Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas

Postări Recomandate

Acum 2 ore, frigider a spus:

am auzit ca a uitat resoul aprins in priza usb.

Va bateti joc de electricele din zilele noastre, si nu-i ok. Adevarul este ca erau ocupate toate locurile de racit bateria + coada mare, omul mai avea 15-20 km pina acasa si vroia sa demonstreze pe un site ca se poate sa-i faca sub 24 de ore ........ :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Activistii aceia cu clima ce zic? ..... bateriile la astea-s scumpe si am inteles ca au randament maxim, cum ar fi, degaja caldura cam de toti banii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce toți conducătorii de spring pe care i-am văzut azi în trafic aveau cel puțin un geam deschis? 🤔 Am dat o fugă până la Giurgiu și când m-am întors erau 40° în București, am plecat pe la 8:30 și am remarcat chestia cu geamul la vreo 2 pe centură, apoi m-am uitat atent la toate springurile pe care le-am survolat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salveaza planeta.

Pe un geam baga aerul cald in masina si pe celalalt geam dau aer rece afara.

Exceptie de la asta fac doar cei care merg doar cu un geam deschis: aia incarca aerul cald in masina si il vor descarca si ingropa odata cu CO2 in marile depozite subterane create in acest scop.

Si totul se face doar electric, 100% energie verde. Cum vor birocratii ursuleni.

 

Asta da, e troleala de cea mai joasa speță. Mea culpa! 

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Nguyen a spus:

Pun un link de la un site neomarxist: https://hotnews.ro/de-ce-nici-romanii-dar-nici-alti-europeni-nu-vor-masini-electrice-de-la-baterii-la-celelalte-probleme-1745434 . E de citit tot articolul dar vreau sa subliniez punctele 1 si 2 pe care eu le-am mai pomenit aici desi nu sunt director pe la mari producatori auto:

 

1. Prețurile încă prea ridicate în raport cu modelele termice similare  – și vor rămâne astfel timp de mai mulți ani, potrivit lui Ola Källenius, CEO Mercedes-Benz).

2. Rețeaua de reîncărcare încă insuficientă.

3. Scăderea prea rapidă a valorii reziduale ca urmare a unui climat foarte concurențial care îi împinge pe principalii jucători, precum Tesla, să acționeze prea des asupra listelor de prețuri, ceea ce aduce un prejudiciu foarte grav pentru flote.

 

 

De acord. Cu adaugarea conditiei cum ca, pentru a fi fericit in detinerea unei electrice, trebuie sa ai priza acasa unde sa o incarci. Ca degeaba e OK masina daca tre sa mergi saptamanal la mall si sa pierzi ore pe acolo sa incarci.

Insa, din cate am auzit (dor ca zvon), din 2025 toate locuintele noi din Romania vor necesita, pe langa un loc de parcare per apartament, sa fie dotate si cu posibilitatea incarcarii pe acele locuri a masinilor electrice. Deci constructorul va fi nevoit sa traga cate un fir la fiecare loc de parcare. Incetul cu incetul se rezolva si asta.

 

 

Insa.

1. Preturi mai mari decat ICE...cat crezi ca va mai dura? Am dat saptamana trecuta un link pe aici, de la bloomberg, cum ca in China deja electricele sunt mai ieftine decat ICE. Cu toate taxele impuse de UE produselor chinezesti, nu crezi ca vor migra preturile astea si la noi?

2. Reteaua de incarcare insuficienta....eu cred ca e OK deocamdata fata de cate EV-uri circula. Nu mi s-a intamplat in ultimul an sa ajung la vreo statie si sa nu gasesc un port liber. Mai degraba am gasit statie in eroare, nefunctionala. Dar, daca incarci acasa, chestia asta e prea rara ca sa o iei serios in consideratie la achizitia unei masini.

3. Scaderea valorii reziduale.....e relativa. Daca imi iau un ICE azi, maine valoreaza cu 10% mai putin, peste un an cu 20% mai putin, etc. Vad Tesle la vanzare de acum 2-3 ani cu preturi cu maxim 20% mai mici decat una noua. Deci e cam la fel. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 56 minute, mircea.cazachevici a spus:

Deci e cam la fel. 

 

Pai tocmai de aceea am subliniat doar punctele 1 si 2, valoarea reziduala e o chestie subiectiva si nu ar trebui sa stea la baza cumpararii unei masini. 

 

EV-urile pot avea viitor doar intr-o lume distopica, unde doar privilegiatii vor putea detine masini. Cam cum era inainte de 1989...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, Nguyen said:

EV-urile pot avea viitor doar intr-o lume distopica, unde doar privilegiatii vor putea detine masini.

Adica?

 

De ce ar trebui sa fii privilegiat ca sa poti detine o masina electrica? Sau crezi ca cei care detin acum masini electrice sunt privilegiati? (Nu am masina electrica si nici nu doresc sa iau vreuna in viitorul apropiat).

 

Scuze, ca tot iti place tie termenul, pare foarte marxista viziunea ta :)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Radu Andrei Gabriel a spus:

Scuze, ca tot iti place tie termenul, pare foarte marxista viziunea ta :)

 

E poveste lunga, s-a tot discutat pe alte topicuri, poate si pe aici. Totul e legat de orasele de 15 minute, de schimbarile climatice, de poluare, de LGBT, de imigratia ilegala. Nu e deloc intamplator ca majoritatea celor care sustin EV-urile sunt neomarxisti iar cei care nu sunt neo sunt doar niste profitori. EV-urile se vor scumpi daca se va forta in continuare vanzarea in masa pt ca nu sunt suficiente resurse pt fabricarea lor iar pe masura ce se vor scumpi vor aparea interdictiile la ICE pe motiv ca sunt poluante. Astfel, numai cei foarte bogati si cu functii publice vor avea acces la EV-uri.

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, Radu Andrei Gabriel a spus:

De ce ar trebui sa fii privilegiat ca sa poti detine o masina electrica?

Va trebui să fi privilegiat ca să deții un mijloc de transport propriu! E mai bine acum?

1 oră în urmă, mircea.cazachevici a spus:

din 2025 toate locuintele noi din Romania vor necesita, pe langa un loc de parcare per apartament, sa fie dotate si cu posibilitatea incarcarii pe acele locuri a masinilor electrice. Deci constructorul va fi nevoit sa traga cate un fir la fiecare loc de parcare. Incetul cu incetul se rezolva si asta.

1. Zvon

2. Obligația de a face locuri de parcare există deja. Te invit în zona unde locuiesc să vezi câte astfel de locuri mai există fără să li se fi schimbat destinația! Nu mai zic de multiplicarea lor cu echipamente de suprapunere a vehiculelor închiriate strict pt recepția construcțiilor.

3. Costul tot cumpărătorul îl va plăti

4. Ce % din populație estimezi că va cumpăra o locuință nouă după 2025? Exact! Ăia o să își poată lua mașini electrice într-o veselie. 😝

5. Mașină = mobilitate. Dacă o încarci doar la priza de acasă ești mobil, dar mai ca în baston!

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 minutes ago, Nguyen said:

Astfel, numai cei foarte bogati si cu functii publice vor avea acces la EV-uri.

 

1 minute ago, ENEOS said:

Va trebui să fi privilegiat ca să deții un mijloc de transport propriu!

Si de la ce nivel se considera ca esti bogat sau privilegiat? Si cine face evaluarea asta? Sau stabilim o axioma de genul "cine are EV este bogat"? Sau "cine-si ia casa dupa 2025 este bogat"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu astept sa fiu bogat. Tocmai de aceea m-am gandit ca, dupa ce am experimentat 2 Spring-uri, sa vand peste cativa ani unul dintre ele si sa iau ceva cu baterie de 500km minim, si cu incarcare ultrarapida.

Dar cine stie, oi fi eu prost, iar astia ce nu detin EV-uri, dar care stiu ei mai bine cum o sa fie peste cativa ani, or fi clarvazatori....

Sau oi fi un mic neomarxist (desi inca nu mi-e clar ce e o astfel de specie)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Radu Andrei Gabriel a spus:

 

Si de la ce nivel se considera ca esti bogat sau privilegiat? Si cine face evaluarea asta? Sau stabilim o axioma de genul "cine are EV este bogat"? Sau "cine-si ia casa dupa 2025 este bogat"?

Problema nu va fi prețul de achiziție ci taxele care se impun și care tot cresc! Pe locul de parcare, de drum, de intrat în oraș, accize, vinietă, taxa pe șapcă etc.

Nu știu de unde ai apărut,  dar ori ești tânăr și naiv, ori nu știu ce să zic... Îți fac o dedicație muzicală:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8 minutes ago, mircea.cazachevici said:

Sau oi fi un mic neomarxist (desi inca nu mi-e clar ce e o astfel de specie)

Nu te cunosc dar din afara, eu fiind strain de subiectul asta(EV) si de aceasta dezbatere, ei par mult mai marxisti decat esti tu :)

 

6 minutes ago, ENEOS said:

Nu știu de unde ai apărut,

Din meandrele concretului, ca sa citez un clasic in viata cu viziuni apropiate de ale tale, daca nu chiar identice :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Kassu a spus:

Salveaza planeta.

Pe un geam baga aerul cald in masina si pe celalalt geam dau aer rece afara.

Exceptie de la asta fac doar cei care merg doar cu un geam deschis: aia incarca aerul cald in masina si il vor descarca si ingropa odata cu CO2 in marile depozite subterane create in acest scop.

Si totul se face doar electric, 100% energie verde. Cum vor birocratii ursuleni.

 

Asta da, e troleala de cea mai joasa speță. Mea culpa! 

ok. sa fie ultima oara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, Lucian_M said:

E amator, eu mi-as pune carlig si as tracta un grup de 50kVA dupa mine, diesel.

 

Ceea ce se vede acolo este o limitare clara a EV-ului in situatia stationarii in coloana, la mama dracu, la 40 de grade. Bine, si la 0 grade cred ca ar fi la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 57 minute, Radu Andrei Gabriel a spus:

Adica?

 

De ce ar trebui sa fii privilegiat ca sa poti detine o masina electrica? Sau crezi ca cei care detin acum masini electrice sunt privilegiati? (Nu am masina electrica si nici nu doresc sa iau vreuna in viitorul apropiat).

 

Scuze, ca tot iti place tie termenul, pare foarte marxista viziunea ta :)

 

 

pai e simplu. inteligenta accepta schimbarea. deci ma simt dastept si privilegiat ca nu s prost. e ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, foxbat a spus:

pai e simplu. inteligenta accepta schimbarea. deci ma simt dastept si privilegiat ca nu s prost. e ok

vrei sa spui schimbarea naturala nu aia bagata pe gat...ceea ce nu e cazul aici.....ai liber sa te simti ,,dastept,, dar nu face prea mult caz de asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cine ce ti-a bagat pe gat si nici nu i treaba mea. la mine a fost simplu - mi s-a oferit ocazia sa conduc un EV si aia a fost.

"dastept" era scris intentionat dar iti  multumesc pentru ghilimele. e mai bine sa fie puse decat sa nu stie lumea de gluma.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 minutes ago, foxbat said:

inteligenta accepta schimbarea

Nu orice schimbare e buna si nu neaparat ca ideea n-ar fi buna, dar am vazut multe idei bune esuand lamentabil din cauza timingului sau din cauza comunicarii defectuoase.

 

Ca idee, probabil in viitorul indepartat mi-as lua EV cu cateva conditii (1. sa existe EV la categoria de vehicule care-mi este mie necesara, deocamdata nu exista, 2. sa nu imi fie impus EV-ul direct -prin interzicerea ICE- sau indirect -prin marirea taxelor pentru tot ce inseamna ICE- si 3. pretul si calitatea sa fie rezonabile, comparabile cu ale unui ICE.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca si cu parca. ..cauta pe topic ca am postat tutoriale despre cum /daca ti se potriveste ori ba un EV.

conditiile alea sunt funny daca le-ai postat (ca 99% din posturile de aici copy paste din intoxicarea trollilor) la misto.

nu e nicio rusine sa intrebi daca ai nelamuriri insa nu e ok sa crezi ca ai idee despre ce i vorba si sa nu fie asa deloc.

pace si prietenie!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, foxbat a spus:

nu stiu cine ce ti-a bagat pe gat si nici nu i treaba mea. la mine a fost simplu - mi s-a oferit ocazia sa conduc un EV si aia a fost.

"dastept" era scris intentionat dar iti  multumesc pentru ghilimele. e mai bine sa fie puse decat sa nu stie lumea de gluma.

 

am  electrica in famile(spring)  un cotet sinistru...cu alea mai rasarite o fi alta treaba...in fine..fiecare face  cum crede

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...