Sari la conținut

Schimbare toba


TudorD
 Share

Postări Recomandate

Se merita sa imi schimb toba ? Am un CB125F(permis A1) si nu-i ideea ca vreau sa ma dau smecher sa explodeze toba prin oras da la motoru meu se aude parca i buburuza:) Oare se merita sa schimb toba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai varianta sa o schimbi cu una omologata pentru modelul tau de motocicleta, dar o astfel de evacuare de obicei costa o multime de bani, sau poti sa o schimbi cu una neomologata, moment in care risti sa dai peste contolul in trafic RAR si sa te pomenesti ca-ti ridica certificatul de inmatriculare moment in care se lasa cu amenda din partea politiei si cu o alta gramada de bani pierduti.

Acum, tu decizi daca merita sau nu. Fara "SE".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

O sa schimbi repede motocicleta aia. 

Repede = 2 ani, după ce dai de A. 

Pentru 2 sezoane, una omologata te va costa minim 200 euro. Eu as recomanda noua, fiindcă alea vechi pot avea deja vata interioara uzata = o sa sune ca niște burlane, nu știu mulți sa se bage la schimbat vata sau dacă o fac costa si asta și nu știi cum iese.

Eu zic ca nu. 

Banii de tobă i-aș baga în echipament mai bun. 

Dacă îți iei echipament bun din prima îl vei păstra minim 5 ani și îl poți folosi și la următoarele motociclete. 

Asta dacă nu schimbi tipul de motor, dar chiar și asa o casca, manusi, o geaca mesh de oraș le poți folosi cu n modele de motociclete. 

 

 

Later edit:

Am găsit pe net doar Arrow și Remus omologate. 

500 euro. 

 

Alea neomologate, Scorpion și alte branduri, bat la 200-250.

 

Dpmdv, nu are nici un rost

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fake Akra 300 de lei, sunet superb pe orice motor, daca ai db killer pe ea nici rarul nu iti face nimic, chiar personalul autorizat mi-a zis asta

Eu nu am nici db killer si am dat si vata jos din ea, urla frumos si tare:))prin teleorman n-am probleme, am avut talonul luat prin olt cand am fost 

Nu as investi intr-o toba omologata la un 125 pentru ca oricum cum au zis si ceilalti nu cred ca il vei tine prea mult timp

Eu imi asum ca merg cu toba goala si popcornul dupa mine, nu am comentat cand mi-au luat talonul

 

Ramane la latitudinea ta daca alegi sau nu sa iti iei toba sport, omologata/neomologata sau deloc, inimioara ta decide, eu sunt maniac pe sunet dar nu toti sunt asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, TudorD a spus:

Adevarul e ca te ajuta sa fii putin mai auzit in trafic

Daca vii cu 299 (nu știu cât e top la 125) nu de aude nimeni.

 

Poate la semafor când te duci in fata printre mașini sa ai șanse mai mici să deschidă cineva ușa.

Eventual să ți facă loc daca vor, uneori daca nu auzi moto nu știi că e acolo.

Vb aia, in mașină mai asculți un lăutar ceva, cultura muzicala în ro e sus de tot.

De top am vrut sa zic.

 

Sau poate reduci șanse să schimbe banda peste tine in mers? Tot ce se poate.

 

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reduci șansa de a se urca vreunul pe tine cu puțin, în schimb MULȚI te vor iubi, pe tine și, prin asimilare, și pe noi ceilalți cu tobe decente. În gât te vor iubi! 

Dar așa e când o ai mică (🏍️), încerci să ieși în evidență... 

 

 

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, TudorD a spus:

Adevarul e ca te ajuta sa fii putin mai auzit in trafic

Fals.

Sau, sa reformulez: te aud cei de langa sau cei din spate, cand ai burlanu gros.  Dar nu prea mai conteaza. Nu te aud cei din fata mai bine.

Exista studiu , experiment stiintifc care sa dovedeasca asta, facut la noi in tara, de catre motoadn.

google it.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Daviddd a spus:

Eu nu am nici db killer si am dat si vata jos din ea, urla frumos si tare:))prin teleorman n-am probleme, am avut talonul luat prin olt cand am fost 

 

Voi astia lui Dragnea ati fost mereu deosebiti, dar asa e cand traiesti in cel mai sarac si needucat judet din Romania si probabil UE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ironia sortii astazi am facut primul accident cu un dobitoc ca imi taie calea. Eu is ok NOROC cu echipamentu da mi s o zgariat carena. Motocicleta merge am venit cu ea acasa, dar oare ce trebuie sa fac? sa o duc la verificari sau ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, TudorD a spus:

Ironia sortii astazi am facut primul accident cu un dobitoc ca imi taie calea. Eu is ok NOROC cu echipamentu da mi s o zgariat carena. Motocicleta merge am venit cu ea acasa, dar oare ce trebuie sa fac? sa o duc la verificari sau ceva?

Pai ai facut amiabila? ti-a dat asigurarea? daca da, atunci mergi la constatare. Acum, daca stii ca impactul a fost foarte usor, si doar te-a sters-ti-a zgariat un plastic, tu stii mai departe ce cum.

Echipamentul nu are nimic? ca si ala e acoperit de asigurare, separat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, TudorD a spus:

Ironia sortii astazi am facut primul accident cu un dobitoc ca imi taie calea. Eu is ok NOROC cu echipamentu da mi s o zgariat carena. Motocicleta merge am venit cu ea acasa, dar oare ce trebuie sa fac? sa o duc la verificari sau ceva?

Orice accident => fie amiabila, daca nu vrea celalalt, anuntat la Politie.

Motocicleta a avut contact cu masina? Sau doar ti-a taiat calea si tu ai franat si ai cazut fara sa atingi masina?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 6/8/2022 at 10:35 PM, Daviddd said:

Fake Akra 300 de lei, sunet superb pe orice motor, daca ai db killer pe ea nici rarul nu iti face nimic, chiar personalul autorizat mi-a zis asta

Eu nu am nici db killer si am dat si vata jos din ea, urla frumos si tare:))prin teleorman n-am probleme, am avut talonul luat prin olt cand am fost 

Nu as investi intr-o toba omologata la un 125 pentru ca oricum cum au zis si ceilalti nu cred ca il vei tine prea mult timp

Eu imi asum ca merg cu toba goala si popcornul dupa mine, nu am comentat cand mi-au luat talonul

 

Ramane la latitudinea ta daca alegi sau nu sa iti iei toba sport, omologata/neomologata sau deloc, inimioara ta decide, eu sunt maniac pe sunet dar nu toti sunt asa

 

suna superb un 125 monocilindru cu un burlan de orice fel! exact ca o basina care nu se mai termina in departare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, warlock a spus:

 

nu inteleg exprimarea asta! suntem cumva in anii 80-90?

 

Nu inteleg intrebarea asta! Exista cumva RCA atunci?

 

Acum 6 ore, MotoS Garage a spus:

 

suna superb un 125 monocilindru cu un burlan de orice fel! exact ca o basina care nu se mai termina in departare...

 

Absolut genial! 🤣🤣🤣

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.06.2022 la 22:35, Daviddd a spus:

Fake Akra 300 de lei, sunet superb pe orice motor, daca ai db killer pe ea nici rarul nu iti face nimic, chiar personalul autorizat mi-a zis asta

Eu nu am nici db killer si am dat si vata jos din ea, urla frumos si tare:))prin teleorman n-am probleme, am avut talonul luat prin olt cand am fost 

Nu as investi intr-o toba omologata la un 125 pentru ca oricum cum au zis si ceilalti nu cred ca il vei tine prea mult timp

Eu imi asum ca merg cu toba goala si popcornul dupa mine, nu am comentat cand mi-au luat talonul

 

Ramane la latitudinea ta daca alegi sau nu sa iti iei toba sport, omologata/neomologata sau deloc, inimioara ta decide, eu sunt maniac pe sunet dar nu toti sunt asa

Pă jmecherii ca tine i-aș lăsa și fără permis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...