Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@cicloburu Chiar si in sistemul energetic national romanesc care e peste media europeana la emisii poluante, in momentul in care scriu acest mesaj 60%din productie e cu emisii 0, 40% din totalul productiei fiind din  surse regenerabile (foto, eolian si hidro)

 

https://www.transelectrica.ro/web/tel/sistemul-energetic-national

 

Dar deh, e mai usor sa propagi informatii stupide fara fond...

Editat de thesaw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@thesaw40% au fond, după zisele tale!

Și, de fapt, nu e vorba aici doar de producerea energiei pe care s-o vîri în baterii, ci de toate resursele utilizate pentru producerea acestor baterii, a vehiculelor, în sine, a centralelor electrice (de orice tip ar fi), a reciclării  - aproape inexistente - a deșeurilor rezultate. E mai ușior să vă lăsați prostiți de „energia verde”! Nu e verde decît vopseaua! Discuția e mult prea lungă, a fost deja purtată la nivel mai mare decît acest amărît de forum, iar fiecare parte are adepții ei, unii mai „habotnici” decît ceilalți! Uite că pe mine nu m-a convins partea „verde”! Cel puțin, nu încă!

„O lume de nebuni...

Mergeți electric, sortați gunoiul, puneți-vă un pulover și încălziți doar până la 19°, optimizați-vă kilometrajul cu mașina, mergeți pe jos pentru climă... Dar de ce trebuie să economisim pentru comunitate în timp ce:

- Jocurile Olimpice de iarnă au avut loc la Beijing pe zăpadă artificială.

- În Franța, stațiunile de schi luminează pârtiile până la miezul nopții pentru ca “cei care se trezesc târziu” să schieze noaptea.

- Lufthansa efectuează 8.000 de zboruri „goale” pentru a-și menține sloturile.

- Cele mai multe dintre marile meciuri de fotbal au loc seara sub reflectoare mega consumatoare!

- Cele 8 noi și gigantice stadioane de fotbal alese pentru a găzdui Cupa Mondială din Qatar sunt dotate cu aer condiționat (într-un deșert! )

- Sute de camioane circulă pentru a ne aduce fructe și legume din Spania, Turcia…, în timp ce produsele regionale ajung la gunoi

- Cea mai mare navă din lume: Wonder of the Seas va transporta 7.000 de pasageri, 2.300 de membri ai echipajului și va traversa mările.

- În lume circulă aproximativ 3500 de nave portacontainere și fiecare consumă 280.000 de litri de combustibil la 1000 km.

- Miliardarii își oferă călătorii în spațiu la prețuri „astronomice”.

- Și... Între timp, „PENTRU BINELE ECOLOGIEI” vom interzice conducerea unei mașini diesel sau pe benzină puțin veche celor care nu își permit să schimbe mașina și care trebuie să o folosească pentru a merge la serviciu și asta pentru a reduce încălzirea globală cu 1°! Pe cine luați voi la mișto?" citat Maleno Montagnani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, thesaw a spus:

hidro)

 

Am mai scris despre treaba asta aici, energia obtinuta din hidro este folosita pentru reglarea retelei energetice. Ce este pentru consumul efectiv (lucru mecanic sau caldura) e pe hidrocarburi si nuclear. Asa ca nu va mai mintiti singuri ca electricele ar fi eco caci nu sunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, Nguyen a spus:

 

Am mai scris despre treaba asta aici, energia obtinuta din hidro este folosita pentru reglarea retelei energetice. 

 

Stii tu ceva dar nu e cazul in situatia de azi. Energia hidro este intr-adevar una din cele folosite in reglare dar doar in cazul lipsei de cerere ceea ce nu este cazul in 98% din timp in Romania. In momentele in care cererea depaseste productia, cantitatea este vanduta si introdusa 100% in retea pentru consum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, cicloburu a spus:

@thesaw40% au fond, după zisele tale!

Și, de fapt, nu e vorba aici doar de producerea energiei pe care s-o vîri în baterii, ci de toate resursele utilizate pentru producerea acestor baterii, a vehiculelor, în sine, a centralelor electrice (de orice tip ar fi), a reciclării  - aproape inexistente - a deșeurilor rezultate. E mai ușior să vă lăsați prostiți de „energia verde”! Nu e verde decît vopseaua! Discuția e mult prea lungă, a fost deja purtată la nivel mai mare decît acest amărît de forum, iar fiecare parte are adepții ei, unii mai „habotnici” decît ceilalți! Uite că pe mine nu m-a convins partea „verde”! Cel puțin, nu încă!

„O lume de nebuni...

 

Nu a zis nimeni ca prin EV-uri salvam planeta fara sa ne adresam problemelor enuntate de tine, multe din ele adevarate unele un pic exagerate. Dar asta nu inseamna ca nu le putem ataca in paralel, sursa de poluare e mult mai mare la vehiculele ICE decat la partiile de ski iluminate noaptea. 

 

Referitor la reciclat, bateriile Li de pe masini electrice sunt reciclabile ca materiale in proportie de 85% si pot fi refolosite ca atare in conditii de utilizare la putere mici, ca backup casnic de exemplu. Nu mai poti extrage 350Kw putere instantanee petntru un EV, dar poti extrage 4-5 Kw pentru o casa timp indelungat.

 

Te invit sa stai la Piata Victoriei sau la Unirii timp de 15min la 18:00 seara si sa-mi spui cum ti se pare aerul si daca nu trebuie facut ceva pe termen mediu/lung pentru a imbunatati situatia asta. Bine, in Romania tara DPF-off si ITP cu 20 lei pe 95% din populatie ii doare fix in P... de calitatea aerului pe care il respira copii nostri.

 

Editat de thesaw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O lectura destul de OK, parerea mea, pentru cine are timp sa citeasca si asa ceva, nu numai sa se informeze de pe facebook si tik-tok:

https://mihaivasilescublog.ro/2023/10/06/cinci-mituri-demolate-despre-masinile-electrice/

 

Recunosc aici, pe forum, o multime de oameni reticenti la nou, care cauta cu orice pret sa scoata ochii progresului, sa demonstreze ei ca asa ceva nu e bun pentru nimeni daca nu e bun pentru ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, mircea.cazachevici a spus:

Recunosc aici, pe forum, o multime de oameni reticenti la nou, care cauta cu orice pret sa scoata ochii progresului, sa demonstreze ei ca asa ceva nu e bun pentru nimeni daca nu e bun pentru ei.

Fix cei care au ieșit ultimii din peșteră.

Dacă era după ei... "E ok aici în peșteră,hai sa nu ieșim."

 

 

Topic închis?

(Eu tot încerc de ceva timp, fiind clar ca viitorul este electric :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, cicloburu a spus:

Mergeți electric, sortați gunoiul, puneți-vă un pulover și încălziți doar până la 19°, optimizați-vă kilometrajul cu mașina, mergeți pe jos pentru climă... Dar de ce trebuie să economisim pentru comunitate în timp ce: [...]

Trecand peste argumentatia defectuoasa de genul "daca altii arunca gunoaie pe strada, de ce sa nu arunc si eu?", nu inteleg de ce sa nu sortezi gunoiul, sau sa nu mergi pe jos (sau cu bicicleta) in loc sa folosesti masina pentru orice drum.

 

Adica chiar nu inteleg de unde aversiunea asta pentru sortat gunoiul. In felul asta pui bazele reciclarii sau refolosirii majoritatii gunoiului pe care il produci. Cel putin in cazul meu, cred ca 90% din gunoiul produs de mine e reciclabil (majoritatea e fie plastic sau metal, fie hartie sau carton, fie biodegradabil). De ce sa produci (ca oras) mii de tone de gunoi cand poti produce doar zeci?

 

Iar in privinta mersului pe jos, nici un om normal la cap nu zice sa te duci la mare pe jos, sute de km ca badea Cartan. E vorba de drumuri scurte, pe care le poti face la fel de bine si pe jos. Recunosc ca pana acum vreun an si mie imi era lene sa merg pe jos, astfel incat mergeam cu masina la supermarketurile de la 800m distanta (traficul e inexistent aici), desi nu umpleam mai mult de o sacosa. Pana mi-am dat seama ca oricum sunt mai sedentar decat ar trebui, asa ca de ce sa nu combin mersul la magazin cu putina miscare. In consecinta mai nou merg doar pe jos sau cu bicicleta, si nu am patit nimic negativ pana acum, dimpotriva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, frigider a spus:

Fix cei care au ieșit ultimii din peșteră.

 

Cine a ieșit ultimul din peșteră, ăla de alimentează 3minute și merge 1000km sau ala de cauta stații din suta în suta de km? Evoluție înseamnă să-ți complici viata sau sa o simplifici? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

28 minutes ago, mircea.cazachevici said:

O lectura destul de OK, parerea mea, pentru cine are timp sa citeasca si asa ceva, nu numai sa se informeze de pe facebook si tik-tok:

https://mihaivasilescublog.ro/2023/10/06/cinci-mituri-demolate-despre-masinile-electrice/

Are si nu are dreptate, dar pentru ca este bloger/vlogger/influencer trebuie sa cred parerea lui, la fel de avizata ca a oricarui utilizator de tehnologie veche sau noua?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am observat că fărașul meu de 1,5 tdci euro 6 face 770 km cu un plin, fără să ajung la rezervă, condiții de navetă scurtă plus ceva plimbări. Decent, aș zice, dacă mă gândesc că are cca 40 litri rezervorul și îl umplu în câteva minute. Btw, toate chestiile "eco" sunt la locul lor pe mașină, nimic modificat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, danypop a spus:

Cine a ieșit ultimul din peșteră, ăla de alimentează 3minute și merge 1000km sau ala de cauta stații din suta în suta de km? Evoluție înseamnă să-ți complici viata sau sa o simplifici? 

da-i timp.

 

daca mergi des 1000km legati clar o sa fie greu pt tine.

daca nu, nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, mircea.cazachevici a spus:

Recunosc aici, pe forum, o multime de oameni reticenti la nou, care cauta cu orice pret sa scoata ochii progresului,

 

Pai tocmai ca nu este progres, masinile electrice nu sunt un concept nou:

 

 

Am mai spus, eu nu sunt impotriva masinilor electrice ca solutie tehnica ci impotriva faptului ca ne sunt impuse desi au numeroase probleme:

 

1. Sunt foarte scumpe

2. Autonomia este prea mica iar reincarcarea este problematica nefiind suficiente statii de incarcare (si nici nu vor fi)

3. Sunt subventionate furand astfel banii din buzunarul altora

4. Nu sunt ecologice 

5. Risc crescut de incendiu si aceasta in conditiile in care ele sunt inca relativ noi si nu au apucat Doreii sa le tiganeasca pe la "incheieturi"

6. Partea de service este posibila momentan doar la reprezentante

7. Vor creste pretul curentului electric si pentru cei care nu poseda EV-uri

 

Nu m-ar fi deranjat daca acestea ar fi fost vandute in paralel cu masinile ICE, ramanea la alegerea fiecaruia sa-si cumpere ceea ce doreste dar aceasta impunere este cel putin dubioasa iar faptul ca sunteti de acord cu asa ceva arata ceva probleme de logica la mansarda.

1 oră în urmă, thesaw a spus:

Te invit sa stai la Piata Victoriei sau la Unirii timp de 15min la 18:00 seara si sa-mi spui cum ti se pare aerul si daca nu trebuie facut ceva pe termen mediu/lung pentru a imbunatati situatia asta.

 

Daca ar pleca acasa toti tzaranusii din Bucuresti ai respira doar ozon la Piata Victoriei. Aceasta este problema pe fond, nu masinile ICE.

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

28 minutes ago, Nguyen said:

1. Sunt foarte scumpe

2. Autonomia este prea mica iar reincarcarea este problematica nefiind suficiente statii de incarcare (si nici nu vor fi)

3. Sunt subventionate furand astfel banii din buzunarul altora

4. Nu sunt ecologice 

5. Risc crescut de incendiu si aceasta in conditiile in care ele sunt inca relativ noi si nu au apucat Doreii sa le tiganeasca pe la "incheieturi"

6. Partea de service este posibila momentan doar la reprezentante

7. Vor creste pretul curentului electric si pentru cei care nu poseda EV-uri

  1. Doar datorită bateriilor, pentru care prețul va scădea constant în timp.
  2. Autonomiile sunt în continuare cam mici, dar au crescut substanțial în ultimii 10 ani - și vor crește în continuare. Stații de încărcare apar peste tot.
  3. Pe termen lung sunt și avantaje. Este o investiție a statului, la fel ca și programul "Rabla", care este și el subvenționat din bani publici.
  4. Tot pe termen lung, sunt mai ecologice decât automobilele pe care le înlocuiesc (mai ales diesel-uri vechi).
  5. Corect.
  6. Service-urile independente vor urma trend-ul și-și vor adapta serviciile.
  7. Curentul electric are potențialul de a fi produs în mod durabil și regenerabil. Petrolul, nu.

Act de repudiere: nu sunt fan electrice pentru toată lumea, au și ele problemele și neajunsurile lor, mă irită fanii înrăiți ai electricelor și personal nu-mi voi lua electrică. Dar pentru o mare parte a populației care folosește automobilul strict de nevoie, sunt o sluție mai bună decât motorul cu ardere internă - mai ales diesel.

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, PzKpfW a spus:
  • Doar datorită bateriilor, pentru care prețul va scădea constant în timp.

 

Putin probabil, nu sunt suficiente resurse pentru baterii iar din acest motiv pretul bateriilor se va mentine la un nivel ridicat.

 

Acum 15 minute, PzKpfW a spus:
  • Autonomiile sunt în continuare cam mici, dar au crescut substanțial în ultimii 10 ani - și vor crește în continuare. Stații de încărcare apar peste tot.

 

Dezvoltarea bateriilor necesita cheltuieli mari, chiar daca vor iesi baterii care sa aiba autonomie mare acest lucru va presupune si costuri pe masura.

 

Acum 15 minute, PzKpfW a spus:
  • Pe termen lung sunt și avantaje. Este o investiție a statului, la fel ca și programul "Rabla", care este și el subvenționat din bani publici.

 

Posibil, dar momentan sunt sceptic.

 

Acum 15 minute, PzKpfW a spus:
  • Tot pe termen lung, sunt mai ecologice decât automobilele pe care le înlocuiesc (mai ales diesel-uri vechi).

 

Sunt mai ecologice in orase in sensul ca muta poluarea in zona termocentralelor dar pe fond nu sunt mai ecologice si am explicat in trecut acest lucru. Daca e nevoie explic din nou.

 

Acum 15 minute, PzKpfW a spus:
  • Service-urile independente vor urma trend-ul și-și vor adapta serviciile.

 

Va fi foarte greu, am o cunostinta care lucreaza la Tesla in Norvegia si imi povestea ca au foarte mari probleme cu gasirea personalului si chiar a training-ului iar problema asta o au pe toata Europa.

 

Acum 15 minute, PzKpfW a spus:
  • Curentul electric are potențialul de a fi produs în mod durabil și regenerabil. Petrolul, nu.

 

Da, dar tot scump va fi si nu vad de ce ala sarac trebuie sa plateasca pentru confortul altuia iar pe urma altii sa subventioneze si saracia aluia care nu va avea bani sa plateasca curentul electric. Aceeasi schema s-a intamplat si cu motorina iar acum costurile de transport in economie sunt foarte mari tocmai din acest motiv: scumpirea motorinei pt ca merg toti scartarii cu TDI-uri.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, smar2 said:

...

Man, noi ne știm de vreo 15 ani. Ții minte că la prima Joie Moto la care am venit eram cu bicicleta? Ei bine, și acum bicicleta îmi e principalul mijloc de transport, în afara celui comun. Argumentele de mai sus nu-s ale mele, doar l-am citat pe revoltatul ăla de Maleno Montagnani... Tocmai d-aia ziceam de „habotnicii” din fiecare tabără, ca să se-nțeleagă că nu fac parte dintre niciunii. Ai dreptate că multe argumente sînt strîmbe, dar nenea care-a sărit pe mine (@thesaw) m-a făcut 60% stupid! Oi fi stupid, nu zic, dar parcă doare nițel procentul ăla... Adică ar durea dacă m-ar interesa părerea lui despre mine. Și, cum mă cunosc destul de bine, nu cred că are dreptate. Așa că să rămînă cu procentele lui... Iar partea asta cu: „Mergeți electric, sortați gunoiul, puneți-vă un pulover și încălziți doar până la 19°, optimizați-vă kilometrajul cu mașina, mergeți pe jos pentru climă...” este o dovadă clară că mulți se lasă manipulați cu ideile altora, printr-o metodă veche, alăturarea de idei corecte cu idei anapoda, fix ca s-auzi ceea ce-ți confirmă preconcepțiile personale! Merge treaba și în domeniul climei, și în domeniul medical, și în domeniul religios, și în domeniul cultural... Merge peste tot!

Una peste alta, rămîn la părerea mea că unii se lasă prostiți de ideea actuală de „energie verde”, care e muuult mai maro decît au ei curaj să recunoască! Și nu-s împotriva ideilor ecologice, din contră; de cînd am avut drept de vot, adică din 1990 încoace, am încercat să dau mai mult credit celor care merg pe ideea de ecologie, de curat, de natură și nu „politicienilor”! Din păcate, ecologia actuală nu este ecologie, ci politică!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, cicloburu a spus:

Ai dreptate că multe argumente sînt strîmbe, dar nenea care-a sărit pe mine (@thesaw) m-a făcut 60% stupid! Oi fi stupid, nu zic, dar parcă doare nițel procentul ăla... Adică ar durea dacă m-ar interesa părerea lui despre mine. Și, cum mă cunosc destul de bine, nu cred că are dreptate. Așa că să rămînă cu procentele lui...

 

Esti cam sensibil pentru varsta ta, de obicei astia mai tinerei nu tin la suparare. Am spus ca ai pus un meme stupid, nu ca esti.

 

Uite na, ca nu te multumeste 60%, ia exemplu Franta, Norvegia, Suedia si Finlanda, acolo se poate si 100% stupid:

 

https://app.electricitymaps.com/zone/FR

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 minutes ago, thesaw said:

 

Esti cam sensibil pentru varsta ta, de obicei astia mai tinerei nu tin la suparare. Am spus ca ai pus un meme stupid, nu ca esti.

 

Uite na, ca nu te multumeste 60%, ia exemplu Franta, Norvegia, Suedia si Finlanda, acolo se poate si 100% stupid:

 

https://app.electricitymaps.com/zone/FR

 

 

O ții înainte cu procentele care nu arată nimic. Ia în calcul tot ce ține de producerea energiei (că doar asta te doare) și vezi că nu-i așa cum crezi. Ia-o de la cel mai mic pas. Ce-ți trebuie ca să construiești? Materii prime. Cum le exploatezi? Ce folosești? Tîrnăcopul? Și p-ăla l-ai făcut din lemn (care se zice că e singura sursă regenerabilă, dacă e exploatată corect!) sau din fier? Ca să faci fier din țărînă, ai nevoie de căldură... Hai că ți-am dat destule indicii, mergi mai departe cu logica! Energia aia verde pe care o lauzi nu e verde! Ce vezi tu la priză și consideri că e verde, e exact ca vîrful aisbergului - 10%. Restul e ascuns!

 

Nu-s sensibil frățioare, unii mai tineri ca mine s-au născut sensibili și ofensați... M-a distrat răspunsul tău prompt la un meme care numai stupid nu e, ci e unul care încearcă să vă deschidă ochii referitor la realitatea ignorată, cu argumente „matematice” care n-au legătură cu realitatea! Dar deloc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, cicloburu a spus:

Man, noi ne știm de vreo 15 ani. Ții minte că la prima Joie Moto la care am venit eram cu bicicleta? Ei bine, și acum bicicleta îmi e principalul mijloc de transport, în afara celui comun.

Tocmai pentru ca te stiu nu intelegeam de ce ai subscrie la citatul cu pricina. Oricum raspunsul meu era la punctul de vedere expus in citat, nu ma adresam tie personal.

Insa ai dreptate cu polarizarea taberelor in mai toate domeniile, de la politica la ecologism. Presupun ca si social-media si bulele din care isi ia fiecare informatiile au un rol. Greu gasesti un middle-ground in ziua de azi, poate si din cauza ca cei cu vederi moderate/centriste isi iau suturi de la fanaticii din taberele din extreme. Asa ca se abtin si ii lasa pe extremisti sa se injure intre ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

21 minutes ago, smar2 said:

Tocmai pentru ca te stiu nu intelegeam de ce ai subscrie la citatul cu pricina. Oricum raspunsul meu era la punctul de vedere expus in citat, nu ma adresam tie personal.

Insa ai dreptate cu polarizarea taberelor in mai toate domeniile, de la politica la ecologism. Presupun ca si social-media si bulele din care isi ia fiecare informatiile au un rol. Greu gasesti un middle-ground in ziua de azi, poate si din cauza ca cei cu vederi moderate/centriste isi iau suturi de la fanaticii din taberele din extreme. Asa ca se abtin si ii lasa pe extremisti sa se injure intre ei.

Păi nu subscriu la citat. L-am dat ca contrariu pentru extremiștii din tabăra opusă. Mi-am dat seama că nu mi-ai răspuns mie, ci ideii expuse. Tocmai d-aia am și încercat s-o explic. Unii n-au înțeles.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...