Sari la conținut

Un motor, o problema si 14 mecanici


vallentin
 Share

Postări Recomandate

Totusi un numar de inmatriculare nu avea omul asta? ca doar nu mi-o fi greu mie, si altora, cand il vedem la semafor sa ne dam casca jos si sa il scuipam. Sa imi faca si mie dosar penal :)

 

Ce meseria are nenea? sunt curios cum vede el lucrurile cu clientul meu stapanul meu, insa a uitat ca clientul este cel care plateste, deci el nu prea e client.

Sunt de doi ani in "comunitate" si pot sa spun ca degradeaza, sunt din ce in ce mai multi motococalari, chiar cu limbaj de ingineri. Si in loc sa se inbunatateasca comunitatea, astfel de cazuri nu fac decat sa distanteze motociclistii intre ei, ca pana la urma sa ajungem abslut indiferenti unii fata de altii...

 

Deci, un numar de inmatriculare? culoare mobra? trasaturi specifice?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 886
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ba frate , ce tepar odios. Da de fapt si in tineretea mea motociclistica erau tepari , am patit-o si eu , asa ca asta e viata. Oricum , ca labagiu' asta nu mai e nimeni , un numar de inmatriculare , ceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Valentin

 

tumblr_ln3nkwa1XU1qks0zqo1_500.jpg

 

 

PARANĂIC, -Ă adj., s.m. și f. (Suferind) de paranoia. ◊ Psihopatie paranoică = psihopatie la care predomină tendința patologică spre formarea de idei dominante și prevalente, întreținute de emoții puternice; psihopatie paranoidă; psihoză paranoică = psihoză care apare de obicei la indivizii cu tendință spre supraaprecierea propriei persoane, neîncredere, egocentrism sau la psihopații paranoici. [Pron. -no-ic. / cf. germ. paranoisch, fr. paranoïque].

Editat de Batranu`
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bozoro, felicitari pentru timpul si rabdarea ce ai avut-o si ca ai gasit defectul pana la urma. Pana la urma ia asta ca si o publicitate pe un topic cu 40k view-uri! Si cum toata lumea te lauda ca fiind om de calitate, stai linistit, poate ca ai pierdut ceva marunt acuma, dar ai foarte mult de castigat de acum incolo!!

 

Felicitarile mele inca o data! :cheers:

 

Bine zis Dane! Si ceilalti 14 cred ca sunt cam in aceeasi situatie (adica de laudat ca au lucrat la fierul omului moca si si-au dat interesul, chiar daca nu au tinut cu dintii de el mai bine de o saptamana) plus vre-o doi-trei care au incercat sa ajute efectiv de la distanta...

Apropitarul "cazanului" poate mai zice, sau poate nu mai zice nimic p'aici. Io stiu sigur ca data aviatoare cand merg la Doftor cu Neagra, ii spun omului ca nu ma pricep si sa-i faca ce stie mai bine ca platesc. Asa poate n-o sa fiu bagat in aceeasi oala cu respectivul posesor de fier de calcat pana-n 70.

Acu' mai vorbeste si visinata, dar ideea era ca tot respectul pentru toti cei care au lucrat la mobra aia fizic sau nu. Saraca mobra n-are nici o vina. Merita mai mult decat un posesor cu figuri si arici la buzunare... parerea mea,Nick.

 

P.S. Intre toti care si-au pierdut timpul si nervii lucrand la fierul omului pe gratis si cu jignirile de rigoare ulterioare, oare nu se gaseste unul sa-i indese o casca pe "esapament" posesorului?!?! ca sa ma exprim mai elegant, sa nu zic c.u.r. ?!?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, daca e asa, propun ca un Moderator sau Admin sa schimbe numele din "Un motor, o problema si 14 mecanici" in "Un motor, o problema si cum sa tepuiesti 14 mecanici"!

 

Totusi, as astepta si parerea initiatorului, nu de alta, dar sunt curios sa vad ce ar mai putea spune.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorba unora :

 

Sincer avand in vedere mediatizarea acestui topic voi credeti ca isi va mai putea repara motocicleta pe la vre-un mecanic, evident inainte sa plateasca (asa in avans ca la ... )

Din intamplare cunosc destul de bine vre-o 2 din cei "over 9000" de mecanici care au lucrat la mobra si am auzit de personaj inaitne sa citesc pe forum ,"mare figura, mare kcaracter "

 

 

Daca ar vrea sa faca treaba "oabla" mecanicii "tepuiti" (cei care au pretins bani si nu au primit) pot pune date de identificare (ale lui valentin) pe aici; asa... de pamplezie

 

 

Stima "schimbatorilor de piese" ca de la ei invatm noi ce si cum sa reparam.

 

P.S. TNG ai grija ca "ucenicul" fura meserie si maine poimaine auzi ca are service "MațMoto" (MatzMoto).

Editat de dudutzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intilnit in viata mea genul de oameni care au o ambitie formidabila sa te faca de kkat "no matter what". Si uneori chiar in fata altora si apoi iti mai face si reclama in public. Era o vorba in facultate: "Daca un profesor vrea sa iti demonstreze ca nu stii nimic, o poate face la orice ora"

Exemplu:

Spui ca esti ceasornicar. Vine individu' cu o joarsa de ceas vechi de 2000 de ani sa il faca, ca nou. Si spune ca nu ti-l lasa la tine la atelier, ca e mostenire de familie, bla bla bla... Daca ii spui sa nu se poate repara te face de comedie ca esti varza si nu ceasornicar. Plus de asta umple tot cartieru' ca esti varza, vezi doamne ca nu ai fost capabil sa ii repari rapandula de ceas...

 

Spui ca esti mecanic de motociclete. Vine un individ cu o joarsa de motocicleta, te roaga sa o repari, dar numai cu el de fata si numai in orele de program ca el vrea sa o ia acasa seara. Ca cica e "draga lui draga" si nu poate sa doarma noaptea daca nu o vede alaturi. Apoi apeleaza la prieteni si amici sa faca rost de piese de schimb. Toti il inteleg si il ajuta. Cind mecanicu ii spune ca nu ii da de cap, desi a desfacut si refacut motocicleta la loc, ala in loc de bani pe MUNCA prestata ii da un MUMU scurt.

Apoi repeta aceasi pasi la 15 mecanici diferiti si se lauda cu faptele lui la lume.

Intr-un final, al enspelea mecanic ii rezolva problema si ii repara motocicleta. Evident isi ia portia de MUMU si atit.

 

 

Probleme la mansarda. Grave. Si lacune in caracter. Foarte grave.

 

PS. Amice Valentin, munca se plateste. Indiferent ca desfaci un surub sau desfaci o motocicleta. Prietenii mecanici care te-au ajutat nu sunt de gasit pe toate drumurile si nu merita ce ai facut tu cu ei pe aici. Un prieten adevart se gaseste greu dar se pierde usor.

PPS. Ce numar de inmatriculare are la motocicleta ? Lumea e mica... Macar sa ii bat obrazu putin...

Editat de Serban.S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puneti macar nr lui de inmatriculare, sa nu oprim cind il vedem in pana tras pe dreapta. :kick:

 

N-o sa-l vezi ca acuma a invatat sa-si repare macar pana :laugh:

 

Terminati si voi cu amenintari si porcarii de genul asta. Toti care a-ti ajuns la o varsta sunteti constienti pana acum ca roata se invarte chiar daca probabil nu o sa putem fii martorii urmarilor.

Motorul ala o fi Honda, dar tot se va mai strica. Isi cumpara altul eventual, sigur se strica, si la cata meserie a furat dintr-o data sa zic asa, oricum nu o sa se lipeasca mare chestie si cand va trebuie sa o repare cine o sa-l mai ajute cu asa reputatie care oricum se va imprastia printre mecanici? Nici cu banii in avans nu cred ca il va mai ajuta cineva. Si acest topic a fost rasfoit de toata tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor pentru aprecieri si sustinere. M-am gandit si eu la varianta dinte pentru dinte, dar la ce bun, individul asta e autolezionost, isi face rau singur cu comportamentul sau, politaiul a vrut sa il amendeze tocmai datorita comportamentului sau extrem de sfidator si atotstiutor in fata lui. Mai devreme sau mai tarziu cineva nu o sa fie la fel de diplomat ca mine.

Pentru cine vrea sa il cunoasca are poza pe mobra la avatar, iar numarul de inmatriculare va jur ca nici macar nu m-am deranjat sa il notez sau sa il tin minte pt. ca nu am considerat necesar. Oricum stiu exact unde sta (ca doar am fost si la el acasa sa lucrez in fata blocului) asa ca.....:) , dar nu aici as fi vrut sa ajung. Dar daca vreti ai fac un X rosu pe mobra, pe ambele parti sa sa fie usor de recunoscut. :D

V-am povestit ce s-a intamplat nu ca sa ma laud cu ce am facut sau sa razbun ceva, ci doar ca sa nu pateasca si altii ce am patit eu. Doare sa vezi ca muncesti o gramada de zile degeaba, timp, gaz, benzina, curent, pt. un sut in bot. Si o plangere la politie si apoi penala.

Din nou va multumesc si numai bine!!

 

PS: a zis nevasta-mea ca ai rupe ea capu' sa nu ma deranjez eu!!! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit prietene,nu razbunarea este calea! :hug:

Asta este, suntem oameni si oameni pe pamantul asta,nu poti multumi pe toata lumea indiferent cat ti-ai dori asta.

Din pacate sunt oameni care dupa ce te chinui sa-l ajuti, sa faci sa-i fie bine, chiar daca dai de la tine,timp,bani,etc mai te trezesti si ca esti acuzat de cine stie ce lucruri,cu reclama pe net ca ai vrut sa-i furi vibrokenul,praful de pe moto, grasimea de pe lant... :D

Viata merge inainte cu si fara ei,doar ca mai primim o lectie de viata,ceea ce confirma faptul ca atat cat traiesti ai de invatat ;)

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit prietene,nu razbunarea este calea! :hug:

Asta este, suntem oameni si oameni pe pamantul asta,nu poti multumi pe toata lumea indiferent cat ti-ai dori asta.

Din pacate sunt oameni care dupa ce te chinui sa-l ajuti, sa faci sa-i fie bine, chiar daca dai de la tine,timp,bani,etc mai te trezesti si ca esti acuzat de cine stie ce lucruri,cu reclama pe net ca ai vrut sa-i furi vibrokenul,praful de pe moto, grasimea de pe lant... :D

Viata merge inainte cu si fara ei,doar ca mai primim o lectie de viata,ceea ce confirma faptul ca atat cat traiesti ai de invatat ;)

 

eu sunt de acord cu voi 100%.

totusi, cand acest individ si-a manifestat paranoia pe forum voi rand pe rand i-ati cantat in struna...

doar va cunoasteti intre voi si stiti ca nu sunteti tocmai ageamii, faptul ca sare de la unul la altul trebuia clar sa va dea de gandit.

 

io i-as fi dat cu mumu de la al 3-lea mecanic in sus... fara discutie, nici macar nu m-as fi uitat la motor daramite sa ma aplec sa mai desfac un surub.

de aceea zic ca va respect ca ati facut ceea ce eu nu as fi facut... cu toate astea ma bucur ca s-a intamplat fiindca selectia clientilor este un proces absolut natural. e o evolutie :)

trebuie sa va respectati intre voi!

 

:friends:

Editat de Eliadar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba frate , ce tepar odios. Da de fapt si in tineretea mea motociclistica erau tepari , am patit-o si eu , asa ca asta e viata. Oricum , ca labagiu' asta nu mai e nimeni , un numar de inmatriculare , ceva ?

Ce gunoi..tot stai si te minunezi ce minte hodinta au unii..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru potera virtuala: initiatorul topicului n-a mai intrat in Decembrie pe forum cel mai probabil e inca ocupat cu testele.

Urarile de bine pot fi insa adresate la adresa de yahoo vizibila la profil ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru potera virtuala: initiatorul topicului n-a mai intrat in Decembrie pe forum cel mai probabil e inca ocupat cu testele.

Urarile de bine pot fi insa adresate la adresa de yahoo vizibila la profil ;)

 

mda.. nu a mai intrat fiindca si-a rezolvat (macar partial) problema.

oricum m-as tavali pe jos de ras la propriu daca ar mai intra si ar mai da-o la reparat, si mai mult decat atat, daca ar mai bune botul vreun mecanic... al cate-lea???

 

acu pe bune cum s-ar numi mecanicul care s-ar apuca sa mai lucreze la ea dupa ce ar citi pe aici...

unu care habar nu are are prezumtia de neinformare :P

 

ma rog... la modul serios sa se apuce sa o repare, ca sa i-o strice sunt convins ca s-ar apuca cativa :bounce:

 

p.s. off: Doamne... am cazut acum 6 zile cu motorul in trafic si ma doare inca piciorul (nu pot schimba vitezele) de aia is asa activ.. fi-r-ar sa fie :P

(motorul nu are nimic, in caz ca ati fi ingrijorati :P - adica nu trebuie reparat, a cazut pe piciorul meu - i-am schimbat doar ghidonul)

Editat de Eliadar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot citesc acest topic inca de la inceput si chiar am ramas uimit de ceea ce s-a produs.Consider ca nu sunt eu in masura sa imi dau cu parerea despre acest om,nu il stiu prea bine dar "facerea de bine e ....de mamica;)".In legatura cu numarul de inmatriculare...nu stiu sigur dar parca incepea cu B-100-XLV ...o mobra albastra dupa cate imi aduc aminte,topcase pe el,un enginebar micut montat si cred ca este de ajuns.Numai de binebanana.gif si salutari din traficricky.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipic romanesc... pe 70 de pagini ne-am chinuit sa-l ajutam pe individ sa-si repare cotetul si acuma pe inca vreo 30 ne tot plangem de mila in loc sa-i rupa careva fashul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul imi pierd rabdarea cu cei care iti sufla in ceafa cand le repari mobra.Sint 2 alternative:ori pleaca ,ori ii pun mobra in straitza si pleaca.

Am avut si eu cazuri de genul,cind au sosit piesele au inceput telefoanele:Dom'le ii gata?Da cand e gata ?Mai ai mult?

La care am raspuns:Daca mai ma suni ca sa ma presezi iti pun mobra la cutie si nu mai strang un surub la ea.Trebuie sa fiti transani:Ori sa' , ori sa'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor. Sper sa nu ma repet sau sa deranjez pe cineva. Aces Valentin [ "Tanar si Nealinistit" ] depaseste cu mult bunul simt elementar.

Stapanul "TRANSPLANTULUI" ori vrea sa fac un rencesamant al mecanicilor ori vrea sa se mute din tara. Pnt ca aici a deranjat prea multi oameni ca sa faca ce ?

Sa repare o mizerie de motoreta moka. Fara sa asculte si parerea celorlalti.

Eu dupa prima pagina am renuntat sa mai citesc.

O sa ajubga la stirile de la ora 5 cu cazut lui de deceptie in dragoste. Pana si motoreta nu il mai suporta.... biggrinbounce2.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cear imi pare rau. Stiu ca am zis ca nu mai postez dar nu ma pot abtine.

Oau frate ce boschetar de om. Nu imi vine sa cred.

 

Bozoro Nici nu vreau sa ma gandesc cum e dupa 8 zile de munca. Sincer imi pare rau.

Eu am pierdut 3 ore si m-am enervat cand asta a zis ca suntem schimbatori de piese. Dupa 8 zile clar ii rupem capul.

Si nu e vorba de bani. Pentru mine ori ca stau pe plaja ori ca repar mobre tot distractia aia e.

Dar sa imi cheme politia la poarta? Asta deja e prea mult.

Am reparat moca motociclete de nu le mai stiu numarul. Erau oameni tineri se vedea ca nu au bani dar vroiau si ei sa se plimbe pe motoare. Nu a fost niciodata o problema.

 

Putea tantalaul sa spuna simplu.- Am un jaf de Transalp si nu am bani sa il repar. Pun pariu pe ce vreti ca Unchiu era unul dintre cei care ar fi zis ca il ajuta. Dar mai sunt multi pe aici care ar fi facut acest gest. Mai ales ca e iarna si intre doua comenzi de pisese sunt timpi morti.

 

Dar cum bine spuneti: - Roata se invarte. Lumea moto e mica. Vorba merge repede.

Nu ii doresc nimic rau. Doar sa aiba nevoie de un mecanic candva. Doar atat. :lol:

 

Si nu cred ca ne vom pierde increderea in motociclisti. Faptul ca apare cate un utilizator de motocicleta ca tepuitorul asta nu e mare tragedie. El e unul la cati motociclisti? La 1000, 2000, 3000. E o cantitate neglijabila zic eu. :D

Pana la urma voi de cati ca el ati auzit? Eu cunosc cateva sute de motociclisti. Nu sunt toti perfecti dar sunt departe de acest specimen.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...