Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas
 Share

Postări Recomandate

Acum 2 ore, PzKpfW a spus:

 

Nu consider că este "o modă". Nu există alternative.

  • În motoare Otto cu hidrogen drept combustibil nu mai investește nimeni.
  • Mașinile cu pile de combustibil (tot hidrogen) sunt de fapt tot electrice.
  • În combustibilii sintetici se investește foarte puțin și punctual (doar Porsche o face efectiv, restul mai mult la nivel declarativ/lobby), va rămâne ceva de nișă (în cel mai bun caz).
  • Hibridele sunt grele și complexe, și sunt de fapt doar o etapă intermediară spre electrificare. Se poate observa și din modul în care au evoluat: modelele hibride actuale sunt în mare parte fie de tip "plug-in", fie tot electrice dar cu un motor termic drept generator.

Mi-a scăpat ceva?

Da, fluturasul de salar din mana...

Pacat de cei ca tine.

 

 

Acum 33 minute, Ruginel a spus:


Unde naiba sunt toate astea masinile electrice? Tesla de exemplu este o ragalie sinistra, o tableta cu roti, ca masina nu se poate numi, si costa cat o masina BUNA cu motor termic. Toti posesorii pe care ii cunosc si-au cumparat-o nu pentru ca sunt "eco" ci pentru ca le place ideea de a fi un gimmick si atat, desi au acasa inca 1 sau 2 masini cu motor termic. In continuare stau in case mari pe care le incalzesc cu gaze ca la balamuc, ineficienta pe toate partile eco. Vrei sa fii eco, stai in garsoniera, mergi cu trenul si maxim o Dacia Spring sa nu zici ca nu ai voie cu transport personal. Practic poluare in plus si ne dam eco.

Unde sunt mai eficiente? Ca sa le produci bateriile transformi teritorii intinse in wasteland ca litiul ala nu se recolteaza singur, cantaresc cat o basculanta, cand incep sa ia foc, o fac precum un spectacol de artificii de revelion, costurile de reparatii sunt duse in sfera obscenitatii si fara unelte speciale de diagnoza ale brandului in sine te uiti la ea, stai cu morcovul in cwr cand pleci la drum, stai sa iti calculezi din avans pe unde sa o iei iar cand vine valul rece toti posesorii de Tesle se urca in dieseluri si benzinare ca le este frica sa nu ramana in nameti prin Cucuietii din Deal si sa ii scoata din conserva precum niste rahani congelati.

Tesla este buna doar ca sa cioplesti lemnul si sa iti dai cu ea in c.oaie. Atat.

In materie de covid il avem pe maestru september, el ar fi trebuit sa aiba nick-ul october, nu initiale de utilaj german...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

4 hours ago, PzKpfW said:

Punctele 1-4 se referă la contextul actual. Vorbeam despre viitor. Diferența majoră este că în electrice investesc toți marii producători. În restul alternativelor, foarte puțin/deloc.

Daca investesc in troleibuze si tramvaie, da. Stocarea energiei a fost, este si va ramane o problema rezolvabila cu niste costuri penibil de mari si cu rezultate deloc spectaculoase.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, cicloburu a spus:

1446404782_ImagineWhatsApp2024-01-17la12_50.18_9c789f82.thumb.jpg.adf6314966b0e065767d23c8206f569c.jpg

Feic niuz?

 

:D

fr_11129.thumb.jpg.f861d9b5ebe620bd12206065237cee96.jpg

Acum 3 ore, Ruginel a spus:

Tesla este buna doar ca sa cioplesti lemnul si sa iti dai cu ea in c.oaie. Atat.

Eu cred ca am avut 2nd gen, ca a mea avea si gaura din aia de scos cuie :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Contabil a spus:

Daca scot astia o baterie adevarata ...

Dacă!

Acum 4 ore, Contabil a spus:

 prezentul devine instant electric.

Și rețelele? 🎆 instant!

Acum 4 ore, Contabil a spus:

Energia electrica este mult mai usor de obtinut

Mda, vezi ce zic electrica, enel și alții care mulg cât pot din rețelele în mare parte comuniste.

Unora zici că li s-a pus albeața, sunt complet străini de realitatea înconjurătoare...

Acum 33 minute, Cap0ne a spus:

Eu cred ca am avut 2nd gen, ca a mea avea si gaura din aia de scos cuie

Dual motor? 🤔

Ce autonomie avea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu știu dacă a mai fost pus link-ul.

O părere foarte avizată despre închiderea Spark și a faptului că Hertz a hotărât să vândă o treime din flota de mașini, respectiv 20.000 de EV-uri :

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02KfTCjXqFG8twFvTstYpEm5xZgffFrh5f8g1exXoPTrhS3vsctufSKo7NqLTs4qQBl&id=100000615939511

La 16.01.2024 la 20:41, PzKpfW a spus:

Sunt oameni atrași de costurile mici de întreținere, exploatare și chiar de achiziție

Nici măcar !

Sau da, aia de care zici sunt posesorii de Spring, cam aceiași cu cei de Tico.

Am doua exemple de familii bogate cu EV uri.

Au bani gârlă, unul și-a luat din curiozitate, ceilalți din fudulie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20 hours ago, Ruginel said:

Tesla de exemplu este o ragalie sinistra, o tableta cu roti, ca masina nu se poate numi, si costa cat o masina BUNA cu motor termic.

 

Adevărat. Dar Tesla nu este o mașină, ci un smartphone pe roți. Cei care cumpără așa ceva nu au nevoie de mașină. Au nevoie de un gadget tehnologizat cu care să-și facă treaba.

 

20 hours ago, Ruginel said:

Unde sunt mai eficiente?

 

Sunt mai eficiente în timpul exploatării. Motorul electric are un randament mult mai bun (80-90%) față de unul termic (20-30% pentru automobilele stradale, puțin peste 50% în F1). Faptul că sunt poluante și distrug mediul la nivel de producție și după utilizare sunt alte aspecte.

 

20 hours ago, Djebelu' said:

Da, fluturasul de salar din mana...

Pacat de cei ca tine.

 

Nu am făcut decât să enumăr variantele existente. Dacă nu reușești să înțelegi și să fi constructiv într-un dialog și te rezumi la ironii, mai bine mă retrag.

 

15 hours ago, l.u.v said:

Am doua exemple de familii bogate cu EV uri.

Au bani gârlă, unul și-a luat din curiozitate, ceilalți din fudulie.

 

Curiozitatea ți-o poți satisface la un test drive. Fudulia nu o înțeleg: sunt convins că vor fi exista cocleți cu electrice în viitorul apropiat. Dar în momentul de față?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, PzKpfW a spus:

Fudulia nu o înțeleg: sunt convins că vor fi exista cocleți cu electrice în viitorul apropiat. Dar în momentul de față?

Fudulia face ca mulți care dacă ar face niște calcule elementare și-ar permite maxim un Logan să-și cumpere cel puțin Passat, e sport național! Prin 98-99 se mutase cu chirie în blocul în care stăteam un individ cu Cayenne. Mobilă n-avea în casă, ziln8c mergea cu autobuzul și cu catedrala ieșea în weekend naiba știe unde.

O-ho, sunt mulți cocleți electrificați deja!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce nu înțeleg eu este motivul pentru care au impresia că ar fi bine priviți în electrică. La cei cu SUV de lux este logica grobiană a opulenței și a mașinii mari, impunătoare (care compensează pentru lipsa de altceva).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adică tu vrei sa spui că ăia de ii vezi pe autostrada circulând în spatele camioanelor cu 80/h cu ac oprit di geamurile deschise (vara) și cu geamurile aburite, cu țevile pe ei(iarna), is oameni normali? 🙂🤔

În 20 24 când ai tot confortul la dispoziție, ce om normal la cap alege situațiile de mai sus? Sa nu mai spun de concedii petrecute aiurea pe la stații de încărcare, drumuri condiționate de trasee cu prize, etc. ÎN 2024!!!🤦‍♂️🤣🤣🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, PzKpfW a spus:

logica grobiană a opulenței și a mașinii mari

Pt unii opulența este să aibă ultima modă de conservă, și dacă li se pare că electrica e în trend de aia își iau! + că au apărut și catedrale electrice (suv), cea mai mare tâmpenie dpmdv.

Acum 2 ore, danypop a spus:

Adică tu vrei sa spui că ăia de ii vezi pe autostrada circulând în spatele camioanelor cu 80/h cu ac oprit di geamurile deschise (vara) și cu geamurile aburite, cu țevile pe ei(iarna), is oameni normali? 🙂🤔

În 20 24 când ai tot confortul la dispoziție, ce om normal la cap alege situațiile de mai sus? Sa nu mai spun de concedii petrecute aiurea pe la stații de încărcare, drumuri condiționate de trasee cu prize, etc. ÎN 2024!!!🤦‍♂️🤣🤣🤣

Dar își închipuie că sunt salvatorii planetei. Pariu că tot ei își fluturau și certificatele "verzi" de vaccinați!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Opulența pentru mine ar fi o Fiesta ST (generația actuală sau anterioară) și un V-strom 1050 (2014-2016). Iar fița maximă ar fi să am timp și bani să mă plimb prin Europa. Asta ca o paranteză.

 

Mai e un motiv pentru care își iau unii electrică: boss, are cuplu în orice moment, trage demențial, nu mai folosești frâna de picior, e liniște înăuntru, conduce singură etc. Apoi să-mi bag picioarele, eu prefer să conduc, să schimb trepte, să țin de volan, să merg în așa fel încât să mă simt util în mașină. Ce plăcere ai dacă folosești o singură pedală? Cum te simți când conduce mașina pentru tine? Stai să apară motociclete care se conduc singure, deja impotenții sunt uzi leoarcă între piciorușe că îi lasă statul să conducă scutere de 125...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 minutes ago, Lucian_M said:

are cuplu în orice moment, trage demențial, nu mai folosești frâna de picior, e liniște înăuntru, conduce singură etc.

 

Cum spuneam, astea nu sunt atributele unui automobil în sensul adevărat al cuvântului, ci al unui aparat plin de tehnologie care interpretează și apoi răspunde la niște comenzi bazice. Unii oameni au nevoie de asta și pot înțelege.

 

27 minutes ago, ENEOS said:

Pt unii opulența este să aibă ultima modă de conservă, și dacă li se pare că electrica e în trend de aia își iau!

 

Încă nu s-a ajuns chiar acolo. Cocletele adevărat tot SUV care face "poc-poc-poc" artificial pe decelerare caută. Să nu deranjeze doar vizual, ci și auditiv. Dar o să treacă pe electrică în curând - cu condiția să fie tot mare, evident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ENEOS a spus:

Dar își închipuie că sunt salvatorii planetei. Pariu că tot ei își fluturau și certificatele "verzi" de vaccinați!

Da! Este ciudat cum progresistii au reusit sa schimbe nevoile lumii asteia asa incat grupuri intregi (chiar popoare) sa-si ignore sanatatea, interesul propriu, orice doar sa fie in faza cu ceea ce pare a fi "trendul inteligent". A fost o vreme cand umanitatea urmarea "personaje alfa", mai apoi urmarea trenduri dominante, acum isi urmareste imaginile propriului smartfeon.

Dar daca ne amintim ca de fapt toate astea sint doar false nevoi (nevoi create, induse), nimic nu mai e de mirare.

PS trendul inteligent este fix ceea ce ne spune smartfeonul ca este.

PS2 orice EV mai mare decat Spring (si ala e prea mare pt un salvator adevarat, cumpatat si calculat) este expresia disonantei cognitive a respectivului salvator; putem avea astfel o apreciere a starii de sanatate mintala a unui grup exprimata in kWh

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, danypop a spus:

Adică tu vrei sa spui că ăia de ii vezi pe autostrada circulând în spatele camioanelor cu 80/h cu ac oprit di geamurile deschise (vara) și cu geamurile aburite, cu țevile pe ei(iarna), is oameni normali? 🙂🤔

În 20 24 când ai tot confortul la dispoziție, ce om normal la cap alege situațiile de mai sus? Sa nu mai spun de concedii petrecute aiurea pe la stații de încărcare, drumuri condiționate de trasee cu prize, etc. ÎN 2024!!!🤦‍♂️🤣🤣🤣

 

Eu nu inteleg de ce unii pierd zile conducand pe autostrada in loc sa zboare. Presupun ca nici multi dintre aia cu electrice nu inteleg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, adrianm a spus:

putem avea astfel o apreciere a starii de sanatate mintala a unui grup exprimata in kWh

:goodposting: Belea! :crack:

Vaccinații ce își tot măsurau? Sigur nu IQ-ul. 🫣

Acum 43 minute, Lucian_M a spus:

Deci până și chargerele pot fi frigide... 🤣🤣🤣

N-a întrat încă enelu' cu alea pe stâlpi de lemn!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, prafrau a spus:

 

Eu nu inteleg de ce unii pierd zile conducand pe autostrada in loc sa zboare. Presupun ca nici multi dintre aia cu electrice nu inteleg.

Ideea e ca din moment ce ai avut un utilaj care te duce din punctul A în punctul B în confort și fără complicații, de ce ai alege o chestie care te condiționează și îți face ea traseul, mergi fără climă ca să ajungi cu range ul disponibil pana la următoarea priza, etc. Pură prostie

Eu prefer "să zbor" când am de făcut mai mulți km gen 1000-1500 însă nu tot timpul e convenabil cu avionul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 minutes ago, danypop said:

Ideea e ca din moment ce ai avut un utilaj care te duce din punctul A în punctul B în confort și fără complicații, de ce ai alege o chestie care te condiționează și îți face ea traseul, mergi fără climă ca să ajungi cu range ul disponibil pana la următoarea priza, etc.

 

Pentru că nu toată lumea merge așa. Pentru deplasat urban și pe o rază de 2-300km, mergi fără stres cu electrica (serioasă, de capacitate mare), fără încărcare intermediară. Cunosc oameni care fac asta și nu au niciodată probleme. Când pleci la drum lung internațional, este nevoie de puțină planificare. Dacă nu te grăbești, o pauză de 40-50min după 3-400km de mers nu este deranjant. Dacă este, nu-ți iei electrică.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ev=urban si atat! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

19 minutes ago, Kristian K said:

Deci ev=urban si atat! :)

 

On 1/16/2024 at 8:41 PM, PzKpfW said:

(...) nu va mai dura mult (aproximez 5-7 ani) și autonomiile electricelor le vor depăși pe cele ale automobilelor cu motoare Otto.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, PzKpfW a spus:

 

 

Deja exista electrice cu autonomie mai mare decât a multor Otto doar ca pe Otto îl alimentezi unde vrei și îți ia 5min pe când pe fierul de călcat cu roti îl alimentezi unde zice el și-ți ia vreo ora sau mai mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, danypop said:

Deja exista electrice cu autonomie mai mare decât a multor Otto doar ca pe Otto îl alimentezi unde vrei și îți ia 5min pe când pe fierul de călcat cu roti îl alimentezi unde zice el și-ți ia vreo ora sau mai mult

 

Poate m-am exprimat greșit. Mă refeream la autonomie dintr-o singură încărcare care să rivalizeze/depășească ceea ce poți face "dintr-o bucată" cu o termică. Ceva pe la 1000-1500km reali, caz în care nu te va mai interesa încărcarea pe traseu, ci doar cea de la destinație.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, prafrau a spus:

 

Eu nu inteleg de ce unii pierd zile conducand pe autostrada in loc sa zboare. Presupun ca nici multi dintre aia cu electrice nu inteleg.

Pentru ca nu vrei sa gandesti, de aia nu intelegi. Hai sa iti dau eu niste argumente:

1. Vreau sa fiu sigur ca vreo greva sau alta problema aviatica nu imi anuleaza concediul

2. Imi iau cainele cu mine

3. Imi iau o tona de lucruri, mai ales la ski, ca sa ma simt comfortabil

4. Totdeauna, la dus, vizitez orase frumoase din Europa, astfel ma luminez la minte (atentie, vizitez orase, nu statii de incarcare de pe autostrada)

5. Evit distractia cu inchirierea masinii la destinatie, alt motiv de surprize.

6. Chiar imi place sa conduc

Pot continua lista pana maine.

Confirm ca cei plecati cu masini electrice la drum lung incurca circulatia TIR-urilor pe autostrada, ruland la viteze sub 95 kmh.

Editat de _Tex_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...