Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas
 Share

Postări Recomandate

Ce nu înțeleg eu - ref stații de încărcat, nu sunt care se incarca și de la priza?

Sau nu poți lua tu kit din ăla de încărcare sa ai acasă? Și seara o bagi la încărcat, ca telefonul :)

 

 

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Admin
Acum 2 ore, mircea.cazachevici a spus:

Nu de alta, dar dintre toti posesorii, nu am vazut unul singur nemultumit.

Pai când costul lor este între 20.000 pentru un coteț și 120.000 pentru una mai de lux ce ai vrea să auzi din gura lor? Că au dat banii degeaba? 🤣

Finlandezul ăla tot din extaz a aruncat-o în aer. 

 

 

Uite încă unul mulțumit :

https://www.facebook.com/groups/965549551003909/permalink/993657291526468/

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, mircea.cazachevici a spus:

Au anuntat-o acum vreun an, si de atunci nimic. Cine stie in ce s-au impotmolit.....

 

din ce am inteles problema era ordinul de marime dintre energia produsa si cea consumata

pe scurt, ei cheltuiau cam 100 de kwh sa produca 20kwh de energie in forma de combustibil sintetic ca apoi masina sa produca doar echivalentul a 6 kwh la roti

 

nu au renuntat la proiect, dar si ei zic ca o sa aiba aplicabilitate doar in motorsport din cauza pretului pe care porsche il estima la de 10 ori mai scump ca benzina actuala daca l-ar produce in masa

si rennsport e scopul principal, fiindca nu se stie cat va dura pana vor putea fi folosite masinile electrice pe circuit asa cum poti folosi un gt3rs

 

Acum 8 minute, l.u.v a spus:

Pai când costul lor este între 20.000 pentru un coteț și 120.000 pentru una mai de lux ce ai vrea să auzi din gura lor? Că au dat banii degeaba? 🤣

Finlandezul ăla tot din extaz a aruncat-o în aer. 

 

cred ca esti cel mai extrem exemplu de "tot tiganul isi lauda ciocanul" de care am auzit vreodata, scrie in semnatura de acum parerea ta ca sa ai ce modifica cand o sa-ti cumperi electrica

si cum tipurile de masini care iti plac tie o sa fie printre primele inlocuite de electrice (taxi-uri si segmentul de lux compact), nu o sa fie asa departe ziua

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, frigider a spus:

De obicei oamenii s-au opus cam la orice chestie noua.

Vezi cand au început să se dea cu snowboard pe pârtii.

 

Nu ne întreabă nimeni pe noi.

Deja cred că s-a decis că electricele e viitorul :)

 

topic închis :grinbandit:

Probabil ca s-au opus,dar chestia cu electricele nu e noua.

 

Nu s-a decis nimic(asta ni se da noua sa mancam ca e asa), e doar o optiune alternativa, nu una de inlocuire.

E o optiune care va fi inlocuita, mai mult ca probabil de hidrogen. Sau poate intra in paralel si hidrogenul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
1 oră în urmă, prafrau a spus:

cred ca esti cel mai extrem exemplu de "tot tiganul isi lauda ciocanul" de care am auzit vreodata, scrie in semnatura de acum parerea ta ca sa ai ce modifica cand o sa-ti cumperi electrica

si cum tipurile de masini care iti plac tie o sa fie printre primele inlocuite de electrice (taxi-uri si segmentul de lux compact), nu o sa fie asa departe ziua

Eu nu cred, sunt sigur că ai citit ceva și dai replică la altceva. 

Pentru că nu am lăudat nimic, ci doar mi-am spus un punct de vedere.

Dacă ai alte argumente legate de prețul plasticelor pe bani mulți be my guest și dă-le drumul. 😊

Nu știu ce treabă au mașinile mele cu taxiurile, în afară că au fiecare câte 4 uși și roți. 

Până una alta eu mă bucur de ele bine mersi, mă bucur de confort și eleganță fără să-mi facă ele program, să închid AC ul sau să nu-mi încarc telefonul de frica penei de curent. 😊

Până va veni ziua aia de care zici tu mai e mult, ai grijă să nu vină mai repede ziua să dai tu preț de altă mașină pe un set de baterii la carcasa din Pet-uri 😏

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Le am. 

Partea proastă e că oferă un confort absolut, pielea e piele, metalul e acolo și au câte 8-900 km autonomie.

Ambele la preț subțire, cât costă o baterie de cotineață cu aromă de Pet-uri. 😘

Plus că-i fac eu program, nu invers. 🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost pus link de Luv doar un pic mai sus! :)

Acum 5 ore, frigider a spus:

Ce nu înțeleg eu - ref stații de încărcat, nu sunt care se incarca și de la priza?

Sau nu poți lua tu kit din ăla de încărcare sa ai acasă? Și seara o bagi la încărcat, ca telefonul :)

 

Daca stai la apartament ..... mai greu, si majoritatea Bucurestenilor sint la apartament. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, Contabil a spus:

A fost pus link de Luv doar un pic mai sus! :)

 

Daca stai la apartament ..... mai greu, si majoritatea Bucurestenilor sint la apartament. :)

Eu zic ca o mare parte(ceva de genul peste 75-80 %) din Romania stau la bloc. :)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 40 minute, l.u.v a spus:

Mă distrează la maxim cum se turează millenialșii când le amintești că au dat o barcă de bani pe un ecran, 4 roți și Pet-uri reciclate.

Să-i vezi încolonați frumos la Lidl după curent moka. 😘

 

 

Aia care stau la Lidl da încarce moca sunt maximi 🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 23 minute, Clit Eastwood Jr. a spus:

Ai putea sa iei in considerare ca nu toți oamenii vor aceleași lucruri.

Țin cont, nu e problemă. 

Spuneam doar de baiețeii care țin să atace doar pentru că le spui niște adevăruri.😊 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Contabil said:

A fost pus link de Luv doar un pic mai sus! :)

 

 

Ma scuzat ca l-am plagiat pe luv ...sa mai incercam cu unu din tarile cu apa calda  

 
3 hours ago, prafrau said:

imi aminteam cumva ca aveai masini de bombardier albanez

Vezi ca luv te troleaza cand asteapta sa i se incarce mobra  :))))

image.thumb.png.6f91e3cd0e3bda157c11da93609885f3.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Djebelu' a spus:

Nu s-a decis nimic(asta ni se da noua sa mancam ca e asa), e doar o optiune alternativa, nu una de inlocuire.

E o optiune care va fi inlocuita, mai mult ca probabil de hidrogen. Sau poate intra in paralel si hidrogenul

E totuși tare că trăim vremuri din astea mixte.

 

*Nu mă refer la LGBTQ+

Acum 4 ore, 3.14 a spus:

Sunt și care rămân fără benzină :grinbandit:

Acum 3 ore, Contabil a spus:

A fost pus link de Luv doar un pic mai sus! :)

 

Daca stai la apartament ..... mai greu, si majoritatea Bucurestenilor sint la apartament. :)

Și asta e adevărat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Firma Toyota a adoptat o urmatoarea strategie: au creat urmatoarele platformele:  pe benzina, hibrid, electric, hidrogen si electric plug in, 

Piata va fi calibrata de catre consumatori - Viitorul cu masini, centrale, electrocasnice etc. full electric este o poveste  care apare in filme

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, sprike a spus:

Firma Toyota a adoptat o urmatoarea strategie: au creat urmatoarele platformele:  pe benzina, hibrid, electric, hidrogen si electric plug in, 

Piata va fi calibrata de catre consumatori - Viitorul cu masini, centrale, electrocasnice etc. full electric este o poveste  care apare in filme

 

Hibrid e tare că mai domolește din consum.

Dar nu e soluție pt viitor :)

Acum 12 minute, sprike a spus:

Producatorul se va adapta cerintelor pietei!

Da, dar sa se și poată ca sa zic așa.

Să le poți alimenta pe toate chillax cum e acum la pompă.

 

Asta cred că e adevărată problema, cum zice luv - alimentatul.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

19 minutes ago, sprike said:

Piata va fi calibrata de catre consumatori

 

Pe naiba. Au subvenționat hibridele la greu și acum subvenționează hidrogenul.

 

20 minutes ago, sprike said:

Viitorul cu masini, centrale, electrocasnice etc. full electric este o poveste  care apare in filme

 

În afară de automobile, restul deja sunt electrice. Combistibilul fosil este finit. Energia electrică este practic infinită.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 minutes ago, frigider said:

 

 

Asta cred că e adevărată problema, cum zice luv - alimentatul.

Asta e problema actuala ! ....stai sa vezi peste 8-10 ani ce o sa faci cu bacteriile .

Ia cauta pe gogu cum se recicleaza o bacterie , cat costa , si ce impact are .........ne bagam mizeria sub pres ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 minutes ago, Clit Eastwood Jr. said:

Dacă tu crezi că știi ce va fi peste 10 ani…

Nu , dar poti previziona . Pana in prezent reciclarea bateriilor au fost si sunt  o problema , mai ales a celor cu materiale mai nobile ...

Daca ai descoperit gaura de la covrig , nu ne lasa in intuneric...lumineaza-ne 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Just now, Clit Eastwood Jr. said:

Să știi ce nu știi e o tema analizată de mulți filozofi :) 

Nu zic că nu o să fie cum zici tu, dar tu să zici că știi ce va fi e cu siguranță greșit.

 

O filozofie de 2 bani care nu-ti face cinste si este flame curat .( asta ca tot bati apa in piua pe alte topicuri  ca esti licentiat ...nu esti mai destept ,,,stai chill ) 

 

Hai sa incheiem aici . 

Multzam .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...