Sari la conținut

05-06. 14-16 august 2020 my World Motorrad Grand Prix von Osterreich & 21-23 august, BMW M Grand Prix of Styria


xt600
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 499
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 10 ore, adidas a spus:

Din filmare se simte ca minte si sta cu privirea numai in pamant. Intentionat a largit trasa pentru a-l forta pe ala sa piste frana, dar gesturile astea nu se fac pe linii drepte unde toata lumea e gaz maxim si sta cu capul sub parbriz. Conform regulament e acoperit, in rest..aproape criminala miscarea de azi. Sa nu uitam ca a mai fost acuzat si in trecut de pilotaj agresiv, chiar si de catre 46.

Zarco sta cu capul in pamant si pare asa rusinat tot timpul la interviuri,nu e un semn ca minte..Clipeste des,se uita temator la camera,asa e el.Uita-te la conf de presa de la Brno sa il vezi ca e tot figitty si stresat - nu am vazut un interviu cu el in care sa nu para ca o adolescenta emotionata de 13 ani.

Interviu cu impresiile lui Rossi la cald dupa cursa - se pare ca Morbi a fost surprins pe frane de slipstream'ul Ducatiului

Zarco e un rider agresiv,asta e clar.Dar la dracu,parca ne placeau riderii agresivi - aia cu c.oaie mari si manevre hotarate de depasire...acuma nu ne mai plac?Da,cateodata se intampla si accidente,dar...this is motorsport.Daca imi aduc eu aminte bine,Marquez a efectuat manevre mult mai dure asupra lui Lorenzo,si atunci Lorenzo a sarit de cwr in sus insa toata lumea a zis ca e Lor prea exagerat.Stoner la fel - Rossi l-a agresat de cateva ori dar toata lumea a avut orgasm ca ce depasiri in forta a facut Rossi (si imi aduc bine aminte ca una din ele nu i-a reusit deloc nu? :P ).Deci in concluzie ne plac riderii agresivi sau nu?

Morbi a gresit-o asta e parerea mea.Dar au fost de-a lungul timpului si altii care au troznit-o pe franare,inclusiv Zarco.inclusiv MM,insa nu a tipat nimeni.Philip Island 2018 - Zarco face aceeiasi greseala ca Morbi - e surprins de slipstream si il trozneste pe MM.Zarco nu tipa ca MM l-a blocat si nici nu zice ca MM e criminal,iar MM intelege ca pe Zarco l-a surprins slipstream'ul si o califica incident de cursa.Si imi aduc aminte si de un incident intre MM si Chel in care MM il loveste pe Chel pe franare si iese larg de tot (Silverstone 2016) de ala zicea ca nu isi mai simtea piciorul in timpul cursei,dar nu s-a scandalizat nimeni.

La Philip Island a fost catalogat Zarco de vina pt ca l-a lovit din spate pe MM,aici e catalogat tot el de vina cand e fix aceeiasi situatie dar Morbi il loveste pe el?Hai sa nu mai judecam diferit in functie de rider.

Acum 3 ore, damager a spus:

iar cu Zarco azi, si eu cred la fel, era in fata, dar miscarea facuta a fost una extrem de agresiva, iar Mor put si simplu s-a trezit cu el in fata, fara sa aibe timp sa reactioneze. 

stau si ma gandesc cum erau acuma discutiile dc una din motoreta ii zbura capul lui Rossi sau a lui Vinales.....

 

declaratia lui Zarco:

They [Rossi and Morbidelli] were thinking that I went super wide and it was not correct, but I didn't go so wide. I was not much more wide than usual. And I didn't do it on purpose.
 

o sa caut o poza in care este la cel putin 1 m de trasa ideala unde era Mor. Si asta declara si Dovi si Rins.

Da,era wide,desi repet - Miller a fost wide pe franare acolo toata cursa daca te uiti.

Probabil era la 1m precum zici de trasa ideala.Dar Morbi de ce era in spatele lui?Ca Morbi nu era nici el pe trasa ideala,a zis bine Dovi - "nici unul din cei 2 nu era pe trasa ideala".Daca unul era pe trasa ideala si altul 1m in exterior nu se mai loveau nu?

Zarco o fi fost el wide,dar si Morbi tot pe acolo vroia sa vina sa il depaseasca inapoi pe franare.Numai ca n-a calculat-o bine.

Miller a facut fix aceeiasi manevra cu Mir in ultimele viraje - miscat pe interior pt a nu fi depasit pe frane,doar ca Mir l-a driblat de nu s-a vazut.Mir era pregatit,Morbi nu.

Si o poza interesanta :

118088705-1673107972852871-1538158994189

 

 

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, xt600 a spus:

Pentru cine nu are somn, acum se dau cursele, in reluare, pe Digisport 4. 

Da, dar lasa usa deschisa din cauza ca motocicleta aia, ca si Ducati, are o reala problema cu luarea virajelor. Si ai dreptate, toata lumea a uitat de incidentul Pol vs. Oliveira. 

 

teoretic da, dar si Oliveira tot pe motocicleta aia se da. se pare ca are si stilul de pilotaj ceva vina in problema de abordare a virajelor. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, Method a spus:

Zarco sta cu capul in pamant si pare asa rusinat tot timpul la interviuri,nu e un semn ca minte..Clipeste des,se uita temator la camera,asa e el.Uita-te la conf de presa de la Brno sa il vezi ca e tot figitty si stresat - nu am vazut un interviu cu el in care sa nu para ca o adolescenta emotionata de 13 ani.

Interviu cu impresiile lui Rossi la cald dupa cursa - se pare ca Morbi a fost surprins pe frane de slipstream'ul Ducatiului

Zarco e un rider agresiv,asta e clar.Dar la dracu,parca ne placeau riderii agresivi - aia cu c.oaie mari si manevre hotarate de depasire...acuma nu ne mai plac?Da,cateodata se intampla si accidente,dar...this is motorsport.Daca imi aduc eu aminte bine,Marquez a efectuat manevre mult mai dure asupra lui Lorenzo,si atunci Lorenzo a sarit de cwr in sus insa toata lumea a zis ca e Lor prea exagerat.Stoner la fel - Rossi l-a agresat de cateva ori dar toata lumea a avut orgasm ca ce depasiri in forta a facut Rossi (si imi aduc bine aminte ca una din ele nu i-a reusit deloc nu? :P ).Deci in concluzie ne plac riderii agresivi sau nu?

Morbi a gresit-o asta e parerea mea.Dar au fost de-a lungul timpului si altii care au troznit-o pe franare,inclusiv Zarco.inclusiv MM,insa nu a tipat nimeni.Philip Island 2018 - Zarco face aceeiasi greseala ca Morbi - e surprins de slipstream si il trozneste pe MM.Zarco nu tipa ca MM l-a blocat si nici nu zice ca MM e criminal,iar MM intelege ca pe Zarco l-a surprins slipstream'ul si o califica incident de cursa.Si imi aduc aminte si de un incident intre MM si Chel in care MM il loveste pe Chel pe franare si iese larg de tot (Silverstone 2016) de ala zicea ca nu isi mai simtea piciorul in timpul cursei,dar nu s-a scandalizat nimeni.

La Philip Island a fost catalogat Zarco de vina pt ca l-a lovit din spate pe MM,aici e catalogat tot el de vina cand e fix aceeiasi situatie dar Morbi il loveste pe el?Hai sa nu mai judecam diferit in functie de rider.

Da,era wide,desi repet - Miller a fost wide pe franare acolo toata cursa daca te uiti.

Probabil era la 1m precum zici de trasa ideala.Dar Morbi de ce era in spatele lui?Ca Morbi nu era nici el pe trasa ideala,a zis bine Dovi - "nici unul din cei 2 nu era pe trasa ideala".Daca unul era pe trasa ideala si altul 1m in exterior nu se mai loveau nu?

Zarco o fi fost el wide,dar si Morbi tot pe acolo vroia sa vina sa il depaseasca inapoi pe franare.Numai ca n-a calculat-o bine.

Miller a facut fix aceeiasi manevra cu Mir in ultimele viraje - miscat pe interior pt a nu fi depasit pe frane,doar ca Mir l-a driblat de nu s-a vazut.Mir era pregatit,Morbi nu.

Si o poza interesanta :

118088705-1673107972852871-1538158994189

 

 


uita-te atent la reluare si o sa vezi a Mor ajunge acolo in momentul in care se ridica sa franeze. 
Mir strangea spre stanga cum e trasa, moment in care Zarco s-a bagat in fata.

daca vrei sa analizezi impartial situatia o sa iti dai seama. E destul de simplu sa vezi pe circuit, trasa este gumata si mai inchisa la culoare, zarco este la cel putin 1m de partea gumata.

 

parerea mea este ca Zarco a intrat sa depaseasca pe stanga si a tras dreapta sa-l forteze pe Mor sa franeze ca sa intre la interior pe viraj.

cand toti pilotii spun ca Zarco avea ce sa caute acolo tu te incapatanezi sa demonstrwzi ca nu e vina lui.

de ce sa demonstrezi ceva ce nu acuza nimeni? 
toti au zis ca oricui i-ar fi fost imposibil sa franeze acolo fiind in locul lui Mor. Slipstream, venit din exterior.

 

oricum, daca Zarco ramanea pe trasa lui iesea larg in viraj, probabil ca nu ar fi pierdut numai o pozitie.

cred ca ar tb sa dea niste acatiste ca nu omorat pe nimeni acolo. Ca daca una din motorete lua capul lui Rossi sau Vinales, il lua cu totul.

 

da, un incident de cursa clar, dar toti au intins degetul catre Zarco, mai direct sau mai voalat.

 

concluzia tuturor a fost ca nu se face manevra aia la 300 km/h.

 

uite ca amgasit si o poza. Nu e cea mai buna pozitie, trevuia cu o sec mai devreme, dar se vedem cum Mor deja era drept pe franare, in timp ce zarco era inclinat incercamd sa aduca mobra pe trasa. Ca sa vezi trasa, poti sa tragi o linie f putin curba intre rossi si Mir.

 

unde era Mor se poate vedea clar de pe camera lui Mir, dar nu gasesc acuma poza.

D817FBFE-E6C2-4D63-8EB2-69E1D66DB864.png

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, Method a spus:

La Philip Island a fost catalogat Zarco de vina pt ca l-a lovit din spate pe MM,aici e catalogat tot el de vina cand e fix aceeiasi situatie dar Morbi il loveste pe el?Hai sa nu mai judecam diferit in functie de rider.

 

zarco a fost zmardoi si dupa ce si-a bagat roata in fata s-a comportat ca si cum morbidelli ar fi disparut

comportament de strut, baga capul in pamant si toate problemele dispar

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dovi a fost cel mai echilibrat in declaratie.

Zarco nu avea ce sa caute acolo, dar pe de alta parte era in fata si putea sa isi aleaga trasa.

acuma ca trasa l-a ales pe el, e o pb de semantica☺️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Method, rusinos, pudic, retras, vorba putina..fix profil de criminal in serie :)) Si vis a vis de pilotaj agresiv, una e sa fii agresiv precum Dovi (vezi duelurile cu MM) si alta e sa fii agresiv precum Zarco sau Fenati. As putea paria ca nu e ultimul incident in care e implicat Zarco.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, adidas a spus:

@Method, rusinos, pudic, retras, vorba putina..fix profil de criminal in serie :)) Si vis a vis de pilotaj agresiv, una e sa fii agresiv precum Dovi (vezi duelurile cu MM) si alta e sa fii agresiv precum Zarco sau Fenati. As putea paria ca nu e ultimul incident in care e implicat Zarco.


din pacate pentru Zarco, astea se aduna in contul lui :(.

la fel ca si declaratiile lui despre Ktm si Avintia la inceput. Astea, pe langa caracterul lui dificil despre care vb lumea nu ii fac bine:(.

e un pilot f rapid si bun, si as vrea sa-l vad la echipa de uzina. In locul celor de ducati l-as aduce pe Zarco un sec2 in locul lui Lorenzo. Dar cine stie ce alte discutii/probleme/sponsori sunt in spate. 
@Method, pt tine am cautat poze de unde a inceput depasirea si unde s-a terminat. 
daca pe uiti la cei din fata, o sa vezi ca Mor era pe trasa, el a iesit de pe trasa in momentul in care Zarco s-a bagat in fata.

792DD60F-BDED-428B-BC41-72CD6DA07328.jpeg

16CD4135-702B-4F8F-8550-C6FDAA7D5A5B.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, damager a spus:

Dovi a fost cel mai echilibrat in declaratie.

Zarco nu avea ce sa caute acolo, dar pe de alta parte era in fata si putea sa isi aleaga trasa.

Corect.A zis foarte bine Chel,e racing incident,nimic mai mult.

Insa daca Zarco nu avea ce sa caute acolo,nici Morbi nu avea ce sa caute acolo.Nu contest ca Zarco l-a blocat pe franare,insa...cam avea dreptul,fiind in fata.Agresiv si dur intradevar,dar...la fel fac si altii mai mari.Si ii aplaudam.

Faptul Zarco e foarte agresiv si are parte de destul de multe incidente,asta e perfect adevarat...insa am vazut ca la case (mult mai) mari - MM - agresivitatea si incidentele de cursa sunt ceva deja obisnuit,acceptat ba chiar aplaudat.Daca vom incepe sa imputam agresivitatea,pai sa incepem cu cei de sus.Eu personal nu as condamna agresivitatea.Stoner o condamna si toata lumea il huiduia,acuma ne sucim?

Acum 12 minute, adidas a spus:

@Method, rusinos, pudic, retras, vorba putina..fix profil de criminal in serie :)) Si vis a vis de pilotaj agresiv, una e sa fii agresiv precum Dovi (vezi duelurile cu MM) si alta e sa fii agresiv precum Zarco sau Fenati. As putea paria ca nu e ultimul incident in care e implicat Zarco.

Aahaha,da corect,profilul psihologic il recomanda.

Dovi nu e un pilot agresiv nu a fost in viata lui agresiv.Never ever.In duelurile cu MM,Dovi a fost salon.MM a fost agresiv intotdeauna cu el si Dovi de multe ori i-a atras atentia dar niciodata nu s-a suparat,a si zis asta.Dovi insa e elegant,niciodata nu intra la intimidare sau blocheaza sau loveste.

Zarco e agresiv in stil Marquez.Pe Marquez il aplaudam (ca il batea pe Lorenzo),dupa aia am inceput sa-l huduim (ca il batea pe Rossi),dar in general stilul lui Marquez e acceptat ba chiar aplaudat.La Marquez se accepta,la Zarco nu.Pai?

...si da,clar nu e ultimul incident in care va fi implicat Zarco.Oricare din ei,daca mai stau in gp,vor fi implicati in incidente...c'asa e'n tenis,vorba lui Caragiu.

 

...niste poze (eu le cataloghez interesante) de la accident :

117645800-346498693047476-48212329649708  117770581-333525884449253-35288188167868 117950118-319025595958998-35551266094049 117950289-2429630904005943-3060615291942 117876253-3204190536314138-8902269375458 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Method a spus:

Corect.A zis foarte bine Chel,e racing incident,nimic mai mult.

Insa daca Zarco nu avea ce sa caute acolo,nici Morbi nu avea ce sa caute acolo.Nu contest ca Zarco l-a blocat pe franare,insa...cam avea dreptul,fiind in fata.Agresiv si dur intradevar,dar...la fel fac si altii mai mari.Si ii aplaudam.

Faptul Zarco e foarte agresiv si are parte de destul de multe incidente,asta e perfect adevarat...insa am vazut ca la case (mult mai) mari - MM - agresivitatea si incidentele de cursa sunt ceva deja obisnuit,acceptat ba chiar aplaudat.Daca vom incepe sa imputam agresivitatea,pai sa incepem cu cei de sus.Eu personal nu as condamna agresivitatea.Stoner o condamna si toata lumea il huiduia,acuma ne sucim?

Aahaha,da corect,profilul psihologic il recomanda.

Dovi nu e un pilot agresiv nu a fost in viata lui agresiv.Never ever.In duelurile cu MM,Dovi a fost salon.MM a fost agresiv intotdeauna cu el si Dovi de multe ori i-a atras atentia dar niciodata nu s-a suparat,a si zis asta.Dovi insa e elegant,niciodata nu intra la intimidare sau blocheaza sau loveste.

Zarco e agresiv in stil Marquez.Pe Marquez il aplaudam (ca il batea pe Lorenzo),dupa aia am inceput sa-l huduim (ca il batea pe Rossi),dar in general stilul lui Marquez e acceptat ba chiar aplaudat.La Marquez se accepta,la Zarco nu.Pai?

...si da,clar nu e ultimul incident in care va fi implicat Zarco.Oricare din ei,daca mai stau in gp,vor fi implicati in incidente...c'asa e'n tenis,vorba lui Caragiu.

 

...niste poze (eu le cataloghez interesante) de la accident :

117645800-346498693047476-48212329649708  117770581-333525884449253-35288188167868 117950118-319025595958998-35551266094049 117950289-2429630904005943-3060615291942 117876253-3204190536314138-8902269375458 


tot Cru a declarat ca nu faci manevrele alea la 300 la h. Hai sa inchipuim poponeata ar fi fost Zarco in motogp dc motoreta aia il lovea pe Rossi?

MM la ce de agresiv e, nu a intrat niciodata in felul asta la nimeni. La el block-pass-ul se intampla pe viraj, nu la 300 km/h.

 

eu nu tin minte nici in incident major cu MM. poate ma inseala memoria.

si, hai sa nu il comparam pe MM cu Zarco, la cat de mult imi place cum mege Zarco, nu ii ajunge nici la unghia de la degetul mic a lui MM.

zicea un coleg mai devreme.. ca Zarco face o cursa buna si 8 slabe. Acuma a facut una buna si una dezastruoasa. Una in care, din pacate pt el, daca nu si-a pierdut sansele sa ajunga ducati, sigur si-i le-a diminuat.

 

diferenta majora intre zzarco si MM este ca MM in agresivitatea lui, stia unde tb sa puna roata ca sa fie vazut. Si il forta pe oponent sa inchida gazul. Zarco nu face asta.

cel mai recent exemplu, Pol cu Rins vs Pol cu Zarco. 
 

in alta ordin de idei, @Mehod nu stiu dc ai mers vreodata pe circuit, dar iti sugerez sa mergi daca poti. S-ar putea sa iti schimbe un pic optica si ideile.

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Buggy a spus:

Probabil vechile probleme de care tot vb Dovi legate de moto ..si nici o inbunatatire sezizabila...probabil astea au fost motivele

@xt600...mda si m am gandit la Rossi ...ca ppate isi zice sa o lase balta...daca il lovea motoreta aia...nu s daca scapa viu...

Pai si asta nu inseamna ca Ducati sunt de ccat? Sunt si vor fi atata timp cat se incapataneaza sa fabrice acea scandura cu roti care nu vireaza. 

Ei in 4-5 ani de cand se chinuie Dovi cu ea au pus aripioare si tot felul de balarii// in loc sa caute fking root cause, ei tot au carpit pe ici pe colo. Fabrici un elefant care nu incape pe poarta si ii mai tai cate o ureche pe ici pe colo sa incapa.. Nu merge asa, si normal ca e frustrant pt orice pilot. Miller la anu tot o Pwla o sa faca. 

Acum 3 ore, P T R a spus:

Dovi campion ar fi ideal si apoi sa se retraga in glorie 

 

OO, cat as da in situatia actuala sa ia Dovi campionatul si sa le dea la mwue apoi!!! 

Acum 42 minute, adidas a spus:

@Method, rusinos, pudic, retras, vorba putina..fix profil de criminal in serie :)) Si vis a vis de pilotaj agresiv, una e sa fii agresiv precum Dovi (vezi duelurile cu MM) si alta e sa fii agresiv precum Zarco sau Fenati. As putea paria ca nu e ultimul incident in care e implicat Zarco.

:lol: :lol:

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

51 minutes ago, Method said:

Corect.A zis foarte bine Chel,e racing incident,nimic mai mult.

Insa daca Zarco nu avea ce sa caute acolo,nici Morbi nu avea ce sa caute acolo.Nu contest ca Zarco l-a blocat pe franare,insa...cam avea dreptul,fiind in fata.Agresiv si dur intradevar,dar...la fel fac si altii mai mari.Si ii aplaudam.

Faptul Zarco e foarte agresiv si are parte de destul de multe incidente,asta e perfect adevarat...insa am vazut ca la case (mult mai) mari - MM - agresivitatea si incidentele de cursa sunt ceva deja obisnuit,acceptat ba chiar aplaudat.Daca vom incepe sa imputam agresivitatea,pai sa incepem cu cei de sus.Eu personal nu as condamna agresivitatea.Stoner o condamna si toata lumea il huiduia,acuma ne sucim?

Aahaha,da corect,profilul psihologic il recomanda.

Dovi nu e un pilot agresiv nu a fost in viata lui agresiv.Never ever.In duelurile cu MM,Dovi a fost salon.MM a fost agresiv intotdeauna cu el si Dovi de multe ori i-a atras atentia dar niciodata nu s-a suparat,a si zis asta.Dovi insa e elegant,niciodata nu intra la intimidare sau blocheaza sau loveste.

Zarco e agresiv in stil Marquez.Pe Marquez il aplaudam (ca il batea pe Lorenzo),dupa aia am inceput sa-l huduim (ca il batea pe Rossi),dar in general stilul lui Marquez e acceptat ba chiar aplaudat.La Marquez se accepta,la Zarco nu.Pai?

...si da,clar nu e ultimul incident in care va fi implicat Zarco.Oricare din ei,daca mai stau in gp,vor fi implicati in incidente...c'asa e'n tenis,vorba lui Caragiu.

 

...niste poze (eu le cataloghez interesante) de la accident :

117645800-346498693047476-48212329649708  117770581-333525884449253-35288188167868 117950118-319025595958998-35551266094049 117950289-2429630904005943-3060615291942 117876253-3204190536314138-8902269375458 

Mai era una:

image.thumb.png.146cefaf6d7be6353227f646c4ea1f00.png

 

Hai baieti, mai usor cu acuzele, de pe margine este foarte usor sa ne dam cu parerile, pro sau contra, nici chiar intre martorii directi/protagonisti nu sunt lamurite lucrurile, exista similitudini intre incidente, exista abordari diferite ale acelorasi incidente in functie de unghi/participare/implicare/preferinte. chiar si oficialii MotoGP au masuri diferite in a trata incidentele...Sa fim bucurosi ca nu a avut nimeni vreo fractura, inclusiv la Moto 2, de vazut ce se poate imbunatati la echipamente, la nivelul de securitate al circuitelor, daca incercam sa ii calmam sau sa le infranam "agresivitatea" pilotilor, (sa recunoastem, TOTI sunt mai mult sau mai putin agresivi, insa unii stiu sa si-o mascheze mai bine, altfel nu ar avea ce sa caute pe pista/circuit), ar dispare spiritul competitional, nu?Trebuie cumva umblat la regulament, poate se impun ceva teste psihologice, nu asta ar fi urmatorul pas? Prea sunt acuzati ba pe unii ba altii de aceasta agresivitate...sin acelasi timp oricare dintre noi are momente cand se comporta la fel de agresiv in trafic, pe doua sau patru roti, sunt o gramada de topicuri inclusiv aici pe forumul asta...

E drept suntem pe un topic dedicat unei intreceri sportive, dar care este originea acestei intreceri? Ce ii impinge pe baietii astia sa alerge asa? Si pe noi sa ii urmarim? De ce nu ne uitam toti la sah?Badminton? Puteti enumera si voi alte sporturi lipsite de agresivitate...

 

BTW: A vazut cineva vreo filmare de sus?

Editat de Lup69
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Method

Regula asta ,cum ca cine in fata are prioritate are o regula nescrisa,

sa nu fie o manevra cu grad ridicat de accident

Exemplu bun e block pass'ul

Esti in fata dar il fortezi pe cel din spate sa te loveasca.

Stiu,e foarte mica marja dar un pilot cu cap face diferenta,aici nu e hochei.

Din aceata cauza cei care depasesc elegant au un respect mai mare decat un maimutoi care se baga si iti franeaza in fata si/saute loveste

Astea sunt manevre de evitat.

Incident de cursa e acel incident fara culpa

Degeaba spune zarcoiu,dar manevra a fost una foarte riscanta

Cu ocazia asta poate isi revizuieste stilul de a pilota

Acum 12 minute, Lup69 a spus:

Mai era una:

image.thumb.png.146cefaf6d7be6353227f646c4ea1f00.png

 

Hai baieti, mai usor cu acuzele, de pe margine este foarte usor sa ne dam cu parerile, pro sau contra, nici chiar intre martorii directi/protagonisti nu sunt lamurite lucrurile, exista similitudini intre incidente, exista abordari diferite ale acelorasi incidente in functie de unghi/participare/implicare/preferinte. chiar si oficialii MotoGP au masuri diferite in a trata incidentele...Sa fim bucurosi ca nu a avut nimeni vreo fractura, inclusiv la Moto 2, de vazut ce se poate imbunatati la echipamente, la nivelul de securitate al circuitelor, daca incercam sa ii calmam sau sa le infranam "agresivitatea" pilotilor, (sa recunoastem, TOTI sunt mai mult sau mai putin agresivi, insa unii stiu sa si-o mascheze mai bine, altfel nu ar avea ce sa caute pe pista/circuit), ar dispare spiritul competitional, nu?Trebuie cumva umblat la regulament, poate se impun ceva teste psihologice, nu asta ar fi urmatorul pas? Prea sunt acuzati ba pe unii ba altii de aceasta agresivitate...sin acelasi timp oricare dintre noi are momente cand se comporta la fel de agresiv in trafic, pe doua sau patru roti, sunt o gramada de topicuri inclusiv aici pe forumul asta...

E drept suntem pe un topic dedicat unei intreceri sportive, dar care este originea acestei intreceri? Ce ii impinge pe baietii astia sa alerge asa? Si pe noi sa ii urmarim? De ce nu ne uitam toti la sah?Badminton? Puteti enumera si voi alte sporturi lipsite de agresivitate...

 

BTW: A vazut cineva vreo filmare de sus?

Eu il urmaresc cu mare patos dar nu pentru a vedea accidente,

Poate am devenit prea batran si cerebral,dar motogp nu e balet,dar nici mma sa nu fie

 

Editat de P T R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@P T R, nu ma refeream deloc la accidente...exact, sunt niste reguli, scrise, nescrise, trebuie respectate, daca se considera ca agresivitatea este toxica acestui gen de intreceri, sa fie stabilit un nivel/criteriu care sa fie masurabil inainte de a da acceptul unui pilot sa intre in competitie, nu? In sah sau badminton sau balet daca preferi, agresivitatea se exprima altfel, (am jucat si sah si mai joc inca badminton, cat ne-or mai da astia voie prin sali)...

 

Editat de Lup69
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@BB...problema la Ducati se stie deja...si probabil ca dasta nu sa inteles Dovi cu ei...dar pe de alta parte ,iaca ca Honda fara Mm e de toata jena ...si nici Yamaha nu straluceste...in concluzie MM e cu 10 clase peste restul.. 

 

Cat despre accident ...pff Zarco sa faca acatiste ca ii avea pe constiinta pe astia 2 de la yamaha

Rossi inca avea putere sa faca glume dupa ce ia trecut moartea prin fata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, sbk750 a spus:

Bravo la toti , mai putin M.Vinales , asta-i puscarie rau de tot . pacat ca Quartararo nu e in plm mai constant , tare-mi e ca MM cand vine le scoate la toti figurile din cap si ia titlul , deci daca se intampla asta , trebe toti sa plece din MotoGP ...

pai la cum se impiedica astia unii de altii si castiga "cu randul" cand vine MM ii face pe fraeri.

Acum 23 ore, damager a spus:

cum ar fi, dar cum ar fi ca anul asta Dovi sa ia titlul si apoi sa plece de la Ducati😂😂😂😂😂

de ce sa il ia man? ca a castigat cursa asta pe care a mai castigat-o in trecut, de data asta fara MM?..

a mers f slab pana acum. nu?

Acum 22 ore, September a spus:

Sigur că are voie, dar cu "dreptatea" lui stupidă a rămas fără puncte, ca și Morbi. 

Are ceva cwaie, dar n-are minte.

Nu va fi niciodată vreun campion. 

La intimidare mergea la ăia mici. 

Aici între rechini ești doar o gâză enervantă. 

^^^ref Zarco: mai putin cand castiga, nu?

Acum 16 ore, ioio_viola a spus:

Nu motocicleta e devina, ci Pol. Din cauza celuilalt incident s-a pierdut incidentul lui Pol cu Oliveira. In prima faza am crezut ca portughezul a pierdut fata, dar din interviuri si reluari se vede ca Pol o ia larg si revine direct in Oliveira. Chiar a zis si portughezul, daca vezi "usa deschisa" te bagi, mai ales ca a lasat-o de 3-4 ori pana atunci. 

chiar eram curios ce s-a decis aici, iar imi pare ca Pol a comis-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, damager a spus:


la cum arata mobra, nu stiu ce sa zic de telemetrie😂😂😂😂😂

2D57ED63-C015-46B0-BF8C-0579BE563FC8.jpeg

"scapata de pe loc"

Acum 9 minute, prafrau a spus:

 

ce sa castige zarco? nici cat maldonado momentan

my bad, cine-i maldonado?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, frigider a spus:

pai la cum se impiedica astia unii de altii si castiga "cu randul" cand vine MM ii face pe fraeri.

de ce sa il ia man? ca a castigat cursa asta pe care a mai castigat-o in trecut, de data asta fara MM?..

a mers f slab pana acum. nu?

^^^ref Zarco: mai putin cand castiga, nu?

chiar eram curios ce s-a decis aici, iar imi pare ca Pol a comis-o.


Foarte slab cum a mers este pe locul 2 in campionat, la 11 puncte de locul 1. 
mai urmeaza inca o cursa in austria unde este favorit. Deci cel putin teoretic Mai pune 25 de puncte peste cele 56 care le are si face 81. 
 

urmeaza 2 la Rimini unde yamaha pare mai puternica, dar si dovi a terminat in top 5 parca.

apoi catalynia, a terminat in spatele lui MM.

Le Mans in spatele lui MM...

si qua are sansa lui la Rimini, dar vedem.

 

daca are o sansa la campionat, acuma o are.

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, damager a spus:


Foarte slab cum a mers este pe locul 2 in campionat, la 11 puncte de locul 1. 
mai urmeaza inca o cursa in austria unde este favorit. Deci cel putin teoretic Mai pune 25 de puncte peste cele 56 care le are si face 81. 
 

urmeaza 2 la Rimini unde yamaha pare mai puternica, dar si dovi a terminat in top 5 parca.

apoi catalynia, a terminat in spatele lui MM.

Le Mans in spatele lui MM...

si qua are sansa lui la Rimini, dar vedem.

 

daca are o sansa la campionat, acuma o are.

ei acum daca o pui asa cu aritmetica m-ai convins :D  

 

posibile probleme:

1. vine MM

2. multi bajeti au inceput sa mearga bine.

 

Eu sunt dat pe spate de cat de slab a fost Q. mereu il vedeam sus.

Stiu: daca nu e MM nu are concurenta si nu ii mai vine sa forteze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, frigider a spus:

ei acum daca o pui asa cu aritmetica m-ai convins :D  

 

posibile probleme:

1. vine MM

2. multi bajeti au inceput sa mearga bine.

 

Eu sunt dat pe spate de cat de slab a fost Q. mereu il vedeam sus.

Stiu: daca nu e MM nu are concurenta si nu ii mai vine sa forteze.


Orice se poate intampla, inclusiv sa castigevisr MM. mi-i se pare dificil, ca totusi o sa ii ia un timp aa revina la forma initiala, dar omul e plin de surprize.

 

in momentul de fata, dc ma intrebi Dovi are mai multe sanse decat Qua sa ia titlul. Si chiar ar merita la cum a fost tratat de Ducati..

 

qua a declarat ca a ramas fara frane, nu mai avea feeling si oricum la cum trage acuma yamaha, s-a posst Petrux pe el inainte de linia de finish.

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Method

Spui ca Morbi a gresit si pot intelege argumentatia. Ma bucur ca ai adus in discutie incidentul similar din Australia 2018. Am 2 citate de atunci:

”Marquez e un dobitoc notoriu.Nu te bagi in fata lu ala si pui frana la 350.Puteau sa moara amandoi la faza asta si mai ales Zarco” si 
“Eu zic ca nu poti sa te misti asa pe pista mai ales la vitezele alea si la distantele infime pe care le au ei intre motorete chiar daca ai juma de motoreta in fata pt ca in 9 din 10 cazuri se va intampla un accident.Parerea mea.Asta in timp ce Zarco nu a clintit de pe acel exterior pe tot parcursul liniei drepte.Cine a gresit - cel care s-a miscat sau cel care nici macar nu a clintit?”
Iti va fi usor sa identifici autorul. Mai sunt cateva acolo.

 

Referitor la incidentul de saptamana trecut, citatul este: “Zarco nu a clintit a stat linistit nu a schimbat trasa,efectiv e 100% nevinovat in acea situatie.”. Ti se pare ca aici Morbi a clintit?

 

Am spus deja parerea mea legat de cele 2 incidente recente. Adaug si diferenta pe care eu o vad fata de incidentul cu MM: atunci MM (il vad la fel de idiot) cauta incadrarea pe trasa ideala. Aici, Zarco ia interiorul, e pe trasa, Morbi e pe exterior pentru ca l-a simtit/vazut si i-a lasat loc, insa Zarco nu vrea/poate sa tina trasa. Un screenshot pus mai devreme iti arata unde erau ambii. Morbi era acolo pentru ca a facut loc, Zarco era la admirat de peisaje.

Apreciez agresivitatea in pilotaj, insa e o diferenta intre a fi agresiv si a fi idiot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ii explice cineva lui @Method ca exista o diferenta FUNDAMENTALA intre un pilotaj agresiv si un pilotaj obstructionist. De data asta omul nu s-a limitat la a pilota agresiv, ci a mers la obstructie. Aici nu mai este vorba de culpa, ci de intentie! Si intentia asta putea sa aibe urmari tragice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Method am vazut cursa cu comentariul britanicilor, si imi pare ca greseala ii apartine lui Zarco pentru ca nu si-a putut mentine trasa ideala, el avand interiorul virajului cand l-a depasit pe Franky, a intrat franand pe linia lui Franky in momentul in care acesta deja frana sau se pregatea de franare, si nu a mai avut nici o sansa sa il evite la vitezele 

image.thumb.png.4f8a90af5fba7da335236d46257a2404.png

se vede in una din poze ca amandoi au iesit de pe trasa ideala sau sa zicem ca sunt pe punctul maxim de larg, zarco pt ca iesit larg, iar Franky pt ca incerca sa ii obtina interiorul pe urmatorul viraj

image.thumb.png.dcd0706eff715c52440535fac3319a39.pngimage.thumb.png.b7f7bc559ed7b51000801648b339f31d.png

uite unde e roata francezului la momentul impactului

image.thumb.png.12394380a9e131909fed4ee3bd61ee66.png

 

 

Pol complet instabil dupa ce cursa a fost intrerupta, iar sa iti scoti un alt rider din cursa in acelasi stil in care in runda anterioara ai comis-o la fel.. 

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...