Sari la conținut

Postări Recomandate

tre sa l declari pierdut in monitorul oficial

Mda, foarte amuzant ! Una peste alta cred ca am rezolvat problema, am fost la politie pe raza unde am constatat lipsa numarului si l-am declarat pierdut ( dupa lungi insistente sa ma ia cineva in seama ) si o sa-mi elibereze o dovada in vederea inmatricularii! Cat despre RAR , cu ceva bunavointa se poate rezolva orice ;) ! Se poate inchide topicul ! Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

o intrebare pentru cunoscatori.

 

am cumparat de curand o motocicleta

a fost inmatriculata pe sibiu

a fost cumparata de cineva din alba

s-au scos un rand ne numere rosii si pe urma a avut accident si nu a mai inmatriculato.

motocicleta a fost radiata in 2006. si a circulat cu un rand de numere rosii.

am talonul provizoriu, cartea,ultima fila din talonul original, actele pentru inmatriculare cu data de atunci.adica 2006

 

ce mai trebuie sa fac eu acum. motocicleta este pregatita optic si tehnic pentru RAR

Editat de whisperx.22
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca mai ai nevoie de un certificat fiscal de la ultimul proprietar,cel ce a avut numerele rosii,,la RAR,nota de identificare plus verificare tehnica,chitante de 37 lei la CEC sau BRD,chitanta 60 lei posta sau primarie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca mai ai nevoie de un certificat fiscal de la ultimul proprietar,cel ce a avut numerele rosii,,la RAR,nota de identificare plus verificare tehnica,chitante de 37 lei la CEC sau BRD,chitanta 60 lei posta sau primarie

din cate stiu eu numerele rosii nu au legatura cu fiscalul. deaia sant si mai scumpe ca au taxele incluse.. asa gandesc eu. cine stie altceva?????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, saptamana viitoare vreau sa cumpar o motocicleta din italia,ma intalnesc cu proprietarul si o radiaza acolo pe loc si imi da certificatul de inmatriculare cu stampila "radiata pentru export" si certificatul de proprietate cu numele meu si contractul de V-C,insa placutele de inmatriculare raman aici in italia (eu aduc motocicleta pe platforma).

Intrebarea este daca pentru inmatricularea in iasi imi trebuie si numerele de italia?

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As dori sa stiu ce acte sunt necesare la vanzarea unei motociclete (in cauza de fata motocicleta mea) inmatriculata in RO.

Din cate stiu eu:

-contract de vanzare - cumparare X 2 (model?) - este bun un model luat de pe internet sau trebuie sa mergem la un birou care se ocupa cu asa ceva. (eu stiam ca nu este necesar)

-copii dupa cartile de identitate

-ii ofer fiscalul, certificatul, cartea de proprietate , placuta cu numarul.

 

Mai e nevoie de ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As dori sa stiu ce acte sunt necesare la vanzarea unei motociclete (in cauza de fata motocicleta mea) inmatriculata in RO.

 

Din cate stiu eu:

-contract de vanzare - cumparare X 2 (model?) - este bun un model luat de pe internet sau trebuie sa mergem la un birou care se ocupa cu asa ceva. (eu stiam ca nu este necesar)

-copii dupa cartile de identitate

-ii ofer fiscalul, certificatul, cartea de proprietate , placuta cu numarul. El isi va trece motocicleta pe numele sau iar eu o voi radia pentru a nu plati impozit.

 

Mai e nevoie de ceva?


Va multumesc!

Editat de George_Costin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+ banii - motoreta

 

contractul nu e tipizat. gasesti pe net niste modele care sa te ajute.

 

+ fisa de inmatriculare stampilata de la finante, pe langa certificatul de neurmarire fiscala

 

+ mentiune pe certificat, "instrainat lui .. "

 

+ asigurare daca mai e valabila

 

+ copii dupa buletin

Editat de tzakedotnet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la impozit se scoate odata cu fiscalul.
De radiat, poti sa o radiezi de la politie daca vrei. Dar in general se scoate de acolo atunci cand noul proprietar preda numerele, nu trebuie sa o scoti neaparat tu. Asta o faci doar daca nu ai incredere in proprietar, sa nu-ti vina tie amenzi.
Dar daca o scoti de la politie, anunta-l si pe proprietar, ca daca il prinde cu ea radiata ii face dosar penal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum zicea cineva mai sus....primul lucru banii :)

- se face contract de vanzare -cumparare (il faci la administrtia fiscala, e vreo 5 lei sa il faca fetele pacolo)

- tot atunci iti faci si fisa de radiere

- in baza contractului, iti radiezi mobra de la fisc si primesti o stampila pe fisa de radiere (cum ca ai radiat-o) plus fisa fiscala (cum ca nu ai datorii la stat...daca ai, tre sa le platesti)

- ii dai omului fisa fiscala, talon completat la rubrica instrainat catre, CIV, fisa de radiere (care la el se va numi acum fisa de inmatriculare) si o copie dupa contractul de vanzare cumparare.

- tu nu radiezi mobra de la politie. nu se mai face asta de 2 sau 3 ani. doar daca vrei numarul inapoi, completezi o cerere la politie si iti revine numarul cand o inmatriculeaza el.

rca-ul nu il dai, pentru ca rca-ul nu este valabil la schimbarea de proprietar. isi face singur, iar daca nu pastreaza numarul, la incheierea politie ii spune cui o face, ca e pentru inmatriculare si trece pe polita doar seria de sasiu.

bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum zicea cineva mai sus....primul lucru banii :)

- se face contract de vanzare -cumparare (il faci la administrtia fiscala, e vreo 5 lei sa il faca fetele pacolo)

- tot atunci iti faci si fisa de radiere

- in baza contractului, iti radiezi mobra de la fisc si primesti o stampila pe fisa de radiere (cum ca ai radiat-o) plus fisa fiscala (cum ca nu ai datorii la stat...daca ai, tre sa le platesti)

- ii dai omului fisa fiscala, talon completat la rubrica instrainat catre, CIV, fisa de radiere (care la el se va numi acum fisa de inmatriculare) si o copie dupa contractul de vanzare cumparare.

- tu nu radiezi mobra de la politie. nu se mai face asta de 2 sau 3 ani. doar daca vrei numarul inapoi, completezi o cerere la politie si iti revine numarul cand o inmatriculeaza el.

rca-ul nu il dai, pentru ca rca-ul nu este valabil la schimbarea de proprietar. isi face singur, iar daca nu pastreaza numarul, la incheierea politie ii spune cui o face, ca e pentru inmatriculare si trece pe polita doar seria de sasiu.

bafta.

 

Multumesc mult de sfaturi. Ideea e ca eu vand un cadru de fapt, pentru mi-am dezmembrat motocicleta. Motorul e inmatriculat in SV eu il vand in Bucuresti. Am rugat pe cineva sa imi trimita un fiscal dar nu stiam ca trebuie si fisa de radiere. In cazul de fata ce pot sa fac? Intocmim contract de vanzare cumparare, il trimit acasa si dupa obtin fisa de radiere pe care o voi da omului?

Editat de George_Costin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai ai nevoie, de Fisa de inmatriculare, stampilata de la Primarie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Poate e cineva care stie despre acest aspect.

 

As dori sa cumpar o motocicleta de 125 cm, care a fost inmatriculata acum doi ani, dar proprietarul anul trecut a plecat din tara, si a vrut sa radieze motocicleta.

Problema apare aici, proprietarul spune ca a radiato si a dato spre casare(deci radiere definitiva), pentru care a predat C.I. si numerele la politie.

 

In momentul de fata detine doar factura in original de la firma care a achizitionato. Intrebarea mea este : Se mai poate aceasta motocicleta inmatricula? i se mai poate face alta C.I.??

 

Altii spun ca se poate, altii spun ca nu se mai poate. Ma poate lamuri cineva care stie despre acest aspect???

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul mi-a zis ca atata detine, doar factura in original, nici nu cred ca ar mai avea ce detine. Si probabil vreo dovada de radiere,de casare.

Am zis poate s-a mai intampinat cineva cu aceasta problema, si imi poate spune, pana ajung la politie sa intreb.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la impozit se scoate odata cu fiscalul.

De radiat, poti sa o radiezi de la politie daca vrei. Dar in general se scoate de acolo atunci cand noul proprietar preda numerele, nu trebuie sa o scoti neaparat tu. Asta o faci doar daca nu ai incredere in proprietar, sa nu-ti vina tie amenzi.

Dar daca o scoti de la politie, anunta-l si pe proprietar, ca daca il prinde cu ea radiata ii face dosar penal.

Vine amenda, te duci la politie cu contractul de VC (eventual si copia certificatului fiscal) si lamuresti problema fara sa patesti nimic. Plus ca daca au trecut mai mult de 30 zile de la instrainare si proprietarul cel nou nu a inmatriculat-o pe numele lui va primi amenda si i se va retine certificatul de inmatriculare (bineninteles la VC trebuie sa inscrii in talon instrainata catre... la data...si sa semnezi).

Amenda o primeste soferul chiar daca conduce un autovehicul ce apartine altuia (daca este oprit pe loc e simplu, daca nu, proprietarul autovehiculului este invitat la politie pt. a se stabili cine conducea in momentul savarsirii contraventiei.).

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...