Sari la conținut

Un motor, o problema si 14 mecanici


vallentin
 Share

Postări Recomandate

bai baieti, mare dreptate ati avut!!! individul asta chiar nu vrea sa plateasca lucrarile ce se fac la mobra aia. dupa 8 zile in care am montat si am demontat tot ce a vrut el la mobra, alaltaieri m-am hotarat sa fac si ce am vrut eu, ceea ce a dus la descoperirea problemei. adica am DIAGNOSTICAT mobra. Problema mare, el insista sa pretinda ca asa ceva nu s-a intamplat si refuza sa plateasca motivand ca mobra merge la fel ca inainte. Logic sa mearga ca inainte, doar am diagnosticat, nu am reparat, dar el nu vrea sa dea niste bani nici macar pentru asta, si ma intreb: la reparatie o plati pe cineva ceva???

 

povestea e lunga, au durat 8 zile testele si probele,nu mai stau sa o insir toata, dar se pare ca baietii care au avut de aface cu el si nu mai vor sa il primeasca in service-urile lor stiu ei de ce.

 

numai bine.

sunt mai curios sa vad ce raspunde personajul decat sa stiu ce defectiune are cazanu

 

felicitari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 886
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ma bag si eu in seama pentru ca organic simt ca i s-a facut o mare nedreptate lui bozoro. Pana acum am fost un simplu spectator atat virtual pe acest thread cat si fizic, ocazional, in garajul mecanicului. Valentin este un personaj aparte si mare grija pentru cei care-l vor primi in service-ul lor in viitor. Cu fiecare intalnire, mi-a intarit impresia ca scopul lui a fost acela de a-si face mobra gratis intr-o maniera putin mai ciudata. A stat pe capul lui Fabio, asa cum a facut cu cei ceilalti mecanici, nu pentru a da o mana de ajutor ci pentru a invata cat se poate de mult din truda celorlati. Gratis, evident. Fiecare operatie de demontare a fost fotografiata atent dar wtf, ce e rau in asta? Mi-am zis ca omul e pasionat si daca e avid de informatii nu e rau sa fie invatat. Suntem o comunitate care, cu mici exceptii, sare in ajutorul celorlati confrati iar forumul asta este plin de asemenea exemple. Din pacate mereu am simtit ca pe masura ce se apropie momentul diagnosticarii, domnul Valentin va incerca sa eludeze obligatiile financiare, ceea ce s-a si intamplat azi. Din punctul meu de vedere era mai mult o obligatie morala. Nu cuantifica orele cele 7-8 zile de munca continua in frig, deplasarea pe benzina lui la 40 km in afara Bucurestiului la un alt coleg cu transalp pentru diverse teste, amanarea sau refuzarea altor comenzi care i-ar fi adus bani, ca doar din asta traieste. Totul a fost facut cu buna-credinta si cu pasiune. Nimeni nu are pretentia s-o fi facut pe bunul samaritean dar tare as fi vrut ca macar sa zica "ba (cuvant jignitor), ia si tu de-o ciorba ca prea te-ai chinuit" Si cum exista o vorba romaneasca care spune ca "orice fapta buna nu ramane nepedepsita" domnul Valentin a chemat politia in fata service-ului lui Fabio. Motivul: Fabio i-a furat niste piese de la mobra si nu vrea sa i le inapoieze :blink: E bestial. Dar e si dupa sufletul omului ca era sa fie el amendat pentru alertarea politiei fara motiv. In ceea ce priveste detaliile tehnice, il las pe Fabio sa vi le prezinte daca mai are puterea s-o faca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

ce bulangiu pervers poate sa fie daca asa sa-u intimplat lucrurile.

asta merita o cizma in bot!

ps. postatii si nr de inmatriculare ca sa stim pe cine mai ajutam,ca nu se stie niciodata.

Editat de Black_wolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu in seama pentru ca organic simt ca i s-a facut o mare nedreptate lui bozoro. Pana acum am fost un simplu spectator atat virtual pe acest thread cat si fizic, ocazional, in garajul mecanicului. Valentin este un personaj aparte si mare grija pentru cei care-l vor primi in service-ul lor in viitor. Cu fiecare intalnire, mi-a intarit impresia ca scopul lui a fost acela de a-si face mobra gratis intr-o maniera putin mai ciudata. A stat pe capul lui Fabio, asa cum a facut cu cei ceilalti mecanici, nu pentru a da o mana de ajutor ci pentru a invata cat se poate de mult din truda celorlati. Gratis, evident. Fiecare operatie de demontare a fost fotografiata atent dar wtf, ce e rau in asta? Mi-am zis ca omul e pasionat si daca e avid de informatii nu e rau sa fie invatat. Suntem o comunitate care, cu mici exceptii, sare in ajutorul celorlati confrati iar forumul asta este plin de asemenea exemple. Din pacate mereu am simtit ca pe masura ce se apropie momentul diagnosticarii, domnul Valentin va incerca sa eludeze obligatiile financiare, ceea ce s-a si intamplat azi. Din punctul meu de vedere era mai mult o obligatie morala. Nu cuantifica orele cele 7-8 zile de munca continua in frig, deplasarea pe benzina lui la 40 km in afara Bucurestiului la un alt coleg cu transalp pentru diverse teste, amanarea sau refuzarea altor comenzi care i-ar fi adus bani, ca doar din asta traieste. Totul a fost facut cu buna-credinta si cu pasiune. Nimeni nu are pretentia s-o fi facut pe bunul samaritean dar tare as fi vrut ca macar sa zica "ba (cuvant jignitor), ia si tu de-o ciorba ca prea te-ai chinuit" Si cum exista o vorba romaneasca care spune ca "orice fapta buna nu ramane nepedepsita" domnul Valentin a chemat politia in fata service-ului lui Fabio. Motivul: Fabio i-a furat niste piese de la mobra si nu vrea sa i le inapoieze :blink: E bestial. Dar e si dupa sufletul omului ca era sa fie el amendat pentru alertarea politiei fara motiv. In ceea ce priveste detaliile tehnice, il las pe Fabio sa vi le prezinte daca mai are puterea s-o faca.

 

 

nu pot sa cred asta cu militia...adica ce a zis ca i s-a furat?

 

frate daca tot o dam in lambada spune public ce s-a intamplat si care e defectul motoretei ca am dat cu presupusul toti p-aici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O frectie de topic ... daca vroia cu adevarat sa il faca de la bun inceput facea tot ce era necesar(ce recomanda mecanicul, nu ce vrea el sa faca mecanicul), inclusiv sa desfaca motorul, eu nu pot sa inteleg de ce v-ati batut capul in aproape 70 de pagini sa ii dati de cap cumva ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, povestea e legata strans de faptul ca, de fapt, cam toti am facut practic ce a vrut el. Oricare din mecanicii la care a fost ar fi ajuns la aceasta concluzie daca ar fi avut timpul si libertatea necesara. nu e nimic iesit din comun, pur si simplu am redus la minim jocul la supape si mobra deja merge mult mai bine, adica se simte o neta imbunatatire. nu e rezolvata problema, este adevarat, dar cel putin nu mai cautam in cauciucuri si frane. El a vrut sa schimbam totul la ea, i-am facut pe plac, cand nu mai aveam ce schimba, am facut si eu ce ar face orice mecanic, umbla la motor. Astazi cand am adus in discutie problema, "domnul" a spus sa ai pun totul la loc cum era, si dupa vede el, ca daca ai spun ce piese ai trebuie el le cumpara si vine sa i le montez. Am incercat sa ai explic ca pentru asta trebuie demontate chiulasele si verifacata fiecare pisa in parte, supape, arcuri, lanturi distrib, lucru pe care nu reuseste sa il inteleaga ca fiind o lucrare ci ca o distractie a mea care nu trebuie platita, a spus ca el plateste doar cand o sa aibe mobra perfect functionala.

Dupa aceasta discutie a luat foc de tot mi-a cerut piesele (doua suruburi si o aparatoare de plastic,ramase de la ultima proba si nemontate pt. ca oricum trebuia sa umblu iar acolo) ca el pleaca. L-am rugat atunci sa imi achite si mie ceva, ca doar am montat si demontat piese 8 zile la ea si m-am dus si pana la Gradistea sa schimb evacuarea si catalizatorul cu altele luate de pe o mobra functionala, macar sa dea ceva de bun simt, moment in care a spus: "aha, nu vrei sa imi dai piesele, lasa ca vezi tu!!!" Si a plecat.

S-a intors dupa 10 min, si a stat in fata portii pana cand a aparut o masina de politie, cu trei politisti care au batut la poarta mea. Luat la intrebari de politisti, am povestit toate cele intamplate, saracii chiar au avut rabdare sa asculte pana la capat, dupa ccare l-au intrebat pe individ:

"Unde e domle urgenta asta pentru care ai sunat la 112? Cine ti-a furat si ce ti-a furat? Motociclate vedem ca e la tine, intrega si functionala dupa cun spui tu, dupa parerea noastra omul a fost corect, tu esti cel care nu vrea sa plateasca, esti pasibil de amenda pt apelare fara motiv la 112."

Pe scurt a sunat la 112 si a spus ca eu i-am furat piesele de la mobra. !!!!

Acum, sunt convins ca nimeni nu e perfect pe lumea asta, nu o pretind ca eu sunt, dar ma gandesc eu in mintea mea ca nu am facut nimic rau sau gresit in treaba asta, ba dupa cum spunea TNG, care a inteles mai repede ca mine cum stau lucrurile: pe cine nu lasi sa moara.....

 

Concluziile le trageti singuri, daca aveti impresia ca mint sau exagerez, va stau la dispozitie pt clarificari, iar interesant e ca toata treba asta s-a petrecut cu multe persoane de fata, care ar putea confirma treaba asta.

 

cu stima

 

P.S. m-a amenintat cu plangere penala !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citesc si nu imi vine sa cred... genul asta de oameni chiar trebuie lasati sa se duca la serviceul de la dealer, sa ii taxeze la ora. Daca si dupa ce s-a gasit problema tot nu vrea sa plateasca e deja trecut de nesimtire. De partea cu circul nu mai zic nimic... trist, foarte trist

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nasol moment, acum inteleg de ce nu lasa motoreta peste noapte in servis... ca nu vroia defapt sa plateasca... pacat de munca depusa, ar trebui sa facem front comun si sa boicotam repararea acestei motociclete. chiar e de kko.

 

se pare ca aparentele insala, valentin mi-a lasat o impresie buna la inceput, acum... un gust amar.

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunr curios daca mai risca vreunu sa isi bage degetele in motorul ala pentru reparatie. Nu de alta dar dupa ce e gata se trezeste acuzat ca a stricat altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motoreta are uzuri in motor,kilometrii nu sunt reali.Omul si-a dat seama ca din moment ce se desface motorul trebuie sa PLATEASCA.

Ma repet motorul ala a trecut de 50000 de multi ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai frate, asta-i chiar bulangiu :D

Cum ma sa suni la 112? :lol:

Cine-l cunoaste pe Fabio stie c-ar da de la el numai sa plece omu' multumit. Incredibil...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o motocicleta pe care nu au putut sa o repare 15 mecanici !

 

Esti mecanic moto ? Demonstreaza-ti tie asta, nu mie, reparand aceasta motocicleta. Moka...evident !

 

 

Valentine, daca e asa cum zic domnii de mai sus...

:disappointed: :disappointed: :disappointed:

Editat de yzulyka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca e asa cum s-a intamplat, stati fara grija baieti...roata de invarte. Mai devreme sau mai tarziu o va suge original de tot.

 

P.S. bozoro (si toti ceilalti care ati lucrat la fier si nu ati fost platiti), imi pare rau pentru tine (voi). poate ar fi fost bine sa stabiliti ceva mai clar la inceput despre plata lucrarilor, mai ales daca ele s-au intins pe parcursul a 8 zile.

 

P.P.S. @ initiator :finger:; nu uita sa suni la 112 sa le spui ca ti-au fost aratate semne obscene virtuale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot vine craciunul si se stie ca motociclistii ie saritori si uniti si milostivi, io zic sa propunem o cheta, ceva evenimente caritabile si ceva strangeri de fonduri, sa-i luam ficiorului o motoreta 9. Ca la asta de o are, oricum nu vrea sa-i plateasca reparatia si moka or lucrat destui la ea. E bun si moka, dar ingrasa...

Facerea de bine e.... treaba d'aia rusinoasa de mama.

Partea nasoala la toata povestea asta, e ca data viitoare cand merg cu Neagra la doftor, o sa-mi ceara banii inainte ca la curve si la urma imi da rest. Io unu' nu m-as mai risca sa ma apuc de o treaba fara ceva concret in mana, dupa ce am citit in topicul asta. (Nu-s mecanic; ma refeream doar la o treaba, orice treaba...)

Ca idee pentru orice prestator de servicii care ceteste pe aici, beliti ochii fratilor, ca daca nu... ajungeti la vorbele mele.

Toate alea bune, Nick.

P.S. Si totusi se invarte... roata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai frate, asta-i chiar bulangiu :D

Cum ma sa suni la 112? :lol:

Cine-l cunoaste pe Fabio stie c-ar da de la el numai sa plece omu' multumit. Incredibil...

 

Domnilor,

Mentionez ca scriu din Arad, si pana si eu ( 90% sunt sigur ca vb. de acelasi DOMN FABIO)am auzit de acest OM !

Asta vara a venit din Bucuresti pe Suzuki la Arad, la o etapa din campionatul national moto, pentru A DONA O CASCA NOU-NOUTA SI O PERECHE DE GHETE SPORTIVULUI ARADEAN IN VARSTA DE 9 ANI ANDREI FILIMON !

 

Respecte si stima maxima DOMNULE FABIO !Te asteptam cu drag la o B.R. in Arad !

 

Alin :cheers:

 

P.S. imi cer scuze pentru majuscule dar gestul omului a fost cu totul deosebit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bozoro, felicitari pentru timpul si rabdarea ce ai avut-o si ca ai gasit defectul pana la urma. Pana la urma ia asta ca si o publicitate pe un topic cu 40k view-uri! Si cum toata lumea te lauda ca fiind om de calitate, stai linistit, poate ca ai pierdut ceva marunt acuma, dar ai foarte mult de castigat de acum incolo!!

 

Felicitarile mele inca o data! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

genul asta de oameni chiar trebuie lasati sa se duca la serviceul de la dealer

nu se duce. daca tineti minte a zis ca dealerul i-a lasat un gust amar.

dealerul are proceduri, are standarele calitatii de respectat, ala i-a pus in fata proces verbal de predare primire a mobrei in service sa il semneze si il cheama cand e gata....nu ar fi fost el daca facea asa.

si bag mana in foc ca asa s-a intampalt ca si eu am lasat honda la dealerul honda si asa au facut baietii. am dat cu subsemantul cu ce vreau sa faca la ea, ei au dat cu sbsemnatul ca nu repara nimic fara sa ma instiinteze inainte si asa mai departe.

una peste alta, felicitari mecanicului care se dovedeste ca este si OM si jos palaria la toti mecanicii care s-au chinuit pe banii lor si pe timpul lor sa dea de cap la problema. multi dintre voi, v-ati facut reclama in felul asta. zic multi si nu toti, ca nu au fost toti nominalizati pe acest topic.

acum stim cea a avut mobra, eu as propune sa fie inchis topicul, pe mine chiar nu ma intereseaza ce zice raidaru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi vine sa cred ce citesc de citeva posturi incoace. Daca l-a inceput il cainam pe saracu' om cu motoreta lui care nu vrea sa se dea reparata, acum mi-am cam schimbat parerea. Dar stiti vorba: viata bate filmul...

Totusi nu inteleg aceasta telenovela cu scenariu ieftin. Ce a vrut de fapt personajul cu motoreta stricata? Ca mie nu mi s-a parut ca ar vrea sa o repare... Doar el stie ce a vrut de fapt...

 

Toata stima mecanicilor care au muncit (gratuit) si au incercat (fara sa reuseasca) sa multumeasca un asemenea personaj. Din pacate datorita unor asemenea personaje ca initiatorul topicului tare ma tem ca de acum incolo va trebui sa sar cu banii inainte la mecanic daca voi avea nevoie de reparatii... Trist dar adevarat.

 

Pentru FABIO: Imi pare rau pentru patania ta cu individul. Toata stima si respectul pentru tot ce ai facut pentru respectivul personaj (desi nu merita), chiar daca nu te-ai ales nici macar cu un "multumesc". Cum zicea un coleg mai sus: acum ai pierdut ceva, mult sau putin, dar pe viitor vei avea de cistigat mult mai mult. Cine este om cu adevarat va sti sa retina ce e de retinut.

RESPECT FABIO !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu credeti ca este o actiune concertata la adresa bietului Valentin, determinata de frustrari de moment va arat mai jos PM pe care i l-am dat lui Belbody ieri dimineata (7 decembrie). Belbody vroia sa afle noutati si thread-ul lancezea din lipsa de informatii.

 

Sent Yesterday, 09:25 AM

Salutare,

 

iti dau un PM ptr ca nu vreau sa ma bag in discutia de pe thread si a nu inflama mai mult spiritele. Motorul este la Fabio, mecanicul nostru, al Vstromisitilor si a fost bibilit pe toate partile, de la carburatoare la instalatia electrica. Asa cum ai spus, problema este de la motor. Fabio a micsorat jocul de la supape pana la minimum dat de manual si simptomele s-au schimbat aproape radical. Astfel, daca inainte pe la 60-70 km/h dadea nas rau de tot cand luai mana din gaz, acum nu se mai intampla acest lucru ci doar atunci cand tragi de acceleratie, exista un delay de vreo secunda pana o ia din loc. Deci sigur e problema la motor. Acum urmeaza partea cu desfacutul motorului, luat fiecare bucata la masurat si vazut cu adevarat care e buba. Pot sa fie belite doar arcurile de la supape sau problema este mai combinata. Pana nu este desfacut motorul in bucati nu se poate pune sti cu exactitate.

Motivul pentru care aceste lucruri nu vreau sa le pun pe forum este ca intradevar proprietarul este un ciudat pana la patologic. Sta toata ziua pe capul lui Fabio, are idei peste idei, nu-i tace gura o clipa si impresia mea este ca nu vrea sa plateasca nici un ban pentru reparatie. O duce la fiecare, se uita foarte atent la fiecare operatiune de demontare, invata atat cat il poate duce pe el capul si simt ca atunci cand o sa fie aproape de rezolvare, o sa incerce s-o faca singur pentru a nu plati. Eu sunt doar un spectator al intregului proces si alaturi de voi, sunt si eu foarte curios sa vad ce puii mei are motorul ala de nu-i da nimeni de cap. Acum, de 3 zile de cand s-a identificat cat de cat problema, zice ca este in "teste" cu ea sa se dumireasca. Eu i-am spus in fata ca nu a adoptat cea mai buna politica fata de oamenii care au incercat sa-l ajute si in secunda doi am devenit persona non-grata pentru el. Era mai incantat de traficul pe motociclism.ro facut cu thread-ul lui.

Daca apar ceva noutati, iti dau un mesaj desi eu cred ca nu o sa-l mai vad prea curand pentru ca stie ca trebuie sa dea o caruta de bani, adica sa plateasca cateva zile de munca pentru diagnosticare si ulterior cateva zile de munca daca se hotaraste sa desfaca motorul.

 

 

Toate bune

 

Vlad

 

Legat de acele "teste" la care faceam referire in PM, atunci mi-a fost foarte clar ca este pe punctul sa-si ia jucariile definitiv si sa nu mai dea pe la Fabio. Dupa micsorarea jocului la supape, simptomatologia mobrei se schimbase radical, dar el sustinea ca nu-si poate da seama pana nu mai face niste "teste". Ce dreaq de teste sa mai faca cu ea? Inainte, in 100 m isi dadea seama ca nu este vreo imbunatatire si acum ii trebuie mai multe teste? E adevarat ca mobra nu era reparata dar ceva se schimbase destul de mult, deci Fabio se apropia de problema. Dupa cateva zile de munca la mobra, i-am spus lui Fabio ca Valentin nu o sa fie un client fair-play, dar dupa faza cu "testele" am facut chiar un pariu ca nu o sa-l mai vedem prea curand.

Asta e, in viata iti mai iei si palme peste bot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mah... io v-am zis de la bun inceput.

nu ca m-as lauda cu asta...

 

imi pare rau ca si-a batut joc de oameni cu inima mare.

imi pare rau ca de acum poate oamenii aia o sa fie mai reticenti, poate cand nu e cazul... dar cand te-ai fript cu ciorba, sufli si-n iaurt.

 

respect OAMENILOR care au acceptat sa se uite la motor si au muncit la el GRATIS.

sunt convins ca nu banii ci dorinta de a ajuta pe un coleg si pasiunea pentru motociclete i-a determinat sa faca asta.

 

toti cei 15-16 aveti un +1000 de la mine... btw sa va faceti niste tricouri gen:

 

primul!, al doilea... al 15-lea :banana:

dau o bere si contribui cu bani la plata tricourilor daca ideea va place!

(nu le platesc pe toate dar pe al lui Fabio il platesc :unsure: :D )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citesc ultimele posturi si nu imi vine a crede la ce s-a ajuns...daca asta este realitatea inseamna ca am avut un gram de inspiratie atunci cind am refuzat sa execut "testul" cu schimbat senzorul hall...

Stima pentru cei ce au avut rabdarea necesara sa lucreze la motorul asta...conditiile in care s-au facut deja au fost discutate.

Stima pentru "schimbatorii" care au surubit la motoreta asta...

Stima pentru cel care i-a dat "finalul"

Stima pentru cei care si-au desfacut mobrele lor pentru a furniza "organele" de schimb.

Stima pentru toti cei care au avut rabdarea sa citeasca toate cele ce s-au scris.

 

Va saluta (probabil) "nr 12"

 

Liviu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...