Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas
 Share

Postări Recomandate

Acum 15 minute, The Flying Dutchman a spus:

:agree:

Si cu biciul. Chiar si acum, autoritatea e stiuta de frica. 

Corect, odata creat precedentul...

 

 

Acum 15 minute, foxbat a spus:

stai asa. te referi la respectarea legii? Daca da- avertisment, amenda (modica)1, amenda babana (amenzile platie PE LOC cu imobilizare auto)2, cofiscare auto(arest pt o vreme :) si trimis rapid in judecata) pasul 4.

 

intr-o luna s-a rezolvat.

 

nu e vorba de nicio forta aici. a..daca omu' devine agresiv atunci da.

Cu totul de acord, in maximum 6 luni, s-ar cam instaura o ordine la care ravnim cu totii. Oricum problema asta tine de educatia de acasa, cei 7 ani. Majoritatea i-au facut la seral sau la ff...

 

Folosisem cuvantul forta in celalalt sens, nu in sensul pumnului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 16 minute, foxbat a spus:

respectarea legii? Daca da- avertisment, amenda

De la cine? De la ăia care ei înșiși ocupă locurile pt handicapați?!? Sau stația de încărcare de la Rompetrolul de peste drum - acolo am vz de mai multe ori loganul de puliție în timp ce pulițiștii serveau masa. Păi să nu-i 3.14și în cașkete dacă te întreabă ceva?!? Siguranță și încredere,  + (mai ales) respect! :finger:

:puke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20 minutes ago, ENEOS said:

De la cine? De la ăia care ei înșiși ocupă locurile pt handicapați?!?

:10:

Legi si reglementari exista, pedepse exista, doar ca nu sunt respectate si aplicate de "organ" si procurori/judecatori, care sunt mana-n-mana cu aia care le incalca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, foxbat a spus:

Mircea este foarte obiectiv. Ce tot incercam sa explicam - e ca la sex. Toti virginii stiu foarte bine cum sta treaba dar tot virgini raman(toti am trecut odata si odata pe acolo). Sportul de care zici (romanesc nevoie mare) este ca ne dam cu presupusul (si sunt foarte putini oameni care pot sa fac asta perfect) fara a avem nicio legatura cu realitatea si apoi ne dam profesionisti. Fix cum a explicat alt coleg aici - Dunning-Kruger.

Il intepi degeaba - nicio clipa nu s-a pus problema de "noi" si "voi, muritorii de rand". Asta e pesemne rezultatul virtualului si a trolarii grave (poate involuntare  uneori).

Ce e tris - unii dintre noi incercam sa impartasim experiante si informatii pentru ca restul sa nu mai fie nevoie sa treaca prin aceleasi etape. Rezultul se vede..

Pesemne de aia iau profesorii bataie de la elevi prin licee..

 

Nea' Foxule, ce zic eu, ce raspunzi matale, serios acum. Uita-te cu ceva mai multa atentie la ce scrie Mircea, daca nu intelegi, spune-mi si iti traduc. Pe scurt: nu-l intereseaza de nimeni altcineva (atipic unui om care chipurile doreste salvarea plantei), are falsa impresie ca nimic din ce fac ceilalti (a se citi restul lumii) nu il impacteaza, ii este frica de moarte si de TDI-uri, are senzatia ca detinerea a doua EV-uri si a unor panouri solare se traduce automat in mai multa pertinenta a afirmatiilor facute. Cuvintele lui, nu ale mele, despre ce vorbim?

 

Cu alte cuvinte, nu trebuie sa mananc c.a.c.a ca sa realizez ca e ceva ce nu mi-ar placea, doh! E o exagerare, desigur, dar intelegi ce vreau sa subliniez. Nu? Despre falsa impresie ca e un om care se gandeste la semenii lui, ba' mai mult de atat, la intreaga planeta. Nu, nu, e doar o insirare a unor frici si a unor bunuri, atat si nimic mai mult.

 

Cand tot ce ai sunt banii, esti in fapt foarte sarac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Let's agree to disagree.

 

Netul distorsioneaza destul de mult discutia. Poate eu spun ceva si nu stiu cum sa subliniez exact ce vreau eu sa spun, poate tu te concentrezi doar pe o anumita parte din ce spun eu.

 

Te deranjeaza ca spun, exagerand usor, ca nu ma intereseaza prea mult de poluarea din China, atata timp cat la mine in oras eu nu mai inghit fum? Ma intereseaza si de poluarea de pe cealalta parte a planetei, insa mult mai mult de fumul pe care-l ingit eu. Tu nu te duci la munte pentru aer curat?  Ramai in oras, ca doar, conform celor spuse pe aici, poluarea nu sta intr-un loc. Se duce si la munte. Poti la fel de bine sa stai si in Bucegi, si intr-o parcare subterana de mall, ca poluatrea e aceeasi.

Chestia cu frica de moarte e ilara de-a dreptul. Am spus ca, potrivit studiilor, eu mor cu 2 ani mai devreme. A se citi noi toti, e o statistica pe populatia Romaniei. Asta se traduce, de catre unii, ca mie mi-e frica de moarte si de TDI-uri.

 

Oricum, cam multe atacuri la persoana pe aici. Doar discutam discutii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, SONYC a spus:

 

 

 

Cand tot ce ai sunt banii, esti in fapt foarte sarac.

1000% true

pesemne ca eu am itneles altceva din ce posteaza el. dar in fine, EV-urile raman, apa trece:)

ma bucur sa vad  ca nu esti virusat de sindromul de pe aici, intai sa dai si apoi sa citesti!

Una hirundo non facit ver indeed dar daca ne adunam mai multi poate facem o diferenta.

EV-urile chiar ar fi super ok pt urban dpdv poluare dar cu alta abordares asupra aspectele pe care le-am explicat mai sus. DAca am renunta la mai "avea" in favoarea lui " a folosi" cel putin pe partea de auto (aspect utilitar)  ar fi clar mult mai bine.

Nu stiu pe unde stai dar prin IF se construieste in disperare (Si stau goale, evindent). Populatia tinara scade (natalitatea e varza)etc. Deci pt ce m-as ingropa in datorii pentru un cavou de beton cand  forta de munca a devenit mult mai mobila?  intelegi ideea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, mircea.cazachevici a spus:

Let's agree to disagree.

 

Netul distorsioneaza destul de mult discutia. Poate eu spun ceva si nu stiu cum sa subliniez exact ce vreau eu sa spun, poate tu te concentrezi doar pe o anumita parte din ce spun eu.

 

Te deranjeaza ca spun, exagerand usor, ca nu ma intereseaza prea mult de poluarea din China, atata timp cat la mine in oras eu nu mai inghit fum? Ma intereseaza si de poluarea de pe cealalta parte a planetei, insa mult mai mult de fumul pe care-l ingit eu. Tu nu te duci la munte pentru aer curat?  Ramai in oras, ca doar, conform celor spuse pe aici, poluarea nu sta intr-un loc. Se duce si la munte. Poti la fel de bine sa stai si in Bucegi, si intr-o parcare subterana de mall, ca poluatrea e aceeasi.

Chestia cu frica de moarte e ilara de-a dreptul. Am spus ca, potrivit studiilor, eu mor cu 2 ani mai devreme. A se citi noi toti, e o statistica pe populatia Romaniei. Asta se traduce, de catre unii, ca mie mi-e frica de moarte si de TDI-uri.

 

Oricum, cam multe atacuri la persoana pe aici. Doar discutam discutii....

 

Nu te atac omule, stai linistit, e loc sub soare pentru amandoi. Subliniez insa niste aspecte pe care le aduci in discutie, aspecte cu care nu sunt de acord pentru ca le lipseste profunzimea si, de multe ori, banala logica, sa ma scuzi.

 

Trebuie sa te intereseze fumul din China pentru ca fumul ala nu ramane doar acolo, asta incerc sa iti subliniez. Nu e vorba ca trebuie sa iti pese mai mult de poporul chinez decat de poporul roman, nu asta spun. Nu exista un scut de sticla peste fiecare tara in parte astfel incat sa se resimta consecintele actiunilor doar local, nu, suntem afectati global. Ma intrebi de ce ma duc la munte pentru aer curat daca oricum poluarea nu sta in loc? Pentru ca acolo exista vegetatie omule, de aia nu resimti atat de mult gradul de poluare, Doamne sfinte, zici ca vorbesc cu un copil de gradinita.

 

Studiile spun multe, Mircea, dar nu uita un factor foarte important, nu pot prezice ce se intampla maine. Esti la magazin sa cumperi o paine si intra unul cu masina in plin, ca deh, servise si el niste pahare inainte. Uite asa s-au dus pe copca si tu si studiile in care credeai ca te incadrezi pe termen lung.

 

Ti-am spus si o repet, pune mana pe carte, ai mare nevoie. Nu te supara pe mine ca iti zic asta, nu este deloc cu rautate, dar n-ai substanta in ceea ce afirmi omule. Daca nu te-a prins cartea, mai exista si niste filme care trateaza destul de decent acest subiect, deloc nou de altfel.

 

Acum 2 ore, foxbat a spus:

1000% true

pesemne ca eu am itneles altceva din ce posteaza el. dar in fine, EV-urile raman, apa trece:)

ma bucur sa vad  ca nu esti virusat de sindromul de pe aici, intai sa dai si apoi sa citesti!

Una hirundo non facit ver indeed dar daca ne adunam mai multi poate facem o diferenta.

EV-urile chiar ar fi super ok pt urban dpdv poluare dar cu alta abordares asupra aspectele pe care le-am explicat mai sus. DAca am renunta la mai "avea" in favoarea lui " a folosi" cel putin pe partea de auto (aspect utilitar)  ar fi clar mult mai bine.

Nu stiu pe unde stai dar prin IF se construieste in disperare (Si stau goale, evindent). Populatia tinara scade (natalitatea e varza)etc. Deci pt ce m-as ingropa in datorii pentru un cavou de beton cand  forta de munca a devenit mult mai mobila?  intelegi ideea.

 

In Pantelimon (cartierul, nu comuna) nu se construieste atat de mult, dar inteleg ce vrei sa subliniezi.

Cat despre "Una hirundo non facit ver indeed", pot sa iti raspund doar atat: non desistas, non exieris

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, The Flying Dutchman a spus:

Doar nu credeai ca exista cocalari doar printre soferii de BMW sau burlanistii cu motoare.

👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, danypop a spus:

Hai că vă mai dați și voi intre voi la gioale. Pe lângă ca a ocupat 2 locuri, nici măcar nu e la încărcat 🫤

Screenshot_20240316_192115_com.android.chrome~2.jpg

E prea incarcată,nu poa sa mai plece.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 15.03.2024 la 12:49, mircea.cazachevici a spus:

Poti la fel de bine sa stai si in Bucegi, si intr-o parcare subterana de mall, ca poluatrea e aceeasi.

Hai să ne 💩 pe noi acum... Bine că la tine în sat e aer curat!

La 15.03.2024 la 14:24, foxbat a spus:

Una hirundo non facit ver

Mens sana in corpore barosano, adică mergeți sănătoși la casele voastre!

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pare că "nu e chiar ca-n filme"....

 

Un sondaj al JD Power de prin 2021 estima că peste 80% dintre cei care-și cumpăraseră un autovehicul electric intenționează să-și achiziționeze tot un vehicul electric atunci când se vor hotărî să schimbe mașina. În toamna lui 2023 însă, un alt studiu efectual de S&P Global Mobility dezvăluia că aproximativ jumătate dintre posesorii de vehicule electrice își doresc să se întoarcă la vehiculele cu combustibili clasici. Asta se întâmplă în ciuda publicității excesive, a narativului oficial clamat pe toți pereții și chiar a falsei crize de automobile clasice. Ce s-a întâmplat între timp? Simplu: oamenii încep să se dezmeticească și să înțeleagă că e o altă țeapă monumentală. Și mai e o statistică ținută departe de ochii publicului: doar 4% din posesorii de vehicule electrice nu au în posesie și o mașină cu combustibil clasic!!! Înțelegeți? 96% dintre proprietarii de electrice au și o mașină normală, utilizată probabil pentru deplasările pe distanțe mari!

 

 

https://trenduri.blogspot.com/2024/03/o-dramoleta-electrica.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva consideratii cu privire la ce s-a postat mai sus. Am deschis linkul si am avut rabdare sa citesc, inclusiv comentariile.

Autorul este un oarecare. Ca noi toti de aici, care postam ce credem, numai ca unii, ca si respectivul, sunt "biased" dinainte.

Nu pune nicio sursa referitoare le cele doua sondaje pe care le citeaza.

Mai face niste afirmatii:

"Un raport al Rocky Mountain Institute..."

"englezii de la University of Exeter, au dat publicității tot atunci un alt studiu..."

"Vânzările de autovehicule electrice au picat în decembrie anul trecut cu 30%(YoY)",

la care, la fel, nu pune niciun fel de surse.

Este clar un EV hater, lucru care se poate usor deduce atat din tonul articolului cat si din raspunsul la un comentariu al unui cititor.

Cinstit, cei trei care au postat comentarii (dintre care doi posesori de hibride) si-au exprimat parerile si preferintele mult mai onest decat "distinsul" autor.

 

Nu am masina electrica si nici hibrida.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri mergeam cu Adi cu șlepu dupa un golf 2 GTD,pentru mine.Adi e foarte bogat,are firma de camioane.Pe drum,povesteam una alta.Zice..ma Mitrule,nevasta-mea circula mult cu copiii,consuma cam 300 euro lunar.Am vrut sa-i iau o electrica noua de la VW,sa nu mai aibe treaba cu alimentarea.Ar iesi mai ieftin si cu banii,cam 100 euro lunar consumu.Da in 5 ani ellectrica aia se devalorizeaza la jumate,si nici nu cumpara nimeni electrica second.Nu se merită,e mai ok cu motorina.Asa a zis Adi. Nahh...am adus GTD-u acasă,motoru 1,6 Turbo,perfect.Cotetu trebe vopsit,nu merg luminile,e inmatriculat.Am dat 450 E. La anu-l dau cu 1500,peste 5 ani cu 3000,tot asa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, pinnochio a spus:

Ieri mergeam cu Adi cu șlepu dupa un golf 2 GTD,pentru mine.Adi e foarte bogat,are firma de camioane.Pe drum,povesteam una alta.Zice..ma Mitrule,nevasta-mea circula mult cu copiii,consuma cam 300 euro lunar.Am vrut sa-i iau o electrica noua de la VW,sa nu mai aibe treaba cu alimentarea.Ar iesi mai ieftin si cu banii,cam 100 euro lunar consumu.Da in 5 ani ellectrica aia se devalorizeaza la jumate,si nici nu cumpara nimeni electrica second.Nu se merită,e mai ok cu motorina.Asa a zis Adi. Nahh...am adus GTD-u acasă,motoru 1,6 Turbo,perfect.Cotetu trebe vopsit,nu merg luminile,e inmatriculat.Am dat 450 E. La anu-l dau cu 1500,peste 5 ani cu 3000,tot asa...

"Unde e fum e si putere" 😔

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, pinnochio a spus:

Ieri mergeam cu Adi cu șlepu dupa un golf 2 GTD,pentru mine.Adi e foarte bogat,are firma de camioane.Pe drum,povesteam una alta.Zice..ma Mitrule,nevasta-mea circula mult cu copiii,consuma cam 300 euro lunar.Am vrut sa-i iau o electrica noua de la VW,sa nu mai aibe treaba cu alimentarea.Ar iesi mai ieftin si cu banii,cam 100 euro lunar consumu.Da in 5 ani ellectrica aia se devalorizeaza la jumate,si nici nu cumpara nimeni electrica second.Nu se merită,e mai ok cu motorina.Asa a zis Adi. Nahh...am adus GTD-u acasă,motoru 1,6 Turbo,perfect.Cotetu trebe vopsit,nu merg luminile,e inmatriculat.Am dat 450 E. La anu-l dau cu 1500,peste 5 ani cu 3000,tot asa...

Legatura cu achizitia unui EV fiind care?

Vrei EV ? (da/nu).

Daca da - continuam cu particularizarea (model, etc).

Daca nu - aslfat uscat.

 

E incredibil cum reusesti sa derapezi atat de grav, de la EV am ajuns la cotet de 450 Eur.

Iar nenea ala foarte bogat (Adi parca) - daca atat a inteles el din cum sta treaba cu EV-urile - sa ii fie cu sanatate. Nu mai zic - firma de camioane, nevasta, etc si se uita la 300 eur. Ceva nu e logic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Kristian K a spus:

Ramai on topic. :)

 

 

Numa-ncet ca face ceva poc. :)

de fapt face fum dupa cum zice lume. desi puterea nu prea e legata de asta:)

Acum 2 ore, pinnochio a spus:

Devalorizarea EV,fată de termice?

irelevant. comparam in acceasi clasa de pret.

Pana ajungi la revanzare l-ai si amortizat.

Acum 2 ore, ENEOS a spus:

După 5 ani casezi ev-ul și bateria o folosești să stochezi curentul de la panouri! 😉

da da. si asta e o varianta. Sau daca ai ajuns la niste sute de mii de km poti sa inlocuiesti bateria :). Am vazut destule in zona asta.

bine, intram in zona de "ce facem cu un EV daca  e dauna totala si vream sa l dezmebram". cam la fel si la ICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, foxbat a spus:

ce facem cu un EV daca  e dauna totala, nu ia foc si mai avem ce sa dezmembram

Fixed! :crack:

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   1 membru


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...