Sari la conținut

PINLOCK / VIZIERE / ANTIFOG / FOLII - Discutii Generale


octa
 Share

Postări Recomandate

Vizitator MosRahao

Pinlock pentru Airoh Matisse are cineva? Viziera e pregatita pt pinlock dar nu am gasit si pinlock potrivit, am tot cautat la greu dar niente...

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 555
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Citisem inainte sa o iau un review pe advrider de zicea unu ca a bagat-o in congelator, tu erai?

 

 

Nu eram eu, nici n-am cont pe advrider. In schimb am iesit sambata la 8-9 dimineata, pe ceata la 2 grade celsius, si am mers din militari pana in otopeni si retur, cu viziera complet inchisa, fara cagula, si din cand in cand mai si expiram pe gura si scoteam aburi, si nu s-a aburit decat in colturile de jos ale vizierei, pe unde oricum nu te uiti, doar in zonele marcate din poza... poate avem viziere diferite, ca se produce de ani de zile casca asta... poate expira stratul antiaburire... nu stiu, sau poate respir eu mai uscat... n-am idee...

 

post-14671-0-05296000-1320046232_thumb.jpg

Editat de smar2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu eram eu, nici n-am cont pe advrider. In schimb am iesit sambata la 8-9 dimineata, pe ceata la 2 grade celsius, si am mers din militari pana in otopeni si retur, cu viziera complet inchisa, fara cagula, si din cand in cand mai si expiram pe gura si scoteam aburi, si nu s-a aburit decat in colturile de jos ale vizierei, pe unde oricum nu te uiti, doar in zonele marcate din poza... poate avem viziere diferite, ca se produce de ani de zile casca asta... poate expira stratul antiaburire... nu stiu, sau poate respir eu mai uscat... n-am idee...

 

post-14671-0-05296000-1320046232_thumb.jpg

 

Ok, retractez partial... cam acolo se abureste, adevarat... vad ca totusi nu se extinde zona de aburire sau n-am mers eu / n-am gafait in ea destul... tinand cont ca inca n-am folosit-o decat prin oras s-ar putea totusi sa tina... ciudat ca am incercat si fara cagula si pare mai bine decat cu. Oricum, momentan, la tura lunga cu plecare dimineata si intoarcere seara pe vremea asta tot Schubert-ul il iau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Se gaseste solutie anti aburire la peco sau la produse de uz casnic .Sint folosite in bai ex. pentru a nu se aburi aglinda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sprai este o solutie care se gaseste le bidonase mici. ar putea merge si cu ceara dar exista riscul sa zgiri viziera daca freci ceara prea mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Si eu am pinlock dar mi-e lene sa-l montez pe viziera :moron: Si dardai de frig cand crap geamul ca sa se dezabureasca... :bounce:

 

Da-mi mie pinlockul tau, daca nu-ti trebuie de lene. Ma sacrific eu sa-l montez pe viziera mea. Ce zici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am pinlock dar mi-e lene sa-l montez pe viziera :moron: Si dardai de frig cand crap geamul ca sa se dezabureasca... :bounce:

 

Stiu ce zici, am facut si eu asa pana intr-o zi cand am zis "GATA!" si m-am hotarat sa-l montez. Ba mai aveam si o idee tampita in cap, cum ca siliconul ala ma impiedica sa vad la fel de clar si sa aproximez distantele la fel de bine. Nope... silicon rulz! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Salutare,

 

am o casca Probiker RX care l-a vremea achizitiei am luat-o cu viziera transparenta. M-ar tenta sa i-o fac fumurie aplicandu-i o folie cu tenta fumurie (din aceea auto) pe interior.

A mai facut careva manevra asta? Ce spuneti ar merge?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator EduardS

Am incercat eu chestia asta acum cativa ani,dar mi-au ramas numai bule cu aer.Am incercat sa impung cu un ac acele bule de aer dar s-a facut pana la urma niste linii total aiurea.Posibil sa nu stiu eu sa o fi pus la vremea aia,dar oricum nu sunt cunoscut pentru rabdarea meacrackup.gifcrackup.gif

Editat de EduardS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ti-au ramas bule, pentru ca trebuie aplicata cu apa si racleta cu pasla. Poti sa incerci, mergi la cei care aplica folie auto, poate au o bucata ce nu le mai foloseste. Ai grija la transparenta, sunt de mai multe tipuri 30%,40%...80% etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,chestia cu folie pe viziera nu prea se poate deoarece viziera este bombata si raman cute ,am incercat si eu(am stricat 2m de folie),am zis k sunt eu idiot si nu stiu si am mers la un servis unde se aplicau foli auto,mi-a zis baiatu de acolo k nu poate sa-mi puna deoarece trebuie incalzita ,si nu poate s-o incalzeasca pt k o topeste!...beer.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intrebat si eu si nu poti pentru ca ai folosesc un fheon de mare putere dupa ce aplica folia si s-ar deforma si viziera. Se mai poate incerca un spray din acela care se da pe stopuri pentru a le face fumurii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folie de geamuri pentru masina nu poti sa pui pentru ca geamul / respectiv viziera ta trebuia incalzita si deoarece viziera nu este din sticla se topeste de la caldura pistolului de incalzit.

Eu am vrut sa pun folie normala pe un smart iar in spate pe lateral nu au reusit sa puna pentru ca geamul cel mic era din plastic DUR si tot nu facea fata... ce sa mai zicem despre o viziera.

 

Cumpara-ti o alta viziera fumurie pentru casca si numai bine ai doua...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul si in primul rand folia trebuie sa fie de foarte buna calitate.Cea turceasca sau din piata este de o calitate indoielnica si in cateva luni de zile chiar daca reusesti sa o aplici se va zgaria(prin stergerea vizierei,de la insecte,etc)se va decolora foarte repede la soare si vei constata ca este o adevarata<tiganie>.va arata foarte urat,fapt pentru care va fi si incomoda la ochi.Pe de alta parte,folia se poate aplica,dar cu siguranta la un expert care are<mana formata>.O varianta ar mai fi folia carbon ,care se aplica fara solutie sau apa ,deoarece are adeziv corespunzator pentru lipire la cald,dar nici aceea nu este 100% garantata.Avantajul foliei carbon,desi este mai scumpa ,este mult mai rezistenta si se aplica mult mai usor,dar tot de catre un experimentat.Am avut si stiu din proprie experienta.Parerea mea este ca 60% merita sa aplici o folie pe viziera.40%,cu siguranta nu,chiar daca este aplicata perfect.Cea mai potrivita varianta ar fi o viziera fumurie,omologata si de calitate,chiar daca costa ceva banuti,functie de vizibilitatea care o doresti si de drumurile nocturne pe care le vei face ,care cu siguranta folia sau viziera fumurie nu prea este recomandata.CRED CA ERA UN TOPIC PE FORUM PE ACEASTA TEMA.:burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O varianta ar mai fi folia carbon ,care se aplica fara solutie sau apa ,deoarece are adeziv corespunzator pentru lipire la cald,dar nici aceea nu este 100% garantata.Avantajul foliei carbon,desi este mai scumpa ,este mult mai rezistenta si se aplica mult mai usor,dar tot de catre un experimentat.Am avut si stiu din proprie experienta.

Cum naiba sa aplici folie de carbon pe viziera????????????????

Cum mai vezi prin ea??

Esti sigur ca ai avut aplicat asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...