Sari la conținut

12. Monster Energy British Grand Prix


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Vad ca nu zice nimeni de ce cursa a facut Fenati la moto3. 
Era de asteptat, dar prea s-a dus departe.

acosta si garcia slabuti, dar acosta pleaca cu mai multe puncte de aici, un circuit noi pt el.

fenati e inca departe in campionat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 166
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 1 oră, adidas a spus:

Au cam disparut, din tribune, steguletele rosii cu #93 pe ele si incet, incet apar cu #20 :D

 

Ce nesimtit!

 

 

in stilul asta a castigat toate campionatele. Acum fanii lor, ce majoritatea sunt foste curwe VR46, migreaza catre castigatori pentru postari insta..

Si-a cerut si scuze...ce sa zic, o fi mancat stricat.

 

 

Putin spus penibil..

image.thumb.png.b43fb25952809488c4b226ef4d51c475.png

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Băi, dar pe i d i o t u l ăla de #93 nu-l penalizează nimeni?!? Deja frustrările sunt cele care îl ghidonează, încă o tâmpenie fără rost care scoate alt pilot din cursă. 🤬

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, frigider a spus:

 

Cursa e lungă, mișcare tâmpită.

Martin putea sa se bata sus. Și MM , păcat.

 

S-au dus cauciucurile, ca și la Peco probabil.

 

Ar merge o penalizare.

 

Pai da!

 

Caucioace + oboseala...Batranete haine grele. 

 

Nu ai ce sa penalizezi...a pierdut fata si l-a luat pe JM pe faras. De asta spun... nu gandeste! Cand a ajuns la motorhome, era abatut,  cu coada intre picioare. Niciodata nu l-am mai vazut asa.. Mi-a parut rau de fraier, dar nah.. singur si-o face. Partea proasta este ca a stricat si cursa copilului. 

Acum 1 oră, damager a spus:

Vad ca nu zice nimeni de ce cursa a facut Fenati la moto3. 

Pai nu prea mai este nimic de comentat. A fost momentul lui. Din pacate asta este Fenati.. amu' iti face o cursa stelara, dupa care, cateva curse uitam ca exista. Dar parca tot mai bun ar fi pe M1 decat Dixon.. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, xt600 a spus:

Partea proasta este ca a stricat si cursa copilului. 

Da, culmea că nu părea f supărat Martin. 

Acum 25 minute, xt600 a spus:

Dar parca tot mai bun ar fi pe M1 decat Dixon.. 

N-avem de unde ști.

Sunt mai multi candidați pt yama, nu e gata ales.

Zic să nu intrăm în panică.

 

Avem Q și Morbi la uzină, ce să ți mai dorești?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu parea suparat ca e baiat fin si isi cunoaste valoarea.

Frustrarile astea ale lui mm or sa-l aduca in pragul dementei mai devreme sau mai tarziu. A trecut vremea cand se duela cu 3-4 "batranei", acum se dueleaza cu lupi tineri care musca din el din toate pozitiile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, frigider a spus:

 

Gândește te că are 190 curse și 1 podium luat în condiții tâmpit, pe ud.

Eu sincer il admir pentru cata vointa a avut. Imi aduc aminte cum in 2019 pe final era in depresie din cauza rezultatelor. Atunci ma gandeam ca o sa renunte la Aprilia. Nu a facut-o si se pare ca munca lui incepe sa dea roade.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, xt600 a spus:

Nu ai ce sa penalizezi...a pierdut fata si l-a luat pe JM pe faras

Nu e că "a pierdut fața", i s-a pus albeața pe ochi și i s-a aruncat kamikaze pe interior, fără nici o șansă de a-i reuși manevra. Au fost sancționați unii pt pilotaj iresponsabil la manevre mult mai puțin c r e t i n e. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

23 minutes ago, ENEOS said:

Nu e că "a pierdut fața", i s-a pus albeața pe ochi și i s-a aruncat kamikaze pe interior, fără nici o șansă de a-i reuși manevra.

Pe principiul, "ma face pe mine un rookie?! Eu?..el cabroncito?"

Acum gusta din acelasi medicament pe care si el l-a administrat "batraneilor", cand a ajuns la GP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Albeata i s-a pus de mult dar nu pe ochi ci pe creier. 

Nu poate accepta ca nu este singur pe circuit, ombelico del mondo, i s-a dus magia si acum e doar un mascarici, sigur ca Martin nu a fost afectat, cand vezi cum un concurent pe care il credeai puternic se tavaleste ca un copil rasfatat nu poți decat sa te bucuri, chiar daca te ia azi pe făraș. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inainte de cursa, circuitul asta era favorabil sau nu pt Yamaha?

 

pacat de martin. m-am tot uitat la clipul cu incidentul dintre el si MM si apoi MM si el. la primul contact pare ca MM nu il vede pe interior vine peste el si salta moto dar apoi pare ca intra doar ca sa il scoata pe martin de pe trasa sau sa-i arate mucosului care e locul lui.. mie imi lasa impresia de incident intentionat. sa fie un alt rage moment? 

 

BV lui Q!

Rins, din pacate cu o floare nu se face primavara. dar puncte bune pentru Suzi

Aleix - excelent, munca depusa atatia ani i-au adus primul podium cu aprilia. bv lui! pe traseul asta Aprilia a fost magristrala, sunt se pare pe calea cea buna, sper sa vina pana la sf sezonului si o victorie (da stiu prea optimist) dar uite ca anul asta s-a vazut cel mai bine progresul 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Cavaleru a spus:

inainte de cursa, circuitul asta era favorabil sau nu pt Yamaha?

Era,pt ca Maggots Becketts Chapel...nu mai hateri.Si cand zic dinainte ceva si am dreptate si tot zicti ca ca am gresit?

Nu era favorabil circuitul asta pt pilotii care erau inainte la Yamaha...pt ca aia nu stiau cu mingea.Pt Lorenzo era favorabil - dar am zis asta inainte de cursa,nu dupa - iar Q e la fel ca ala - stie s-o exploateze la maxim pe curbe.Ceea ce Maravilla si un Rossi imbatranit imi pare rau sa zic dar nu stiau.

 

Q implacabil,magistral.Suzuki's slab,restul - vorba colegului - circumstantial.

Ducati n-a regresat precum presupun colegii - Ducati a progresat.Doar ca n-are cine s-o calareasca - am zis de la inceputul sezonului - sunt green amandoi pilotii....inconstanti.Gigi a grrsit cand i-a prelungit contractul lui Miller.Zarco dezamagitor imi pare rau sa o zic....Martin iata ca poate.Dar nu ii da MM la gioale.

Si-a cerut scuze MM - totusi cam multe greseli aici la Silverstone.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Method man nu sunt hater. intrebam pt ca doar succesiunea aia de viraje mi s-a parut ca avantajeaza Yamaha, in rest nu prea. 

 

pare ca lui Z i s-au inmuiat crengutele. a cazut in ultimul hal dupa ce a fost pe 2 la general. zici ca s-a topit..

 

Nici Peco nu a fost prea grozav. 

 

m-a mirat rezultatul lui AM

 

Rossi, se vede ca a inbatranit. desi e rapid, nu e suficient de rapid. ayaye. retragere lejera :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, adidas a spus:

A trecut vremea cand se duela cu 3-4 "batranei", acum se dueleaza cu lupi tineri care musca din el din toate pozitiile.

Asta cam așa e.

Dar vedem cum evoluează.

Anul asta e ciudat că nu are miza pentru el, dar nici sa strici cursa altora...

Acum 11 ore, MirceaB a spus:

Eu sincer il admir pentru cata vointa a avut. Imi aduc aminte cum in 2019 pe final era in depresie din cauza rezultatelor. Atunci ma gandeam ca o sa renunte la Aprilia. Nu a facut-o si se pare ca munca lui incepe sa dea roade.

Într-un fel asta a fost treaba lui, sa crească (dezvolte cum spun colegii) Aprilia.

Se pare că și el și uzina s-au ținut de fisa postului.

 

La ktm s-a mers mai repede pt că bani, mai multe moto, oameni etc.

Acum 10 ore, Valentino Rossi VR46 a spus:

Si cand te gandesti ca Martin a stat neabatut pe interior, Marc a fost cel care a intrat in el, crezand ca in primul tur, si in pluton, este singur pe circuit. Nu inteleg de ce s-a urticat atat.

Nici eu. Nici el nu cred că știe.

Acum 56 minute, Cavaleru a spus:

pe traseul asta Aprilia a fost magristrala, sunt se pare pe calea cea buna, sper sa vina pana la sf sezonului si o victorie (da stiu prea optimist) dar uite ca anul asta s-a vazut cel mai bine progresul 

Problema lui Aleix e Q.

Sau care naiba nu a luat victorie și vrea cu orice preț. Sau de fapt toți sunt problema lui că toți vor victorie, nu? Dar na, e semn bun.

 

Cat hate și a luat KTM la prima victorie (și a mai luat câteva de atunci) și câtă dragoste își ia Aprilia, ciudați oamenii ăștia.

Acum 52 minute, Cavaleru a spus:

Rossi, se vede ca a inbatranit. desi e rapid, nu e suficient de rapid. ayaye. retragere lejera :)

Ei lasă că a fost pe 8 la un mom dat, a fost în q2 direct, poate ia un top 10 până la final.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, frigider a spus:

poate ia un top 10 până la final.

chiar si un podium, cu noroc..., daca se aliniaza niste planete..., asa in ultima cursa :)

PS. in mod normal, titlul e deja jucat pana ajungem la ultima etapa, deci toti ar trebui sa se alinieze ca la LeMans, in urma lui Rossi si sa parcurga asa circuitul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, apriliacluj a spus:

chiar si un podium, cu noroc..., daca se aliniaza niste planete..., asa in ultima cursa :)

PS. in mod normal, titlul e deja jucat pana ajungem la ultima etapa, deci toti ar trebui sa se alinieze ca la LeMans, in urma lui Rossi si sa parcurga asa circuitul :)

haha visam frumos, oricum nici Rossi nu ar accepta asa ceva. e prea ambitios omu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, frigider a spus:

 

Cat hate și a luat KTM la prima victorie (și a mai luat câteva de atunci) și câtă dragoste își ia Aprilia, ciudați oamenii ăștia.

 

 

Asta chiar e de discutat. Nu-mi explic nici eu, o fi avand legatura cu faptul ca Aprilia e perceputa ca si "copilul orfan" al MotoGP-ului, sau ce? 

Oricum, buna observatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KTM nu prea poate fi privit ca un underdog in MotoGP pentru ca e top dog prin alte competitii.

 

Aprilia e un underdog "pur" ca sa zic asa si probabil de aia curg valuri de simpatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Cavaleru a spus:

eu nu-mi aduc aminte sa fi dat cu hate in KTM.

 

pe mine ma bucura ca sunt mai multi candidati la victorie caci asta inseamna ca avem spectacol runda de runda :)

Pai asta zic.

Înainte câștiga doar Honda,yama și duc.

Acum 2 ore, RuInCV a spus:

KTM nu prea poate fi privit ca un underdog in MotoGP pentru ca e top dog prin alte competitii.

 

Aprilia e un underdog "pur" ca sa zic asa si probabil de aia curg valuri de simpatie.

E un pct de vedere dar uite ce greu le e și lor.

Gp-ul e gp. 

Acum 3 ore, TETEA. a spus:

o fi avand legatura cu faptul ca Aprilia e perceputa ca si "copilul orfan" al MotoGP-ului, sau ce? 

Pai și Aprilia a mers f bine in WSBK , luat titlul acolo etc.

Nu e chiar venita de nicăieri.

 

Oare ar trebui sa ne așteptăm să meargă mai bine și în sbk daca incepe sa meargă f bine și aici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, TETEA. a spus:

 

Asta chiar e de discutat. Nu-mi explic nici eu, o fi avand legatura cu faptul ca Aprilia e perceputa ca si "copilul orfan" al MotoGP-ului, sau ce? 

Cine stie putina istorie a competitiilor pe doua roti, nu percepe Aprilia ca pe "copilul orfan" al MotoGp-ului. Aprilia nu este un no name in competitia asta, dimpotriva, s-ar putea spune ca are chiar pedigree. Are titluri la clasele mici, cu piloti legendari (vezi Max Biaggi, Valentino Rossi, etc), apoi titluri mondiale in WSBK (acelasi Biaggi), cu alte cuvinte are experienta racingului si stie sa faca motociclete de genul asta. Cred ca simpatia despre care vorbeste colegul vine mai degraba din interesul pe care il starneste implicarea lor la clasa mare, tocmai pentru ca nu vin cu un CV alb in spate. Si dovada ca nu sunt niste neaveniti, este faptul ca in momentul in care fabrica a decis sa se implice, deja se vad rezultate. KTM ce simpatie sa trezeasca? Experienta 0, declaratii sforaitoare, intr-un limbaj corporatist de lemn, etica (se zicem) indoielnica, in relatiile cu pilotii, rezultate cand se aliniaza astrele. Noroc cu Pedrosa, ca le-a mai povestit cum se fac treburile pe la casele mari, altfel ramaneau niste amatori. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la clasele mici, 125, 250 era miezu' pe vremuri..., erau ani in care au castigat la ambele clase...

 

Riders championships

YearClassChampionMotorcycle

1992-125cc Alessandro GramigniAprilia RS125R

1994-125cc Kazuto SakataAprilia RS125R

           250cc Max BiaggiAprilia RSW 250

1995-250cc Max BiaggiAprilia RSW 250

1996-250cc Max BiaggiAprilia RSW 250

1997-125cc Valentino RossiAprilia RS125R

1998-125cc Kazuto SakataAprilia RS125R

          250cc Loris CapirossiAprilia RSW 250

1999-250cc Valentino RossiAprilia RSW 250

2000-125cc Roberto LocatelliAprilia RS125R

2002-125cc Arnaud VincentAprilia RS125R

           250cc Marco MelandriAprilia RSW 250

2003-250cc Manuel PoggialiAprilia RSW 250

2006-125cc Álvaro BautistaAprilia RS125R

          250cc Jorge LorenzoAprilia RSW 250

2007-125cc Gábor TalmácsiAprilia RSA 125

         250cc Jorge LorenzoAprilia RSW 250

2009-125cc Julián SimónAprilia RSA 125

2011-125cc Nicolás TerolAprilia RSA 125

 

Manufacturers championships

250 cc class

1995, 1998, 1999, 2002, 2003, 2006, 2007, 2008, 2009

125 cc class

1996, 1997, 2002, 2003, 2004, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...