Jump to content

A murit Cristi Predoi...

mihai.i
 Share

Recommended Posts

• Replies 186
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pai cica din accidente se invata ... deci noi suntem pusi pe invatat rau...

Nu a fost nevoie sa te intalnesti cu Pitagora ca sa-i intelegi teorema , dar ca sa fii motociclist trebuie sa faci meditatii la priveghi.

Copilasi , orice fel de eveniment rutier la care nu ai toate datele exacte , este la fel de folositor ca material de studiu ca atunci cind unul propune o speta ,in intregime inventata de el si restul se avanta in dezbatere... deci putem lasa mortii sa se odihneasca ...aia era ideea.

Daca voi aveti dreptate ca se invata asa mult din evenimentele astea noi si proaspete  , pai atunci terminati cu boceala si hai sa ne bucuram ca dracii . 

Si sa speram ca mai crapa careva si maine ,ca cine scapa sa devina doctor in motociclism.

Edited by goe 75

Cristian isi luade GS1250 cand inca lucram impreuna, acum vreo' 4-5 ani. Chiar daca GS-ul asta nu ar fi fost al lui (nu sunt sigur daca era sau nu al lui) era tot un GS, adica 99% asemanator cu ce avea el. Nu este vorba de 'necunoasterea' motocicletei, ci este posibil sa fi fost la mijloc un alt factor.

Nu putem sti ce s-a intamplat cu exactitate, dar putem aproxima si sa batem campii.

Poate a fost vorba de neatentie, poate viteza prea mare, poate oboseala, sau poate pur si simplu i s-a facut rau de la oboseala, sau toti factorii combinati. 

Discutiile despre anvelope, mers pe ploaie si masurat diametrul testiculelor nu isi au rostul pe topicul asta.

Un admin poate face oleaca de curatenie pe topic.

• 2 weeks later...

Dupa o zi de offroad eram si eu sambata seara; am observat ca ,desi doar fizic ma simteam mai 'moale'',incepusem sa fac tot felul de greseli la intrarea pe asfalt,schimbari de viteze aiurea etc;si asta rulind singur,fara vreo presiune sau vreo viteza impusa...

Am luat rapid un energizant si mi-am revenit,desi solutia optima ar fi fost sa opresc la o pensiune.

Oboseala mi se pare mult mai perfida decit bautura,ca nu o poti percepe sau masura.

Nu toți luam deciziile optime întotdeauna. Eu am plecat în Thassos și eram treaz de 22 de ore la plecare.

Gândurile mai zboară in diverse directii și asta este cel mai periculos, dar ai dreptate, oboseala este perfidă. Opresc daca simt că nu mai pot, dar oare masor bine când nu mai pot, și obosit fiind?

Facem tot ce tine de noi, restul e la noroc, sigur nu as putea evita greșeala altcuiva făcută din scurt nici măcar atunci când sunt in top shape.

Oboseala și în zile precum astea cu 40°, deshidratarea plus soarele pot => ☠️ 

Vorba lu' ăla bătrân: de ce nu oprești tu la un hotel/pensiune/etc și te odihnești câteva ore să-ți revii?

Pe caldurile astea nici nu cred ca este indicat sa mergi cu moto din punctul de vedere al sanatatii tale ca motociclist, daca mergi cu echipament. Poate sa fie si din ala scump de la Klim....tot e cald, stupid de cald, pe vremurile astea.

Din pacate astazi in drum spre Ciolpani am vazut un GS1200 muci facut la iesirea din Saftica, acolo unde se face dreapta catre Dumbraveni. GS-ul mergand pe DN1 spre Snagov, lovind lateral un A4 B7 sedan, ce traversa DN1-ul cu directia spre Corbeaanca.

Oboseala, neatentie, disconfort termic pt tine ca motoclist=nervi/lipsa de rabdare si uite....asa pot aparea incoveniente, indiferent cat de scumpa este motociclieta ta sau cat de scump si evoluat tehnologic este echipamentul tau.......la 40de grade Celsius iti este cald si ai disconfort termic si daca mergi in maneca scurta/pantaloni scurti/slapi la 100-130km/h mai ales pe o motocicleta cu un carenaj bun precum GS-urile sau touring-urile.

Dumnezeu sa il ierte pe Predoi.

Acum 14 ore, Bigfoot a spus:

Pe caldurile astea nici nu cred ca este indicat sa mergi cu moto din punctul de vedere al sanatatii tale ca motociclist, daca mergi cu echipament. Poate sa fie si din ala scump de la Klim....tot e cald, stupid de cald, pe vremurile astea.

Din pacate astazi in drum spre Ciolpani am vazut un GS1200 muci facut la iesirea din Saftica, acolo unde se face dreapta catre Dumbraveni. GS-ul mergand pe DN1 spre Snagov, lovind lateral un A4 B7 sedan, ce traversa DN1-ul cu directia spre Corbeaanca.

Oboseala, neatentie, disconfort termic pt tine ca motoclist=nervi/lipsa de rabdare si uite....asa pot aparea incoveniente, indiferent cat de scumpa este motociclieta ta sau cat de scump si evoluat tehnologic este echipamentul tau.......la 40de grade Celsius iti este cald si ai disconfort termic si daca mergi in maneca scurta/pantaloni scurti/slapi la 100-130km/h mai ales pe o motocicleta cu un carenaj bun precum GS-urile sau touring-urile.

Dumnezeu sa il ierte pe Predoi.

Cred ca este de la caz la caz. Pe mine nu ma deranjaza sa fac ture lungi pe vremea asta cu geaca, pantaloni si ghete, toate mesh. Important este sa merg, nu sa stau pe loc si la fiecare pauza (la fiecare 80-100km) sa ma hidratez.

Daca esti sanatos, nu cred ca aceste temperaturi ridica probleme cu echipamentul pe tine.

Acum 19 ore, Bigfoot a spus:

Din pacate astazi in drum spre Ciolpani am vazut un GS1200 muci facut la iesirea din Saftica, acolo unde se face dreapta catre Dumbraveni. GS-ul mergand pe DN1 spre Snagov, lovind lateral un A4 B7 sedan, ce traversa DN1-ul

Asta?

FB_IMG_1628009008193.jpg