Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas
 Share

Postări Recomandate

Busolă? Functionează în bulectrice? As incerca,dar din cunostiintele mele nu are nimeni EVC.

Editat de pinnochio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 oră în urmă, Penetru a spus:

Nu e bobină, să fim ingineri până la capăt, firul este circuit deci câmpul se anulează reciproc, problema e dată de încălzire.

🤯

Fac scurt circuit, să mor io!

Firul este un conductor, iar când îl înfășori (sau bobinezi 😝) oare ce plm rezultă, nu o bobină?!? :moron: Ia izolează-l mata termic și intinde-l prin curte, bagă aparatul de sudură și ia-i temperatura după ce topești vreo 10 electrozi, după care bobinează-l pe rolă și repetă experiența! În ordinea asta, că dacă prima dată sudezi cu el rulat nu mai poți face cealaltă încercare. 🤭

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Penetru a spus:

câmpurile generate de cele două sârme se anulează reciproc

Le-o încurca poate a 3-a sârmă din cablu, împământarea! :crack:

Acum 1 minut, Penetru a spus:

Vezi că boabele de 🌽 devin floricele dacă le bagi într-un rotocol din conductor electric! 😜

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ENEOS a spus:

Cât de :moron: să fii?!? Pe rola mea e și desen, maxim 1000W parcă dacă e rulat cablul și 3600W dacă e întins! Și flex mare dacă bag o deșir toată prin curte.

:) ce te mira? e prietenul lui doar.

El cu chimia are probleme, prietenul cu electricitatea. Clar prietenul  cu fizica a avut probleme:)

 

hai sa mai zambim ca numai tontii stau suparati.

 

ontopic - sa vezi cum e cand incarci cu 22kw si ai un cablu mai lung nitel si lasi "sul". se incalzeste (nu cred ca se topeste ca s facute ok) dar e funny sa vezi ce mirat era omu' ca nu intelegerea de ce e cald doar acolo.

Care esti ma? Lumineaza-ti fata!

 

De prin iasi!

 

Dincolo de gluma - acolo nu s mai mult de 3kw pentru ca nu cred ca apartamentul are ATR-ul de peste 6.

https://fb.watch/qJ6zJUlhQR/

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 09.03.2024 la 12:03, foxbat a spus:

...

Cu iertare sa imi fie - nici gand sa jignesc - am explicat foarte clar - era vorba de atitudinea fata de informatie/educatie si nu de persoana. Am postat mura-n gura si tot nu e bine:).

Daca se simt jignit (sau oricine care se supara cand i se atrage atentia ca e pe aratura in loc sa multumeasca si sa mearga sa si faca lectiile) e problema in capul lui.

Repet - n-am nimic cu "magnetofonul" si cu "Banda" din el. Ma rog, era din seria "casetofonul nu e de vina" ci " caseta cu manele".

 

Relaxare ca nu invertam noi roata aici.

Prima data practice what you preach, apoi ia-te de ceilalti.

 

Eu vad ca tu esti cel nerelaxat cat timpi "sari" sa-ti dai cu parerea la toti ceilalti ce posteaza aici pareri sau/si argumente ce nu concorda cu ale tale.

Editat de Djebelu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo, cand va lasati masina in parcari, uitati-va ce masini aveti parcate in jur, sa nu fie vreuna electrica.

Oricum dpmdv, cei cu electrice ar merita parcare doar a lor, izolata corespunzator pe lateralele ei, cu incarcatoare(si generator diesel de back-up, daca pica reteaua sau nu-i soare sa incarce panourile) si evident, totul gratuit, daca se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare absolut corect. Ca m-am cam saturat sa vad nesimtiti cu skode TDI si BMW-uri ca parcheaza in fata statiei de incarcare EV-uri. Sa vezi la mall Plaza, din 10 locuri de incarcare, 8 erau pline cu TDI-uri.....

 

Si, ca sa trecem peste hatareala asta fara rost, de ce ziceati voi ca nu se poate gasi si la noi o solutie simpla, de alimentat EV-urile direct de la stalpii de iluminat stradal?

 

WhatsApp Image 2024-03-11 at 09.48.36_49c8df34.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, mircea.cazachevici a spus:

Mi se pare absolut corect. Ca m-am cam saturat sa vad nesimtiti cu skode TDI si BMW-uri ca parcheaza in fata statiei de incarcare EV-uri. Sa vezi la mall Plaza, din 10 locuri de incarcare, 8 erau pline cu TDI-uri.....

 

Si TDI-urile au baterie :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Nguyen a spus:

Si TDI-urile au baterie :D

 

Postul lunii Martie! ✌️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, SONYC a spus:

 

Postul lunii Martie! ✌️

Poate pana acum, e doar 11 martie, mai ai putintica rabdare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, foxbat a spus:

La "impact puternic asupra autonomiei - carosabilul ud" m-am oprit din citit! Pentru povești nemuritoare recomand Petre Ispirescu.

NB carosabilul ud diminuează frecarea dintre el și anvelope, în nuci un caz nu poate afecta negativ autonomia, "puternic" nici atât.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...