Sari la conținut

Merita sa lasi jobul din tara si sa pleci in UK ?!


Supa La Plic
 Share

Postări Recomandate

Eu platesc £360 / an la o masina din 2019 de 3.0 diesel. 

Cunosc oameni care platesc pe o mizerie de masina peste £1000 / an.

Facts: ei stau in Londra, eu nu, ei nu au NCB, eu am (over 10 y) nu au experienta si istoric pe asigurari, in UK, eu am.

PS: la S1000XR platesc £171 / year :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 338
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@MrD Poate merita sa spui ca £171/year e full casco...? Doar presupun, confirma tu.

Sunt curios cat e RCA/full casco pentru o motocicleta asemanatoare in Ro.

Am gasit pe google:

"Pentru modelul R 1200 GS, asigurarea CASCO este de 83,31 euro pe lună la un preţ al motocicletei de 14.490 euro cu TVA". Ce spuneam de preturi la asigurari? :)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 51 minute, littlekriminal a spus:

Mi scuzi, nu imi fac veacul pe acolo (Iaki).

 

faceai o comparatie, am presupus ca o faci in cunostinta de cauza

 

cred ca trebuie sa ziceti si km din contract cand ziceti de pretul asigurarilor pe luna/an, multi nu cred ca stiu conceptul, in romania nu a ajuns

la un numar mic de km, cu casa intr-o zona buna si motorul in garaj sansele sa fie furat sau sa ia foc in afara unui accident tind spre 0, deci devine greu de facut un calcul apropo a cat de rentabil e, ca nu e un samsung note

privind superficial, platesti degeaba anumite beneficii, dar depinde de circumstantele de la fata locului

 

romania are o piata moto mica si imatura, casco moto nu are sens economic pentru companiile de asigurari, e facut doar pentru firmele de inchirieri, care isi permit sa il plateasca dar au si mult mai multe daune

racer-ul de dorobanti nu primeste casco fiindca face praf o coaja de motocicleta pe an si nu poti asigura asa ceva

comparatia are sens doar la auto, unde romania aproape exista

Acum 51 minute, littlekriminal a spus:

Mi scuzi, nu imi fac veacul pe acolo (Iaki).

 

faceai o comparatie, am presupus ca o faci in cunostinta de cauza

 

cred ca trebuie sa ziceti si km din contract cand ziceti de pretul asigurarilor pe luna/an, multi nu cred ca stiu conceptul, in romania nu a ajuns

la un numar mic de km, cu casa intr-o zona buna si motorul in garaj sansele sa fie furat sau sa ia foc in afara unui accident tind spre 0, deci devine greu de facut un calcul apropo a cat de rentabil e, ca nu e un samsung note

privind superficial, platesti degeaba anumite beneficii, dar depinde de circumstantele de la fata locului

 

romania are o piata moto mica si imatura, casco moto nu are sens economic pentru companiile de asigurari, e facut doar pentru firmele de inchirieri, care isi permit sa il plateasca dar au si mult mai multe daune

racer-ul de dorobanti nu primeste casco fiindca face praf o coaja de motocicleta pe an si nu poti asigura asa ceva

comparatia are sens doar la auto, unde romania aproape exista

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt mai multe “dezavantaje” la asigurararile in UK... pe langa preturi ar mai fi si faptul ca daca faci accident cu masina iti creste automat rata si la motor, pe cand NCB (no claim bonus) se aplica doar la un agregat. Pe de alta parte civilizatia nu se obtine cu vorba buna... chiar ma gandeam ca daca ar fi sa vin in Ro probabil as muri in accident de masina/motor in cateva zile, mi s-au cam “atrofiat” instinctele de mers prin jungla. 
 

Ca fapt divers eu platesc £120/an “third party fire & theft “ R1 ‘08 iar full ar fi fost £200 (baza). Nu fac full ca am prea multe aftermarketuri. Plus ca scade in fiecare an. Raportat la salarii si mai ales servicii nu ma plang. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde si la aia. Eu pe polita am voie la un 1 accident la 12 luni fara sa afecteze pretul asigurarii.

Ca exemplu, am facut accident de masina (dauna totala), nu a fost vina mea ce-i drept, si am facut asigurare de curand la moto unde am declarat accidentul de masina si au spus ca e ok, nu trebuie sa platesc nimic in plus pentru ca am treaba aia cu un 1 accident la 12 luni (sau la 24, nu mai stiu sigur).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.09.2020 la 9:35, mihai.i a spus:

Salut!

Ti-ai facut recent rezidenta? 

Eu o sa ma mut incepand cu 19 septembrie in Haga. Trebuie sa stau cele 10 zile in izoare. Am reusit sa imi iau chiria on-line.

Stiu ca e un oic de bataie de cap pana imi iau BNS-ul si ca sunt ceva chestii birocratice la inceput, dar abia astept sa plec din Romania.

aveti grija cu motoarele pe aici ca eu am ramas fara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, dNb a spus:

aveti grija cu motoarele pe aici ca eu am ramas fara...

Sunt multe cazuri de furt in Olanda?

Eu o sa locuiesc efectiv in Haga, am lant si lacat Oxford cu alarma, dar tot imi da emotii gandul asta.

 

V-ati inmatriculat careva motorul in Olanda? Eu il am de vreo 9 luni, deci as putea sa fiu scutit de la plata BPM si din cate am citit pe site-urile autoritatilor din Olanda va trebui sa o inmatriculez din moment ce devin rezident.

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, mihai.i a spus:

Sunt multe cazuri de furt in Olanda?

Eu o sa locuiesc efectiv in Haga, am lant si lacat Oxford cu alarma, dar tot imi da emotii gandul asta.

 

V-ati inmatriculat careva motorul in Olanda? Eu il am de vreo 9 luni, deci as putea sa fiu scutit de la plata BPM si din cate am citit pe site-urile autoritatilor din Olanda va trebui sa o inmatriculez din moment ce devin rezident.

Eu aveam blocator de disc,lant si husa pe el si tot l-au luat in vreo 3 minute

 

https://www.facebook.com/motorgestolen/  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.09.2020 la 15:44, yo4hgx a spus:

 

Ca fapt divers eu platesc £120/an “third party fire & theft “ R1 ‘08 iar full ar fi fost £200 (baza). Nu fac full ca am prea multe aftermarketuri. Plus ca scade in fiecare an. Raportat la salarii si mai ales servicii nu ma plang. 

Eu plătesc 445£ pe an third party fire and theft, Aprilia 1000cc, 0 ani no claim bonus, garaj. Scumpicel dar și salariul este altul. Am avut un incident, la semafor s-a urcat un nene pe mine rezultând evacuările îndoite, in 6 ore de la declararea accidentului aveam banii in cont plătiți de asigurare, contravaloarea evacuărilor de noi conform facturii, factura și poze cu paguba la motocicletă trimise prin e-mailul companiei de asigurări și aia a fost. Nu mi-a venit să cred cât de repede s-a rezolvat! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, claudeel a spus:

Eu plătesc 445£ pe an third party fire and theft, Aprilia 1000cc, 0 ani no claim bonus, garaj. Scumpicel dar și salariul este altul. Am avut un incident, la semafor s-a urcat un nene pe mine rezultând evacuările îndoite, in 6 ore de la declararea accidentului aveam banii in cont plătiți de asigurare, contravaloarea evacuărilor de noi conform facturii, factura și poze cu paguba la motocicletă trimise prin e-mailul companiei de asigurări și aia a fost. Nu mi-a venit să cred cât de repede s-a rezolvat! 

Daaa, dar in RO ai libertate , poti sa faci concedii si alte chestii... Cum sa nu vrei asigurare la 100 de euro pe an? Nu-ti place sa te rogi de asigurator sa te despagubeasca?

Cum sa pleci tu din tara si sa nu mai fii cel mai tare din sat, cum sa te duci tu acolo si sa afli ca mai e mult pana departe...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, einstein1984 a spus:

in ro am servicii ieftine. Imi permit dentist, restaurant, zugravit de casa etc la 1500 euro pe luna mai mult decat mi-as permite cu 2500-3000 de lire in UK..... Daca asigurarea face calitatea vietii la unii, sa se duca. 

Mai ales cand ai si un copil si ai nevoie de parinti sa mai stea cu el, sa-l ia de la cresa etc. 

   Nu cresc cainii cu halbe de ebre in coada nici un UK. 

 

Plusuri si minusuri coane. Asa e, ai dreptate si inteleg punctul tau de vedere. 

In Ro o rata la un apartament / casa ar fi de 300-500 eur. In UK sare de 1000 lire. Dentistul in UK e ruleta ruseasca iar medicul de familie e frustrarea maxima de care te poti lovi. In Ro macar medicul de familie, de cele mai multe ori, are scoala calumea in background. Neavand parintii cu tine, in UK, e iarasi un impediment. Desigur, poti sa ii aduci, macar pe perioada vacantei, 1-2 sapt, asa cum facem noi. Banuiesc ca in Ro e mult mai usor insa, atunci cand sui copilul in masina si-l parchezi la "mamaie" pt vreo 2 luni :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 07.09.2020 la 16:01, littlekriminal a spus:

va rog, mergeti la vot

Haha ca sa ce?

Sa aleg eu niste hoti vs alti hoti?

Good one. Indiferent ca votezi sau nu unul din cele x clanuri de hoti vor detine puterea asa ca "cui (cuvant urat) mea ii pasa" ?

Aaa uuuu daca ajung ungurii??? Daca ne vand resursele PATRIEI STRAMOSESTI pe nimic??? (adica exact ce fac ceilalti hoti din partide ROMANESTI. Uuu.)

 

 

On topic: continuati sa scrieti, urmaresc cu interes, desi numai pt condusul pe dreapta si accent "stricat" (desi asta e cel original) nu am UK pe lista :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, mihai.i a spus:

Sunt multe cazuri de furt in Olanda?

sunt dar nu e ceva de speriat, cred ca multi si le fura singuri

 

in functie de asigurare trebuie sa pui lant pe motor chiar si in garaj 

Citat

Eu o sa locuiesc efectiv in Haga, am lant si lacat Oxford cu alarma, dar tot imi da emotii gandul asta.

nu ai nevoie de emotii decat de asigurare, daca ti-l fura iei mai mult de la asig decat daca l-ai vinde

Citat

V-ati inmatriculat careva motorul in Olanda? Eu il am de vreo 9 luni, deci as putea sa fiu scutit de la plata BPM si din cate am citit pe site-urile autoritatilor din Olanda va trebui sa o inmatriculez din moment ce devin rezident.

stiam ca esti scutit dupa 12 luni dar poti merge maxim 3 luni de la inregistrarea la primarie cu nr straine, in Haga nu e mare problema , daca stai pe langa granita e mai periculos, militia nu are treaba cu asta dar sa nu te opreasca vama (Douane), care mai patruleaza sa prinda expati. ( eu am mers 5 ani cu nr de ro fara probleme )

 

site pt asigurari www.independer.nl (bagi datele acolo si-ti dau cam cel mai bun pret la asigurari) si pt asig de sanatate e f bun

asig nu costa exorbitant iar impozitul e 30E pe 3 luni, dar poti opri impozitul si asig online cand vrei tu.

 

pt inmatriculare intri pe www.rdw.nl 

 

ai facut DigiD? sa nu-ti pierzi parola/contul, e ca un act de identitate online cu care te loghezi peste tot ce inseamna administratie si multe altele.

 

daca ai contract temporare pe 3 luni pregateste-te sa ti se gaseasca nod in papura exact inainte de prelungire/renegociere, astia au inventat jidanismul

Editat de superbec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, einstein1984 a spus:

stai man ca nu-l parchez 2 luni, dar daca se imbolnaveste si nu-l pot duce la cresa ce fac? Acuma cu covidu mai lucrez de acsa, dar una a emunca cu sedinte si concentrare si alta e sa ai si grija de un pici. Mama ajunge intr-o ora la mine si sta cu el pana la 5 cand vin de la munca. Pe plaiuri straine ori iti faci priteni cu copiiori decartezi la un baby sitter imi imaginez. La noi e 20 de lei ora un baby sitter, in UK cat o fi? 

  In fine, ai inteles ce zic. Hai sa nu scoatem la inaintare doar ce fain in uk si sa fim cinstiti. 

 

Pai in cazul asta nu e toata lumea la fel de norocoasa. Maica mea a iesit la pensie anticipat si a venit sa stea cu ala mic, are deja un an de cand e aici, dar na, nu ma astept ca toata lumea sa poata sa faca treaba asta. Da, daca vrei sa chemi un zugrav e mult mai scump decat in Ro, dar nici nu te ia cu stai sa vad cand am timp, sa faca totul ca sa traga in sus de pret, basini din alea tipice oricarui maistru (i s-a intamplat lu' frate-miu acum doua luni de zile si de cand ma stiu eu asta se intampla peste tot in Ro). Vine, in 6 ore ti-a facut treaba si nici nu te iei cu mainile de cap dupa ce-a plecat, ca a facut totul de mantuiala. Plus ca la ce pereti au astia aici e foarte probabil sa nu ai nevoie de mai mult de-o vopsea, pe care poti sa o dai singur :))).

Cresa e scumpa, dar din nou, daca sunteti doi si aveti salarii decente nu ai de ce sa-ti faci vreodata probleme. Am prieteni cu un copil, 2, 3 (multi colegi de la munca romani) si se descurca fara absolut nicio problema pe cont propriu si nici nu au ajuns saraci din cauza asta. Mai da statul niste ore, mai iei o alocatie mica acolo, dar repet, daca nu muncesti pe dopuri de cola (ceea ce nu te ajuta oriunde ai fi), te descurci lejer. Si e scumpa cresa doar pana la 3 ani, ca atunci nu da statul prea mult, dar de la 3 ani in sus plateste statul aprox 80%, deci nu mai ai nicio treaba. Plus ca poti sa stai pana la 1 an in concediu de maternitate, deci iti raman aprox 2 ani de platit o suma mai mare, deci nu-i chiar capat de tara. Alti prieteni buni de-ai mei din Pitesti, care stau intr-o zona relativ scumpa (High Wycombe), ea nu a muncit dar a stat cu ala mic, acum cand a facut 4 ani l-au dus la gradinita, pana acum doar el a muncit. Nu are vreun job fancy la care trebuie diploma, are grija de un parc de rulote din alea mari, care se inchiriaza echipelor de filmat, dar castiga destul de bine si are o viata super linistita, o duce cat se poate de normal, e aici de vreo 10 ani. Ce vreau sa zic este ca sunt solutii si ai de unde alege, repet, daca nu vii sa muncesti pe stiuleti, caz in care nu o s o duci bine oriunde ai fi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, superbec a spus:

ai facut DigiD? sa nu-ti pierzi parola/contul, e ca un act de identitate online cu care te loghezi peste tot ce inseamna administratie si multe altele.

 

daca ai contract temporare pe 3 luni pregateste-te sa ti se gaseasca nod in papura exact inainte de prelungire/renegociere, astia au inventat jidanismul

Eu o sa fiu anexa pe langa sotie :))) (un fel de fatalau cum zice Danuta)

Sotia mea are contract de pe 5 cu o organizatie internationala si am hotarat sa renunt la serviciul din Romania (temporar) si sa ne mutam in Olanda.

Loc de munca eu nu am acum, am depus ceva cv-uri, dar probabil voi avea mai multe sanse odata ce ajung acolo. 

Am inceput de cateva luni cursurile de olandeza, ca sa am macar o baza, iar cu engleza  nu am probleme.

In ceea ce priveste  treaba cu birocratia o sa ma ocup eu de toate lucrurile astea (primarie, banca, inamtriculari, asigurari medicale, chirii si alte alea). Din fericire am vazut ca totul este online odata ce obtii BNS-ul si DigiD (pe care nu le am inca, dar am inteles ca se va ocupa si angajatorul avand in vedere statutul sotiei).

Singurele mele griji acum ar fi sa imi gasesc un loc de munca si sa imi duc motorul in Olanda.

 

Mersi mult de sfaturi, !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 42 minute, superbec a spus:

nu ai nevoie de emotii decat de asigurare, daca ti-l fura iei mai mult de la asig decat daca l-ai vinde

 

principiul taxei de protectie: da-ne noua niste bani si totul o sa fie bine

imi place ca unii fac asta cu zambetul pe buze in loc sa inteleaga ca e o problema, si ca oricum vor plati in medie mai mult asigurarilor decat vor pierde

e o afacere, trebuie sa manance si astia cu asigurarile

 

inteleg ca majoritatea de pe topicul asta au plecat din tara din domenii inexistente in romania, asta mi se pare normal

cum zicea colegul mai sus, cand muncesti intr-un loc pe dopuri de cola si apoi pleci la mult mai bine nu prea ai ce comenta, o sa ti se para raiul pe pamant

in afara de automotive totusi in ce domenii ar fi mai bine in uk decat in celelalte tari? chiar sunt curios

 

as fi curios si cum exact iti aperi proprietatea in uk? in romania merge cu gard inalt si caini de paza, de cand am ambele nu am avut probleme

in uk inteleg ca nu ai voie cu niciuna din cele 2

exista companii private de paza bune? cat costa?

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu chiar nu stiu unde suporta gradinita 80%, poate nu am pus intrebarile corecte. Cand am fost sa discut de gradinita, in Bracknell, ptr fiica mea scorul a fost de £1,200 dupa ce au fost luate in calcul cele 15 ore de la stat. Gradinita cu program normal. Ca idee, la vremea respectiva nu avea 3 ani, i-a facut abia in Aug. Daca o duceam inainte sa faca 3 ani, era £1,400 lunar. 

Aceste costuri ar mai fi scazut putin (aproximativ £200) daca lucra si cel de-al doilea parinte, respectiv eram eligibili pentru inca 15 ore subventionate. 

SI tarifele, ca nu mai pot edita.

3.jpg

2.jpg

1.jpg

Editat de cozmino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, cred ca depinde evident si de pretul de la gradinite.

La asta unde-l ducem noi are iesi aprox £200 pe luna daca ai subventia de la stat, iar cand depasesti subventia dai vreo 850 pe luna, asta doar pentru 3 luni care ies in afara subventiei.

Nu vreau sa zic ca e mai ieftina gradinita in UK decat in Ro. Am mai zis, ar ma fi avut doar chiriile sa fie la pret de Ro si atunci toata Europa s-ar fi mutat in UK.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 1200 gradinita, cam 1000 chiria( rata), daca nu castigi minim 3500 pe luna , cred ca esti cam muritor de foame. Asta la un salariu.  La 2 salarii banuiesc ca e ok sa ai un minim 4500 ca sa traiesti decent. Intrebarea e ce trebuie sa stii sa faci de banii aia , ca sa ii ai luna de luna. Cat e salariul mediu acolo ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, VyXxer a spus:

PSD si PNL candideaza.

Se prezinta doar 3 votanti si 2 voteaza cu PSD

PSD castiga cu 66%

Cui ii pasa?

In fine, suntem off.

Acum 59 minute, Nooxy a spus:

La 1200 gradinita, cam 1000 chiria( rata), daca nu castigi minim 3500 pe luna , cred ca esti cam muritor de foame. Asta la un salariu.  La 2 salarii banuiesc ca e ok sa ai un minim 4500 ca sa traiesti decent. Intrebarea e ce trebuie sa stii sa faci de banii aia , ca sa ii ai luna de luna. Cat e salariul mediu acolo ?

Niste cifre chiar ajuta.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...