Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 11 ore, ENEOS a spus:

Aici cum or fi tensiunea și câmpul? 🤔

Mai rămâne să ziceți că ev nu produce câmp magnetic, transformă curentul electric în lucru mecanic într-un alambic. :moron:

 

Biot-Savart spune ca intensitatea campului magnetic e invers proportionala cu cubul distantei. Simplificat, la un metru distanta intensitatea va fi de 1000 de ori mai slaba decat la 10 cm de spira. E motivul pentru care tratamentul termic al unei piese de marimea unui piston de masina ajunge la puteri gen 100 de kw.

Cam asa e cu tensiunea si campul pe scurt. D-asta poti folosi aparate de incalzit prin inductie pentru a extrage suruburi la cativa cm de capul tau fara nici un risc (poate si fiindca nu e un conductor electric capul tau, dar coiful e).

 

Lasa coiful de staniol si invata, altfel te iau altii de prost si te folosesc ca masa de manevra. Si ajungi sa discuti teorii ale comspiratiei pe un forum de motociclism cu un profesor de sport paranoic si un magazioner nemultumit de rolul lui in viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, Lucian_M a spus:

A zis profesorul că degeaba știi fizică, dacă stai prost cu bunul simț. Atât.

A zis profesorul de bun simt ca nu te-a vazut deloc pe la orele lui....asta apropo de postarea cu babuinul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, adiy32 a spus:

Ca tot o ardeti experti.Ce speranta de viata au mecanicii de locomotive?Dar cei de la metrou?

 

Pare ca faci o confuzie comuna. Nimeni nu le stie pe toate, iar cine declara asta probabil nu stie nimic.

Discutam fizica, nu demografie si statistica. Pentru asta o sa vina unul care a avut un unchi mecanic de locomotiva ce a murit la 45 de ani de ciroza. Si cum e o conspiratie globala care sa ascunda faptul ca mor mecanicii de metrou la 30 de ani din cauza radiatiilor. Si sunt ingropati in tunelurile dacice ca sa mentina secretul.

 

Am ratat ceva? Metrourile sunt facute de reptilieni sau ceva de genul? Bombardier e detinut de soros si alstom de bill gates?

 

Culmea, cunostintele de fizica pot fi dobandite si dupa 40 de ani, dar nu de pe tiktok si facebook, unde pare ca se informeaza majoritatea despre 5g si masini electrice de la idioti alarmisti care profita de prostime pentru a face view-uri cu tampenii senzationale.

 

Scoala e gratis, cine a ratat ocazia ar trebui macar copiii sa si-i indemne sa fie atenti la ore, poate ies mai putin creduli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, ENEOS a spus:

.. iar forțarea trecerii rapide la ev este o manevră, motivul real nu e să ai matale aer mai curat în sat! Și în nici un caz să te poți plimba ieftin cât de mult dorești.

 

Teoria conspiratiei, teoria conspiratiei.....

Adica statul mi-a dat 20.000 euro bonificatie ca mi-am luat masini electrice, mi-a mai dat si 4000 euro bonificatie ca sa-mi instalez panouri fotovoltaice pentru a-mi produce singur curent.... Si de un an jumatate, am facut cu electricele, adunat, 50.000 km. Adica nu am mai ars vreo 3 tone de benzina. Din alea 3 tone, jumatate de pret era al statului. Adica am mai si pagubit bugetul cu vreo 1000 euro pentru ca nu am mai trecut pe la benzinarie.

 

Deci cum castiga statul, UE si oculta din trecerea la EV-uri? Ca asta imi da rau cu virgula.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, mircea.cazachevici a spus:

cum castiga statul

Când a debutat programul rabla, acum mulți ani, am făcut un calcul simplu și doar din tva încasat la vânzarea mașinii noi  statul acoperea prima și îi rămânea și profit! 😉 Și se vindea Logan cu ~6000€ atunci.

Dacă tu îți închipui că ai primit favoruri gratis de la stat ești naiv!

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat mai este RAbla Plus anul asta?

A mers cineva cu MG4? EU am fost sa l vad (eram cu cateii deci nu prea era loc de drive test) si ..sincer.. Dusterul e mai ok la interior!

Foarte spartan si materiale de "Dacie" .

Pentru mine e un mare + asta dar cred ca pentur piata nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, mircea.cazachevici said:

Adica statul mi-a dat 20.000 euro bonificatie ca mi-am luat masini electrice, mi-a mai dat si 4000 euro bonificatie ca sa-mi instalez panouri fotovoltaice...

Faptic, statul nu ti-a dat nimic,dar a luat din alte parti pentru a echilibra balanta. Ca tu a fost istet si ai profitatde oportunitate, e alta discutie.

Asa cum tu ai facut o investitie in EV-uri, asa si altii au investit in ICE-urile lor si nu au de gand sa renunte la ele doar pentru ca a zis UE. Iar altii sunt prea saraci sa-si permita un EV.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, mircea.cazachevici a spus:

 

....

Adica statul mi-a dat 20.000 euro bonificatie ca mi-am luat masini electrice, mi-a mai dat si 4000 euro bonificatie ca sa-mi instalez panouri fotovoltaice pentru a-mi produce singur curent

....

Nu cred ca nu este unul de aici sa nu fi retinut asta.

Nu cred ca trebuie ca, pe fiecare pagina a acestui topic sa o tot postezi, o stie o lume intreaga deja...

 

 

 

 

Acum 28 minute, DKW a spus:

...

Asa cum tu ai facut o investitie in EV-uri, asa si altii au investit in ICE-urile lor si nu au de gand sa renunte la ele doar pentru ca a zis UE.

...

Probabil banii lor is mai valorosi decat cei ai posesorilor de termice, or fi bani eco...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Că a venit vorba de bani...la mine-n sat,sunt 2 milionari în euro.Îi cunosc bine pe amundoi,am chiar colaborat.Nahh..unu conduce Duster Diesel,celalalt Mitsupiși Diesel.I-am întrebat,de ce nu-și iau electrice bengoase.Au spus că alea nu-s mașini.Băieții fac case,aleargă mulți km,nahh...preferă termicele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, prafrau a spus:

 

Pare ca faci o confuzie comuna. Nimeni nu le stie pe toate, iar cine declara asta probabil nu stie nimic.

Discutam fizica, nu demografie si statistica. Pentru asta o sa vina unul care a avut un unchi mecanic de locomotiva ce a murit la 45 de ani de ciroza. Si cum e o conspiratie globala care sa ascunda faptul ca mor mecanicii de metrou la 30 de ani din cauza radiatiilor. Si sunt ingropati in tunelurile dacice ca sa mentina secretul.

 

Am ratat ceva? Metrourile sunt facute de reptilieni sau ceva de genul? Bombardier e detinut de soros si alstom de bill gates?

 

Culmea, cunostintele de fizica pot fi dobandite si dupa 40 de ani, dar nu de pe tiktok si facebook, unde pare ca se informeaza majoritatea despre 5g si masini electrice de la idioti alarmisti care profita de prostime pentru a face view-uri cu tampenii senzationale.

 

Scoala e gratis, cine a ratat ocazia ar trebui macar copiii sa si-i indemne sa fie atenti la ore, poate ies mai putin creduli.

Vorbesti mult si prost.

Hai sa te lamuresc eu.Majoritatea mor intre 50 si 60 de ani.Ghici de ce?Si nu de ciroza,expertule.

Parca tot tu sau unul ca tine batea campii cu fizica si tot felul de teorii din fizica cand le explicam  din viata reala de ce au murit  baiatul ala la Baneasa sau fata aia la mine in Triaj urcati unul pe pod si fata pe vagon.Pentru ca poza telefon ,arc electric,cap prajit,morti amandoi.

Teoria e una baiatule,practica ne omoara,la propriu.

Desumfla-te ,sa nu pocnesca teoria fizica din tine.

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/evenimente/studenta-moarta-dupa-un-selfie-pe-vagon-era-insotita-de-profesor-si-14-colegi-1116247

Asta e cazul cu fata.Ce nu au relatat (cuvant jignitor) aia de la tv,a fost faptul ca nu cand a urcat pe vagon s-a intamplat nenorocirea ci cand a facut poza cu telefonul s-a declansat arcul electric'aparatul de fotografiat ce-l avea asupra ei nu a avut nici o treba cu nenorocirea.

 

Pentru stiinta ta(teoretica doar) in lumea mecanicilor de locomotiva existau trei categorii de supravietuire la pensionare,cei de pe LDH,cei de pe LDE,iar ultimii erau cei dupa electrice.Sub ei cei de la metrou.LDH-ul este aproape disparut.Au ramas celelalte.

Daca tot esti tare in gura si expert in fizica,stai minim sase ore langa un generator electric de minim 6000 v sau si mai bine langa unul de 12000v (ca la locomotivele electrice) si vezi dupa sase luni ,un an ce ,,bine" ori sa-ti iasa analizele.Mai ales daca te apropii de 50 de ani.

Culmea este ca ,cunostintele din viata reala si nu cea teoretica ,unii ,ca tine nu or sa o dobandeasca niciodata ,oricate carti de fizica ar citii.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 05.03.2024 la 1:08, prafrau a spus:

...

Esti cam obraznic si tu ca si celalalt, sa nu mai spun infatuat...

Se lua des curentul in copilaria ta? Oameni ca voi duceti de rapa lucrurile pe un forum si in celelate parti, la fel de discret cum jigniti pe toti care nu-s de acord cu voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 3/5/2024 at 11:31 AM, Djebelu' said:

Probabil banii lor is mai valorosi decat cei ai posesorilor de termice, or fi bani eco...

Foar falsa impresie de a fi eco.

 

Vehiculul cu cele mai putine noxe, incepand de la procesul de fabricatie pana la casare ramane cel cu motor pe aer comprimat. Dar la ala nu castiga nici petrolistii, nici cei cu EV-uri.

 

Una din mizeriile introduse in normele Euro este cantitatea de ulei din motor si transmisie + intervale de service cat mai mari, si ''eficientizarea'' motoarelor pentru a ajunge cat mai repede la temperatura optima de lucru prin metodee fortate. In realitate un pachet frumos ambalat plin de solutii gen proptea la gard in loc de consolidare.

 

Dar nu-i problema, cat de curand vor iesi la iveala si problemele EV-urilor, doar ca la alea se va lasa cu Remat datorita costurilor de inlocuire a pieselor defecte.

In rest, suntem pe val, EV-urile sunt in continuare cu dedicatie, dar nu pentru talpasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum am mai spus, e doar un trend, nicidecum ceva molipsitor cum cred ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, DKW a spus:

Foar falsa impresie de a fi eco.

 

Vehiculul cu cele mai putine noxe, incepand de la procesul de fabricatie pana la casare ramane cel cu motor pe aer comprimat. Dar la ala nu castiga nici petrolistii, nici cei cu EV-uri.

 

Una din mizeriile introduse in normele Euro este cantitatea de ulei din motor si transmisie + intervale de service cat mai mari, si ''eficientizarea'' motoarelor pentru a ajunge cat mai repede la temperatura optima de lucru prin metodee fortate. In realitate un pachet frumos ambalat plin de solutii gen proptea la gard in loc de consolidare.

 

Dar nu-i problema, cat de curand vor iesi la iveala si problemele EV-urilor, doar ca la alea se va lasa cu Remat datorita costurilor de inlocuire a pieselor defecte.

In rest, suntem pe val, EV-urile sunt in continuare cu dedicatie, dar nu pentru talpasi.

curand? de cati ani sunt EV-urie "pe drum"? e retorica intrebarea iar "Argumentul" tau este  cam vechi. cu vreo 10 ani.

cum am explicat, ciorbele reincalzite de informatii de acum un deceniu:)

La 05.03.2024 la 13:51, pinnochio a spus:

Că a venit vorba de bani...la mine-n sat,sunt 2 milionari în euro.Îi cunosc bine pe amundoi,am chiar colaborat.Nahh..unu conduce Duster Diesel,celalalt Mitsupiși Diesel.I-am întrebat,de ce nu-și iau electrice bengoase.Au spus că alea nu-s mașini.Băieții fac case,aleargă mulți km,nahh...preferă termicele.

ce argumet este asta? EV-uri nu s pentru toti.Am explicat si e discutie veche. A, 2 din sat de la tine au zis ca alea nu s masini. Clar, nu s :)))

1 oră în urmă, exilatu' a spus:

Noroc cu autonomia, că dacă era dizăl, se plimbau aia pe autostradă vreo 2 zile... 😅

de fapt e mai simplu. ce face un diesel cand turbina se cam defecteaza ? mda, arde uleiul si se tureaza pana crapa.

care e legatura?

retorica intrebarea. relax

La 07.03.2024 la 13:52, Djebelu' a spus:

Esti cam obraznic si tu ca si celalalt, sa nu mai spun infatuat...

Se lua des curentul in copilaria ta? Oameni ca voi duceti de rapa lucrurile pe un forum si in celelate parti, la fel de discret cum jigniti pe toti care nu-s de acord cu voi.

iarta ne.

uneori ne ia valul cand citim prostiile debitate. trolleala si fake "news" + o lipsa de cunostinte grava (asta nu mai e scuzabila, in 15 minute poti sa ai elementele de baza folosing google)

de ce oare va simiti jigniti cand vi se spune ca "posturile" voastre nu sunt ok?  EU as multumi sa mi se arate unde/cum gresesc - asa am sansa sa ma corectez.

ERa o gluma - un om care stie  - te contrazice, unul care crede - te omoara.

 

 

La 06.03.2024 la 0:55, adiy32 a spus:

Vorbesti mult si prost.

Hai sa te lamuresc eu.Majoritatea mor intre 50 si 60 de ani.Ghici de ce?Si nu de ciroza,expertule.

Parca tot tu sau unul ca tine batea campii cu fizica si tot felul de teorii din fizica cand le explicam  din viata reala de ce au murit  baiatul ala la Baneasa sau fata aia la mine in Triaj urcati unul pe pod si fata pe vagon.Pentru ca poza telefon ,arc electric,cap prajit,morti amandoi.

Teoria e una baiatule,practica ne omoara,la propriu.

Desumfla-te ,sa nu pocnesca teoria fizica din tine.

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/evenimente/studenta-moarta-dupa-un-selfie-pe-vagon-era-insotita-de-profesor-si-14-colegi-1116247

Asta e cazul cu fata.Ce nu au relatat (cuvant jignitor) aia de la tv,a fost faptul ca nu cand a urcat pe vagon s-a intamplat nenorocirea ci cand a facut poza cu telefonul s-a declansat arcul electric'aparatul de fotografiat ce-l avea asupra ei nu a avut nici o treba cu nenorocirea.

 

Pentru stiinta ta(teoretica doar) in lumea mecanicilor de locomotiva existau trei categorii de supravietuire la pensionare,cei de pe LDH,cei de pe LDE,iar ultimii erau cei dupa electrice.Sub ei cei de la metrou.LDH-ul este aproape disparut.Au ramas celelalte.

Daca tot esti tare in gura si expert in fizica,stai minim sase ore langa un generator electric de minim 6000 v sau si mai bine langa unul de 12000v (ca la locomotivele electrice) si vezi dupa sase luni ,un an ce ,,bine" ori sa-ti iasa analizele.Mai ales daca te apropii de 50 de ani.

Culmea este ca ,cunostintele din viata reala si nu cea teoretica ,unii ,ca tine nu or sa o dobandeasca niciodata ,oricate carti de fizica ar citii.

 

ady tata, despre ce locomotive vorbim aici? scuza-ma dar nu am auzit de EV cu de 6kv sau de 12kv.

max 800, dc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un minor bug de soft... 🤯

 

Dar chill, în țările "cu apă caldă" începe să se dezumfle bula cu ev-urile!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...