Sari la conținut

Near miss ...Voi cum ati fi facut?


Hekate
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 223
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ce vedeti voi pe film , se cheama noroc chior. Daca calul inainta 1m mai mult, nu mai era deloc "maiestrie". Nu are nimeni nici un merit aici. Nu e ghinion ca a aparut caruta, eu era sa iau in plin un atelaj in afara localitatii, inaintea mea era o alta motoreta, care a speriat caii, acestia au facut brusc stinga(erau pe sensul meu de mers). Norocul meu a fost ca sufla vintul foarte tare, abia ne tineam pe 2 roti, viteza era mica, si eram destul de in spatele motocicletei antemergatoare. Deatunci am un respect imens pt atelajele cu animale, nu-mi pun mintea cu bietele necuvintatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce vedeti voi pe film , se cheama noroc chior. Daca calul inainta 1m mai mult, nu mai era deloc "maiestrie". Nu are nimeni nici un merit aici. Nu e ghinion ca a aparut caruta, eu era sa iau in plin un atelaj in afara localitatii, inaintea mea era o alta motoreta, care a speriat caii, acestia au facut brusc stinga(erau pe sensul meu de mers). Norocul meu a fost ca sufla vintul foarte tare, abia ne tineam pe 2 roti, viteza era mica, si eram destul de in spatele motocicletei antemergatoare. Deatunci am un respect imens pt atelajele cu animale, nu-mi pun mintea cu bietele necuvintatoare.

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vacile si oile sunt previzibile, merg in ritmul lor si nu se intorc. Cainii de obicei ies la interceptare si alearga pe langa tine, nu se aseaza in fata. In mai toate accidentele in care sunt implicati caini, fug de ceva sau sunt dezorientati si nu se uita in jurul lor, nu se arunca in fata masinii sau motocicletei. Caii sunt imprevizibili si se sperie destul de usor. E mai bine sa incetinesti cand vezi un cal scapat pe sosea sau speriat, macar e viteza mai mica daca tot se intampla beleaua. N-ai cum sa-l eviti in viteza, ca nu stii ce urmeaza sa faca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incercati sa tineti cont si de animal . Se spune ca nu este bine sa stai in spatele calului . De ce ? Orice zgomot care apare in afara campului sau viziual , il sperie . In cazul motocicletelor , un cal tanar , neobisnuit cu traficul , va reactiona la fel ca si cel din filmare . Simturile lor auditive sunt mult mai dezvoltate decat ale noastre si percep mult mai repede vibratiile din aer , produse de o toba mai zgomotoasa . De asemenea , un carutas slab , baut , in combinatie cu ce am spus mai sus , pot avea efecte grave in trafic , mai ales ca legal nu prea au ce cauta pe sosea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mi se confirma inca odata...cei care blameaza viteza au minunatele inginerii tehnologice GS500 sau alte cacarumbe <50 cp =))

A da, iar ceio care spun ca franarea era mai buna...cand franezi , motocicleta se indreapta si ai 99% sanse sa primesti bonus points pentru point fixation, pe cand , la accelerare poti inclina mai usor motoreta.

Pe gagica noastra zvapaiata a salvat-o semislickul de ploaie (SM) cand a trecut de vibrator si a intrat in gravel pit.

Cred ca am fost eu cel vizat cu "cacarumba" (ce-o fi insemnand...) de gs500. Eu am galusca asta pentru ca imi indeplineste nevoile. Daca tu ai nevoie de 150 de caluti intre picioare, treaba ta. Putam fi pieton, biciclist, sofer, om in scaun cu rotile, simtul de conservare imi spune sa nu o calc in zone cu risc.

 

Nu are nimeni nici un merit aici.

Ba are, ca motorul era incaltat cum trebuie si ca fata nu s-a pierdut cu firea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

attachicon.gif10368839_10152410436180928_7896033786927231827_o.jpg

Din ce vad calul era speriat, sare cu totul nu doar se ridica cu copitele din fata.

 

Carutas total depasit, se vede ca nu-si cunoaste animalul si nu stie sa-l stapaneasca.

 

 

Prea tare captura, nu m-am putut abtine sa nu ma joc cu poza :D

 

 

In rest...ce pot sa zic...mult noroc dar si sange rece. Aveti grija de voi. :D

post-6297-0-59937600-1399976391_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Glumesti, nu? O domnisoara semiaccidentata si restul de 2-3 bikeri contra un carutas autentic powered by Mona®?

... legende...

carutas autentic powered by Mona® e doar unu prost si fara creer.

ne speriam de retardatii astia degeaba. vai draga nu te lua de "taran" (fara nici un sens peiorativ) ca e mai tare decat rambo. fix pix.

mai ales daca este powered by Mona® la momentul respectiv. fas. daca esti genul care se baga in asemenea altercatii ai toate sansele.

a, da. nu te lua de taran la el in sat. evident vei fi depasit numeric urgent.

dar el in sine singur ... nu e rambo. e unu' prost alimentat, baut bine de o viata (adio mama, lichid de parbrize, spirt si alte otravuri) ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se vede ca motorul nu era echipat corespunzator, daca aveai unealta potrivita puteai continua drept fara eschivare :D ( +1 la skill )

600px-Machete-M134.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu prima parte. Este foarte buna precizarea cu viteza care nu te scapa in orice situatie.

Din pacate la partea a 2-a trebuie sa te contrazic un pic. O motocicleta de 500cc are ~200 kg la gol, pe cand una de 599-999cc are ~180kg + frane + ciclistica...daca tu imi spui ca poti controla mai usor o motocicleta underpowered si construita pe sistem low budget inseamna ca esti doar ignorant.

 

ai exemplificat gs500...180 kg are si aia si multe altele din zona aia..nu sunt diferente asa mari de greutate incat sa conteze...nu sunt ignorant...depinde de situatie si de persoana...insa intr-o situatie critica, dictata de reflex, cred ca sunt sanse mai mari sa dai de asfalt daca esti intr-o mobra mai "mare"...zici de astea de capacitate mica de parca toate sunt puscaturi....vezi ca inca se fabrica chiar si in prezent astfel de capre si cele de capacitate mare se fabricau si acu 20 de ani....deci comparam mere cu pere....de fapt tu compari mere stricate cu pere proapat culese...

 

Pe langa asta , viteza era un factor complet neinteresant pe sectorul ala de drum gol ... e ca si cand ai merge pe autostrada aia de 10 milioane de centimetri pe care o aveti voi cu viteza legala in conditiile in care stii clar ca nu e nici un radar in zona, chiar avea o viteza atat de mica incat nici macar nu i se ridica permisul.

 

gol?...eu parca am vazut o caruta, care culmea, a pus in pericol motociclistul....oricum ne abatem...

 

Am vrut doar sa subliniez ca ce ati incercat voi sa ziceti a fost valabil pentru acest caz si nu e o regula general valabila, ba din contra. Mai exact, de cele mai multe ori, frana te salveaza mai bine ca acceleratia. Daca avea viteza mai mica avea mai multe variante de salvare si chiar de era sa pice, pagubele erau mai mici. Drept dovada, dupa cateva minute, intr-o situatie similara, ocolitul nu a mai fost suficient si s-a cerut o franare completa. Nu cunosc circumstantele exacte, n-am fost acolo, n-am vazut. Insa un lucru e cert, daca mergea mai incet avea sanse mai mari sa scape.

 

LE: vezi ca pe autostrada aia, am vazut la un moment dat 1 caine mort (deh, se fura gardul pentru fier vechi) si am vazut si vreo 2 gropi...crezi ca o vezi si apuci sa reactionezi la 200?...sigur ai sanse mai mici ca la 130. Acuma nu zic ca eu sunt usa de biserica si merg cu 50 in localitati...dar repet, sa nu ridicam in slavi viteza, ca nu e cazul.

Editat de Tince1290
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In opinia mea a fost bulan. S-a intamplat totul prea repede ca sa poti sa reactionezi constient. Eu pun totul pe seama instinctului ee supravietuire pe care fata se pare ca il are destul de dezvoltat. Nu putem gorbi de experienta daca jumatate de ora mai tarziu reusesti sa imbratisesi un alt cal. Acum sa nu o iei ca pe un afront. Ma bucur ca esti intreaga. Omul invata cel mai bine din experientele proprii. Sunt sigur ca de acum incolo o sa se aprinda un beculet cand o sa intalnesti o caruta in trafic sau treci printr-o localitate sau zona de genul ala. Deci tot raul spre bine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vacile si oile sunt previzibile, merg in ritmul lor si nu se intorc..

 

Tin sa te contrazic; recent m-au fixat, dupa care m-au alergat doua vaci :crack:

Dar le-am citit intentia in privire; am tras de ambreiaj si am trecut prin fata lor ca o adiere de vant (ma urmareau in continuare cu privirea). Cand am trecut de ele, am bagat mana in gaz si dintr-o data au inceput sa fuga spre mine :burnout:

Drept e... ca nu erau vaci propriu-zis, erau doi vitei mai bine crescuti intr-o cireada la marginea drumului.

 

Asa ca, atentie la dobitoace si nu numai.

 

Drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zair vorbesti ca prostu toata ziua.....ai tu dreptul sa dai sfaturi ca esti cel mai in masura sa o faci.

 

needucatule fara cei 7 ani de acasa si cu impresia entuziasta ca felul in care gandesti aduce tuturor tot binele din lume spune mi de ce sunt prost

PROST adj. v. banal, bârfitor, calomnios, candid, cast, cinstit, clevetitor, comun, defăimător, denigrator, feciorelnic, fecioresc, inocent, lucrător, modest, neevoluat, negradat, neprefăcut, neprihănit, nevinovat, obișnuit, ordinar, ponegritor, popular, primitiv, pudic, rudimentar, simplu, sincer, umil, virgin, virginal.

Daca nu o demonstrezi ai ditamai reportul si mi se pare normal sa iti blocheze contul atata timp cat jignesti useri pe care nici macar nu i-ai vazut in viata ta, doar pentru faptul ca ti pot demonstra ca aberezi fara nicio urma de logica.

Dupa ce mi demonstrezi ca ai dreptate, iti promit ca fiecare caracterizare pe care ti am adus-o ti o voi demonstra. (pe pm sau ini alte topicuri)

 

 

Ai facut armata cu mine sa ma cunosti ???? vorbesti ca prostu ca sa ai mii de postari sa vada lumea ca ai activitate la taste.....macar daca ai face anual km cate postari ai....dar ma insel la cat timp stai in fata la taste...nu stiu cand ai timp sa faci km...

doar in weekendurile celor 6 luni mai calduroase, fac mai multi km decat faci tu in 2 ani. ;)

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vacile si oile sunt previzibile, merg in ritmul lor si nu se intorc. Cainii de obicei ies la interceptare si alearga pe langa tine, nu se aseaza in fata. In mai toate accidentele in care sunt implicati caini, fug de ceva sau sunt dezorientati si nu se uita in jurul lor, nu se arunca in fata masinii sau motocicletei. Caii sunt imprevizibili si se sperie destul de usor. E mai bine sa incetinesti cand vezi un cal scapat pe sosea sau speriat, macar e viteza mai mica daca tot se intampla beleaua. N-ai cum sa-l eviti in viteza, ca nu stii ce urmeaza sa faca.

Vacile nu-s previzibile, sunt doar lente.

Oile sunt previzibile, pana cand una din turma se hotaraste brusc sa treaca strada.

Caii, insa, sunt periculosi de fiecare data. Tocmai pentru ca nu stii daca-s invatati cu traficul sau se sperie cand aud orice fel de motor. Eu am reusit sa opresc la timp, intr-un sat de pe un DJ spre Sighisoara, cand un cal legat la caruta a decis sa faca un "uili" spre contrasens, insa aveam doar vreo 50-60 km/h, pentru ca trebuia sa ma feresc si de ceva pietre aruncate de puradei. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pierdut un prieten in urma unui accident cu o duba,a sarit un cal in fata lui de pe marginea drumului si l-a luat din plin,calul a plonjat in cabina pe sofer si pasager ,poate nu trebuia sa spun asta dar cu animalele de pe sosea mare grija.

 

Sau asa?

 

 

Editat de yamaha yzf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe alt site se spunea ca mai era un motociclist in spatele tau care a trecut si el la milimetru de cal e adevarat?

asta e ca in povestea in care un nene, vrand sa vada daca soata poate tine un secret, i-a povestit ca a ouat un ou si ea sa nu mai zica la nimeni. asta a dat zvon la vecina si s-a ajuns pana la imparat, care a aflat ca facuse omul 99 de oua. l-a chemat la curte si l-a intrebat : e adevarat ce se zice, ca ai ouat 100 de oua?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...