Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

M am gandit si la PR 3 sau 4 dar sunt destul de scumpe

un set de Diablo strada costa cat un spate de PR3, nu-s fantastice dar daca nu ai ambitii de racer poti merge foarte bine cu ele, le schimbi dupa 2 sezoane.

 

qualifier 1 au fost foarte bune la vremea lor dar nu o sa gasesti decat stock foarte vechi (d'aia si pretul foarte mic)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un set de Diablo strada costa cat un spate de PR3, nu-s fantastice dar daca nu ai ambitii de racer poti merge foarte bine cu ele, le schimbi dupa 2 sezoane.

 

Parca ieri ziceai ca doar la piata te-ai da cu Diablo Strada, ca sunt execrabile, niste gunoaie, ca ai montat zeci de astfel de gume la motoristi ignoranti ce le cumpara pt ca sunt ieftine.. etc

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca ieri ziceai ca doar la piata te-ai da cu Diablo Strada, ca sunt execrabile, niste gunoaie, ca ai montat zeci de astfel de gume la motoristi ignoranti ce le cumpara pt ca sunt ieftine.. etc

intelegi greu si pricepi anevoie,

 

da eu nu mi-as pune pe motocicleta , dar pe un 600 naked daca mergi linistit sunt ok...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intelegi greu si pricepi anevoie,

 

da eu nu mi-as pune pe motocicleta , dar pe un 600 naked daca mergi linistit sunt ok..

 

Ce surpriza, exact asta am intrebat si eu de la bun inceput. Hmm, oare cine pricepe NU?

 

Totusi observ o schimbare in bine pe acest topic, atat timp cat se recomanda o anvelopa portivita pt nevoile fiecaruia si nu povesti nemuritoare ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PR2 PR3... nu cred sa fie diferenta ca de la cer la pamant. Spatele nu se compara cu fata, ci cu alt spate. Fata nu-ti derapeaza pt ca e oricum mai moale decat spatele in compusi si de-aia ti se pare ca e mai bun PR3ul. Probabil ca PR2 are si niste ani si e copt. Realitatea e ca daca o sa-ti iei PR3 si pe spate o sa fii in continuare dezamagit.

 

La orice gume daca iei compusii 1 2 3 de la soft la hard, intotdeauna vei avea pe fata 2 mijloc, 1 margini si pe spate 3 mijloc 2 margini.


» Post actualizat in 01 Oct 2014 08:13

L.E. eu unul am observat ca gama hypersport devine din ce in ce mai touring. Tocmai de aceea recomand pilot power 1-2-3 sau qualifier. Se schimba compusii de la model la model incat sunt din ce in ce mai tari pe mijloc, se adopta profiluri din ce in ce mai aderente pe ploaie. Clasa de touring ramane practica doar pt americanii care vor multi km prin deserturi gen route 66 si unde se mai plimba ei.. iar din moment ce un PR2-3-4 ii tine pe aia 20.000 de MILE, nu inteleg cum poate fi util unuia care "vrea touring" dar face sub 10.000km pe sezon


» Post actualizat in 01 Oct 2014 08:16

*gama sport, nu hypersport

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar a-ti inceput ... si acum ca tot veni vorba de pierdut aderenta. Cauciucuri schimbate in primavara Dunlop Road smart II, mers cateva sute de km in afara tarii, nu am avut ever surprize iar aderenta nu a fost pierduta decat intentionat, oricum una peste alta diferenta a fost majora intre Dunlop-uri si rahaturile de dinainte ... revenind la subiect. Recent am fost in tara o saptamana cu tot cu motor, saptamana in care am avut surpriza cu pierdutul aderentei de muuullllteeeee ori. In opinia mea nu caucioacele is neaparat problema (desi cazuri sunt foarte multe) ci mai degraba calitatea asfaltului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Povesti nemuritoare zici? Cam cit la suta din accidentele pe 2 roti sint datorate pierderii aderentei, mai ales a rotii fata?

diablo strada , mers normal, nici o problema, 600cc, eu le-am dus aproape de capat, propietarul nu se apropie.

150E setul ,fata + spate !!!!!!

post-36094-0-99292900-1412255841_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca de multe ori pierderea aderentei se datoreaza rider-ului, nu neaparat cauciucului. Intr-adevar un cauciuc sport e mai aderent decat un cauciuc touring la temperatura optima si iti permite viteze mai mari in curbe sau accelerari mai puternice, dar daca bruschezi frana sau acceleratia cand esti inclinat cred ca urmarile sunt aceleasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

normal ca l-ai dus aproape de capat, altfel nu mai avea capat.. ramanea doar cu mijloc. Ideea compusului e sa iti permita sa il duci Violent in capat, sa iti permita sa faci greseli cat esti in capat, sau sa franezi aplecat.

 

Cat despre "e de la asfalt"...pfff

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

normal ca l-ai dus aproape de capat, altfel nu mai avea capat.. ramanea doar cu mijloc. Ideea compusului e sa iti permita sa il duci Violent in capat, sa iti permita sa faci greseli cat esti in capat, sau sa franezi aplecat.

 

Cat despre "e de la asfalt"...pfff

pai nu am tras de motocicleta, nu fac giumbuslucuri pe motocicletele clientilor, in rest ai dreptate, d'aia merg pe hypersport in loc de sport touring, ma costa aproape dublu /km dar am un mare plus de siguranta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

io nu inteleg o chestie. am avut d211, dupa ele pr3. d211 sunt niste gume foarte faine. odata incalzite. pe amckart/cheia/bla-bla-bla. pe strada, mai ales pe "udeala" de dambovita sunt degeaba. cu pr3 e muult mai bine. tot aluneca, evident, ca pe strazile noastre, mai ales din 'curesti nu doar apa jegoasa e de vina. mai exista si ulei, antigel si alte mizerii. dar aluneca predictibil, franeaza mai bine... nasol cand mergi tare cu ele, dupa 20-30 de km de forja se supraincalzesc. insa daca mergi sportiv fara sa fortezi nota sunt suuper ok. personal prefer asa ceva pe strada decat alte "avioane". si d211 nu-s chiar "slick", sunt dot approved... alte gume de care am fost multumita au fost qualifier rr (2 perechi prin 2009 sau 2010), si dunlop sportsmart, 3 perechi. toate noi si set...

 

cat despre asfalt da, conteaza si el. in unele zone e mai aderent, in altele e "lucios". si se simte oricat de bune ar fi gumele...

Editat de r_amonna
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai pus "i"-ul unde trebuie. Asta nu vor sa inteleaga reisarii: Pe strada e mai bun un cauciuc dedicat mersului pe strada, decat unui slick sau reising. Dai peste o banana, un pietris, o ploaie mai nasoala. Circuli in Romania, nu pe coasta de azur sau pe cine stie ce circuit. PR3-ul isi face treaba cu brio.

P.s. Il laud, stiu. Sunt multumit de el, asta e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nasol cand mergi tare cu ele, dupa 20-30 de km de forja se supraincalzesc

 

Ce inseamna mers tare si supraincalzit?

Cu d211 GP Racer - ambele variante si toate tipurile de compozitie se merge in ritm foarte bun si pe circuit si rar am vazut urme de hot-tear pe ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna mers tare si supraincalzit?

Cu d211 GP Racer - ambele variante si toate tipurile de compozitie se merge in ritm foarte bun si pe circuit si rar am vazut urme de hot-tear pe ele.

zicea de PR3....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...