Sari la conținut

13+14. Gran Premio Red Bull di San Marino e della Riviera di Rimini + Emilia-Romagna Grand Prix


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 171
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 oră în urmă, ENEOS a spus:

Eu unul nu cred că își fac de cap echipele de client și pot să le ia fața celor de la uzină fără acordul ălora.

Si daca prin noroc chior si pe fondul creat de Pecco si Jorghe, care se impusca in picior singuri, MMelu iese campion, inseamna ca i-a dat Ducti voie?

 

Acum 1 oră, apriliacluj a spus:

deci te simti mai bine in partea asta a doa a sezonului??

ca dupa Sachsenring erai destul de trist, dezamagit :) :)

Da, asa se pare, sunt in asentiment cu Marc, avem un fir invizibil prin care comunicam.

Ca tot veni vorba, el spera la campionat anul asta insa nu crede ca se poate intampla.. inca. Doar cine stie cum, cu un mare "I didn't expect".

Cum ar fi ca la Valencia sa iasa MM campeon si primele cuvinte pe care le scoate pe gura sa fie: "I didn't expect.." :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci sigur asa va fi, I didn't expect! :)

 

bun, la inceput multi s-au gandit ca o sa-i bata pe ceilalti cu ceasul de la gara,

apoi a avut un debut nu prea convingator, cazaturi, locuri in pluton, etc

dar uite cum-necum, dupa pauza de vara s-a schimbat totul, si pare ca a reintrat in joc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, ENEOS said:

Eu unul nu cred că își fac de cap echipele de client și pot să le ia fața celor de la uzină fără acordul ălora.

:agree:

 

35 minutes ago, apriliacluj said:

dar uite cum-necum, dupa pauza de vara s-a schimbat totul, ceva la motocicletă si pare ca a reintrat in joc

Pe lângă condițiile favorabile (circuite "de mâna stângă", sau unele pe care se simte bine, ploaie etc.) cred că e posibil să fi primit ceva upgrade-uri (de care mă îndoiam la începutul sezonului, ca să fiu sincer). E brusc prea aproape de cei doi contenderi, iar el nu cred că s-a împrietenit cu motocicleta peste noapte...

Dacă are acces la upgrade-uri, atunci ceea ce spuneau Hodgson și Michael Laverty pe TNT Sports poate fi înfricoșător pentru cei doi din față: urmează unele circuite cu aderență scăzută, poate vine și o ploicică pe ici-colo, mai e și Philip Island ("de mâna stângă"), deci e posibil să-l vedem mai în față, poate chiar în cărți pentru titlu.

Momentul adevărului va veni probabil odată cu testele din februarie, pe modelul 2025.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, Kagemusha a spus:

deci e posibil să-l vedem  poate chiar în cărți pentru titlu.

fix asta am zis si eu cu cateva postari mai inainte

 

va fi un sfarsit de sezon incendiar!

 

 

Acum 18 minute, Kagemusha a spus:

 

Momentul adevărului va veni probabil odată cu testele din februarie, pe modelul 2025.

cand Pecco va avea casca vopsita replica Senna si MM cu casca stil Prost

....marea gaselnita ai celor de la Liberty Media, sa mai atraga spectatori, reamintind de acele dueluri cand cei doi erau coechipieri la McLaren

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, B.B. a spus:

Si daca prin noroc chior si pe fondul creat de Pecco si Jorghe, care se impusca in picior singuri, MMelu iese campion, inseamna ca i-a dat Ducti voie?

 

Da, asa se pare, sunt in asentiment cu Marc, avem un fir invizibil prin care comunicam.

Ca tot veni vorba, el spera la campionat anul asta insa nu crede ca se poate intampla.. inca. Doar cine stie cum, cu un mare "I didn't expect".

Cum ar fi ca la Valencia sa iasa MM campeon si primele cuvinte pe care le scoate pe gura sa fie: "I didn't expect.." :crack:

 

Nu știu dacă e chiar indicat ca MM să le fure titlul băieților de la Ducati anul ăsta. O să creeze ceva polemici în echipă de uzină, unde urmează să ajungă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, Doctor X a spus:

 

Nu știu dacă e chiar indicat ca MM să le fure titlul băieților de la Ducati anul ăsta. O să creeze ceva polemici în echipă de uzină, unde urmează să ajungă.

 

n-are cum ca-l face din suruburi Tardozi, parca nu stii placa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 9/7/2024 at 1:11 PM, Method said:

Oxley de la firul ierbii zice ca o moto "scăpată de sub control la boxe" a dat în garajul aprilia și le-a spart dulapurile.El o fi,își face mana pana la cursă :bounce:

da, stire aparuta pe site-ul la care a dat link mai sus adrianm

Editat de Lup69
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, Doctor X a spus:

Nu știu dacă e chiar indicat ca MM să le fure titlul băieților de la Ducati anul ăsta. O să creeze ceva polemici în echipă de uzină, unde urmează să ajungă.

la el merge, e multiplu, si oricum nr 1 vine pe ducati rosu la anu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, Lup69 a spus:

da, stire aparuta pe site-ul la care a dat link mai sus adrianm

Colegul mai sus da o stire despre frustrarile lui Rossi despre Marquez,nu stiu ce legatura are cu ce ziceam eu despre carambolul facut de Leopard moto2 (parca) in boxa aprilia,dar da,in fine.

Acum 21 ore, ENEOS a spus:

Ce mizerie de site, 100 de 💩💩 unul peste altul, n-am reușit să citesc nimic! :puke:

Uita-te la podcastul lui Migno cu Rossi invitat (acel "mare" pilot italiano vero de la moto3 care s-a dus pe moto-e parca si nimic si acum s-a apucat de podcasturi),de acolo a iesit tot tambalaul,pe toate retelele iarasi s-au impartit in 2 tabere dupa cum urmeaza : pleiada de fani giallo ramasi latenti de cand s-a retras tribunul (ca mormolocii de broasca in namol pe vreme rece),au iesit la soare activati de vorbele legendei si s-au luat la harta (a cata oara?) cu fanii (si mai furibunzi daca se poate) ai MMelteanului.

Ce s-a intamplat de fapt din cate inteleg eu - sa ma corecteze colegii daca nu am dreptate - nu am terminat inca tot podcastul ca nu am timp sa ma uit la tot) : Rossi invitat la Migno in podcast si intrebat despre anul de gratie 2015 si cum a ratat titlul,a inceput (a cata oara?) sa isi verse frustrarile dospite (credeam ca s-a mai maturizat dar vad ca nici la 45 nu) asupra Memelului si sa ii reproseze ca "l-a ajutat pe Lorenzo sa castige titlul" ( la Philip Island - pe mine tot timpul m-a distrus justificarea asta "l-ai ajutat pe ala....luandu-i locul 1" :moron: ),ba mai mult nu s-a dat la o parte din fata lui la Sepang,ba mai mult i-a dat cu mana in ciubotica :crack:

In fine,nu mai reiau prostiile alea,mi se pare hilar,pe langa bazaconiile spuse de Rossi,manevrele acelea pt care e renumit prin invartirea unei situatii clare in ceva misterios si plin de intrigi pt a da nastere la tot felul suspiciuni samd samd incercand (la acea data) sa destabilizeze psihic adversarul la titlu (care adversar s-a dovedit mult prea incapatanat sa fie destabilizat),pe mine ma mira faptul ca nici la aceasta data nu a trecut peste acele frustrari,ba mai mult,insista si acum.

Si pe deasupra mi se pare si foarte frustrat pt faptul ca Memelu a fost cooptat la Ducati factory si ca va fi la anul (cel mai probabil) un candidat la titlu.Inteleg ce il doare pe el - mai ales ca am vazut la podcasta ca isi stie la perfect toate statisticile si e foarte interesat de ele,ceea ce majoritatea pilotilor nici nu se sinchisesc de asa ceva,pe el il doare ca Memelu sa nu il depaseasca si sa nu ramana ala in istorie "ze goat".

Inteleg pe de o parte,insa pe partea celalalta - nivelul la care a ajuns Rossi,ceea ce a facut el pt mototciclism in general si motogp in special,toate acele realizari - esti legenda - fii bai nene multumit cu tine cu viata ta cu realizarile tale (care sunt superb mega extraordinare),ori ca vei ramane seriful ori ca te va atinge sau chiar depasi unul singur - bai nene ar trebui sa fii atat de matur si mai ales sanatos psihic incat sa te bucuri de ceea ce ai facut in viata (pt ca ai facut niste lucruri fantastice),si nu sa ramai frustrat forever ca ti-a luat Lorenzo un titlu acum 100 de ani.Calcat.

Iar de fanii lui Rossi care il aproba absolut orice prostie ar spune,dar si ai lui Memelu care orice meltenie ar face este si el aprobat 100% de fanii lui...nu mai zic nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Method said:

nu stiu ce legatura are cu ce ziceam eu despre carambolul facut de Leopard moto2 (parca) in boxa aprilia,dar da,in fine.

Pe acelasi site era si stirea cu carambolul...in fine.

https://www.paddock-gp.com/en/motogp-laccident-le-plus-improbable-est-arrive-dans-les-stands-de-misano

cu un click in dreapta sus trece in engleza, pentru cei care nu se descurca cu articolul in original.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 12.09.2024 la 15:23, apriliacluj a spus:

 

dar uite cum-necum, dupa pauza de vara s-a schimbat totul, si pare ca a reintrat in joc

Mai sunt sapte curse. Putin probabil sa mai poata recupera atatea puncte. Doar sa mai abandoneze cei doi, din fata, inca odata iar el sa se claseze constant in fata lor in toate cursele ramase. Cam greu. Dar o surpriza ar putea sa ii faca viitorului coleg si sa ii sufle locul al doilea... ;) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 14.09.2024 la 13:18, xt600 a spus:

Mai sunt sapte curse. Putin probabil sa mai poata recupera atatea puncte. Doar sa mai abandoneze cei doi, din fata, inca odata iar el sa se claseze constant in fata lor in toate cursele ramase. Cam greu. Dar o surpriza ar putea sa ii faca viitorului coleg si sa ii sufle locul al doilea... ;) 

3 victorii la MM si aialalti doi sub locul 3 in acele curse sau altele si gata.. MM face 75 de puncte si ailalti fac cate 10 -14 de fiecare.. nu e asa imposibil. 

Sunt 53 de puncte intre el si Jorghe.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Peco a recuperat 90, fara sprint, da Q a scapat mingea grav. :) 

Matematic e fezabil.

Depinde F mult de peco si JM, cu parere de rau o zic.

 

*sau depinde de MM daca da cox si iese de multe ori in fata celor 2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, frigider a spus:

 

Depinde F mult de peco si JM, cu parere de rau o zic.

 

Exact! 

Doar ca nu prea există piloti care sa-i bată pe cei 2. MM a recuperat ceva puncte insa in conditii pe care sunt slabe sanse sa le intalnim in toate cursele ramase. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 12.09.2024 la 14:43, B.B. a spus:

Si daca prin noroc chior si pe fondul creat de Pecco si Jorghe, care se impusca in picior singuri, MMelu iese campion, inseamna ca i-a dat Ducti voie?

 

 

Pai mai e si alta motocicleta pe grila?🙈

Daca avea oo gastiga cu altele, asa ca.. le freaca pe ale italianilor✌️

 

La 12.09.2024 la 14:43, B.B. a spus:

Cum ar fi ca la Valencia sa iasa MM campeon si primele cuvinte pe care le scoate pe gura sa fie: "I didn't expect.." :crack:

 

La altceva nici nu te poti astepta :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, danypop a spus:

Exact! 

Doar ca nu prea există piloti care sa-i bată pe cei 2. MM a recuperat ceva puncte insa in conditii pe care sunt slabe sanse sa le intalnim in toate cursele ramase. 

vin destule circuite murdare/low grip, are sanse dp asta de vedere.

dar e riscant si pt el, nu garanteaza nimeni ca nu se varsa.

 

probabil va risca mai mult in sprint si mai putin in GP (unde-s punctele mari)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, frigider a spus:

Peco a recuperat 90, fara sprint, da Q a scapat mingea grav. :) 

Matematic e fezabil.

In mod normal, 90 de puncte nu pot fi recuperate de unul singur, nici daca te cheama Doohan, Rossi sau M. Marquez. Pur si simplu, nu se poate. Peco a fost ajutat (mai ales in partea a doua a campionatului), cursa de cursa, de minim 4-5 piloti, care nu numai ca nu il depaseau, ca sa nu ii ia puncte, dar se lasau depasiti si apoi formau un tampon intre el si Q, de care francezul nu avea cum sa treaca. Astfel la fiecare cursa i se asigura si o diferenta de puncte corespunzatoare. Desigur, l-a ajutat putin si Q, dar chiar si asa, de unul singur nu ar fi putut recupera diferenta aia. Lucrurile astea trebuie sa le stii, pentru ca ai vazut campionatul acela. Dar, da, matematic MM poate castiga. Matematic. In realitate, trebuie ca cei doi sa faca 1-2 curse foarte proaste (vezi JM cursa trecuta) iar el ar trebui sa mearga fara gresala si sa termine in fata lor in toate cursele ramase. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, frigider a spus:

Peco a recuperat 90, fara sprint, da Q a scapat mingea grav. :) 

Matematic e fezabil.

Depinde F mult de peco si JM, cu parere de rau o zic.

 

*sau depinde de MM daca da cox si iese de multe ori in fata celor 2.

Sunt povesti.

Situatia din 2022 nu cred ca se se mai repete vreodata.In 2022 Pecco n-a recuperat nimic,Q s-a pierdut.

Nu cred ca exista in istoria recenta un rider care sa fi cazut la 6?7? curse cate a cazut Pecco atunci si sa ia titlul.

 

Acum nu e cazul.

MM oricum nu are sanse la acest titlu,matematic e fezabil aproape orice,dar e o mare diferenta intre "posibil" si "probabil".

E posibil sa castigi la loto?Desigur.E probabil?Deloc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...