Sari la conținut

Postări Recomandate

Acum m-am intors victorios de la ospiciul 6. Am petrecut acopo cca 45 min, desi a fost cea mai mare aglomeratie pe care am vazut-o. M-au strigat inaintea altora pe care ii gasisem deja acolo, habar n-am cum procedeaza, probabil trag avizele din caciula. Nu am platit magazinaj, au incercat ei sa zica, dar le-am dat peste nas ca avizele nu aveau nici o dtampila cu data, le-au lins si au gasit unul pt 6.09 stampilat. Cand sa zic eu ok, pt ala platesc, ma uit si stampila era din 12! I-am intrebat daca au masina ti-n pului, m-au pus sa semnez si mi-au dat coletele in brațe! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 775
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Admin

La telefoane parca nu erau diferente (mari), la alte produse erau. Daca geekbuy trimite totul din UE ar putea fi o varianta de luat in seama, doar ca oferta e mai restransa.

Daca am inteles bine, chinezoii au depozite in Europa si daca iei de la geekbuy vin fara vama?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca am inteles bine, chinezoii au depozite in Europa si daca iei de la geekbuy vin fara vama?

Da, fara vama. Preturile aceluiasi produs difera fata de preturile din China. Cele din UE sunt mai mari, evident.

» Post actualizat in 21 Sep 2017 21:02

Acum m-am intors victorios de la ospiciul 6. Am petrecut acopo cca 45 min, desi a fost cea mai mare aglomeratie pe care am vazut-o. M-au strigat inaintea altora pe care ii gasisem deja acolo, habar n-am cum procedeaza, probabil trag avizele din caciula. Nu am platit magazinaj, au incercat ei sa zica, dar le-am dat peste nas ca avizele nu aveau nici o dtampila cu data, le-au lins si au gasit unul pt 6.09 stampilat. Cand sa zic eu ok, pt ala platesc, ma uit si stampila era din 12! I-am intrebat daca au masina ti-n pului, m-au pus sa semnez si mi-au dat coletele in brațe! :D

Au fost d-alea cu tracking number? Adresa o ai in Bucuresti sau stai langa si iti vin la vama de la oficiu 6? Din cate am mai citit, cei din provincie primesc pachete mai repede. Eu sunt in categoria cea mai dezavantajata. Coletele fara tracking nu mai vine deloc si cele cu tracking sunt blocate la BSI cu statusul "in prelucrare".

» Post actualizat in 21 Sep 2017 21:04

Daca am inteles bine, chinezoii au depozite in Europa si daca iei de la geekbuy vin fara vama?

Vezi ca mai e o smecherie pe care nu am inteles-o. Sunt unele venite din UE dar care au un abtipild galben pe ele. Alea se vamuiesc.

Editat de Endurache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot ce am ridicat ieri au fost comandate de sotie (eu sunt trecut in contul ei ca destinatar pt ca la posta de cartier mergeam mai mereu sa trimit uleiuri si altele, plus ca am program mai flexibil) si habar n-am daca aveau sau nu tracking. Eu mai am 3 rahaturi comandate, vad ca nu ajung, unul apare dispatched din 20.07, pe siteul postei romane n-am verificat. Parca zicea lumea ca se va reveni la cum a fost, ceva vesti? Eu cred ca mai degraba comenzile numeroase de pe ali au scazut cifrele de afaceri ale firmelor unor anume persoane, vanzarea si implicit spagile catre partide ale en grosurilor chinezesti si de aia s-au luat masurile astea, nu ca sa stranga bani la buget din tva-ul de cativa lei la colete. Oricum nu m-a intrebat nimeni nik de preturi desi aveam foile printate pregatite. La ce imbulzeala e acolo si cat e lumea de pissed off nu le arde alora sa scrie ca sa incaseze 2-3 lei tva daca depaseste 10€ valoarea coletului. Daca e ceva de +50€ in mod vizibil probabil ca scriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca nu se mai revine la nimic. O dau tot inainte cu programe si aplicatii pe care posta le va implementa. Pe softpedia posteaza lumea raspunsurile primite la reclamatii si acolo nu scrie nimic de revenit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Chinejii" au deschis depozite in DE si IT, dar din cate am observat, sunt doar pentru piata locala.

Personal am renuntat sa mai comand de pe AliExpress, tot jud. PH este deservit de un singur oficiu postal, este crima acolo. Ultima data am stat 2h si 40min pentru niste amarate de componente electronice, pe care le-am luat cu cativa lei mai ieftin decat de pe piata locala.

Evident ca am facut tambalau dupa ce am stat atat la coada, dar Posta da vina pe Vama, cica ei refuza sa detaseje vamesi si in restul oraselor mari din PH (Sinaia, Busteni etc). Asa ca ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca am inteles bine, chinezoii au depozite in Europa si daca iei de la geekbuy vin fara vama?

 

Da. Eu am luat acum vreo trei săptămâni de la geek un telefon Xiaomi Note 4x, decacore, 4 giga RAM, 64 giga ROM, sculă beton și am primit-o în exact ȘASE zile acasă cu DHL, evident că fără vamă.

 

Prețul identic cu cel de pe aliexpress, doar că m-au taxat cu vreo 3 dolari pentru transport. Pentru că făcusem cont nou mi-au dat bonus o reducere de 2 %.

 

Atenție mare însă !...când faceți comanda să scrie neapărat în dreptul variantei alese „depozit ...Italia, Spania sau Germania ” altfel vine din China și plătiți vamă !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai mai are cineva probleme cu Posta Romana cu preluatul pachetelor care au ajuns deja in RO din China?

Toata lumea, bai. Abia acum te-ai trezit ca nu merge treaba? :) Bine ai venit in Romania anului 2017 unde cineva a hotarat ca aproape 3 milioane de oameni in Bucuresti trebuie sa se inghesuie la cateva oficii postale daca fac o comanda in afara UE.

Editat de Endurache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru maruntisuri, merge foarte ok cu posta romana in Bucuresti. Vine aviz acasa, ma duc la oficiul postal de care apartin-19. Se rezolva simplu si repede. Am avut si cu vama-atunci e mai complicat. Vine hartie acasa, trebuie sa trimiti pe mail dovada valorii si platii-factura sau OP. Apoi te duci la Oficiul postal vamal. Am fost doar dimineata. au program 2 zile cu 2, vedeti pe gogu inainte. N am stat mai mult de 30 minute nici acolo. Daca vine prin DHL, ai varianta sa se ocupe ei de declaratii si aberatii, dar iti iau comision. Mai bine va ocupati voi, nu e complicat.

Asa mi-am comandat la fosta motocicleta, sissy bar cu portabagaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu vorbesti din amintiri. Nu mai e asa de vreo luna si ceva. :(


» Post actualizat in 22 Sep 2017 16:48

Luata de pe softpedia. Oficiul 5, ghiseul 4. De asta apartin eu. Ce nu se vede e coada numarul 2. Adica oamenii astia stau la coada ca sa stea la coada din cladire. Nu stau la coada la colete.

oficiu_5.jpg


» Post actualizat in 22 Sep 2017 16:50

Eu stau sa ma intreb cand au intrat coletele lor la BSI. Eu am 2 colete intrate pe 8 si nu misca nimic de atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recent am fost socat de niste colete iesite din BSI in 2 ZILE!

pai se joaca cu nervii oamenilor?

eu ma inarmez cu rabdare si rezolva asa repede?

au mincat niste mici cu paprika sau cum?

post-3819-0-33482700-1506169766_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai poate or fi din UE. Ca si la mine pachetele din UE trec repede pe la BSI...

nope, China (sau te referi ca sint dintr-un depozit in UE?)

post-3819-0-72576600-1506175238_thumb.jpg

poate o fi separat pt provincie mai nou

Editat de crazvy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comunicat din partea Postei Romane:

 

Stimate client,

 

Intrucat in ultima perioada au existat intarzieri in prelucrarea trimiterilor postale extracomunitare intrate in tara inainte de 1 septembrie, iar in spatiul public au circulat informatii contradictorii despre modalitatea de distribuire a trimiterilor simple din aceasta categorie, dorim sa va facem cunoscute urmatoarele:

 

- urmare adresei Directiei Generale a Vamilor din data de 11.08.2017, toate trimiterile postale extracomunitare au trebuit indrumate catre oficiile cu asistenta vamala, in lipsa posibilitatii Postei Romane de a furniza in format electronic datele solicitate de autoritatile vamale, cu scopul efectuarii analizei de risc si controlului in vederea acordarii liberului de vama la nivelul BSI Bucuresti.

 

- in consecinta, Posta Romana a luat masurile necesare, astfel incat incepand cu data de 24.08.2017 toate trimiterile postale extracomunitare simple (cele care nu au cod AWB standard de forma XY123456789ZW si care nu pot fi urmarite in Track&Trace), avand valoare sub pragul care impune taxarea (10 Euro), ai caror destinatari sunt persoane fizice cu domiciliul in intreaga tara sunt inregistrate electronic la nivelul Biroului de Schimb International intr-o aplicatie dedicata a Postei Romane, borderoul fiind emis electronic si putand fi prezentat autoritatii vamale zilnic. Borderourile cuprind toate informatiile solicitate de catre autoritatea vamala, astfel incat reprezentantii acesteia sa poata acorda liberul de vama la nivelul BSI, trimiterile ce primesc liber de vama putand fi indrumate apoi catre oficiile postale ce apartin adresei de destinatie

 

- prin urmare, incepand cu data de 01.09.2017 trimiterile postale extracomunitare simple avand valoare sub pragul care impune taxarea (10 Euro) sunt indrumate pentru distribuire prin oficiile din cartier, dupa ce in prelabil au primit liber de vama.

 

Totusi, masura de directionare a tuturor trimiterilor extracomunitare catre oficiile cu asistenta vamala a generat solduri mari care s-au acumulat in perioada 11-31.08.2017, fapt ce a cauzat aglomeratii in oficii, ingreunarea si intarzierea prelucrarii si livrarii trimiterilor.

 

Limitarile la nivel de personal au putut fi depasite partial prin suplimentarea cu salariati postali in oficiile cu asistenta vamala, insa, in ciuda eforturilor considerabile depuse, viteza de prelucrare si livrarea soldurilor de trimiteri extracomunitare nu s-a putut realiza in ritmul dorit de clienti si de personalul din oficii.

 

Va rugam sa acceptati scuzele noastre pentru neplacerile cauzate si va asiguram ca depunem toate eforturile pentru lichidarea stocurilor de trimiteri extracomunitare la nivel de oficii cu asistenta vamala, in cel mai scurt timp cu putinta, pentru a reveni la normal.

 

Totodata, precizam ca in etapa imediat urmatoare Posta Romana va dezvolta o aplicatie informatica dedicata ce va permite ca si trimiterile extracomunitare inregistrate (cele care au cod AWB standard si pot fi urmarite in track&trace) sa urmeze acelasi proces de prelucrare in vederea acordarii liberului de vama la nivel de BSI, si sa poata fi directionate catre oficiile care deservesc adresa destinatarilor, si nu la oficiile cu asistenta vamala.

 

Va multumim pentru intelegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vai, saracii lucratori postali si vamali, imi dau lacrimile cand vad cum sufera ei alaturi de clienti ...

Oare de program prelungit, chiar si in weekend, n-or fi auzit?

Dar de subcontractarea serviciilor catre firme private, care sa-i ajute n=or fi auzit?

Dar de privatizarea integrala a Postei Romane, nu vor sa discute? Aaaa, se pierde ciolanu' ... 'rati ai draq..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recent am fost socat de niste colete iesite din BSI in 2 ZILE!

pai se joaca cu nervii oamenilor?

eu ma inarmez cu rabdare si rezolva asa repede?

au mincat niste mici cu paprika sau cum?

Din cate am observat, coletele sunt eliberate mai repede in provincie. In Bucuresti au ajuns pe la 22-26 august (data la care au fist luate in evidenta de BSI) cu prelucrarea. Mai se vehiculeaza si varianta ca astea intrate mai recent sunt procesate mai repede. Asta ar insemna ca au rezolvat problemele si coletele primite in perioada aia haotica sunt procesate daca mai e timp dupa astea noi.

 

Raspunsul ala e standard. Copy/paste tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

K@kat! La ospiciul 6 e fix tot atata personal cat era si inainte. Drept ca parca le-a mai scazut sictirul si incearca sa se miste mai cu talent, probabil satui de ocarile primite de la customeri si o oarecare teama ca ar putea fi calcati la un moment dat pe capete. Din cauza imbulzelii zic.

E ca in bancul cu Itzic care se plange rabinului ca e casa prea mica, ala il pune intai sa bage toate animalele din ograda in casa, pe rand, apoi sa le scoata tot pe rand. In final Itzic, ajuns fix in situatia initiala, declara ca e chiar bine si ii multumeste rabinului. Fix asa si cu posta. Plus o aplicatie pe care o anume firma a luat niste anume bani si a dat un anume comision unor anume oligarhi. _ue!

» Post actualizat in 23 Sep 2017 20:05

A, vineri 22.09 am mai primit un aviz, asta are si stampwla cu data de 22. Cica sa ma prezint la ospiciul 6 in... 19.09!

Cumpar masina timpului cu care sa merg saptamanal la ospiciul 6. Cu mobra am incercat, dar nu pot da blana atat de orbitoare incat sa ajung cu 3 zile mai devreme. Sunt doar 20km, daca m-ar fi citat la oficiul din Somcuta Mare poate as fi reusit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost de mi-am ridicat coletul, Ucraina, pentru cei 140$ am avut de plata 19%, mai exact 104 lei. Plus 8 lei pentru prezentare. Aici am cerut explicatii si nu am inteles mare lucru. Se pare ca pentru hartia aia si pentru ca ma prezint primesc bonus 8 lei de plata.

Am ajuns la 8:45, erau cam 35 de persoane, o ora a durat. Era o tipa care a venit de la 7 ca sa fie prima si la 9 a plecat, deci nu e o solutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia 8 RON se platesc doar daca platesti TVA. Cel putin asa e la oficiul 5. Deci povestea cu hartia e poveste. Hartie iti trimite si pentru alea unde nu platesti taxe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...