Sari la conținut

2. Grande Prémio Tissot de Portugal


Postări Recomandate

24 minutes ago, Kagemusha said:

Vezi că "tiburon" inseamna rechin în spaniolă. Și nu te mai lua dupa Florin Ion sau senilul ăla de Haralambie (e mai tânăr ca mine, dar i-a plecat mintea cu sorcova). Dacă optezi pentru Digi, oprește sonorul sau înnebunești.:baldy:

Eu il alint cum vreau eu,:banana:, daca el este poreclit "Rechinul din Mazarrón" - ''Tiburón de Mazarrón'" de catre conationali, ce ma opreste sa il poreclesc cum doresc? Nu Florin Ion - "..probleme..." i-a gasit porecla, asa ca nu vad legatura... ma scuzati de replica domnu' cu coasa....promit ca nu va mai bag in seama...

Scuze pentru off topic...

Editat de Lup69
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 372
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 16 minute, September a spus:

Dățile viitoare să facă Marquez-ismele cu spanioli de-ai lui. 

Cu Martin de exemplu. :-L

Lasa ca asa invata Pecco sa se dea cand vine Marquez. Era clar ca merge ca o cizmă si a impus un ritm fals toata cursa, motiv pentru care primii 3 s-au dus în față.

Daca MM nu ar fi fost prudent toata cursa ar fi fost unde a terminat Acosta, poate mai sus. Dar el a stat cuminte la cutie in spatele lui Peconel.

MM trebuia sa il arda de la început si sa isi vada de drum cu primii 3.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 40 minute, B.B. a spus:

Dpdv cine a intrat in cine - Pecco a intrat in MM nu cum spune Speedy ca MM a culcat-o pe Pecco.

Pe reluările date in cursă s-a vazut foarte clar.

Dacă MM nu era acolo si Pecco ar fi iesit larg pt că forța aiurea sa nu piarda pozitia dar deja o pierduse, MM era în față.

 

pai daca o luam dupa logica ta, MM e de vina, ca nu a fost in stare sa tina apexul, l-a lasat liber interiorul si cand a putut sa inchida trasa avea deja un pilot pe interior. Daca ai pilot pe interior nu te culci pe el ca nu esti la popice

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Cavaleru a spus:

 

pai daca o luam dupa logica ta, MM e de vina, ca nu a fost in stare sa tina apexul, l-a lasat liber interiorul si cand a putut sa inchida trasa avea deja un pilot pe interior.

Vezi reluările si incheiem discuția. Se vede foarte clar cine a greșit acolo. Daca tu crezi ca MM, sa fii sănătos. 

Putea fi oricine acolo la fel as fi judecat faza in opinia mea. Cel in roșu a greșit si stie si el asta, o sa vezi declarații mai târziu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, B.B. a spus:

Era clar ca merge ca o cizmă si a impus un ritm fals toata cursa, motiv pentru care primii 3 s-au dus în față.

Nu a fost ritm fals... atat a putut. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, B.B. a spus:

Vezi reluările si incheiem discuția. Se vede foarte clar cine a greșit acolo. Daca tu crezi ca MM, sa fii sănătos. 

Putea fi oricine acolo la fel as fi judecat faza in opinia mea. Cel in roșu a greșit si stie si el asta, o sa vezi declarații mai târziu.

 

iti explicam ca da kix logica ta, legat de faptul ca peco iesea larg. avea interiorul si erau roata la roata la momentul impactului.

 

https://www.motogp.com/en/videos/2024/03/24/drama-bagnaia-and-marc-marquez-crash-together-in-portimao/493228

 

mai uita-te la reluare, pune-ti si ochelarii

 

MM greseste depasirea si piede apexul, il lasa liber si peco ii ia interiorul, in conditiile alea, MM inchide trasa fara sa realizeze ca peco e roata la roata cu el sau a vrut sa faca un popicarism, trebuia sa sparga gheata si cu ducatiul odata si o data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Method a spus:

Musiu Marquez l.a depășit și după aia a ieșit intradevar nițel wide dar nu mai mult de 1m.

Pecco s.a băgat pe sub el.

Teoretic nici Pecco n.a greșit dar practic MM efectiv nu avea de unde sa viseze ca ala era la interior,nu îl putea vedea decât dacă întorcea capul în spate ceea ce ar fi fost insane.

Pecco la fel a ales sa plonjeze la interior și sa nu îl intereseze ca MM e lângă el.

Amândoi cu orgolii mari.

 

Teoretic nu a greșit niciunul practic.. as zice ca MM fiind în față și nefiind clar conștient ca Pecco o sa se bage pe sub el,ar fi cel mai puțin vinovat.

În mod normal ar trebui sa fie incident de cursa.


Ba , ma lasi cu scuzle astea?! N-avea de unde sa stie?! De zici ca el n-a facut asta de o suta de ori. Stia sigur ca ala o sa fie acolo, doar ca, in stilu-i caracteristic, a mers la inimidare. Ca cocalarii de la noi de pe strada, pe sistemul "Doar n-o sa intre in mine, cadem amandoi". Ceea ce s-a si intamplat.

Repet, incident de cursa, nimic de penalizat, dar nu-mi spuneti ca Marquez nu l-a vazut sau n-a stiut ca s-ar putea sa fie acolo.

Acum 1 oră, apriliacluj a spus:

Merita si Pedro Acosta un fan club aici pe forum!


Si tie iti seamana la mers cu "Cineva"?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, Cavaleru a spus:

In inregistrarea din link se vede clar ca contactul lui Peco cu MM s-a produs in zona din spate a soldului, cu carena, iar cu roata l-a lovit in genunchi. In alta ordine de idei, ok, MM a iesit larg, dar ce cauta Bagnaia acolo, tot pe o trasa larga, in loc sa stranga la apex? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Cavaleru a spus:

la prima e mult mai ok comentariul


Foarte ok comentariul la Prima, doar ca lipseste cu desavarsire. Le tin aia din regie calea atat de jos incat nici cu castile pe urechi nu reusesc sa aud nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, nike a spus:

Dintre cei 3 care s-au urcat azi pe podium, doar martinator va mai bea si maine din sampania aia fara alcool:friends:

Am zis si asa a fost. 👻

 

MareaMizerie93 in carne si oase nu se dezminte. Asta nu e pilot, este tupeu de neam prost/taran agresiv / ipocrit maxim. 💩

 

 

  

 

 

Acum 2 ore, B.B. a spus:

Nu cred ca te-ai uitat la aceeasi cursa, vezi reluarile si o sa te lămurești.

Pecco a intrat in MM. 

 

Degeaba! Cand omul nu vrea sa accepte un alt argument, nu se va schimba nimic. La fel s-a intamplat cu toti pe care i-a daramat asta.

 

Acosta rupe, cu el ar trebui sa semneze Ducati.:10:

Editat de nike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, B.B. a spus:

Dpdv cine a intrat in cine - Pecco a intrat in MM nu cum spune Speedy ca MM a culcat-o pe Pecco.

Pe reluările date in cursă s-a vazut foarte clar.

Dacă MM nu era acolo si Pecco ar fi iesit larg pt că forța aiurea sa nu piarda pozitia dar deja o pierduse, MM era în față.


Nu, Peco a intrat SUB Marquez si asta aculcat-o peste el. E mare diferenta, nu-mi mai pune vorbe in gura.

Acum 1 oră, damager a spus:


fine nuante de subiectivism☺️... pilotii stiu exact unde sunt oponentii, ii aud, doar nu crezi ca asculta muzica cand merg. MM a vrut sa-l inchida sperand ca Bag va lua mana din gaz. Doar ca Bag a facut ce facea MM cu honda. Sper sa ramana incident de cursa si sa nu se dea vreo penalizare aiurea.

 

Intrebarea ramane dc Bag a pierdut fata din cauza lui MM sau a fortarii lui. Este clar ca ii pleaca fatain momentul contactului, intrebarea este ... oare de ce?


S-a vazut clar pe reluare ca Peco a pierdut-o exact dupa ce Marquez l-a atins. La inclinarile alea e suficient un deget pus pe carena.

1 oră în urmă, danypop a spus:

Când făcea MM de-astea era vina lui și se cerea excluderea lui din competiție, acum e "incident de cursă". Galbene vă mai sunt creierele la unii🤣🤣🤣


Iar bati campii! Toata lumea a fost de acord ca e incidnt de cursa. Si nu i-a cerut nimeni intreg la cap excluderea lui Marquez pentru asa ceva niciodata. Ai citate? Da-le.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MM93 n-a fost la sedinta aia in care s-a discutat ca n-are voie sa-l imprastie pe FB1.

 

A fost o duminica buna. Cursele au fost bune.

 

Doua comentarii despre Moto2:

1. As fi curios sa citesc despre cum s-a schimbat cadrul Speedup de au ajuns sa se bata la victorii constant. Sau oare sa fie datorita faptului ca acum au si piloti care sa stie sa se dea?

2. Neasteptata situatia in care se afla Guevara. Dupa cum s-a miscat la Moto3 ma asteptam ca macar in al doilea an sa inceapa sa miste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, B.B. a spus:

Lasa ca asa invata Pecco sa se dea cand vine Marquez. Era clar ca merge ca o cizmă si a impus un ritm fals toata cursa, motiv pentru care primii 3 s-au dus în față.

Daca MM nu ar fi fost prudent toata cursa ar fi fost unde a terminat Acosta, poate mai sus. Dar el a stat cuminte la cutie in spatele lui Peconel.

MM trebuia sa il arda de la început si sa isi vada de drum cu primii 3.


Acosta a fost 8n stare sa-l depaseasca fara sa-l dea pe jos. mM nu!

Acum 12 minute, xt600 a spus:

In inregistrarea din link se vede clar ca contactul lui Peco cu MM s-a produs in zona din spate a soldului, cu carena, iar cu roata l-a lovit in genunchi. In alta ordine de idei, ok, MM a iesit larg, dar ce cauta Bagnaia acolo, tot pe o trasa larga, in loc sa stranga la apex? 


Pai nu era mai larga decat a lui Marquez, nu?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, damager a spus:


fine nuante de subiectivism☺️... pilotii stiu exact unde sunt oponentii, ii aud, doar nu crezi ca asculta muzica cand merg. MM a vrut sa-l inchida sperand ca Bag va lua mana din gaz. Doar ca Bag a facut ce facea MM cu honda. Sper sa ramana incident de cursa si sa nu se dea vreo penalizare aiurea.

 

Intrebarea ramane dc Bag a pierdut fata din cauza lui MM sau a fortarii lui. Este clar ca ii pleaca fatain momentul contactului, intrebarea este ... oare de ce?

Hahaha iarăși sunt fan Marquez?Măcar dacă spuneai ca sunt fan JM....

Îmi place ca BB mi.a reproșat chiar azi ca l.am criticat pe MM în sprint acum tu ma faci voalat fan.

People are funny - vor sa catalogheze : ori ești hater ori ești fan.Nu e voie sa fii nimic :)

 

Normal ca MM știa ca e Pecco lângă el dar nu știa dacă e la 2m în spate sau la 30cm în spate Normal ca a închis agresiv (cel puțin a vrut sa închidă) negândindu.se la celalalt dar dooh,era ceva de așteptat.

Cine da înapoi pierde,e lege.

Nu ieși campion mondial cedând.

 

Incident de cursa.Asta este.

Asta a fost First Blood,ca în Rambo :D Episodul 1.Va urma.Nu rămâne asa.

Era inevitabil de fapt sa se "întâlnească" asa.

Ma miră totuși Pecco.Sincer,a crescut în ochii mei,mai întâi după ultimele 2 curse din 2023 și acum ca n.a clintit în fața lui MM si ca i.a plătit cu aceeiasi moneda.Din ce în ce mai demn de respect :ok:

Pleaca cu fruntea sus de aici desi dpdv al campionatului foarte proasta mișcare pt Pecco...

 

Pecco a căzut pt ca după cum bine a zis colegul la acele viteze pe viraj si înclinații etc sunt clar la limita aderentei și orice bump ii duce peste limita.Desi era la interior.Dar după cum am zis,Pecco a forțat.o,oricum nu ar fi putut sa tina trasa aia interioara.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Method a spus:

Hahaha iarăși sunt fan Marquez?Măcar dacă spuneai ca sunt fan JM....

Îmi place ca BB mi.a reproșat chiar azi ca l.am criticat pe MM în sprint acum tu ma faci voalat fan.

People are funny - vor sa catalogheze : ori ești hater ori ești fan.Nu e voie sa fii nimic :)

 

Normal ca MM știa ca e Pecco lângă el dar nu știa dacă e la 2m în spate sau la 30cm în spate Normal ca a închis agresiv (cel puțin a vrut sa închidă) negândindu.se la celalalt dar dooh,era ceva de așteptat.

Cine da înapoi pierde,e lege.

Nu ieși campion mondial cedând.

 

Incident de cursa.Asta este.

Asta a fost First Blood,ca în Rambo :D Episodul 1.Va urma.Nu rămâne asa.

Era inevitabil de fapt sa se "întâlnească" asa.

Ma miră totuși Pecco.Sincer,a crescut în ochii mei,mai întâi după ultimele 2 curse din 2023 și acum ca n.a clintit în fața lui MM si ca i.a plătit cu aceeiasi moneda.Din ce în ce mai demn de respect :ok:

Pleaca cu fruntea sus de aici desi dpdv al campionatului foarte proasta mișcare pt Pecco...

 

Pecco a căzut pt ca după cum bine a zis colegul la acele viteze pe viraj si înclinații etc sunt clar la limita aderentei și orice bump ii duce peste limita.Desi era la interior.Dar după cum am zis,Pecco a forțat.o,oricum nu ar fi putut sa tina trasa aia interioara.

 


Da si eu ma gandeam ca ma surprinde Peco din ce in ce mai des cu barbatia. La fata aia pe care o are si la vrajitoarele dominatrix care il asteapta in padoc nu ma asteptam de la el la atatea 'oaie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Dacă stau însă bine sa ma gândesc,cred ca Pecco a făcut voit sau nu o mutare fantastica pt ca le.a arătat lui Gigi&Co (era și șeful suprem al Ducati În boxe nu știu dacă ați vazut),le.a dat tuturor șefilor un taste despre cum va fi la echipa Ducati dacă îl coopteaza pe MM.Vor ieși astfel de....scantei for sure.

Sunt convins ca le.a dat de gândit.

Aceasta cursa nu cred ca va fi benefica pt șansele lui MM la un ghidon factory :D

@B.B.

1 oră în urmă, xt600 a spus:

Nu a fost ritm fals... atat a putut. 

True that

Pe mine Acosta însă m.a dat pe spate.Cum ma sa mergi în drifturi 3 sfert de cursa si totuși sa mai ramai cu gume pana la final?am pus pariu ca la 5 6 tururi de final îl depășește Binder la loc am pierdut 2 beri :)

Acum 5 minute, Speedy.K a spus:

La fata aia pe care o are si la vrajitoarele dominatrix care il asteapta in padoc nu ma asteptam de la el la atatea 'oaie.

Măturile lui Pecco :crack:

Uitasem de ele,aia clar a făcut atac de panică când l.a văzut pe jos.Moment Mastercard.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, Method a spus:

Hahaha iarăși sunt fan Marquez?Măcar dacă spuneai ca sunt fan JM....

Îmi place ca BB mi.a reproșat chiar azi ca l.am criticat pe MM în sprint acum tu ma faci voalat fan.

People are funny - vor sa catalogheze : ori ești hater ori ești fan.Nu e voie sa fii nimic :)

 

Normal ca MM știa ca e Pecco lângă el dar nu știa dacă e la 2m în spate sau la 30cm în spate Normal ca a închis agresiv (cel puțin a vrut sa închidă) negândindu.se la celalalt dar dooh,era ceva de așteptat.

Cine da înapoi pierde,e lege.

Nu ieși campion mondial cedând.

 

Incident de cursa.Asta este.

Asta a fost First Blood,ca în Rambo :D Episodul 1.Va urma.Nu rămâne asa.

Era inevitabil de fapt sa se "întâlnească" asa.

Ma miră totuși Pecco.Sincer,a crescut în ochii mei,mai întâi după ultimele 2 curse din 2023 și acum ca n.a clintit în fața lui MM si ca i.a plătit cu aceeiasi moneda.Din ce în ce mai demn de respect :ok:

Pleaca cu fruntea sus de aici desi dpdv al campionatului foarte proasta mișcare pt Pecco...

 

Pecco a căzut pt ca după cum bine a zis colegul la acele viteze pe viraj si înclinații etc sunt clar la limita aderentei și orice bump ii duce peste limita.Desi era la interior.Dar după cum am zis,Pecco a forțat.o,oricum nu ar fi putut sa tina trasa aia interioara.

 


crede-ma, stiu aia exact unde e. Eu nu te-ai facut nici fan, nici hater acuma ti-ai schimbat parerea, stia unde e, dar nu stia exact unde☺️.  Daca eu, care sunt in nimeni stiu cand e unul un roata mea, crede-ma, aia stiu exact unde e, mai ales cand iesi larg. De aia a si vrut sa inchida rapid, daca eram mai rapid, tinea trasa mai larga si il depasea pe accelerare, teoretic avea mai multa viteza pe viraj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, Speedy.K a spus:


Acosta a fost 8n stare sa-l depaseasca fara sa-l dea pe jos. mM nu!


Pai nu era mai larga decat a lui Marquez, nu?!

Bineinteles ca nu, dar daca te uiti pe inregistrare si pe poza postata de colegul @September intre el si vibrator mai erau vreo 3 m de pista, avea loc berechet sa faca  o depasire curata. S-a lacomit si Bag si a iesit si el mai larg decat ar fi trebuit. In ceea ce ma priveste, eu consider ca a fost incident de cursa, dar chiar si asa, in cazul de fata nu i se poate imputa lui MM contactul. Are el bube in cap, dar nu e cazul acum. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, Lup69 said:

Pai astia ii spun "El Tiburon", eu l-am alintat...:blush:

 

2 hours ago, Lup69 said:

Eu il alint cum vreau eu,:banana:, daca el este poreclit "Rechinul din Mazarrón" - ''Tiburón de Mazarrón'" de catre conationali, ce ma opreste sa il poreclesc cum doresc? Nu Florin Ion - "..probleme..." i-a gasit porecla, asa ca nu vad legatura... ma scuzati de replica domnu' cu coasa....promit ca nu va mai bag in seama...

Scuze pentru off topic...

Putem să-l alintăm fiecare în felul nostru. Eu aș putea să-i spun "violatorul", "supremul" sau chiar "cârnatul" ori "zacusca".

Eu zic să te rezumi la a privi cursele. Doar zic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, Method a spus:

 

Pe mine Acosta însă m.a dat pe spate.Cum ma sa mergi în drifturi 3 sfert de cursa si totuși sa mai ramai cu gume pana la final?am pus pariu ca la 5 6 tururi de final îl depășește Binder la loc am pierdut 2 beri :)

 

Mai, copchilu' piloteaza KTM-ul ala ca pe o motoreta de Moto2. Exact acelasi stil pe care il avea la clasa anterioara. Si cred ca asta este modul corect de a merge cu motociceta KTM. Si Binder o arunca in toate partile. Aici, stilul asta de mers nu l-a penalizat, dar in prima etapa, la Lusail, nu i-a iesit la fel de bine. Alt grip, alte conditii. Daca vrea sa fie, cursa de cursa, la bataie cu baietii din top trebuie sa invete gestiune de pneuri. Dar baiatul prinde repede si, repet, are un stil superb de pilotaj. In plus, spre deosebire de altii, ... stim noi cine... :D pustiul nu are prea mult stres in a face depasiri, inclusiv la pilotii de top si recupereaza frumos. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...