si pareau ca stiu cate ceva despre moto din cum vorbeau (daca nu aveau o casca in mana).

 

Singurii care mi s-au parut proactivi au fost cei de la Honda (Motoboom?). Restul asteptau sa fie intrebati ceva.

 

Bine cu Motomus ca am vazut si niste Kawa si Suzuki pe acolo. Puncte bonus pentru Vulcanul nou. Cel putin ca aspect si calitatea subiectiva, e mult peste cei 7600 de euro cat ce pe el.

 

Parca mai multe stand-uri cu haine si echipamente fata de alti ani.

 

Per total, nu imi pare rau ca m-am dus, a meritat fiecare banut, dar cred ca ar fi benefic atat pentru targ cat si pentru comunitate sa se organizeze la 2 ani si sa participe toti importatorii, nu doar o parte.

 

P.S:

Daca as fi sa iau un cruiser doar pe baza impresiei de la acest SMAEB, as lua un Indian clar. Harley-urile pareau asa prafuite, anoste si dezolante...

Editat de StefanSC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurii care aveau afise (vineri) erau HD si bike hub (Aprilia, Piaggio, Moto Guzzi). Am fost cu un coleg scuterist care vrea sa-si ia ceva cu 3 roti si era interesat de Piaggio MP3. A intrebat daca se poate urca pe el, s-a urcat, a mai schimbat ceva impresii cu vanzatorul si aia a fost. N-a murit nimeni.

 

Eu m-am suit pe tot ce m-ar interesa ca achizitie pe viitor...GS-urile (toate), AT-ul, V-strom si Tracer 900. Nu m-a intrebat nimeni nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O porcarie de salon. Regret cei 30 de lei. Nici un stand nu te lasa sa te urci pe motoare. Asta vezi la salon:

attachicon.gif20180422_095610.jpgattachicon.gif20180422_100615.jpg

manaci din ala cu mot!

Acum trei ani am fost prima data la un salon din afara si anume la Eicma. Politicoasa la primele standuri ma duceam si spumeam: Can I try this bike? Omul se uita mirat la mine si imi spunea ca da. Unul m-a intrebat de ce cer voie sa ma urc pe motociclete? Erau mirati. Acolo nimeni nu cere voie toti se urca si nimeni nu zice nimic. La noi trebuie sa ceri voie ...

Referitor la pozat, si in Italia erau o groaza de vizitatori care se pozau pe motoare. Si nu spunea nimeni nimic. Aici la noi daca te pozezi pe motor esti considerat cocalar bla bla ...

mananci si mai mult din ala cu mot!.

Nu vi se pare normal cand vine mamaie cu nepotu' la salon sa nu l lase sa se urce in sea? ce polizorul nostru cauta nepotu cu tataie la salon? aaa.. a fost tataie mobrist, foarte bine dar asta nu i da dreptul sa isi puna nepotul in atas.

» Post actualizat in 22 Apr 2018 18:59

si uita asa am platit avans pentru yamaha niken. da! fara sa ma plang ca nu m au lasat sa ma urc pe el. si da, la eicma era acelasi model tot fara sa ma urc pe el.

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna in esenta SMAEB???In viziunea mea o expozitie unde comerciantii de motoare vin sa-si prezinte marfa si sa incheie contracte de vanzare.

Pai tu,ca si comerciant/dealer al unei anumite marci (sau a mai multora) te caci pe tine cand iti zgarie unu usor motorul ?? Asa se intampla in tara snobilor,in care reprezentantele si magazinele nu au decat o motocicleta pe stoc.Ok,m-am urcat pe Harley si l-am zgariat (usor ca doar nu trag cu cuiul pe el) si ce e cu asta?S-au mai urcat inca 50 dupa mine care au facut la fel!Asa si ???Nu e ceva normal si de asteptat ? Doar esti la o expozitie !!! Dupa expozitie scoti acea motocicleta la vanzare cu o reducere pentru ca a fost motor de expozitie si o dai.

Da la noi,nuuu !!!! La noi acea motocicleta o expunem si dupa terminarea expozitiei ii dam cu polish la greu si o bagam in magazin de noua !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

» Post actualizat in 22 Apr 2018 18:59

 

si uita asa am platit avans pentru yamaha niken. da! fara sa ma plang ca nu m au lasat sa ma urc pe el. si da, la eicma era acelasi model tot fara sa ma urc pe el.

 

Cat costa "anomalia" ? N-am gasit informatii despre pret pe nicaieri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O porcarie de salon. Regret cei 30 de lei. Nici un stand nu te lasa sa te urci pe motoare. Asta vezi la salon:

attachicon.gif20180422_095610.jpgattachicon.gif20180422_100615.jpg

TOATE standurile m-au lasat sa ma urc pe motociclete. Inclusiv cei care aveau biletele d-alea. Dar am intrebat inainte...

» Post actualizat in 22 Apr 2018 20:25

Cum sa ceri voie? Voi ati fost vreodata la Budapesta la salon?

Ti-am mai zis in urma cu ceva pagini: du-te la Budapeste, la Koln, la Milano si lasa-ne!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici la noi daca te pozezi pe motor esti considerat cocalar bla bla ...

De ce te-ai poza pe o motoreta la expo?

 

Mi se pare ok sa te sui pe ea (fara sa ceri voie, bineinteles), sa o probezi, testezi - daca ai de gand sa cumperi. Altfel, de ce ai pierde vremea?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai... am tot incercat sa nu scriu, dar nah... adunam posturi.

 

Mie mi-a placut. Mi-a placut ca s-a schimbat hala - acum e mult mai luminoasa, mult mai ok, mai aerisita. Mi-a placut ca au fost expozanti cu motoare multe. Da, marii absenti se stiu, sunt absenti de multi ani. Si sincer, eu nu ii inteleg pe unii care se duc si dau mii sau zeci de mii de euro pe poze cu motociclete. Probabil ca piata ar evolua mai mult daca ar fi stocuri la importatori, daca vine omul, vede, se urca. Iar daca mai si testeaza, atunci cu siguranta aproape i-ai scos banii din buzunar. La noi inca se merge pe principiul "Eu sunt Kamasuki, n-am nevoie de salon, clinetul intra pe usa si ma roaga sa-i iau banii sa-si cumpere motocicleta pe care eu i-o aduc peste 2-3 luni". Am vazut ca un Fireblade era vandut, la fel sl un Indian din ala super accesorizat. Deci bani in piata sunt, oameni care vor moto scumpe si noi exista, au existat dintotdeauna si vor exista mereu. Vezi nr de BMW-uri si Harleyuri vandute. E ciudat cum se vand mai multe 1200GS-uri decat SVuri de 650. Cand GS-ul costa aproape triplu. Asa ca da, orice eveniment de genul e un pas inainte. Conteza ca vine mamaie si tataie cu nepotu', conteaza ca vine incepatoru' si-si ia o geaca noua, conteaza ca unu' care e satul de mesterit la sh-uri cauta si probeaza o motocicleta noua. Da, intr-adevar, sunt si multe minusuri, dar una peste alta, sunt mai multe plusuri. Iar faptul ca un astfel de eveniment atrage o gramada de comercianti, cu atat mai bine. E un loc unde socializezi, un loc unde mai vezi ceva. Da, ok, n-am avut ultimul model de Alpinestars, dar cine cauta asa ceva, nu cred ca asteapta salonul ca sa il ia la reducere cu 50 de lei mai ieftin. Cine vrea combinezon ultimul model in valoare de 1500 de euro cred ca stie unde sa se duca. Asa ca mai intai sa incepem sa ne cumparam motoare noi si de abia dupa aia sa emitem pretentii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...